Komunikaty PR

Świetlista wizytówka Bazylei

2019-02-28  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Świetlista wizytówka Bazylei

Po trwającej 4 lata rozbudowie i modernizacji w 2018 ponownie otworzono multifunkcjonalny gmach St. Jakobshalle w Bazylei. Odnowiony połączonymi siłami biur Degelo Architekten i Berrel Berrel Kräutler obiekt stał się jednym z największych tego typu w Europie. Wyróżnia go także unikalny projekt holu.

„St. Jakobshalle w Bazylei – multifunkcjonalny gmach Szwajcarii” – tak obiekt charakteryzują autorzy promującej go strony internetowej. Trudno o bardziej trafną definicję. Powstały w 1975 roku według projektu Giovanniego Panozzo kompleks na przestrzeni lat był świadkiem najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych w kraju słynącym z neutralności, eleganckich zegarków oraz scyzoryków z ostrzem na każdą okazję. Od początku swojej historii obiekt gości ATP Swiss Indoors. Już dziewięciokrotnie rodacy Rogera Federera mogli przy tej okazji oglądać, jak ich tenisista zwycięża w finale turnieju. Według biografii Boba Dylana, po koncercie, który odbył się właśnie w St. Jakobshalle w 1987, muzyk zdecydował się ruszyć w swoją „trasę bez końca” (Never-Ending Tour). Po trzydziestu latach jej trwania muzyk zagrał niemal 3 tysiące koncertów. W 2017 roku St. Jakobshalle stała się natomiast centralnym miejscem Europejskiego Spotkania Młodych, w którym udział wzięło około dwudziestu tysięcy osób z 45 krajów. Odbywały się tu więc – i stale odbywają – najróżniejsze targi, konferencje i widowiska. Na krótko przed 40 rocznicą powstania obiektu władze Bazylei rozpisały konkurs na jego rozbudowę i modernizację. Wygrała wspólna propozycja szwajcarskich biur architektonicznych Degelo Architekten i Berrel Berrel Kräutler, której wyróżnikiem stał się przestrzenny i funkcjonalny hol z przyciągającym wzrok unikalnym rozwiązaniem oświetleniowym.

Odnowiony gmach St. Jakobshalle

Prócz modernizacji powłok budynku, pozwalającej poprawić jego efektywność energetyczną, podczas renowacji wprowadzono szereg usprawnień funkcjonalnych oraz estetycznych. Modyfikacje głównej sali pozwoliły na zwiększenie jej maksymalnej pojemności o 3 tys. miejsc – tak, by z miejscem na 12 400 osób stała się jedną z największych multifunkcjonalnych scen w Europie. Ulepszono przy tym dostęp do głównej areny – z dbałością o przepisy przeciwpożarowe i z uwzględnieniem planów ewakuacji. Skonstruowano także dodatkową halę, rozbudowano garderoby, zaplecze gastronomiczne oraz powiększono i zmodernizowano foyer – tak, by lepiej pełniło swoją reprezentacyjną funkcję oraz mogło stać się miejscem różnego rodzaju wystaw. Dzięki aranżacji sufitu z wykorzystaniem charakterystycznych opraw oświetleniowych zaprojektowanych od podstaw na potrzeby tego projektu hol stał się widocznym z daleka, zaciekawiającym i zapraszającym do wnętrza wyróżnikiem całego gmachu.

Świetlna geometria holu

Foyer o łącznej powierzchni 5 tys. mkw. stanowi jednocześnie reprezentacyjną strefę wejściową oraz – ze względu na duże przeszklenia, wszechstronną widoczność i zastosowane rozwiązanie oświetleniowe – optymalną przestrzeń wystawienniczą. – Okrągłe, miękko ukształtowane oprawy oświetleniowe rozmieszczono na stropie holu St. Jakobshalle tak, by tworzyły idealnie regularny, geometryczny wzór i równomiernie rozświetlały całą powierzchnię foyer. Ich forma w interesujący sposób przełamuje ostre bryły obiektu i surowy charakter betonu architektonicznego, stanowiącego dominantę strefy wejściowej. Dzięki zastosowanym układom optycznym, specjalnym kloszom i sposobowi rozmieszczenia, oprawy emitują równomierne, rozproszone i nierzucające cienia światło. To idealne warunki do celów wystawienniczych – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX – Grupy, która we współpracy z architektami odpowiedzialnymi za modernizację St. Jakobshalle od podstaw stworzyła zastosowane w niej oprawy. – Rozwiązanie oświetleniowe zostało stworzone specjalnie na potrzeby St. Jakobshalle w laboratoriach i zakładach Grupy TRILUX. Po udanym wdrożeniu trafiło jednak do standardowej oferty pod dobrze oddającą miękkość formy nazwą Oyamo – dodaje Rajecki. Całej modernizacji dokonano w trzech etapach bez konieczności wyłączania hali z użytkowania. Koszty inwestycji wyniosły 105 mln franków szwajcarskich – według szacunkowych obliczeń stworzenie nowego obiektu, pełniącego porównywalne funkcje wymagałoby dwukrotnie wyższych nakładów. Co więcej, dzięki wszechstronności kompleksu i rzutkości właścicieli wydatki najpewniej szybko się zwrócą. W tym roku odbędą się w nim między innymi: Mistrzostwa Świata w Badmintonie i Para-Badmintonie, Mistrzostwa Świata kolarstwa halowego UCI czy koncert zespołu Mumford&Sons.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience Biuro prasowe
2020-11-23 | 10:02

Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience

Urządzając łazienkę, szczególnie w okresie jesiennym, szukamy przepisu na wnętrze, które już od progu zaprasza do środka i epatuje przytulnym ciepłem. Na szczęście
Infrastruktura Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju
2020-11-12 | 10:00

Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która
Infrastruktura Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej
2020-11-07 | 20:00

Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej

DPD Polska oddała do użytku sortownię regionalną w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo będzie obsługiwał do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Konsument

Na Śląsku stawiają na innowacje społeczne i zielone technologie. Duże inwestycje klimatyczne czekają wszystkie polskie miasta

W najbliższych kilkunastu latach polskie miasta czekają duże inwestycje związane z potrzebą dostosowywania do europejskiej polityki klimatycznej i z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Środki potrzebne są przede wszystkim na nowe technologie, poprawiające jakość życia w długoletniej perspektywie. Sytuację skomplikowała jednak pandemia, w wyniku której samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem i mniejsze wpływy z podatków. W trudnych czasach potrzebne jest innowacyjne podejście do zarządzania, zwłaszcza w miastach, których gospodarka opiera się na kopalniach. W ramach projektu Rybnik360 śląskie miasto do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo, opierając się m.in. na zielonych technologiach i odnawialnych źródłach energii.

 

Finanse

Tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu. Możliwe rozszerzenie listy sektorów uprawnionych do pomocy

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 28 listopada ponownie zaczną działać sklepy i usługi w galeriach handlowych, choć w bardziej rygorystycznym reżimie sanitarnym. Na większe luzowanie obostrzeń na razie nie pozwala wciąż wysoka liczba zakażeń i zgonów. Firmy z określonych branż, które pozostają zamknięte, będą mogły liczyć na pomoc z tarczy branżowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Problem w tym, że lista PKD jest niewystarczająca i z tym najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się dziś do Rzecznika MŚP. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na etapie prac Senatu wsparcie to może zostać rozszerzone na innych beneficjentów.

Farmacja

Pacjenci z ciężkimi chorobami jelit muszą przerywać terapię po 1-2 latach ze względów administracyjnych. Lekarze apelują o zmiany

Na nieswoiste zapalenia jelit choruje około 50 tys. Polaków, głównie młodych osób przed 35. rokiem życia. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby potrzebują terapii biologicznej, która w Polsce jest dostępna w ramach programów lekowych. Te ze względów administracyjnych są jednak ograniczone czasowo do 1–2 lat. Po tym okresie pacjenci nie mogą już kontynuować leczenia, a do programu lekowego mogą zostać włączeni ponownie dopiero, kiedy nastąpi nawrót choroby i ciężkie nasilenie jej objawów. Lekarze apelują o zmianę tych kryteriów. – Przerywanie terapii, które może doprowadzić do utraty jej skuteczności, powinno być uznane za błąd. To ryzykowne dla pacjentów – podkreśla prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.

 
 

Problemy społeczne

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Klienci częściej szukają ochrony na wypadek nagłego zachorowania i pobytu w szpitalu

W ostatnich miesiącach widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Po wiosennym spowolnieniu spowodowanym lockdownem w III kwartale wzrósł popyt na ubezpieczenia, mimo wakacji, które zazwyczaj są spokojniejszym okresem w sprzedaży. W Unilinku od stycznia do września dynamika sprzedaży wzrosła o 120 proc. r/r, a w samym wrześniu – o 136 proc. To nie tylko efekt wzrostu świadomości ubezpieczeniowej, ale też przesunięcia w czasie decyzji o zakupie polisy.