Systemy dotykowe – swoboda poruszania i bezpieczeństwo
Infrastruktura komunikacyjna oraz przestrzenie użyteczności publicznej muszą spełniać najwyższe standardy, które pozwolą zapobiegać ewentualnym zagrożeniom wynikającym z charakteru tych miejsc. Systemy oznakowania dotykowego Probet-Dasag ułatwiają osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielne poruszanie się, przyczyniając się do zwiększenia ich bezpieczeństwa.
Na wielu dworcach w Polsce brakuje czytelnych znaków ostrzegawczych przed krawędzią peronu czy innych niebezpieczeństwach. Podróżujące osoby niewidome lub niedowidzące, które chcą bezpiecznie dotrzeć do pociągu, mogą spotkać na swojej drodze wiele niemiłych niespodzianek.
Na dobrej drodze
Systemy oznakowania dotykowego Probet-Dasag ułatwiają osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielne poruszanie w przestrzeni publicznej, dostarczając podstawowych informacji o miejscach niebezpiecznych lub ważnych. Systemy dotykowe wspomagają poruszanie się po obiektach związanych nie tylko z infrastrukturą komunikacyjną, ale również po obiektach użyteczności publicznej czy galeriach handlowych. Wpływając na zwiększenie bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych, systemy dotykowe przyczyniają się do aktywizacji społecznej, a poprzez bodźce dotykowe wpływają na zwiększenie swobody poruszania się i samodzielności w podejmowaniu decyzji komunikacyjnych osób niepełnosprawnych.
Poszczególne elementy systemu dostarczają podstawowych informacji o ewentualnym niebezpieczeństwie wynikającym z charakteru obiektów infrastruktury komunikacyjnej. Składają się na nie: elementy ostrzegawcze, kontrastowe, prowadzące, informacyjne, a także płyty nawierzchniowe zewnętrzne i wewnętrzne, płyty krawędziowo-peronowe oraz schody. Systemy oznakowania dotykowego to gwarancja doskonałych walorów użytkowych i estetycznych.
Elementy systemu dostępne są w różnorodnych wzorach i kolorach oraz w modułowych formatach, gwarantujących spójność systemu. Wszystkie składowe gwarantują użytkownikom wysoką antypoślizgowość (R11-R13) oraz odporność na ścieranie <18 cm³/mm². Komponenty wyróżnia niska nasiąkliwość wagowa na poziomie <5% oraz kontrastowość elementów na poziomie K>0,4. Elementy posiadają I klasę twardości. Dodatkowo, istnieje możliwość dostosowania ich grubości do planowanych obciążeń. Wszystkie elementy systemu oznakowania dotykowego Probet-Dasag, dzięki impregnacji i hydrofobizacji, są odporne na zabrudzenia.
Miejsca użyteczności publicznej, a zwłaszcza newralgiczne przestrzenie infrastruktury komunikacyjnej, muszą być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Systemy oznakowania dotykowego Probet-Dasag spełniają wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 17 czerwca 2011r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie oraz Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dn. 10 września 1998r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie zmienionym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dn. 5 czerwca 2014r.
Dworzec na medal – Łódź Fabryczna
Łódzka inwestycja jest największym dworcem kolejowym w Polsce. Jego całkowita powierzchnia wynosi ok. 65tys.m2. Nowa Łódź Fabryczna to pierwsza w kraju oraz trzecia w Europie inwestycja kolejowa pod względem skali i specyfiki prac. Porównywana jest z dworcami głównymi w Berlinie czy Wiedniu, które uznawane są za perły architektury. Inwestycja wpisuje się we współczesny model tworzenia w centrach miast zintegrowanych systemów transportowych, których zaletą jest optymalizacja kosztów i czasu transportu. Trzypoziomowy dworzec łączy w sobie m.in. trzy przestronne hale doświetlone naturalnym światłem słonecznym, stację kolejową z czterema peronami i ośmioma torami, dworzec autobusowy na 24 stanowiska, trzy poziomy parkingów, zielony pasaż dla pieszych, czy specjalnie wydzielone miejsca dla rowerzystów.
Podczas budowy dworca Łódź Fabryczna wykorzystano systemy dotykowe Probet-Dasag, dzięki którym możliwe było stworzenie obiektu przyjaznego dla pasażerów. Na tak dużej przestrzeni użyto ok. 10 km płyt z betonu szlachetnego oraz zewnętrznych okładzin schodów z prefabrykowanych betonowych elementów. Na specjalne zamówienie inwestorów stworzono niestandardową gamę kolorystyczną oznakowania dotykowego, dzięki czemu możliwe było zachowanie spójności wizualnej projektu.
Podczas projektowania przestrzeni publicznej należy szczególną uwagę zwrócić na potrzeby osób niepełnosprawnych. Warto jednak zauważyć, że montaż systemów oznakowania dotykowego w miejscach użyteczności publicznej zwiększa bezpieczeństwo nie tylko osób mających problem ze wzrokiem, ale także pozostałych użytkowników. Takie oznakowanie jest ostrzeżeniem dla użytkowników przed sytuacjami zagrażającymi zdrowiu lub życiu.
UNIFE rusza z kampanią Hop-On for our Planet

Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost

Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Szczepienia podstawą bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Powinny być przeprowadzane równolegle ze szczepieniami seniorów
– Szczepienia są sprawą podstawową z punktu widzenia bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego ZNP postulował do rządu o wykonywanie ich wśród nauczycieli równolegle z grupą seniorów, którzy będą szczepieni od 25 stycznia. Na to jednak nie ma na razie szans, tym bardziej że w następnych tygodniach możliwe jest ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Jak podkreśla prezes ZNP, wszystkim zależy na bezpiecznym powrocie do nauki stacjonarnej, zwłaszcza że ma to duże znaczenie dla normalnego funkcjonowania milionów rodziców.
Prawo
W 2060 roku dwie trzecie seniorów będzie otrzymywać minimalną emeryturę. Brak reform może pogrążyć polski system emerytalny

– O ile dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku peletonu europejskiego pod względem wysokości emerytur, o tyle w 2060 roku będziemy należeć do krajów o najniższych emeryturach – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera. Według różnych szacunków za 40 lat wysokość emerytury w Polsce będzie stanowić 25–30 proc. ostatniej pensji, czyli prawie dwukrotnie mniej niż dzisiaj. To efekt nie tylko zmian demograficznych, lecz także niskiego wieku emerytalnego. Stopa zastąpienia będzie jeszcze niższa dla kobiet ze względu na to, że przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej niż panowie. – Emeryt w Polsce dziś nie jest bogaty, w przyszłości będzie biedny, a kobiety będą jeszcze biedniejsze – podkreśla ekspert.
Bankowość
Nowy system ułatwi służbom dostęp do informacji o kontach bankowych Polaków. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem nadużyć

W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Zgodnie z unijnymi przepisami ma to być narzędziem walki z poważnymi przestępstwami. – Służby powinny mieć dostęp do danych finansowych w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak istnieje ogromne ryzyko, że będzie to wykorzystywane także w innych, błahych sprawach, a być może nawet w sytuacjach, które są zwykłym nadużyciem – mówi Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.
Ochrona środowiska
Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu będą musiały przyłożyć również podmioty średnie i mniejsze. W przeciwnym razie grozi im utrudniony dostęp do kapitału.