2024 rokiem urządzeń rzeczywistości mieszanej. A co przyniesie 2025?
Artykuł napisany przez Maryam Sabour, Head of Business, AR Headsets w Niantic.
Rozszerzona rzeczywistość przez lata była rozwijana w cieniu innych technologii, ale teraz nadszedł czas, by wyszła na pierwszy plan. Na naszych oczach debiutują urządzenia, które mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z technologii. Apple Vision Pro, Meta Quest 3 czy Snap Spectacles to tylko niektóre z przykładów sprzętu, który redefiniuje osobiste doświadczenie technologiczne. Rok 2024 zapisał się w historii jako czas triumfu urządzeń VR, AR i mixed reality.
Niantic odgrywa istotną rolę w tej rewolucji. Wiemy, że sam sprzęt to za mało, by rzeczywistość mieszana stała się codziennością – kluczem jest angażująca treść. Dlatego nasza flagowa gra „Peridot” w rozszerzonej rzeczywistości została dostosowana do najnowszych urządzeń. Współpracujemy z wiodącymi producentami, aby wspólnie wyznaczać nowe standardy technologii i tworzyć treści, które na nowo definiują interakcję między światem cyfrowym a rzeczywistym.
Co ciekawe, technologia przestrzenna zaczyna interesować nie tylko konsumentów, ale również biznes. Intensywnie pracujemy nad narzędziami, które pozwolą firmom tworzyć lokalizacyjne doświadczenia AR – łączące cyfrowy i rzeczywisty świat w sposób naturalny i intuicyjny.
Czego możemy się spodziewać po 2025 roku?
1. Więcej urządzeń na horyzoncie
Obecne na rynku sprzęty to dopiero początek. Meta zapowiedziała premierę Oriona – swoich okularów z funkcjami rzeczywistości rozszerzonej. Możemy być pewni, że to nie jedyna innowacja, która zadebiutuje w nadchodzącym roku. Kluczowe będzie jednak nie tylko rozwijanie sprzętu, ale także projektowanie nowych, fascynujących doświadczeń, które uczynią te technologie bardziej dostępnymi i użytecznymi na co dzień.
2. Dostęp do kamer
W miarę dojrzewania platform możemy spodziewać się większej integracji technologii zewnętrznych, takich jak dostęp do kamer zewnętrznych czy nowe sposoby łączenia urządzeń. Dla Niantic przyszłość lokalizacyjnej rzeczywistości rozszerzonej jest szczególnie ekscytująca – wyobraźmy sobie świat, w którym możemy nosić okulary AR, by razem odkrywać miasta, lasy czy plaże. To właśnie takie doświadczenia, które łączą świat fizyczny z cyfrowym, są naszą wizją przyszłości.
3. AI jako katalizator zmian
Sztuczna inteligencja już teraz zmienia zasady gry – pozwala wirtualnym postaciom realistycznie wchodzić w interakcje z otoczeniem, a smart okularom daje nowe możliwości, które przekładają się na ich większą atrakcyjność dla przeciętnego użytkownika. W połączeniu z okularami i nowymi immersyjnymi doświadczeniami, AI przyspieszy adaptację tych technologii na szeroką skalę.
4. Inteligencja przestrzenna
Urządzenia oparte na sztucznej inteligencji potrzebują trójwymiarowej mapy świata, aby naprawdę wspierać użytkowników. Takie mapy pozwalają nie tylko na trwałe zakotwiczenie treści AR, ale również na współdzielenie tych samych doświadczeń przez wielu użytkowników. Wyobraźmy sobie gry, nawigację czy interakcje z otoczeniem, które są bardziej intuicyjne i dopasowane do realiów użytkownika.
Nie mogę się doczekać postępów w technologii mixed reality, które przyniesie rok 2025! Dzięki innowacyjnej pracy firm i deweloperów możemy spodziewać się nowych urządzeń i doświadczeń, które jeszcze bardziej połączą światy cyfrowy i fizyczny, pozwalając nam eksplorować i łączyć się w jeszcze bardziej immersyjny sposób.
F5 optymalizuje dostarczanie aplikacji AI dzięki platformie NVIDIA BlueField-3
Premiera: Cooler Master prezentuje serię MasterFrame
Składany smartfon nubia Flip 5G w mikołajkowej promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
Prawie 70 proc. strategii marketingowych wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję, a w przypadku kampanii influencerskich – prawie połowa – wynika z badań duńskiej firmy Influencer Marketing Hub. Technologia ta ułatwia dobór influencerów, przewidywanie trendów i analizę zaangażowania odbiorców. Marki tworzą także kontent z wykorzystaniem AI, a nawet swoich wirtualnych influencerów. Choć pozostają oni na razie ciekawostką na rynku, to budzą szereg pytań o to, co w influencer marketingu najważniejsze, czyli autentyczność i zaufanie.
Finanse
Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
Kobiety-inwestorki – częściej niż inwestujący mężczyźni – są nastawione na zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę kapitału, dlatego portfele inwestycyjne obu płci często wyraźnie się różnią – wynika z raportu „Polak inwestor 2024”. Panie wybierają zwykle produkty, które zapewniają może mniejszy zysk, ale są bezpieczniejsze. Powodem jest nie tylko ich motywacja, lecz również niska samoocena. Kobiety są znacznie mniej pewne swojej wiedzy dotyczącej inwestowania w porównaniu z mężczyznami.
Handel
Polacy rozsądni w podejściu do prezentów. Kierują się ich praktycznością i ceną
Polacy coraz częściej z wyprzedzeniem kupują prezenty świąteczne. Kierują się przy tym ich funkcjonalnością, ale przede wszystkim ceną. Wielu z nich z tego właśnie powodu wybiera do zakupów okres Black Friday i towarzyszących mu przecen. Na liście najchętniej kupowanych prezentów wysoką pozycję zajmują książki, wśród zabawek dominują za to klocki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.