Komunikaty PR

Co to jest switch?

2019-05-22  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Barbara Trepka
Projekt Zero2

Kunickiego 5/214
30-134 Kraków
basia|projektzero2.pl| |basia|projektzero2.pl
503 119 029
projektzero2.pl

Switche, routery, modemy, karty sieciowe, punkty dostępowe - brzmi tajemniczo? Zapewne, ale to być może jedne z niewielu urządzeń tworzących sieć, o których gdzieś i kiedyś mogliśmy słyszeć. A czy mamy pojęcie, nawet podstawowe, do czego te urządzenia służą i na czym polega ich funkcjonowanie? Weźmy na przykład switch. Przełącznik sieciowy, bo taka jest jego prawidłowa nazwa, jest bardzo istotnym urządzeniem, dzięki któremu możemy rozbudowywać sieć przewodową. Wyposażone w szereg gniazd w standardzie RJ-45, zwanych też portami LAN, pozwala na rozdzielenie sygnału do wielu urządzeń. Możemy podłączyć jedno konkretne urządzenie do jednego portu lub podpiąć kolejny switch, tym samym jeszcze bardziej rozbudowując sieć. Obecnie większość sieci wymaga użycia switchy do łączenia komputerów, drukarek, telefonów, aparatów, świateł, kamer i serwerów w budynku lub strefie przedsiębiorstwa. Przełącznik służy jako kontroler, dzięki czemu urządzenia w sieci mogą się ze sobą skutecznie komunikować. W ujęciu bardziej technicznym mówimy, że switch odbiera pakiety danych i przekierowuje je do miejsca docelowego w lokalnej sieci LAN.

 

 

Można powiedzieć, że przełączniki działają w sieci trochę jak sygnalizacja świetlna regulująca prawidłowo ruch na ulicach oraz jak nawigacja wskazująca prawidłową drogę kierowcy.

Poniżej pokazujemy jak wygląda przykładowe użycie przełącznika w sieci:

 

 

Rodzaje przełączników sieciowych:

Przełączniki możemy rozróżnić na wiele sposobów. Od ilości portów czy obsługiwaną prędkość przesyłania danych, przez rodzaj zastosowania i umiejscowienia po ich możliwości, np. zdalnego zarządzania nimi lub przesyłania zasilania do urządzeń takich jak np. kamery monitoringu. Przełączniki potrafią również łączyć tradycyjne sieci kablowe z sieciami światłowodowymi, np. za pośrednictwem slotów na moduły SFP, w które bywają wyposażone.

 

Najprostsze przełączniki są urządzeniami tzw. niezarządzalnymi, działają natychmiast po wyjęciu z pudełka. Nie są przeznaczone do konfigurowania i nie wymagają zaawansowanej wiedzy z zakresu budowy i działania sieci. Zazwyczaj to one znajdują się w naszych domowych sieciach świetnie spełniając nasze oczekiwania przy np. podłączeniu do sieci drukarki, skanera, konsoli czy kolejnego komputera.

 

Zarządzalne switche są konfigurowalne, oferują większe bezpieczeństwo, elastyczność i często przepustowość niż prosty niezarządzalny przełącznik. Pozwalają na zdalne monitorowanie różnych istotnych parametrów sieci takich jak np. aktualna przepustowość na portach, kontrola dostępu, rejestrowanie zdarzeń - Quality of Service, konfiguracja sieci LAN, zarządzanie wirtualną siecią lokalną VLAN, itp.

 

Przełączniki zarządzalne najczęściej znajdują swoje zastosowanie w firmach i biurach, które potrzebują wysoko profesjonalnej usługi zarządzania siecią. Marka Intellinet od wielu lat oferuje tego typu przełączniki, również te pracujące w technologii Power Over Ethernet (PoE). Tego typu switche oprócz swojej podstawowej funkcji jaką jest rozbudowa sieci mają również możliwość zasilania urządzeń peryferyjnych takich jak kamery monitoringu, punkty dostępowe, wszelkiego typu alarmy i zabezpieczenia znajdujące się poza zasięgiem sieci elektrycznej. Oznacza to, że np. kamera monitoringu połączona ze switchem kablem sieciowym pospolicie zwanym skrętką jest jednocześnie zasilana ze switcha przez ten kabel oraz przesyła nim dane, bez potrzeby użycia tradycyjnego zasilania z sieci elektrycznej. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest przełącznik Intellinet, model 561341. To 16 portowe urządzenie jest prawdziwym kombajnem. Działa zarówno jak tradycyjny switch o gigabitowej przepustowości oraz ma także możliwość zasilania urządzeń zewnętrznych metodą PoE. Dodatkowo jest w pełni zarządzalne i konfigurowalne. Dzięki 2 slotom na moduły SFP może także połączyć sieć kablową z siecią światłowodową.

 

Podsumowując:

  • Switch czyli przełącznik sieciowy to urządzenie, które tworzy sieć.
  • Istnieje wiele rodzajów przełączników - od najprostszych do najbardziej zaawansowanych.
  • Dobór przełącznika zależy od roli jaką chcemy by spełniał on w naszej sieci.
  • Producenci oferują zaawansowane technicznie przełączniki kumulujące w sobie wiele funkcjonalności.Sprawdź niezawodne przełączniki marki Intellinet: https://intellinetnetwork.eu/przelaczniki-ethernet.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-06-24 | 10:15

STX NEXT: Potęga specjalizacji

Specjalizacja pomaga nie tylko w rozwoju biznesu, ale też w rekrutacji specjalistów. Wie o tym doskonale poznański software house STX Next prezentowany w raporcie 7 wspaniałych w IT, który podsumowuje wyniki badania polskich
IT i technologie RX500e kolorowa drukarka do etykiet RFID
2019-06-24 | 08:26

RX500e kolorowa drukarka do etykiet RFID

Najnowsza drukarka firmy Primera RX500e, to w pełni kolorowa drukarka etykiet z wbudowanym, automatycznym systemem kodującym RFID. Wykorzystuje najnowszą technologię druku atramentowego o
IT i technologie RX500e kolorowa drukarka do etykiet RFID
2019-06-24 | 08:15

RX500e kolorowa drukarka do etykiet RFID

Najnowsza drukarka firmy Primera RX500e, to w pełni kolorowa drukarka etykiet z wbudowanym, automatycznym systemem kodującym RFID. Wykorzystuje najnowszą technologię druku atramentowego o

Prawo

Od lipca duże firmy dołączą do pracowniczych planów kapitałowych. Ponad 400 przedsiębiorców wybrało inne rozwiązanie

1 lipca przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników zostaną automatycznie włączone do pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Na alternatywną wersję, czyli wdrożenie pracowniczego programu emerytalnego (PPE), zdecydowało się dotąd 411 firm. Wśród nich są m.in. spółki Grupy VELUX, które zatrudniają łącznie ponad 1,8 tys. osób. Firma podkreśla, że PPE to rozwiązanie korzystniejsze dla samych pracowników, bo w całości finansowane przez pracodawcę. Od momentu uruchomienia programu w spółkach grupy dołączyło do nich już 75 proc. zatrudnionych.

Finanse

Małym i średnim firmom trudno pozyskać pieniądze na rozwój. Coraz częściej finansują go dzięki emisji obligacji skierowanej do konkretnych inwestorów

Małe i średnie firmy mają często problem z dostępem do finansowania zewnętrznego, ponieważ banki wolą mniej ryzykowne inwestycje, giełda preferuje większe podmioty, a rynek obligacji korporacyjnych wciąż odczuwa skutki afery GetBacku. Alternatywą może być emisja obligacji skierowana do konkretnych inwestorów.

Farmacja

Wcześnie wykryty rak piersi może być uleczalny. W Polsce brakuje jednak dostępu do nowoczesnej terapii i wiedzy na temat tej choroby

Zastosowanie terapii celowanej z wykorzystaniem podwójnej blokady na wczesnym etapie rozwoju HER2-dodatniego raka piersi może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. W Polsce refundacji podlega jednak tylko jeden z dwóch wykorzystywanych w tej terapii leków. Eksperci podkreślają, że problemem jest także to, że kobiety, które słyszą diagnozę „wczesny rak piersi”, są pozostawione same sobie, bez dostępu do informacji i wsparcia w pierwszym, bardzo trudnym etapie leczenia. Tego typu wsparcie chcą zaoferować twórcy kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”.

Handel

Polska w krótkim terminie nie powinna negatywnie odczuć wznowienia wojny handlowej między USA a Chinami. Sytuacja może nawet sprzyjać rodzimemu eksportowi

Po półrocznym zawieszeniu w maju wybuchła kolejna odsłona bitwy na cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – prezydent Donald Trump podniósł stawki dla chińskich towarów o wartości 200 mld dol. i zagroził wprowadzeniem kolejnych opłat. Na cenzurowanym znalazł się chiński koncern Huawei, z którym na skutek dekretu Trumpa amerykańscy potentaci zrywają współpracę. Choć Polska znajduje się na peryferiach tego konfliktu, może on skutkować m.in. osłabieniem złotego, co jest korzystne dla eksporterów.