Komunikaty PR

DNS warunkiem koniecznym dla działań online

2019-06-18  |  13:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Domain Name System pozostaje jedną z najmniej docenianych, istniejących usług aplikacyjnych. Jego rola jest tak ważna, że awaria spowodowałaby katastrofę. Gdyby systemy DNS przestały odpowiadać na zapytania, w ciągu kilku minut doprowadziłoby to do upadku gospodarki cyfrowej. 

Bez możliwości tłumaczenia nazw domen na adresy IP aplikacje nie mogłyby dalej działać. System został tak zaprojektowany dla użytkownika, ponieważ łatwiej nam zapamiętać „nazwę strony internetowej.com” niż adres IP.

Gdy przyjrzymy się danym z raportu F5 Labs State of Application Services 2019, zauważymy, że zagrożenia związane z DNS otworzyły usłudze drogę do pierwszej piątki planowanych do wdrożenia usług aplikacyjnych. Przy zawężeniu grupy respondentów do dostawców usług telekomunikacyjnych można zaobserwować 10 punktowy wzrost we wskaźniku wdrożeń DNS: rosnący z 68% w innych branżach do 79% w przypadku telekomów. Znacząca rola DNS w tym obszarze nie jest zaskoczeniem, ponieważ wiele innych branży oraz większość konsumentów polega bezpośrednio i pośrednio na świadczonych przez dostawców usługach DNS.

 

Dostawcy usług (operatorzy mobilni i kablowi) zapewniają DNS, przypisując każdemu użytkownikowi odpowiednie rekordy. Właśnie te usługi DNS umożliwiają nam realizację działań online, jak wyłączenie świateł po wyjściu, podejrzenie kto stoi za drzwiami frontowymi czy zamówienie obiadu. Gdyby zabrakło DNS, gospodarka cyfrowa byłaby bez szans, niezdolna uzyskać dostęp do krytycznych aplikacji zaplecza administracyjnego umożliwiających działania online.

 

DNS a wydajność aplikacji

DNS jest też krytycznym komponentem dla wydajności aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ każdy element aplikacji uzyskujący dostęp do zasobów zewnętrznych wymaga wyszukiwania, czyli czasu na przetwarzanie. Tymczasem 80-90% współczesnych aplikacji składa się z gotowych elementów zbudowanych poza firmą (third party) lub interfejsów API wymagających przetwarzania po stronie serwera. Dlatego szybkie tłumaczenie nazw DNS jest kluczowe dla utrzymania wydajności oprogramowania. Powolne reakcje zmniejszają wydajność i frustrują klientów.

 

Raport 2018 Global DNS Performance Benchmark Report odnotowuje:  Użytkownicy w regionach, w których łączność z Internetem jest przyzwoita, mogą oczekiwać odpowiedzi w ciągu kilkudziesięciu, a nie kilkuset milisekund (ms). Opóźnienie prędkości ładowania witryny wielkości 250 ms będzie już zauważalne dla większości internautów.

Praktycznie wszystkie działania online zależą od dostępności i prędkości DNS. Dosłownie każde: od systemów nawigacji, do social mediów czy Netflixa.

 

Warto poświęcić więcej uwagi usługom DNS, szczególnie w kontekście istotności SaaS dla biznesu. Zgodnie z cytowanym raportem, niemal 44% z 25 top dostawców SaaS polega na jednym dostawcy DNS. Oznacza to, że zarówno ich pierwotne, jak wtórne adresy serwerów są hostowane i zarządzane przez tego samego dostawcę.

Podobne praktyki mogą spowodować katastrofę, jak ta z 2016 roku, gdy Dyn DNS doświadczył serii ataków DDoS na swoją infrastrukturę. Atak spowodował, że znaczna liczba ważnych witryn i usług odnotowała niską wydajność lub całkowite przestoje.

 

DNS i gospodarka cyfrowa

Przechwytywanie DNS i przekierowywanie do fałszywych stron są powszechnie wymieniane jako zagrożenia bezpieczeństwa. DNS z natury narażony jest na ryzyko. Jest i musi być publicznie dostępną usługą. Nie da się ukryć DNS za kontrolą dostępu ani innymi usługami bezpieczeństwa.  Dlatego, gdy rozważa się zabezpieczenie firmy przed atakiem, warto zwrócić na niego szczególną uwagę: od strony ochrony i infrastruktury.

 

Kilka ważnych rad: Pamiętaj o wpisaniu DNS do corocznej ewaluacji architektury i zabezpieczeń. Uwzględnij ochronę przed najnowszymi atakami DDoS i ochronę odpowiedzi na zapytania DNS przed przekierowaniami do fałszywych stron. Sprawdź, w jaki sposób lepiej rozdysponować odpowiedzialność za DNS pomiędzy min. dwóch dostawców. Przyjrzyj się roli, jaką spełnia w utrzymaniu online twojego biznesu globalne równoważenie obciążenia serwera podczas ataku hakerskiego. Nie możesz sobie pozwolić na ignorowanie DNS, jeśli chcesz odnieść sukces w gospodarce cyfrowej.

Lori MacVittie, Principal Threat Evangelist, F5 Networks

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-11-18 | 13:10

W kierunku modelu “Everything as a service”

25 lat QAD w Polsce – ćwierć wieku wsparcia polskiego przemysłu Firma QAD, jeden ze światowych liderów w zakresie systemów IT dla przemysłu, obchodzi jubileusz 25 lat obecności w naszym kraju. W tym czasie firma
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-11-18 | 12:00

Gaming Factory ogłasza nowy tytuł z portfolio wydawniczego

Gaming Factory SA, ogłasza nowy tytuł z portfolio wydawniczego. W Q3/Q4 2020 roku do sprzedaży trafi FoodBall autorstwa studia Cat-astrophe Games. To unikalne połączenie gry sportowej, wyścigów i jedzenia. Tytuł zaoferuje m.in. tryb
IT i technologie Zmieniamy się dla Ciebie. Premiera rebrandingu firmy UNICARD
2019-11-18 | 01:00

Zmieniamy się dla Ciebie. Premiera rebrandingu firmy UNICARD

Po prawie trzech dekadach obecności na rynku przyszedł czas na zmiany. Wartości marki pozostają takie same, nie zapominamy o naszej wieloletniej tradycji, ale jednocześnie dostrzegamy

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Wzrost akcyzy na piwo o 10 proc. spowoduje większe podwyżki cen, niż szacuje resort finansów. Eksperci alarmują: projekt wbrew zasadom, bez konsultacji i rzetelnej oceny skutków

Podniesienie akcyzy na piwo o 10 proc. niesie bardzo poważne konsekwencje dla branży piwowarskiej. – Wzrost cen będzie kilkukrotnie większy, niż szacuje Ministerstwo Finansów – ocenia Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP – Browary Polskie. To może wpłynąć na spadek sprzedaży, a co za tym idzie – zmniejszenie produkcji i problemy osób zatrudnionych w branży piwowarskiej, handlu i rolnictwie. Pracodawcy RP zwracają też uwagę na sposób procedowania ustawy bez konsultacji społecznych. – To sygnał dla inwestorów zagranicznych, że otoczenie regulacyjne nie jest stabilne – przekonują.

Patronaty Newserii

Gala Złote Spinacze 2019

Prawo

Ulga na badania i rozwój pozytywnie oceniana przez firmy, choć wciąż mało popularna

Prawie wszystkie firmy, które choć raz skorzystały z ulgi na badania i rozwój, pozytywnie oceniają ten mechanizm. 2/3 wskazuje, że jego największą zaletą jest możliwość wygenerowania dodatkowych oszczędności. Blisko połowa przedsiębiorców przeznacza je na kolejne inwestycje, a co trzeci – na kontynuację działalności badawczo-rozwojowej – wynika z badania Kantar dla firmy doradczej Ayming Polska. Mimo bardzo pozytywnej oceny z funkcjonującej od 2016 roku ulgi wciąż korzysta stosunkowo niewiele firm. Wynika to m.in. z braku odpowiedniej wiedzy podatkowo-technicznej, aby właściwie rozliczyć tę ulgę.

Przemysł

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje biznes. Jej wykorzystanie będzie kluczowe dla firm w najbliższych 3–5 latach

Sztuczna inteligencja będzie mieć kluczowe znaczenie dla biznesu w ciągu kolejnych 3–5 lat – podkreśla Emma Kendrew, specjalistka od AI w Accenture Technology UKI. Jak ocenia, w projektach związanych ze sztuczną inteligencją przoduje w tej chwili biznes w USA i Europie, ale gonią ich także Chiny. AI jest szeroko wykorzystywana we wszystkich branżach i w coraz większym stopniu wkracza też do codziennego życia. Dlatego firmy – zarówno duże, jak i małe i średnie – muszą uświadomić sobie kluczowe znaczenie tej technologii i innowacji dla swojej konkurencyjności.

Farmacja

Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków. Nawet co trzeci o tym nie wie

3 mln Polaków choruje na cukrzycę, a około 5 mln ma stan przedcukrzycowy. Szacuje się, że nawet co trzeci chory nie został jeszcze zdiagnozowany i nie wie o swojej chorobie. Tymczasem wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie daje możliwość uniknięcia groźnych dla zdrowia powikłań, takich jak utrata wzroku, niewydolność nerek, udar mózgu czy zawał serca. Dlatego kluczowa jest edukacja, która pozwala uświadomić pacjentom, jak wiele zależy od nich samych. O roli edukacji diabetologicznej mówiono podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.