Komunikaty PR

DNS warunkiem koniecznym dla działań online

2019-06-18  |  13:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Domain Name System pozostaje jedną z najmniej docenianych, istniejących usług aplikacyjnych. Jego rola jest tak ważna, że awaria spowodowałaby katastrofę. Gdyby systemy DNS przestały odpowiadać na zapytania, w ciągu kilku minut doprowadziłoby to do upadku gospodarki cyfrowej. 

Bez możliwości tłumaczenia nazw domen na adresy IP aplikacje nie mogłyby dalej działać. System został tak zaprojektowany dla użytkownika, ponieważ łatwiej nam zapamiętać „nazwę strony internetowej.com” niż adres IP.

Gdy przyjrzymy się danym z raportu F5 Labs State of Application Services 2019, zauważymy, że zagrożenia związane z DNS otworzyły usłudze drogę do pierwszej piątki planowanych do wdrożenia usług aplikacyjnych. Przy zawężeniu grupy respondentów do dostawców usług telekomunikacyjnych można zaobserwować 10 punktowy wzrost we wskaźniku wdrożeń DNS: rosnący z 68% w innych branżach do 79% w przypadku telekomów. Znacząca rola DNS w tym obszarze nie jest zaskoczeniem, ponieważ wiele innych branży oraz większość konsumentów polega bezpośrednio i pośrednio na świadczonych przez dostawców usługach DNS.

 

Dostawcy usług (operatorzy mobilni i kablowi) zapewniają DNS, przypisując każdemu użytkownikowi odpowiednie rekordy. Właśnie te usługi DNS umożliwiają nam realizację działań online, jak wyłączenie świateł po wyjściu, podejrzenie kto stoi za drzwiami frontowymi czy zamówienie obiadu. Gdyby zabrakło DNS, gospodarka cyfrowa byłaby bez szans, niezdolna uzyskać dostęp do krytycznych aplikacji zaplecza administracyjnego umożliwiających działania online.

 

DNS a wydajność aplikacji

DNS jest też krytycznym komponentem dla wydajności aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ każdy element aplikacji uzyskujący dostęp do zasobów zewnętrznych wymaga wyszukiwania, czyli czasu na przetwarzanie. Tymczasem 80-90% współczesnych aplikacji składa się z gotowych elementów zbudowanych poza firmą (third party) lub interfejsów API wymagających przetwarzania po stronie serwera. Dlatego szybkie tłumaczenie nazw DNS jest kluczowe dla utrzymania wydajności oprogramowania. Powolne reakcje zmniejszają wydajność i frustrują klientów.

 

Raport 2018 Global DNS Performance Benchmark Report odnotowuje:  Użytkownicy w regionach, w których łączność z Internetem jest przyzwoita, mogą oczekiwać odpowiedzi w ciągu kilkudziesięciu, a nie kilkuset milisekund (ms). Opóźnienie prędkości ładowania witryny wielkości 250 ms będzie już zauważalne dla większości internautów.

Praktycznie wszystkie działania online zależą od dostępności i prędkości DNS. Dosłownie każde: od systemów nawigacji, do social mediów czy Netflixa.

 

Warto poświęcić więcej uwagi usługom DNS, szczególnie w kontekście istotności SaaS dla biznesu. Zgodnie z cytowanym raportem, niemal 44% z 25 top dostawców SaaS polega na jednym dostawcy DNS. Oznacza to, że zarówno ich pierwotne, jak wtórne adresy serwerów są hostowane i zarządzane przez tego samego dostawcę.

Podobne praktyki mogą spowodować katastrofę, jak ta z 2016 roku, gdy Dyn DNS doświadczył serii ataków DDoS na swoją infrastrukturę. Atak spowodował, że znaczna liczba ważnych witryn i usług odnotowała niską wydajność lub całkowite przestoje.

 

DNS i gospodarka cyfrowa

Przechwytywanie DNS i przekierowywanie do fałszywych stron są powszechnie wymieniane jako zagrożenia bezpieczeństwa. DNS z natury narażony jest na ryzyko. Jest i musi być publicznie dostępną usługą. Nie da się ukryć DNS za kontrolą dostępu ani innymi usługami bezpieczeństwa.  Dlatego, gdy rozważa się zabezpieczenie firmy przed atakiem, warto zwrócić na niego szczególną uwagę: od strony ochrony i infrastruktury.

 

Kilka ważnych rad: Pamiętaj o wpisaniu DNS do corocznej ewaluacji architektury i zabezpieczeń. Uwzględnij ochronę przed najnowszymi atakami DDoS i ochronę odpowiedzi na zapytania DNS przed przekierowaniami do fałszywych stron. Sprawdź, w jaki sposób lepiej rozdysponować odpowiedzialność za DNS pomiędzy min. dwóch dostawców. Przyjrzyj się roli, jaką spełnia w utrzymaniu online twojego biznesu globalne równoważenie obciążenia serwera podczas ataku hakerskiego. Nie możesz sobie pozwolić na ignorowanie DNS, jeśli chcesz odnieść sukces w gospodarce cyfrowej.

Lori MacVittie, Principal Threat Evangelist, F5 Networks

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-07-22 | 12:50

FIRMY W POLSCE DOCENIAJĄ CHMURĘ PUBLICZNĄ

Oszczędności oraz płatność tylko za wykorzystane zasoby to najważniejsze korzyści biznesowe z migracji do chmury, zdaniem niemal co drugiej firmy w Polsce (42 proc.). Największe korzyści technologiczne to możliwość szybszego
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-07-19 | 14:31

Zaniedbania bezpieczeństwa w chmurze. Firmy świadomie narażają się na ryzyko?

Eksperci z F5 Labs od 2017 r. notują przypadki organizacji z całego świata, które utraciły swoje zasoby chmurowe z powodu źle skonfigurowanych baz danych w chmurze lub usłudze pamięci masowej Amazon[1]. Ponieważ w takich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-07-19 | 14:20

Kolejna rekordowa wygrana – ponad pół miliona w legalnym kasynie online!

Od momentu uruchomienia  przez Totalizator Sportowy kasyna internetowego w grudniu 2018 roku stawki wygranych i liczba zwycięzców wciąż rosną.  Kolejna wysoka wygrana na automacie Jackpot Bells w pół roku od startu

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Handel

Kolejny trudny sezon dla polskich sadowników. Ich problemy z pracownikami, pogodą i ukraińską konkurencją odczują kieszenie konsumentów

Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników sezonowych, konkurencja ze strony producentów z Ukrainy i nierówne relacje z przemysłem przetwórczym to w tej chwili największe bolączki polskich sadowników – ocenia Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Jak podkreśla, bez właściwych rozwiązań nie będzie możliwe utrzymanie wskaźników produkcji i eksportu z poprzednich lat, a branża przegra z zagraniczną konkurencją. Zwłaszcza że polskich sadowników nie rozpieszcza ostatnio także pogoda: niekorzystne warunki spowodowały, że zbiory wszystkich gatunków owoców będą w tym roku 30 do nawet 50 proc. niższe. To z kolei odczują kieszenie konsumentów.

Konsument

TikTok nowym narzędziem dla promocji młodych twórców i marek. Młodzi ludzie stają się odporni na tradycyjne reklamy

Influencer marketing to jeden z najszybciej rosnących segmentów cyfrowego marketingu. Wykorzystanie do promocji znanych blogerów i vlogerów pozwala szybko zdobywać nowych klientów i docierać do bardzo szerokiej grupy odbiorców, zwłaszcza młodych. Warunkiem skutecznego influencer marketingu jest jednak odpowiedni dobór twórców do kampanii i ich wiarygodność. Łączeniu marek i influencerów służy projekt FOLLOVERS, który jest efektem współpracy mediowego giganta Viacom i grupy BrandBuddies, z którą współpracuje ponad 750 marek. Do promocji będzie wykorzystywał TikToka i Instagrama, które stają się coraz popularniejszymi platformami.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Za kilka lat inwestycje będą zamierać z powodu sytuacji na rynku pracy. Inwestorzy nie będą mieli wykonawców o odpowiednich kompetencjach

Na polskim rynku pracy już brakuje kilku milionów pracowników, inni z kolei narzekają na brak zatrudnienia. Wynika to z jednej strony z niedopasowania umiejętności pracowników i potrzeb pracodawców, z drugiej z sytuacji demograficznej oraz niskiej aktywności zawodowej Polaków. Zdaniem eksperta rynku pracy z Konfederacji Lewiatan potrzebna jest zachęcająca do podejmowania pracy polityka, dostosowanie programów kształcenia do wymagań rynku i odpowiedzialna polityka migracyjna.

IFA 2019 Berlin

Handel

Sklepy będą w stanie dostarczać produkty poniżej 24 h. Stanie się to możliwe dzięki technologii zdalnej identyfikacji przedmiotów

W Polsce co roku sprzedawanych jest ok. 30 mln chipów działających w technologii RFID. Globalny rynek jest wart ok. 11 mld dolarów i szybko rośnie, bo technologia zdalnej identyfikacji przedmiotów znajduje szereg zastosowań niemal w każdej branży – od logistyki, przemysłu farmaceutycznego, po sklepy detaliczne i e-commerce. Duży potencjał ma zwłaszcza w tej ostatniej, bo RFID pozwala skutecznie zarządzać zapasami produktów, trafiać z reklamami do konsumentów, ograniczyć kradzieże w sklepach, a także znacznie skrócić czas dostawy zamówionych towarów.

Złote Spinacze 2019