Komunikaty PR

Nowe oblicze rynku pracy - przedsiębiorco dbaj o swoje dane

2019-08-22  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Model pracy w biurze od 9 do 17 powoli przestaje być standardem. Jednym z priorytetów młodej kadry pracowniczej jest dzisiaj swoboda. Co za tym idzie, coraz bardziej rośnie grupa pracowników pracujących zdalnie i mobilnie. Z okazji obchodzonego właśnie za granicą World Enterpreneurs’ Day[1] –  Światowego Dnia Przedsiębiorców, specjaliści z firmy Kingston Technology omawiają zagrożenia związane z nowym podejściem do pracy.  

 

Wg raportu sporządzonego w ubiegłym roku przez firmę Avast Business[2] już nawet 82% pokolenia „milenialsów” określa swobodę w pracy, jako element decydujący o ich decyzji o rozważeniu zatrudnienia w danej firmie. Firmy starają się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, wprowadzając między innymi obyczaj „hot desking” (z angielskiego gorące biurka), czyli swobodną wymianę stanowisk roboczych, które nie są przypisane do konkretnego pracownika. Ponadto, rośnie zainteresowanie pracą zdalną. Wg wspomnianego wcześniej raportu nawet 38% pracowników w małych firmach deklaruje większą produktywność w pracy poza biurem. Wynika to między innymi z faktu, że w domu często mogą lepiej skupić się na pracy, niż w biurze – nawet 20-35% pracowników mówi o tym, że atmosfera pracy w firmie  rzutuje na ich efektywność (w porównaniu do 15-27% osób pracujących w domu). Jednym z najważniejszych czynników za to odpowiedzialnych jest stres, w biurze odczuwalny zdecydowanie bardziej niż podczas pracy zdalnej - 35% ankietowanych deklaruje wysoki poziom stresu podczas pracy w biurze, w porównaniu do 26% podczas pracy w domu. Zmiana kultury pracy ma też inną stronę – młodzi pracownicy zdecydowanie bardziej stawiają na potrzebę pogodzenia kariery z życiem osobistym, a co za tym idzie nie chcą być ograniczani ustrukturyzowanym czasem pracy. Koniec końców liczy się efekt, a nie droga do jego osiągnięcia.  

 

Wraz ze wzrostem kadry pracującej zdalnie rośnie też grupa pracowników mobilnych, którzy muszą dysponować możliwościami codziennej pracy biurowej przy zachowaniu jak największego komfortu w drodze. Mówiąc o kadrze zdalnej, mówimy o coraz większej grupie pracowników – wg badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Grupę IWG, zrzeszającą największych dostawców przestrzeni roboczej, już blisko 70% pracowników spędza czas przynajmniej jeden dzień pracy poza biurem. Zaadresowanie potrzeb tak licznej grupy staje się być priorytetem dla firm.

 

Jedną z odpowiedzi na to zapotrzebowanie to wprowadzenie polityki BYOD w firmie (Bring Your Own Device, czyli przynieś własne urządzenie). Podczas gdy nowe technologie sprawiają, że wdrożenie tego rozwiązania jest coraz prostsze, to rodzi ze sobą też pewne zagrożenia dla informacji newralgicznych z punktu widzenia firmy. Dane zapisywane na takich urządzeniach – laptopach, czy nośnikach pamięci USB, często nie są odpowiednio zabezpieczone, co może być potencjalnie niebezpieczne dla przedsiębiorstwa.

 

- Zapewnienie wygody pracy kadry pracującej zdalnie lub w drodze jest jednym z priorytetów współczesnych pracodawców. Jednak praca poza biurem rodzi jeszcze inne potrzeby – firmy muszą mieć pewność, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone – mówi Robert Sepeta, Business Development Manager w Kingston Technology. – Tym bardziej w obliczu zeszłorocznego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych i najnowszej ustawy o Cyberbezpieczeństwie. W tym momencie urządzenia wychodzące z naszych fabryk muszą gwarantować satysfakcję zarówno pracowników i przełożonych, stąd nacisk na wdrożenie odpowiednich standardów szyfrowania danych – dodaje.

 

Koniec końców odpowiednie przystosowanie się do gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości rynku pracy, to nie tylko kwestia zakulisowej odpowiedzi na potrzebę rynku – to również kwestia wizerunkowa. Wyciek danych wiąże się w oczywisty sposób z konsekwencjami prawnymi, ale też podważa wiarygodność biznesu. Z drugiej strony, odpowiedzialne przygotowanie swojego biznesu na wymagania obecnych i przyszłych pracowników, którzy będą rozpoczynali swoją przygodę na rynku pracy, pozycjonuje firmę jako tę bardziej atrakcyjną z perspektywy młodego pracownika. A to w dobie tak wysokiej konkurencyjności marek już ogromny sukces.

 


[1] W Polsce Światowy Dzień Przedsiębiorcy obchodzony jest dwa miesiące wcześniej – 21 czerwca. Jednak globalnie World Enterpreneurs’ Day obchodzony jest 21 sierpnia każdego roku.

[2] https://blog.avast.com/hubfs/blog-files/Mobile-Workforce-Report-Master.pdf?hsCtaTracking=b147711a-ccaa-425c-bcac-9a6fe2bd3245%7C72cae168-0542-46a1-beef-c628de16c983

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Olimpiada programistów, czyli sport jakiego jeszcze nie było Biuro prasowe
2019-09-16 | 01:00

Olimpiada programistów, czyli sport jakiego jeszcze nie było

Kto z nas, pełen nerwów, nie chciał rzucić laptopem czy chociażby myszką? O ile dla wielu to wciąż strefa marzeń, zespół Just Join IT postanowił zorganizować w tym zawody!
IT i technologie Zarządzaj swoim domem z inteligetną wtyczką Tenda SP3
2019-09-16 | 01:00

Zarządzaj swoim domem z inteligetną wtyczką Tenda SP3

Zarządzanie przez aplikację Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w domu, czy przebywasz na wakacjach, aplikacja Beli zapewnia pełny dostęp do sieci domowej i zarządzania
IT i technologie Przedsprzedaż iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max w Neonet już ruszyła!
2019-09-13 | 15:50

Przedsprzedaż iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max w Neonet już ruszyła!

10 września mieliśmy okazję poznać nowy flagowe smartfony od Apple – iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max. Od dłuższego czasu właściwości nowych telefonów były

Kalendarium

Ochrona środowiska

W 2020 roku do recyklingu powinna trafiać połowa odpadów komunalnych. Gminom grożą wysokie kary

Polacy deklarują, że segregują śmieci. Wiele odpadów trafia jednak do jednego kontenera, a gminy nie radzą sobie z ich przetwarzaniem. Tymczasem za nieosiągnięcie 50 proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych w 2020 roku grożą im wysokie kary. Przy obecnym stopniu przetwarzania odpadów kary wydają się nieuniknione – do recyklingu materiałowego plastiku, szkła, metali i papieru trafia blisko 15 proc. odpadów. Problemem jest niska jakość selektywnej zbiórki.

Patronaty Newserii

European Business & Investment Summit 2019 Warsaw

Finanse

Bez inwestycji ubezpieczyciele przegrają walkę o klientów. Branża musi radykalnie zmienić kanały kontaktu i dystrybucji polis

Dotychczasowe kanały kontaktu z klientami i dystrybucji polis ubezpieczeniowych są przestarzałe – branża ubezpieczeniowa musi je radykalnie zmienić, żeby utrzymać konkurencyjność. Ubezpieczycielom za wzór może posłużyć bankowość czy branża muzyczna, która przeszła od fizycznej sprzedaży płyt do cyfrowej dystrybucji – wskazują eksperci Sollers Consulting. Przystosowując się do cyfrowych zmian, firmy ubezpieczeniowe muszą też zadecydować, za którymi trendami podążyć. Najbardziej obiecującym jest w tej chwili wielokanałowa, zintegrowana sprzedaż w ramach cyfrowych platform łączących różne produkty i dostawców usług.

Farmacja

2 mln polskich dzieci cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Nieleczony zwiększa o 80 proc. ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej

Nieleczony alergiczny nieżyt nosa prowadzi do zaburzenia koncentracji i permanentnego zmęczenia, może mieć także bardzo negatywne skutki zdrowotne w przyszłości. Nawet o 80 proc. zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, może też być przyczyną nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Z problemem tym zmaga się ok. 2 mln dzieci. Najskuteczniejszą przyczynową metodą leczenia jest podjęzykowa immunoterapia alergenowa, która zastosowana odpowiednio wcześnie nawet trzykrotnie zmniejsza zagrożenie wystąpieniem astmy. W Polsce wciąż nie podlega jednak refundacji.

Problemy społeczne

Co roku dochodzi do 27 tys. pożarów budynków mieszkalnych. Dzięki biernej ochronie przeciwpożarowej mogłoby ich być zdecydowanie mniej

Strażacy w 2018 roku wyjeżdżali do 149 tys. pożarów. Prawie połowa z nich miała miejsce w obiektach handlowo-usługowych, coraz więcej jest też pożarów w budynkach mieszkalnych. Rocznie wybucha ich ok. 27 tysięcy. Przed pożarem można się jednak zabezpieczyć. Wdrożenie biernej ochrony przeciwpożarowej spowalnia rozprzestrzeniania się ognia, zapewnia trwałość konstrukcji i zwiększa bezpieczeństwo ludzi.