Komunikaty PR

Początkujący programista oczekuje 8000 zł na rękę, zna języki programowania i je

2019-12-03  |  01:00
Biuro prasowe

 Co ciekawe kobiety deklarują aż 35 proc. mniejszą kwotę w porównaniu do mężczyzn. W rzeczywistości pracodawcy oferują młodym adeptom dwukrotnie mniej  - wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs.

 

Wielu początkujących programistów poważnie myśli o swojej przyszłości i chce od razu mieć możliwość samodzielnego utrzymania się. Mają wobec przyszłych pracodawców konkretne oczekiwania, nie tylko finansowe. Wybierając firmę kierują się możliwością rozwoju i zdobywania szerokich kompetencji.

Preferowana wysoka pensja i umowa o pracę

Z najnowszych badań No Fluff Jobs, największego portalu rekrutacyjnego w branży IT, wynika, że mężczyźni chcą zarabiać na starcie nawet 8900 zł netto, a kobiety 5792 zł, co oznacza, że mają aż 35 proc. mniejsze oczekiwania finansowe. Juniorzy deklarują, że ich pensje są jednak niższe - w przypadku płci męskiej aż o 52 proc. od preferowanych i wynoszą 4200 zł na rękę, a w przypadku płci żeńskiej o 39 proc. i wynoszą nieco ponad 3511 zł.

Młodzi programiści, którzy mają co najwyżej dwa lata doświadczenia, wolą pracę na etacie. Taką formę zatrudnienia preferuje aż 58 proc. z nich. Ponad 31 proc. chce wykonywać pracę na umowie B2B, zaledwie 7,5 proc. na umowę zlecenie, a niespełna 3,5 proc. deklaruje chęć podpisania umowy o dzieło.

Jednak i tu oczekiwania to jedno, a rzeczywistość drugie. Według No Fluff Jobs 31 proc. juniorów w IT pracuje na umowę zlecenie, mimo że preferencje co do tej umowy wyraził tylko co 13. z nich.

Juniorzy stawiają na rozwój

Z raportu wynika, że 82 proc. juniorów uważa, że w pracy najważniejsza jest możliwość rozwoju. Dlatego poszukują oni różnych sposobów na doszkalanie się i poszerzanie swoich zawodowych horyzontów. Dla 66 proc. najbardziej liczy się atmosfera w pracy, a dla 58 proc. zarobki.  44 proc. ceni sobie także to, czy projekt jest ciekawy i rozwojowy. Najmniej istotnymi aspektami pracy okazały się m.in. możliwość pracy zdalnej (wskazało to 17,5 proc.) czy benefity pozapłacowe (9 proc).

 

 - Juniorzy chcą pracować w firmach, które oferują im dodatkowe szkolenia, zwracają szczególną uwagę na potencjał pracowników oraz zapewniają ścieżkę zawodowego awansu. Cieszy fakt, że młodzi programiści chcą się rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie w swojej branży. – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

 

Preferowane języki programowania i kompetencje

23 proc. juniorów wskazuje, że ich głównym językiem programowania w pracy jest Java. Nie znaczy to jednak, że rezygnują oni z rozszerzania swoich umiejętności o inne opcje. Młodzi programiści mogą pochwalić się także znajomością JavaScriptu (20 proc.), Pythona (18 proc.) oraz C# (12 proc.).

 

- Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują  w obszarach: Backend, Testing oraz Frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze Mobile – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

 

Z badań No Fluff Jobs wynika także, że tylko co 12. początkujący programista uznaje pracę za skuteczne źródło nauki. W grupie średniozaawansowanych (midów) tylko co 5. Wiedzę i kompetencje młodzi programiści czerpią głównie z sieci - ponad 27 proc, szuka inspiracji w tutorialach internetowych, a 19,5 proc. w kursach online. Studia informatyczne i pokrewne są równie powszechne jako źródło wiedzy  - wskazało je 21 proc. badanych, zaś 12 proc. stawia na szkoły programowania. Za skuteczne źródło nauki jedynie 8 proc. uważa pracę w zawodzie, choć chcą i podejmują ją dość szybko. Najmniej atrakcyjnymi opcjami, z których młodzi programiści mogą zdobywać kompetencje, są projekty Open Source oraz szkolenia firmowe.

 

Młodzi idą z duchem czasu i oczekują coraz więcej

Najnowszy raport No Fluff Jobs „Pierwsze kroki w IT. Oczekiwania młodych programistów” pokazuje trzy istotne trendy obecne u młodych pracowników branży IT. Osoby z co najwyżej dwuletnim stażem mają jasno sprecyzowane oczekiwania co do swojej kariery: chcą mieć możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, deklarują chęć otrzymywania wysokiego, satysfakcjonującego wynagrodzenia i liczą, że praca da im liczne okazje do rozwoju.

 

No Fluff Jobs rewolucjonizuje od dawna rynek rekrutacji IT w Polsce - jako pierwszy i jedyny portal wymaga od pracodawców publikacji widełek płacowych w każdym z ogłoszeń rekrutacyjnych. Stąd wiele danych co do wysokości oferowanych juniorom zarobków, form zatrudnienia czy specjalizacji, w których pracują zostało pozyskanych z danych wewnętrznych tego największego w Polsce serwisu rekrutacyjnego.

 

Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z Ankiety “Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Czołowi polscy wydawcy razem na temat digitalizacji Biuro prasowe
2020-07-03 | 14:00

Czołowi polscy wydawcy razem na temat digitalizacji

Przedstawiciele Grupy Super Express, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, Infor Biznes i Gremi Media spotkali się, aby przedyskutować kierunki działania związane z transformacją
IT i technologie Dostawcy technologii odpowiadają na wyzwania korporacji
2020-07-03 | 07:15

Dostawcy technologii odpowiadają na wyzwania korporacji

30 spotkań z udziałem 17 firm technologicznych i 7 korporacji działających w Polsce - to bilans wydarzenia zorganizowanego przez Business Finland i Rebels Valley. Ich celem było pokazanie
IT i technologie HIROYUKI NISHIUMA DYREKTOREM EUROPEJSKIEGO ODDZIAŁU B2B FIRMY PANASONIC
2020-07-02 | 15:00

HIROYUKI NISHIUMA DYREKTOREM EUROPEJSKIEGO ODDZIAŁU B2B FIRMY PANASONIC

Hiroyuki Nishiuma został mianowany na stanowisko dyrektora zarządzającego firmy Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU) z siedzibą w Wiesbaden

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne. Na rzekach utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów  atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.

Transport

Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Od 2021 roku będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli płacić np. smartfonem

Prosty, nowoczesny i wygodny dla przewoźników – taki ma być nowy system poboru opłat drogowych, który zastąpi viaTOLL. Ten przestanie działać z końcem lipca 2021 roku i pozostaną po nim bramownice, które będą wykorzystywane już tylko w celach kontrolnych. Nowy system będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli uiścić opłatę drogową m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie. Zostanie też powiązany z e-Urzędem Skarbowym budowanym w resorcie finansów. Planowane na przyszły rok wdrożenie nowego systemu ma być płynne i nie powodować wzrostu opłat ani problemów dla kierowców.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

– Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyskała już prawie pełny potencjał.

Finanse

Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.