Komunikaty PR

Strategia multicloud pozwala korzystać z zalet wielu chmur jednocześnie

2019-03-21  |  10:00

Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT (taką jak np. archiwizowanie czy przetwarzanie bieżących danych).

Multicloud bywa mylony z chmurą hybrydową, a jest on bardziej złożonym modelem biznesowego IT. W skład chmury hybrydowej wchodzą bowiem dwie zintegrowane ze sobą infrastruktury: chmura prywatna, skonfigurowana w lokalnym centrum danych oraz chmura publiczna, gdzie sprzęt, oprogramowanie i infrastruktura wspierająca należą do dostawcy chmury. Multicloud jest zaś kompleksowym narzędziem, po które chętnie sięgają firmy o specyficznych potrzebach.

Relacja wydajności do ceny, kwestia przepustowości pasma, lokalizacja centrów danych czy SLA – argumenty stojące za korzystaniem z kilku chmur są różne. Dla jednych firm priorytetem będzie uniezależnienie od jednego dostawcy (tzw. vendor lock-in), dla innych gwarancja wysokiej dostępności ich krytycznego projektu.

Zanim przyjrzymy się korzyściom, jakie oferuje multicloud, czyli środowisku obliczeniowemu, które nie bazuje na pojedynczej chmurze publicznej, ale na kilku chmurach, przyjrzyjmy się, czym jest strategia multicloud i czym różni się od chmury hybrydowej.


Publiczne, prywatne, hybrydowe, multicloud – czyli atlas chmur

Według danych z grudnia 2018 r., 26% europejskich firm korzysta z chmury. W Polsce odsetek wynosi ok. 11,5%. Oznacza to olbrzymi potencjał i przestrzeń do rozwoju tej technologii.

Chmurę hybrydową i multicloud łączy fakt, że dane są przetwarzane poza lokalnym centrum danych. Nie są to jednak tożsame modele. Chmura hybrydowa, jak wskazuje nazwa, łączy w sobie usługi od dostawcy z tymi zlokalizowanymi we własnym centrum danych. Ten wariant pozwala niektórym przedsiębiorcom na korzystanie z dobrodziejstw chmury publicznej, jednocześnie utrzymując własną chmurę prywatną na potrzeby wrażliwych, kluczowych lub ściśle kontrolowanych danych i aplikacji.

Popularność chmur publicznych i hybrydowych w ostatnich latach oznacza, że coraz więcej firm szuka rozwiązań w formie usługi, zlokalizowanych poza siedzibą spółki i których nie musiałyby w pełni utrzymywać (off-premises). Korzystanie z chmury hybrydowej deklaruje około 51% przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1000 osób[i]. Potrzeba jest więc zauważalna. Środowisko multicloud to szereg rozwiązań, którymi można centralnie zarządzać. Strategia multicloud jest więc podejściem, w którym przedsiębiorstwo może korzystać z dowolnej kombinacji chmur prywatnych, publicznych i hybrydowych, połączonych ze sobą bądź nie. Na tym polu eksperymenty z nową formułą deklaruje już 31% przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1000 osób[ii].

Dodajmy, że rosnąca popularność Internetu rzeczy (Internet of Things), rozprzestrzenienia mobilnych urządzeń, inteligentnych sprzętów AGD i czujników bezpieczeństwa nie byłaby możliwa, gdyby nie rozwój infrastruktury multicloud.

Jakie konkretne korzyści płyną z przyjęcia strategii wielochmurowej? I przed jakimi wyzwaniami stają ci, którzy ją wdrażają?


Środowisko wielochmurowe – i świat staje otworem

Korzyści oferowane przez chmury hybrydowe pozwalają organizacjom wykorzystać skalowalność chmur publicznych. Jednocześnie umożliwiają przedsiębiorstwom współdzielenie zasobów i przenoszenie ich między chmurami publicznymi i prywatnymi, by zmniejszyć podlegające nieustannym zmianom koszty tych zasobów i poziomy obciążenia sieci.

Środowisko wielochmurowe zapewnia wszechstronne połączenie chmur publicznych i prywatnych. W tym wariancie nie muszą być one ze sobą zintegrowane. Brak związania z jednym dostawcą ułatwia fakt, że niektóre platformy stworzono w oparciu o technologie open-source, takie jak OpenStack. Są one wspierane przez dostawców usług w chmurze, m. in. OVH. Co więcej, wybór otwartej chmury daje firmom dodatkową elastyczność.

Strategia multicloud oferuje również możliwość korzystania z różnych usług od różnych dostawców. To o tyle pomocne, że niektóre środowiska chmurowe mogą być lepiej dostosowane do konkretnych zadań niż inne. Czasem dostawcy usług w chmurze oferują także nowocześniejsze od konkurencji narzędzia do analizy danych lub inne dające przewagę rozwiązania, takie jak chmura akcelerowana procesorami graficznymi NVIDIA GPU Cloud (NGC) w OVH, wspierająca rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, m.in. uczenie maszynowe czy wyliczanie sieci neuronowych.

Model wielochmurowy pozwala także organizacjom na przesiadkę na rozwiązania chmurowe w ich własnym tempie i z zachowaniem elastyczności – jednocześnie odpowiadając na ich strategiczne potrzeby. Oznacza to, że firmy są w stanie kontrolować i uruchamiać aplikacje, procesy oraz dane na dowolnej chmurze (publicznej, prywatnej i hybrydowej) w zależności od własnych wymogów i możliwości technicznych.


Róża bez kolców?

Chociaż strategia multicloud posiada wiele zalet, nowe możliwości w oczywisty sposób rodzą także nowe wyzwania. Praca na kilku chmurach jednocześnie może oznaczać więcej potencjalnie słabych punktów. Dlatego też konieczne jest włożenie dodatkowego wysiłku w zapewnienie skutecznej ochrony, zarządzania i spójności.

Z tego powodu zapewnienie bezpieczeństwa środowiska multicloud wymaga wyboru dostawcy będącego w stanie zapewnić możliwość zarządzania całością usług cyfrowych i procesów operacyjnych.

Jakkolwiek by na to nie patrzeć, adaptacja chmury nie jest pytaniem o to czy, a kiedy. Warto pamiętać, że organizacja przechodząca proces zmian ma dostęp do mnóstwa środowisk w chmurze, które mogą pomóc jej przejść tę transformację. Wraz z postępem technologii infrastruktura w chmurze stanie się koniecznością rozwoju i postępu, niezależnie od rozmiarów przedsiębiorstwa. Dlatego jesteśmy w OVH orędownikami wielochmurowych środowisk. Pozwalają one firmom sprostać nieustannie zmieniającym się wymogom cyfrowej transformacji.

 

O firmie OVH

OVH jest dostawcą hiperskalowalnych rozwiązań chmurowych o nieprzeciętnej wydajności. Jest największym europejskim liderem cloud, a zarazem chmurą alternatywną. Założona w 1999 r. we Francji, przez polską rodzinę Klaba, grupa OVH zarządza 28 centrami danych w 12 lokalizacjach, na 4 kontynentach. Firma rozwija globalnie własną sieć światłowodową oraz zarządza zintegrowanymi usługami hostingowymi. OVH dostarcza innowacyjne rozwiązania technologiczne dla ponad 1,4 mln klientów na całym świecie, działając w oparciu o własną infrastrukturę, działy R&D oraz oferując wsparcie 24h. DNA marki tworzą wartości, takie jak: szacunek wobec jednostki, poszanowanie wolności oraz równość w dostępie do najnowszych technologii. Polski oddział OVH został założony we Wrocławiu w 2004 roku i nieprzerwanie realizuje z sukcesem misję firmy – „Wolność dzięki innowacji”, czyli „Innovation for Freedom”.


[i] RightScale: https://www.rightscale.com/lp/state-of-the-cloud?campaign=7010g0000016JiA

[ii] RightScale: https://www.rightscale.com/lp/state-of-the-cloud?campaign=7010g0000016JiA

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Wyjeżdżasz na majówkę i chcesz mieć wygodny dostęp do sieci? Weź mobilny router Biuro prasowe
2019-04-19 | 11:00

Wyjeżdżasz na majówkę i chcesz mieć wygodny dostęp do sieci? Weź mobilny router

Wyjeżdżając na majówkę w góry czy za granicę nie chcemy rezygnować z dostępu do Internetu. Udostępnianie go jest jednak prawdziwym zabójcą baterii w telefonie.
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2019-04-19 | 01:00

F5 przedstawia Cloud Services – usługi chmurowe

F5 Networks poszerza swoje portfolio chmurowych usług aplikacyjnych. Otwarta na AWS, nowa oferta SaaS dostarczy zoptymalizowane oraz łatwe w użytkowaniu usługi dla programistów i zespołów DevOps. Rozwiązania przeznaczone do
IT i technologie IFS z tytułem Major Player wśród dostawców ERP w modelu SaaS i w chmurze
2019-04-18 | 23:00

IFS z tytułem Major Player wśród dostawców ERP w modelu SaaS i w chmurze

IFS oferuje kompleksowe rozwiązanie ERP dla globalnych przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją i dystrybucją wyrobów, zarządzaniem majątkiem oraz świadczeniem usług

Kalendarium

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Partner sekcji zdrowie

Farmacja

Liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła prawie sześciokrotnie. Resort zdrowia chce edukować Polaków i wzmacniać ich zaufanie do lekarzy

Już ponad 30 tys. rodziców odmówiło poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Zdaniem resortu zdrowia to jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na odrę, jaki miał miejsce w 2016 i 2018 roku. Rząd obawia się powrotu innych chorób, takich jak błonica i tężec, stąd nacisk na kampanie edukacyjne. Prowadzi je m.in. Główna Inspekcja Sanitarna, a ich celem jest przekonanie Polaków, że szczepienia nie powodują negatywnych skutków ubocznych, mogą natomiast ratować życie i zdrowie

Prawo

Od niedzieli ważna zmiana w przepisach dotyczących zadłużonych lokatorów. Może ona oznaczać problemy dla właścicieli lokali

21 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Na zmianę art. 1046 kodeksu powinni zwrócić uwagę zwłaszcza nabywcy lokali w licytacjach komorniczych, ale również wynajmujący mieszkania osobom, które zalegają z czynszem. Zniknie bowiem zapis, że na wniosek komornika gmina powinna w ciągu 6 miesięcy znaleźć dłużnikowi lokal zastępczy. Teraz to będzie mogło trwać znacznie dłużej.

Handel

Jajka są nawet o połowę tańsze niż na Boże Narodzenie. W najbliższych latach ceny mogą jednak znacznie wzrosnąć

Znacznie niższe ceny jaj w porównaniu do końcówki 2018 roku to wynik dużej nadpodaży, bo produkcja rośnie, a konsumpcja pozostaje na stabilnym poziomie. Jeśli zostaną wprowadzone zapowiedzi o wycofywaniu jaj z chowu klatkowego, to w najbliższych latach konsumenci muszą się liczyć z dużymi podwyżkami. Ten rodzaj jaj ze względu na cenę jest dziś najchętniej wybierany. Coraz częściej też kupujemy je na bazarkach. Jeśli decydujemy się na zakup jaj w miejscach poza systemem weterynaryjnym, bierzemy na siebie ryzyko przede wszystkim różnych zakażeń bakteryjnych – podkreśla Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

 

Handel

Polacy bardziej niż Niemcy i Brytyjczycy są przywiązani do tradycyjnych sklepów. Mimo to już połowa robi zakupy w sieci

Handel internetowy rozwija się w Polsce bardzo szybko – w tym roku będzie wart już 50 mld zł, a zakupy online robi już 15 mln Polaków. Z drugiej strony polscy konsumenci wyróżniają się na tle innych nacji przywiązaniem do tradycyjnego kanału sprzedaży. 49 proc. chce mieć możliwość przetestowania produktów w fizycznym sklepie przed zakupem – wynika z badań SAP. Polacy oczekują spójnego podejścia marek do klientów we wszystkich kanałach sprzedaży. To dla sprzedawców wyzwanie, w którym wsparciem może być wdrożenie odpowiednich technologii.