Komin - gwarancja bezpieczeństwa energetycznego
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej możemy zaobserwować niepokojący trend budowania domów bez kominów. Zwolennicy tego rozwiązania przytaczają argumenty o zmniejszonych kosztach budowy, zwiększonej powierzchni na dachu, braku konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów czy po prostu lepszym wyglądzie budynku. Nie należy jednak zapominać, że komin to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa energetycznego rodzin.
Ogrzewanie drewnem to sposób nie tylko wydajny i ekologiczny, ale również niezawodny. Wyposażenie domu w komin sprawia, że domownikom nie zagraża zimowy chłód. Odłączenia od prądu lub gazu nie są zjawiskiem niespotykanym, w szczególności na wsi. Jeśli do nich dochodzi, brak komina oznacza brak możliwości ogrzania domu.
- Od instalacji komina może odstraszać wizja montażu kominka. Bywa ona bowiem czasochłonna oraz kosztowna. Należy mieć jednak na uwadze, że do komina można również podłączyć piec wolnostojący. Nie jest to pracochłonna czynność – mówi Wojciech Perek, ekspert Drewno Pozytywna Energia.
Warto mówić o skutkach braku komina. Dotąd stanowił nieodłączny element domu. Dziś jest pomijany na rzecz zmniejszenia kosztów czy estetyki. Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia przygotowali video, które ma na celu wskazać problem braku tego elementów w domu i do jakich skutków może doprowadzić.
Link do video: https://www.youtube.com/watch?v=ykwazP4eZho&ab_channel=DREWNO-PozytywnaEnergia
- Brak komina w budynku to niewłaściwa decyzja w czasach niepewności energetycznej. Ten element zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne, a koszt jego budowy czy przeglądów nie jest adekwatny do tego, na co możemy narazić swoje rodziny, gdy zabraknie energii elektrycznej czy gazu – dodaje Wojciech Perek.
Komin oczywiście nie oznacza konieczności ogrzewania wyłącznie za pomocą drewna. Jego brak natomiast, to skazanie wyłącznie na inne, zawodne metody. Z komina można korzystać bowiem okresowo, zarówno kiedy to konieczne, jak i w momentach, gdy chcemy po prostu cieszyć się widokiem płomieni.

Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty prądu do minimum

Kolejne budynki zyskają własne węzły cieplne. EPEC likwiduje stację grupową

Wizerunek i sukces firmy zależą od tego, jakiej używa energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Demografia, zdrowie, edukacja i ekologia. Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla rozwiązywania najbardziej palących problemów
O pozytywnym wpływie technologii na biznes mówi się od dawna, za czym idą rosnące z roku na rok inwestycje przedsiębiorstw w ten obszar, m.in. chmurę czy sztuczną inteligencję. Coraz częściej nowe technologie znajdują także zastosowanie w rozwiązywaniu palących problemów globalnych. Pracują nad nimi zarówno duże korporacje, naukowcy i studenci, jak i start-upy z całego świata. – Nowe technologie posiadają ogromny potencjał w przekształcaniu i wspieraniu kluczowych obszarów społeczno-gospodarczych, takich jak edukacja, zdrowie, środowisko i gospodarka – mówi Alicja Tatarczuk z Huaweia. Koncern szuka takich innowacyjnych pomysłów wśród młodych naukowców w swoim konkursie Tech4Good, który jest częścią programu Seeds for the Future.
Handel
W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika

Polacy mają problem z prawidłowym wskazaniem elektroodpadów i nie do końca wiedzą, gdzie oddawać takie zużyte sprzęty – pokazuje badanie agencji badawczej Zymetria na zlecenie RLG. 34 proc. badanych przyznało, że zdarzyło im się źle zutylizować wyrzucane elektroodpady. Odpady, które najczęściej trafiają w nieodpowiednie miejsce, to m.in. kable, ładowarki czy słuchawki. – Podobnie jest z różnego rodzaju golarkami, lokówkami, zabawkami na baterie i innymi małymi sprzętami, czyli tym, co niebawem będziemy kupować pod choinkę – zauważa Monika Wyciechowska z RLG w Polsce. Jak wskazuje, ponad połowa Polaków nie wie, że starych sprzętów nie wolno wyrzucać do pięciu frakcji, ale trzeba je oddać do specjalnych punktów zbiórki.
Bankowość
Banki i fundusze skoncentrowane na zielonych aspektach finansowanych projektów. UE stawia przed nimi coraz więcej wymogów

Zielona transformacja w Europie odciska coraz mocniejsze piętno na wszystkich sektorach gospodarki, także w branży finansowej. Wchodzące w życie kolejne regulacje z jednej strony wymuszają na bankach i innych instytucjach uwzględnianie kwestii ESG przy podejmowaniu decyzji o udzielaniu firmom kredytu inwestycyjnego czy zakupie akcji lub obligacji spółek. Z drugiej strony kolejne dyrektywy i rozporządzenia tworzą podstawy do oceny stopnia „zieloności” projektów. Ekologizację branży ma wspomóc utworzona właśnie platforma koordynująca działania branży – POLSIF.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.