KONFERENCJA ENERGIA DLA NIEZALEŻNOŚCI 2050
Celem obrad konferencji będzie wypracowanie modelu przemian systemu energetyczno-klimatycznego Polski w obliczu wymagań polityki klimatycznej oraz nowych uwarunkowań geopolitycznych, które uległy diametralnej zmianie po inwazji Rosji na Ukrainę.
W związku z powyższym ważne jest przyjrzenie się obecnej sytuacji w polityce energetycznej naszego kraju i zastanowić się jak ją ulepszyć i jaki powinna obrać kierunek.
Przez to konferencja wpisze się w dyskusję nad przyszłą Polityką Energetyczną Państwa do roku 2050 i aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu do roku 2030, która planowana jest na przyszły rok. Wypracowane w trakcie konferencji wnioski przekazane zostaną ministerstwom odpowiedzialnym za przygotowanie tych dokumentów strategicznych, a także instytucjom i organizacjom zainteresowanymi tematyką konferencji.
Wydarzenie ma posłużyć znalezieniu dobrze udokumentowanych argumentów na rzecz aktywnej polityki klimatycznej w Polsce, zwłaszcza w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetyki, transportu czy rolnictwa jak i także w przemyśle i miastach. Jak wiadomo walka o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z gospodarki i wyeliminowanie spalania paliw kopalnych jest niezwykle ważnym elementem polityki na rzecz ochrony klimatu. Kluczowymi są Europejski System Handlu Emisjami (ETS) oraz Rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (ESR), które dzięki współpracy wspomagają osiągniecie neutralności klimatycznej.
Niezwykle istotnym i ważnym staje przedstawianie korzyści bieżących jak i długofalowych ambitnej polityki klimatycznej, a także możliwych stymulatorów jej szybszego wdrażania jak i barier oraz trudności, które stoją obecnie i jakich można spodziewać się w przyszłości.
Najważniejszymi punktami odniesienia do konferencji będą:
- Konsekwencje Porozumienia Paryskiego;
- Zapisy Europejskiego Zielonego Ładu;
- Dyskusje prowadzone nad wdrażaniem pakietu Fit for 55;
- Raport IPCC pt. “Summary for Policymakers of Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability”
Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.