Komunikaty PR

Kominek w domu – przytulne ciepło czy źródło zanieczyszczeń powietrza?

2019-12-23  |  12:34
Biuro prasowe

W okresie jesienno-zimowym rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym czasie komfort ciepłego pomieszczenia ma niezwykle istotny wpływ na nasze funkcjonowanie. Ważne, by zadbać nie tylko o drewno na opał i ciepłe ubrania, ale też o odpowiednią jakość powietrza w przestrzeni naszego domowego zacisza. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń płynących z wewnętrznych źródeł, w tym przypadku kominka. Warto wtedy korzystać z urządzeń, które w prosty sposób zadbają o to, aby o każdej porze zapewnić domownikom czyste powietrze.1 Pomoże w tym nowy oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9, który dzięki zaawansowanym technologiom płynnie reaguje na wszelkie zmiany w jakości powietrza, a przy pomocy filtrów można dostosować go do szczególnych, indywidualnych potrzeb. Produkt jest rekomendowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jak długo niebezpieczne substancje unoszą się w Twoim salonie?

Kominki to urządzenia grzewcze, powszechnie stosowane w domach jednorodzinych jako źródło ciepła. Jakie zagrożenia wiążą się z ich eksploatacją? Szkodliwe substancje zawarte w pyle mają wpływ na jakość wdychanego przez domowników powietrza. Jego groźne stężenie w pomieszczeniach z kominkiem rozprzestrzenia się przez około 3 godziny. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy oczyszczacza powietrza i dzięki niemu sprawić, że już po ok. 7 minutach ilość niebezpiecznego dla zdrowia pyłu w pomieszczeniu zacznie systematycznie spadać. Electrolux Pure A9 w procesie filtracji pochłania zanieczyszczenia, kurz, szkodliwe dla zdrowia pyłki PM2.5 i PM10 oraz nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo sprawia, że stężenie zanieczyszczenia pyłami wraca do wartości sprzed rozpalenia kominka w ciągu 13 minut, co w pomieszczeniu bez urządzenia wydłuża ten czas średnio do ponad 2 godzin. Warto go sprawdzić!

Szlachetne zdrowie

Drewno na opał jest paliwem stałym, które podczas spalania wydziela substancje toksyczne zawarte w groźnym pyle płynącym z paleniska. Oczywiste zalety, takie jak odnawialność, duża dostępność czy niska cena, nie gwarantują jednak bezpiecznego spalania. Kaszel, niebezpieczny i świszczący oddech, choroby układu oddechowego i rakotwórczy wpływ - wszystko to może być skutkiem szkodliwego dymu płynącego z kominka. Kiedy w sezonie grzewczym domy opalane są paliwami stałymi, odczuwalne jest stojące powietrze o nieprzyjemnym zapachu, które wchłania następnie cząsteczki zagrażając zdrowiu. Ponadto, szkodliwe substancje łatwo się unoszą i szybko przedostają do innych pokoi. Dlatego warto minimalizować ryzyko i wpływać na świeżość w pomieszczeniach mieszkalnych przy pomocy odpowiednich urządzeń.

Podczas sprzątania kominka warto zadbać o…

Nawet podczas uruchamiania czy sprzątania kominka obserwowane są krótkotrwałe, lecz wyraźne wzrosty stężenia formaldehydu, czyli niebezpiecznego dla zdrowia człowieka związku, występującego powszechnie w produktach przemysłu meblarskiego, odzieżowego, kosmetycznego, spożywczego i chemicznego. To substancja chemiczna, która ma udokumentowany negatywny wpływ na zdrowie, działa drażniąco na spojówki i błony śluzowe dróg oddechowych, może prowadzić też m.in. do kaszlu, bólów głowy czy skurczu oskrzeli. Obecność formaldehydu z reguły nie jest zauważalna w pomieszczeniach, jednak w wyniku uruchamiania kominka czy podczas jego czyszczenia lub nawet odkurzania podłóg drewnianych można dostrzec delikatny wzrost stężenia tej substancji. Oczyszczacz Pure A9, dostosowując przepływ powietrza przeprowadza skuteczne oczyszczanie, nawet jeśli nie ma Cię w pobliżu. To gwarancja najwyższej w swojej klasie zdolności oczyszczania. Pure A9 w prosty sposób sprawi, by dom stał się osobistą przestrzenią komfortu.

Ogrzewanie kominkowe – przytulne ciepło

Kominki w pomieszczeniu nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat, ale również ogrzewają cały dom, a nawet wodę. Szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie kominika, w zależności od potrzeb i funkcji na jakich nam najbardziej zależy. Mamy wybór wśród kominków tardycyjnych, tzw. otwartych, które oddają ciepło przez promieniowanie. W ich pobliżu można się ogrzać, jednak nie ogrzejemy równomiernie całego pomieszczenia, a tym bardziej kilku pomieszczeń. W tym przypadku nie ma możliwości także regulacji ilości oddawanego ciepła. Możliwy jest też wybór podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli układu wykorzystującego wkład kominkowy jako źródło ciepła. Są to tzw. kominki zamnięte, w których ciepło jest oddawane za pośrednictwem czynnika grzewczego - powietrza. Dzięki specjalnym ilozowanym kanałom możliwe jest rozprowadzenie ciepła na dalsze odległości. Jeśli natomiast chcemy, aby kominek stanowił źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania, wybierzmy tzw. kominek z płaszczem wodnym, który może być zarówno podstawowym jak i wspomagającym źródłem ciepła. Ważna jest też kwestia odpowiedniego doboru materiału na opał. Jednym z najlepszych paliw wykorzystywanych do uzyskania ciepła jest drewno. Jako, że jest to odnawialne źródło energii mamy zagwarantowaną jego ciągłą dostępność. Podczas palenia w kominku wybierajmy najlepiej tylko naturalne drewno, nie używajmy grubych kawałkow, ani drewna mokrego lub wilgotnego, ponieważ jego moc uzależniona jest w głównej mierze od zawartości w nim wody. Zaleca się stosowanie polana drzew liściastych, jak buk, dąb, olcha, grab czy jesion, natmiast należy unikać do opalania urządzenia polan drzew iglastych oraz zażywiczonych.

Rozwiązanie idealne w trosce o zdrowie i komfort najbliższych 

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie oczyszczanie powietrza, kominek może być niebezpiecznym źródłem zanieczyszczeń w naszym domu. Urządzenie Electrolux posiada System AirSurround, wywołując spiralny ruch powietrza, dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach, utrzymując naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników. Dzięki swoim zaawansowanym technologiom, nie tylko znacząco skraca czas potrzebny do powrotu powietrza do stanu przez rozpaleniem kominka (z 2 godzin 45 minut do 13 minut), ale też pozwala na zminimalizowanie wpływu pracującego kominka na jakość powietrza w pomieszczeniu. Badania pokazują, że oczyszczacz powietrza pracujący w pokoju z kominkiem przyczynił się także do ograniczenia maksymalnego stężenia pyłu całkowitego podczas rozpalania kominka z 2,83 mg/m3 do 0,398 mg/m3. Urządzenie dodatkowo powoduje skuteczny spadek stężeń substancji z grupy lotnych związków organicznych, czyli przyczynia się do zmniejszenia maksymalnego stężenia formaldehydu oraz zmniejsza stężenie zanieczyszczeń w bezpośrednim sąsiedztwie źródła emisji. Chroni również przed rozprzestrzenianiem się ich po całym budynku. Co więcej, Pure A9 wyróżnia się ciekawym i współczesnym designem, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w każde nowoczesne wnętrze. Urządzenie idealnie sprawdzi się nawet podczas snu, nie przeszkadzając w odpoczynku, bo minimalny poziom hałasu w przypadku tego oczyszczacza wynosi zaledwie 16 dBA, a przy pełnej prędkości tylko od 45 do 49 dBA w zależności od modelu, co odpowiada poziomowi dźwięku zwykłej rozmowy. Już teraz Ty i Twoi bliscy możecie oddychać spokojnie i bezpiecznie.

1Materiał przygotowany na podstawie analizy skuteczności pracy oczyszczacza powietrza Electrolux PURE A9, we współpracy z Politechniką Warszawską. Badanie opracowali: dr hab. inż. Artur Badyda – ekspert ds. środowiskowych uwarunkowań zdrowia i Piotr Kępa, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska (Politechnika Warszawska)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument BRAK ZDJĘCIA
2020-02-17 | 15:15

„Dni dla Ziemi” podczas Targów EuroLab i CrimeLab

Wpływ człowieka i konsumpcjonizmu na zmiany klimatyczne, walka z koronawirusem, postęp dokonujący się w medycynie, farmacji, motoryzacji czy łączności – to tylko wybrane aspekty życia, w których kluczową rolę odgrywają
Konsument Coraz więcej osób uprawnionych do odszkodowania - pamiętaj o złożeniu wniosku
2020-02-14 | 14:00

Coraz więcej osób uprawnionych do odszkodowania - pamiętaj o złożeniu wniosku

Właśnie mija czas w jakim pasażerowie, którzy doświadczyli zakłóceń lotu w I kwartale 2019 roku, mogą ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych w Polsce. W naszym
Konsument Głód polskiego kibica
2020-02-06 | 11:00

Głód polskiego kibica

We własnym domu, przed telewizorem, w towarzystwie swojej „drugiej połówki” oraz napojów wyskokowych i licznych przekąsek – tak, jak pokazuje raport

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Koronawirus w Chinach zaraża też światowy przemysł i rynki finansowe. Powody do obaw mają m.in. kredytobiorcy we frankach

Na koniec I kwartału można spodziewać się wyraźnego wyhamowania tempa wzrostu PKB w Chinach, do czego przyczynią się m.in. problemy związane z epidemią koronawirusa. To z kolei odbije się na polskiej gospodarce, dla której Państwo Środka jest ważnym partnerem handlowym. Na razie oszacowanie tego wpływu jest trudne, bo wciąż nie wiadomo, ile czasu potrwa zatrzymanie epidemii. Epidemia koronawirusa silnie wpływa też na nastroje na rynkach finansowych i szkodzi wycenie europejskiej waluty. Może również osłabić złotego i przełożyć się na wysoki kurs franka, co z kolei będzie złą wiadomością dla kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Ochrona środowiska

Niedobory wody poważnym problemem na coraz większym obszarze Polski. Kryzys ten będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne samorządy. Na dofinansowanie mogą też liczyć rolnicy. Do sukcesu potrzebna jest również edukacja społeczeństwa, jak oszczędzać wodę.

Bankowość

Polacy powinni zacząć oszczędzać. Spodziewany jest dalszy wzrost cen

Według wstępnych danych w styczniu ceny towarów i usług wzrosły rok do roku o 4,4 proc., najmocniej od grudnia 2011 roku. Po raz pierwszy od września 2012 roku inflacja przebiła górną granicę pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach odczyty mogą być jeszcze wyższe, dlatego należałoby zachęcić konsumentów do oszczędzania, a nie wydawania pieniędzy.

 
 

Finanse

Popularność najmu mieszkań jest wciąż niewielka. Odsetek wynajmujących jest ośmiokrotnie niższy niż w Niemczech

Wynajem mieszkania nie jest dla Polaków atrakcyjnym sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Po pierwsze, własność jest wciąż postrzegana jako synonim zamożności, po drugie, rynek najmu nie oferuje dostatecznej liczby mieszkań o odpowiednim standardzie. Z tych powodów odsetek dorosłych Polaków korzystających z najmu na wolnym rynku oscyluje w okolicach 5 proc. To wprawdzie dwa razy więcej niż osiem lat temu, ale w krajach Europy Zachodniej odsetek ten dochodzi nawet do 40 proc.