Komunikaty PR

Kominek w domu – przytulne ciepło czy źródło zanieczyszczeń powietrza?

2019-12-23  |  12:34
Biuro prasowe

W okresie jesienno-zimowym rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym czasie komfort ciepłego pomieszczenia ma niezwykle istotny wpływ na nasze funkcjonowanie. Ważne, by zadbać nie tylko o drewno na opał i ciepłe ubrania, ale też o odpowiednią jakość powietrza w przestrzeni naszego domowego zacisza. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń płynących z wewnętrznych źródeł, w tym przypadku kominka. Warto wtedy korzystać z urządzeń, które w prosty sposób zadbają o to, aby o każdej porze zapewnić domownikom czyste powietrze.1 Pomoże w tym nowy oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9, który dzięki zaawansowanym technologiom płynnie reaguje na wszelkie zmiany w jakości powietrza, a przy pomocy filtrów można dostosować go do szczególnych, indywidualnych potrzeb. Produkt jest rekomendowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jak długo niebezpieczne substancje unoszą się w Twoim salonie?

Kominki to urządzenia grzewcze, powszechnie stosowane w domach jednorodzinych jako źródło ciepła. Jakie zagrożenia wiążą się z ich eksploatacją? Szkodliwe substancje zawarte w pyle mają wpływ na jakość wdychanego przez domowników powietrza. Jego groźne stężenie w pomieszczeniach z kominkiem rozprzestrzenia się przez około 3 godziny. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy oczyszczacza powietrza i dzięki niemu sprawić, że już po ok. 7 minutach ilość niebezpiecznego dla zdrowia pyłu w pomieszczeniu zacznie systematycznie spadać. Electrolux Pure A9 w procesie filtracji pochłania zanieczyszczenia, kurz, szkodliwe dla zdrowia pyłki PM2.5 i PM10 oraz nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo sprawia, że stężenie zanieczyszczenia pyłami wraca do wartości sprzed rozpalenia kominka w ciągu 13 minut, co w pomieszczeniu bez urządzenia wydłuża ten czas średnio do ponad 2 godzin. Warto go sprawdzić!

Szlachetne zdrowie

Drewno na opał jest paliwem stałym, które podczas spalania wydziela substancje toksyczne zawarte w groźnym pyle płynącym z paleniska. Oczywiste zalety, takie jak odnawialność, duża dostępność czy niska cena, nie gwarantują jednak bezpiecznego spalania. Kaszel, niebezpieczny i świszczący oddech, choroby układu oddechowego i rakotwórczy wpływ - wszystko to może być skutkiem szkodliwego dymu płynącego z kominka. Kiedy w sezonie grzewczym domy opalane są paliwami stałymi, odczuwalne jest stojące powietrze o nieprzyjemnym zapachu, które wchłania następnie cząsteczki zagrażając zdrowiu. Ponadto, szkodliwe substancje łatwo się unoszą i szybko przedostają do innych pokoi. Dlatego warto minimalizować ryzyko i wpływać na świeżość w pomieszczeniach mieszkalnych przy pomocy odpowiednich urządzeń.

Podczas sprzątania kominka warto zadbać o…

Nawet podczas uruchamiania czy sprzątania kominka obserwowane są krótkotrwałe, lecz wyraźne wzrosty stężenia formaldehydu, czyli niebezpiecznego dla zdrowia człowieka związku, występującego powszechnie w produktach przemysłu meblarskiego, odzieżowego, kosmetycznego, spożywczego i chemicznego. To substancja chemiczna, która ma udokumentowany negatywny wpływ na zdrowie, działa drażniąco na spojówki i błony śluzowe dróg oddechowych, może prowadzić też m.in. do kaszlu, bólów głowy czy skurczu oskrzeli. Obecność formaldehydu z reguły nie jest zauważalna w pomieszczeniach, jednak w wyniku uruchamiania kominka czy podczas jego czyszczenia lub nawet odkurzania podłóg drewnianych można dostrzec delikatny wzrost stężenia tej substancji. Oczyszczacz Pure A9, dostosowując przepływ powietrza przeprowadza skuteczne oczyszczanie, nawet jeśli nie ma Cię w pobliżu. To gwarancja najwyższej w swojej klasie zdolności oczyszczania. Pure A9 w prosty sposób sprawi, by dom stał się osobistą przestrzenią komfortu.

Ogrzewanie kominkowe – przytulne ciepło

Kominki w pomieszczeniu nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat, ale również ogrzewają cały dom, a nawet wodę. Szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie kominika, w zależności od potrzeb i funkcji na jakich nam najbardziej zależy. Mamy wybór wśród kominków tardycyjnych, tzw. otwartych, które oddają ciepło przez promieniowanie. W ich pobliżu można się ogrzać, jednak nie ogrzejemy równomiernie całego pomieszczenia, a tym bardziej kilku pomieszczeń. W tym przypadku nie ma możliwości także regulacji ilości oddawanego ciepła. Możliwy jest też wybór podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli układu wykorzystującego wkład kominkowy jako źródło ciepła. Są to tzw. kominki zamnięte, w których ciepło jest oddawane za pośrednictwem czynnika grzewczego - powietrza. Dzięki specjalnym ilozowanym kanałom możliwe jest rozprowadzenie ciepła na dalsze odległości. Jeśli natomiast chcemy, aby kominek stanowił źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania, wybierzmy tzw. kominek z płaszczem wodnym, który może być zarówno podstawowym jak i wspomagającym źródłem ciepła. Ważna jest też kwestia odpowiedniego doboru materiału na opał. Jednym z najlepszych paliw wykorzystywanych do uzyskania ciepła jest drewno. Jako, że jest to odnawialne źródło energii mamy zagwarantowaną jego ciągłą dostępność. Podczas palenia w kominku wybierajmy najlepiej tylko naturalne drewno, nie używajmy grubych kawałkow, ani drewna mokrego lub wilgotnego, ponieważ jego moc uzależniona jest w głównej mierze od zawartości w nim wody. Zaleca się stosowanie polana drzew liściastych, jak buk, dąb, olcha, grab czy jesion, natmiast należy unikać do opalania urządzenia polan drzew iglastych oraz zażywiczonych.

Rozwiązanie idealne w trosce o zdrowie i komfort najbliższych 

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie oczyszczanie powietrza, kominek może być niebezpiecznym źródłem zanieczyszczeń w naszym domu. Urządzenie Electrolux posiada System AirSurround, wywołując spiralny ruch powietrza, dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach, utrzymując naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników. Dzięki swoim zaawansowanym technologiom, nie tylko znacząco skraca czas potrzebny do powrotu powietrza do stanu przez rozpaleniem kominka (z 2 godzin 45 minut do 13 minut), ale też pozwala na zminimalizowanie wpływu pracującego kominka na jakość powietrza w pomieszczeniu. Badania pokazują, że oczyszczacz powietrza pracujący w pokoju z kominkiem przyczynił się także do ograniczenia maksymalnego stężenia pyłu całkowitego podczas rozpalania kominka z 2,83 mg/m3 do 0,398 mg/m3. Urządzenie dodatkowo powoduje skuteczny spadek stężeń substancji z grupy lotnych związków organicznych, czyli przyczynia się do zmniejszenia maksymalnego stężenia formaldehydu oraz zmniejsza stężenie zanieczyszczeń w bezpośrednim sąsiedztwie źródła emisji. Chroni również przed rozprzestrzenianiem się ich po całym budynku. Co więcej, Pure A9 wyróżnia się ciekawym i współczesnym designem, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w każde nowoczesne wnętrze. Urządzenie idealnie sprawdzi się nawet podczas snu, nie przeszkadzając w odpoczynku, bo minimalny poziom hałasu w przypadku tego oczyszczacza wynosi zaledwie 16 dBA, a przy pełnej prędkości tylko od 45 do 49 dBA w zależności od modelu, co odpowiada poziomowi dźwięku zwykłej rozmowy. Już teraz Ty i Twoi bliscy możecie oddychać spokojnie i bezpiecznie.

1Materiał przygotowany na podstawie analizy skuteczności pracy oczyszczacza powietrza Electrolux PURE A9, we współpracy z Politechniką Warszawską. Badanie opracowali: dr hab. inż. Artur Badyda – ekspert ds. środowiskowych uwarunkowań zdrowia i Piotr Kępa, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska (Politechnika Warszawska)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument GROHTHERM 500 – wygodna, bezpieczna i intuicyjna armatura do każdej łazienki Biuro prasowe
2021-11-30 | 14:30

GROHTHERM 500 – wygodna, bezpieczna i intuicyjna armatura do każdej łazienki

Badania przeprowadzone niedawno przez niemiecki instytut badawczy wykazały, że dla 37% respondentów szczególnie niekomfortowym czynnikiem podczas kąpieli pod prysznicem jest
Konsument Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami
2021-11-29 | 16:00

Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami

Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS. Tylko 17% badanych deklaruje, że
Konsument Świąteczne doręczenia paczek w DPD Polska
2021-11-29 | 10:15

Świąteczne doręczenia paczek w DPD Polska

Przed świętami wzrasta intensywność działań firm kurierskich. Już od połowy listopada w związku z „czarnym piątkiem“ i „cyfrowym poniedziałkiem” DPD Polska

Więcej ważnych informacji

Infrastruktura

70 proc. budynków mieszkalnych w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Ich kompleksowa renowacja może napędzić gospodarkę i stworzyć kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy

W Polsce aż 70 proc. spośród 5 mln domów jednorodzinnych nie spełnia standardów efektywności energetycznej. W rezultacie roczne koszty ogrzewania typowego domu o powierzchni 118 mkw., wyposażonego w kocioł węglowy oraz stare drzwi i okna, sięgają w tej chwili ok. 6,5 tys. zł. Po modernizacji, ociepleniu i wymianie stolarki ten koszt mógłby spaść nawet do 1,8 tys. zł rocznie – oszacowali analitycy w raporcie „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”. Wynika z niego także, że w Polsce powszechna termomodernizacja budynków mieszkalnych – wymuszona unijną strategią – mogłaby się stać motorem napędowym krajowej gospodarki po pandemii i stworzyć nawet kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy.

Handel

Inflacja i wzrost kosztów produkcji uderzają w polskie firmy. Część z nich szuka okazji do ograniczenia wzrostów, inwestując za granicą

Zgodnie z nowymi danymi GUS inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc. To wynik nienotowany od 21 lat. Wzrosty cen trapią też inne europejskie gospodarki. W październiku ceny w całej UE były wyższe o 4,4 proc. r/r, co jest najwyższym odczytem od co najmniej 1997 roku, od kiedy Eurostat podaje dane. Dynamiczny wzrost cen i zerwane w pandemii łańcuchy dostaw przekładają się na utrudnienia w działalności polskich firm. Jednym ze sposobów na ich ograniczenie może być międzynarodowa ekspansja. – Część polskich firm dostrzegła dla siebie duże możliwości przejmowania zagranicznych podmiotów albo rozwijania się za granicą właśnie dzięki temu, że na niektórych rynkach sytuacja nie zmienia się aż tak dynamicznie – mówi Maciej Bałabanow z Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI.

Finanse

Ponad 70 proc. Polaków najbardziej obawia się braku dostępu do opieki zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada już 3,5 mln osób

Po I połowie tego roku prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było objętych już 3,5 mln Polaków. To 15-proc. wzrost rok do roku – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Do tego wzrostu popularności przyczyniła się pandemia COVID-19, która dodatkowo spotęgowała obawy Polaków związane z utratą zdrowia i brakiem dostępu do opieki lekarskiej. Pakiety medyczne to dziś najpopularniejszy benefit w polskich firmach – korzysta z niego ponad 70 proc. pracowników.

Ochrona środowiska

Grupa PGE zagospodaruje odpady z instalacji OZE. Buduje w tym celu ośrodek innowacji w Bełchatowie

Boom inwestycyjny w sektorze OZE pociąga za sobą konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Ze zużytych paneli PV można odzyskać m.in. aluminium, szkło i metale szlachetne. Metody recyklingu instalacji OZE wciąż są jednak niedoskonałe i mało wydajne kosztowo. Nad ich rozwojem ma pracować bełchatowskie Centrum Badań i Rozwoju GOZ, którego budowę zainaugurowała w tym tygodniu Grupa PGE. Placówka zacznie działać w 2022 roku. Ma też opracowywać rozwiązania, które pozwolą optymalnie wykorzystywać odpady poprzemysłowe z energetyki konwencjonalnej. W skali roku to miliony ton popiołów, żużli i gipsu, które z powodzeniem można wykorzystać np. w budownictwie.

Bankowość

Polacy nie potrafią otwarcie rozmawiać o pieniądzach. Dużym problemem jest upomnienie się o zwrot pożyczki

Rozmowy o pieniądzach są kłopotliwe dla Polaków zarówno wtedy, gdy toczą się wśród znajomych, jak i w gronie najbliższej rodziny. Prawie 30 proc. Polaków do 35. roku życia stresuje się podczas porównywania swoich zarobków z innymi. W pozostałych grupach wiekowych takie rozmowy wywołują stres u co czwartej osoby. To wnioski z badania ING Banku Śląskiego m.in. na temat codziennych rozmów o finansach. – W naszej kulturze pieniądze są często uznawane za temat tabu i wciąż obecny jest stereotyp, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają – zauważa dr Agata Trzcińska, psycholożka ekonomiczna z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.