Komunikaty PR

ABC zakupu mieszkania. Jak kupować, żeby nie żałować?

2019-08-22  |  13:35

Młodzi Polacy chętniej niż inni Europejczycy kupują mieszkania na własność. Na swoje przeprowadzamy się po raz pierwszy jeszcze przed 32. urodzinami. Jak robić to dobrze? Łukasz Węcławski, Director of Investment Preparation i główny architekt w Cordia Polska, radzi, jak wybrać idealne dla siebie mieszkanie, które będzie służyło nam przez długie lata.

Małe jest piękne?

Pierwszym i podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać przy zakupie mieszkania, jest pytanie o metraż. – Niekiedy możemy spotkać się z radą, żeby szukać mieszkania większego niż nasze aktualne potrzeby. W praktyce jednak często ogranicza nas budżet. Trzeba więc szukać złotego środka – albo większej kawalerki o metrażu od 30-35 mkw., albo niewielkiego lokum dwupokojowego. Para będzie się czuła komfortowo już w 45-50 mkw., ale rodziny z dziećmi powinny wybierać raczej większe mieszkania, powyżej 60 mkw. – mówi Łukasz Węcławski z Cordia Polska.

Dużym atutem mieszkania, niezależnie od jego wielkości, jest dodatkowa przestrzeń – boksy i komórki lokatorskie, które pozwalają na składowanie mniej poręcznych przedmiotów, takich jak rowery, narty i nieużywane na co dzień sprzęty. Warto zainwestować w taki składzik, który pomoże nam odciążyć mieszkanie nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie.

Dobry rozkład to podstawa

Budżet wymusza zakup mniejszego mieszkania? Nic straconego – dobry rozkład potrafi z nawiązką nadrobić braki w metrażu. Może się np. okazać, że dla kilkuosobowej rodziny mniejsze lokum z trzema pokojami, osobną łazienką i toaletą będzie na co dzień wygodniejsze niż przestronny apartament z jedną łazienką i kuchnią w aneksie. – Rodziny z dziećmi na pewno skorzystają na nieprzechodnich pomieszczeniach. Natomiast w mniejszych mieszkaniach, np. kawalerkach, warto uważać na proporcje kuchni i łazienki. Im większe, tym bardziej traci na metrażu pokój, w którym spędzamy przecież stosunkowo najwięcej czasu – zauważa Łukasz Węcławski.

Dobrze jest sprawdzić, jak ewentualnie będziemy mogli wpływać na rozkład mieszkania w przyszłości – i czy będziemy je mogli dostosować do swoich zmieniających się potrzeb, np. poprzez wyburzenie którejś ze ścian. – Można wybrać np. taki projekt mieszkania, który pozwoli w dowolnym momencie wydzielić z salonu z aneksem odrębną, widną kuchnię. Przewidzieliśmy taką możliwość w wybranych mieszkaniach na Zielonym Bemowie. Jeśli komuś znudzi się aneks lub będzie chciał zmienić salon w sypialnię, zrobi to bez problemu – mówi Łukasz Węcławski.

Okna na cztery strony świata

Wybór ekspozycji mieszkania w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Warto na pewno kupować tzw. mieszkania dwustronne, które będą słoneczne i jasne przez cały dzień i które będzie można wygodnie przewietrzyć. A jeśli już musimy wybierać?

Przyjęło się, że najlepsza ekspozycja to ta na zachód i południe. To ona zapewnia naturalne doświetlenie lokalu, co może mieć szczególne znaczenie zimą. Zachodnia lokalizacja to też dobry wybór dla balkonu. Docenią ją osoby lubiący wieczorny wypoczynek na świeżym powietrzu. Najlepiej nadają się do niego duże, funkcjonalne balkony o głębokości ok. 180 cm, na których da się ustawić stolik lub powiesić hamak i wygodnie z nich korzystać. Na szczęście duży balkon czy loggia to dziś coraz częstszy standard. W Cordia Polska mają je już wszystkie mieszkania – tłumaczy Łukasz Węcławski z Cordia Polska.

Ranking pięter

Utarło się, że każde piętro jest dobre poza pierwszym i ostatnim. W starym budownictwie to wciąż może być prawda, ale na nowych osiedlach nie ma problemów z cieknącym dachem i kratami w oknach. Mieszkania od dewelopera są tak samo funkcjonalne i praktyczne niezależnie od kondygnacji.

Zaletą mieszkania na parterze jest łatwy dostęp do mieszkania dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi, a często także ogródek lub taras przynależny do lokalu. Minusem, dla niektórych oczywiście, może być mniejsza prywatność wynikająca z faktu, że okna są na poziomie ulicy. Zaletą ostatnich pięter jest natomiast cisza i mały ruch na klatce. Do takich mieszkań dopływa też zwykle najwięcej światła. Minusy mogą być odczuwalne wtedy, gdy zdarzy się np. awaria windy – mówi Łukasz Węcławski.

Jaka lokalizacja?

Już wiemy, jakie mieszkanie kupić. Pozostaje pytanie, gdzie je kupić? Polacy są coraz bardziej świadomi, gdy przychodzi do wyboru miejsca zamieszkania. Z badań SW Research wynika, że często dopytują o poziom hałasu na osiedlu (70%). Drugą kwestią, która ich interesuje, jest smog (68%). Nieco rzadziej dowiadujemy się o zanieczyszczenia ziemi (40%) czy wody (34%).

Kiedy już wyeliminujemy te podstawowe przeszkody, wybór lokalizacji to kwestia preferencji. Jedni wolą centrum, inni obrzeża miast. Jedni i drudzy powinni jednak zwrócić uwagę na komunikację z innymi dzielnicami, a także infrastrukturę usługową – sklepy, restauracje, przychodnie, szkoły i przedszkola. Ważne są też tereny zielone i możliwości spędzania wolnego czasu. Jako deweloper dobrze wiemy, że to właśnie te aspekty są ważne dla mieszkańców w długiej perspektywie i staramy się brać to pod uwagę, wybierając miejsca pod nowe inwestycje. Jest ich coraz więcej, więc możemy spełniać różne oczekiwania – wymienia Łukasz Węcławski. – Jeśli chodzi o samo osiedle, dobrze, gdy jest starannie zagospodarowane zielenią i małą architekturą, bo w takim miejscu możemy wypoczywać, również aktywnie, nie oddalając się od domu. Place zabaw, siłownie plenerowe, wiaty na rowery – coraz częściej takie udogodnienia możemy mieć tuż pod blokiem – przekonuje architekt Cordia Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Wnętrza Lake Hill Resort & Spa - Katarzyna Sokołowska i pracownia Ideograf Biuro prasowe
2019-09-18 | 14:35

Wnętrza Lake Hill Resort & Spa - Katarzyna Sokołowska i pracownia Ideograf

Zdjęcia: Ola Kaczmarek fotografia-hotelowa.pl Link do
Nieruchomości Wrocław: Ruszyła sprzedaż IV etapu Pixel House
2019-09-18 | 14:00

Wrocław: Ruszyła sprzedaż IV etapu Pixel House

Przy ulicy Legnickiej, naprzeciwko Centrum Handlowego Magnolia, powstaje ostatni etap 9-kondygnacyjnej inwestycji dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.   W czwartym etapie
Nieruchomości LivinnX Kraków hall of residence open!
2019-09-18 | 11:40

LivinnX Kraków hall of residence open!

LivinnX Kraków – one of the most modern halls of residence in Poland has been opened! The first students can move into the facility located at ul. Romanowicza 4 in Kraków. They

Kalendarium

Finanse

Nowa perspektywa UE będzie mniej hojna dla polskich samorządów. Muszą one szukać innych źródeł finansowania inwestycji

Szybka rozbudowa infrastruktury, konieczność wypełnienia luki mieszkaniowej czy zmiany w polityce energetycznej to tylko część wyzwań, którym polskie samorządy będą musiały sprostać w nadchodzących latach. Tymczasem nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2021–2027 będzie dla nich mniej hojna. Samorządy już teraz powinny szukać nowych źródeł finansowania, aby utrzymać wysoką aktywność inwestycyjną z ostatnich lat – wynika z analizy Banku Gospodarstwa Krajowego, przygotowanej na 14. edycję konferencji „BGK dla JST”.

Patronaty Newserii

European Business & Investment Summit 2019 Warsaw

Handel

Polscy menadżerowie coraz częściej decydują o strategiach zakupowych na skalę światową. Teraz muszą się przygotować na niestabilną sytuację w gospodarce

Polska branża zakupowa jest w dobrej kondycji. Coraz więcej firm przenosi tutaj swoje centra usługowe i to menadżerowie z Polski decydują o strategiach zakupowych całych korporacji, często na poziomie globalnym. Wyzwaniem dla firm jest jednak przygotowanie się na coraz większą niepewność co do sytuacji na rynku i zachowań konsumentów. Przykładem zagrażającej stabilności sytuacji może być brexit czy podwyżki cen energii w przyszłym roku. – Odpowiednie przygotowanie oznacza, że w przypadku problemów dostawcy nie zaczynamy szukać alternatywy, tylko od razu mamy w zanadrzu nowe źródło zaopatrzenia – podkreślają eksperci OptiBuy.

Prawo

Ponad 460 tys. Ukraińców płaci składki na ubezpieczenia społeczne. Tak samo liczna grupa pracuje na umowę o dzieło lub nielegalnie

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci rekordowa liczba cudzoziemców – blisko 680 tys. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, prawie 464 tys., a według ostrożnych szacunków w Polsce przebywa ich ponad milion. Kontrole inspekcji pracy ujawniają tylko niewielki odsetek nieprawidłowości, tymczasem umowa o pracę to korzyść nie tylko dla pracownika, lecz także dla pracodawcy. Z porad dotyczących legalnego zatrudnienia będzie można skorzystać podczas organizowanego w ZUS Tygodnia Przedsiębiorcy.

Farmacja

Cukrzyca typu I atakuje coraz młodsze dzieci. Naukowcy z Polski chcą jej zapobiegać jako pierwsi na świecie

Cukrzyca typu I to zaraz po celiakii najczęstsza choroba autoimmunologiczna u dzieci. Szacuje się, że może na nią chorować średnio 1 na 250 dzieci. Lekarze coraz częściej obserwują ją wśród dzieci młodszych, poniżej 9. roku życia. W momencie jej rozpoznania około 80–90 proc. komórek, które produkują insulinę, jest już zniszczonych, a powikłania sieją spustoszenie w organizmie dziecka. Polscy naukowcy wspólnie z ośrodkami z całej Europy prowadzą jeden z największych, międzynarodowych projektów ukierunkowany na prewencję i leczenie cukrzycy typu I u dzieci.