Komunikaty PR

Architektoniczny minimalizm, czyli co docenia jury międzynarodowych konkursów

2019-05-16  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Martyna Młynarczyk
Publicon Sp. z o.o.m.mlynarczyk|publicon.pl| |m.mlynarczyk|publicon.pl
691274042

Po okresie socrealizmu, którego monumentalna architektura epatowała przepychem i nierzadko zadziwiała formą, zaczęto odchodzić od „za dużo” w stronę „mniej znaczy więcej”. Wartości nabrało to, jak wpływa i wpisuje się ona w wygląd otoczenia. Wraz z tym trendem wciąż tworzy się coraz więcej budynków gdzie geometria i prostota są kluczem. Jednak jak stworzyć projekt, który nie dość, że zadowoli mieszkańców, to zdobędzie prestiżową nagrodę i uznanie światowych ekspertów?

Zaprojektowanie budynku użytecznego i spełniającego założone funkcje to dziś codzienność architekta. Najlepsi idą o krok dalej – chcą zapewnić jak najlepsze warunki pracy i życia mieszkańcom oraz okolicznej społeczności. Jak to robią i za co są nagradzani?

O kunszcie architektonicznym

Dziś, choć panuje całkowita dowolność w doborze form i stylów, nadal niektóre funkcje budynków kojarzą nam się z konkretnymi formami: siedziba korporacji powinna mieć kształt szklanego wieżowca, a państwowemu urzędowi powagi doda zaczerpnięta z antyku kolumnada – jak w przypadku Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu czy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Wielu architektów ma jednak własny pomysł na to, jak już na elewacji pokazać, co mieści się w budynku.

Coraz to nowsze trendy są szczególnie zauważalne we współczesnej architekturze. Jeszcze nie tak dawno modne były domy o rozbudowanych bryłach, posiadających liczne detale ozdobne. Etap upraszczania można było zauważyć już w czasach PRL-u, a dziś nadal podążamy tą drogą. Kubiczne, minimalistyczne formy, oszczędność kolorystyczna, przewaga kwadratów i prostokątów – te cechy są mocno uwydatnione. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych ma równie istotne znaczenie co sam projekt  – połączenie betonu, metalu, drewna lub innych naturalnych materiałów często doceniane jest przez jury.

Oprócz samej bryły architekci kładą nacisk na dużą ilość światła w pomieszczeniach. Udaje się to uzyskać dzięki pokaźnym przeszkleniom – nawet takim rozpościerającym się na kilku kondygnacjach budynków. Duża ilość naturalnego światła poprawia samopoczucie i produktywność użytkowników pomieszczeń, co ważne w przypadku wnętrz komercyjnych i prywatnych.

Innym ważnym aspektem współczesnego projektowania jest orientacja na tzw. mixed use, czyli wielość funkcji i zastosowań. Dotychczasowy ład w metropoliach przechodzi reorganizację. Tradycyjny podział miast na strefy służące konkretnym funkcjom: tu mieszkam, tam pracuję, tu są zlokalizowane zakłady produkcyjne, w centrum spędzam czas wolny, a w strefach handlowych robię zakupy – nie spełnia już oczekiwań mieszkańców. Chcą oni mieć wszystko „tu i teraz”, nie tracąc czasu na stanie w korkach i dotarcie z punktu A do B – zwłaszcza że czasu wolnego mamy coraz mniej.

Projekty mixed use

Zgodnie z trendami, otoczenie budynku ma służyć wszystkim mieszkańcom miasta. Natomiast lokatorom czy pracownikom danej inwestycji powinno się umożliwić załatwienie wielu spraw w jednym miejscu. Odnosi się to zarówno do zakupów, usług wszelkiego rodzaju, rekreacji, jak i podstawowych potrzeb – bliskości przedszkola czy przychodni. Dodatkowym atutem takich miejsc jest coraz częstsze budowanie kompleksów w okolicy zieleni i zbiorników wodnych – tzw. kierunek waterfront. Ma to związek z dbaniem o zdrowie, samopoczucie (popularny w ostatnich latach „wellbeing”), ale i zaspokajaniem potrzeby przebywania blisko przyrody – nawet na chwilę w ciągu dnia.

Sukces wrocławskich architektów

Wielu ekspertów, którzy zasiadają w jury prestiżowych konkursów architektonicznych, zgadza się co do jednego – oceniane obiekty muszą być spójne wizualnie, koncepcyjnie oraz wpisywać się w tematykę miejską – odpowiadać na potrzeby współczesnego konsumenta. Takie konkursy to świetny punkt wyjścia do rozmowy o nowym języku współczesnej architektury.

W 2019 roku nagrodę World Architecture & Design Awards w kategorii Mixed Use zdobyła polska inwestycja. Jest nią Atal Towers projektu wrocławskiego biura AP Szczepaniak.  Budynek łączy w sobie wszystkie cechy nowoczesnego budownictwa. Prosta bryła, połączenie funkcji mieszkalnej i użytkowej, geometryczne kształty, stonowane barwy, znacząca rola światła w pomieszczeniach czy lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Odry – elementy te pozwalają postawić go za idealny przykład tego, co ważne we współczesnej architekturze.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Murapol Nowa Toskania z filtrami antysmogowymi oraz opcją smart home Biuro prasowe
2019-05-20 | 10:15

Murapol Nowa Toskania z filtrami antysmogowymi oraz opcją smart home

Murapol rozpoczął sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach pierwszego etapu nowej wrocławskiej inwestycji - Murapol Zielona Toskania zlokalizowanej na Wojszycach. W ofercie znajduje się 160
Nieruchomości Jakie rozwiązania ekologiczne znajdziemy w nowych osiedlach
2019-05-17 | 01:00

Jakie rozwiązania ekologiczne znajdziemy w nowych osiedlach

W których osiedlach? Czy w segmencie mieszkaniowym planowana jest realizacja budynków z zielonymi certyfikatami? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl Mirosław
Nieruchomości Fadesa Polnord rozpoczęła sprzedaż mieszkań w inwestycji Innova Concept
2019-05-17 | 01:00

Fadesa Polnord rozpoczęła sprzedaż mieszkań w inwestycji Innova Concept

Ruszyła budowa i sprzedaż mieszkań w Innova Concept, kolejnym projekcie grupy FPP realizowanym we wrocławskich Krzykach Innova Concept to czwarta inwestycja, której budowę FPP

Kalendarium

Telekomunikacja

Ponad 80 proc. młodych firm jest zainteresowanych współpracą z korporacjami. To dla nich szansa na dostęp do nowych technologii i działań marketingowych

Wsparcie mentoringowe i pomoc w komercjalizacji nowych rozwiązań to główne potrzeby młodych przedsiębiorstw. Rozwój może umożliwić im współpraca z korporacjami i dużym biznesem, a – jak wynika z badań Fundacji StartUp Poland – ponad 80 proc. start-upów jest otwartych na takie rozwiązanie. Naprzeciw potrzebom w tym zakresie wychodzi zainicjowany przez UPC Polska program THINK BIG, który wspiera młode firmy rozwijające swój biznes w oparciu o nowe technologie. W tegorocznej, już szóstej edycji zostaną wyłonione najlepsze rozwiązania, które wspierają cyfrową transformację.

Ochrona środowiska

Europejska gospodarka traci na smogu setki miliardów euro rocznie. Innowacje w energetyce pomogłyby zaoszczędzić 180 mld w ciągu 7 lat

Smog – zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej – odpowiada za ok. 10 proc. przedwczesnych zgonów na świecie i kosztuje unijną gospodarkę nawet 475 mld euro rocznie. Wdrożenie innowacyjnych technologii w energetyce może przynieść nawet 183 mld euro oszczędności w ciągu nadchodzących 7 lat. Są wśród nich niskoemisyjne systemy grzewcze, tzw. generacja rozproszona, elektromobilność i niskoemisyjny transport czy wykorzystanie odpadów jako surowca do produkcji energii. – To na nich będzie się opierała ewolucja systemu energetycznego, która pozwoli nam zrealizować cele w obszarze jakości powietrza – podkreśla Marcin Lewenstein, dyrektor ds. innowacji w InnoEnergy.

Finanse

Polski rynek ubezpieczeń nadrabia zaległości wobec bardziej rozwiniętych krajów. Pomaga w tym proces łączenia się firm w duże grupy

Polska to rynek z dużym potencjałem, ale również z dużym niedoubezpieczeniem – ocenia Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes Gothaer TU S.A. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że pod względem wartości składki przypisanej brutto Polska plasuje się dopiero na 14. pozycji w Europie i wciąż ma do nadgonienia duży dystans względem Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Rodzimy rynek ubezpieczeniowy jest też w fazie dynamicznych zmian, a wiodącymi trendami są wszechobecna cyfryzacja i konsolidacja. W trakcie tego procesu jest też TU Gothaer, które lada moment pojawi się na rynku pod nowym brandem – Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group.

Finanse

80 proc. dużych firm angażuje się społecznie. Dla wielu staje się to ważnym elementem strategii

Duże firmy angażują się w działania społecznej odpowiedzialności biznesu. Robi to już 80 proc. z nich. CSR zwiększa zaufanie do przedsiębiorstwa – 83 proc. przedstawicieli pokolenia Y uznaje, że sukces firmy powinien wykraczać poza wyniki finansowe. Zdecydowana większość uważa, że największe firmy mają odpowiedni potencjał, by rozwiązywać problemy gospodarcze i społeczne. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, jest Benefit Systems. Firma jako pierwsza spółka publiczna z regionu Europy Środkowo-Wschodniej otrzymała tytuł B Corporation przyznawany organizacjom, które w strategie działalności trwale wpisują zasady społecznej odpowiedzialności biznesu.