Komunikaty PR

Ażury - funkcjonalne, ekologiczne rozwiązania przepuszczające wodę

2024-09-21  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

 

 

 

W ostatnich latach ażury zyskują na popularności. To już nie tylko wzory, które są znane od lat z parkingów przy supermarketach czy w centrach miast - wybór tego rodzaju produktów znacznie się poszerzył. Wynika to z mody na ekologię i zrównoważone kształtowanie przestrzeni. Z trendów tych czerpią wszystkie nowoczesne miasta, ale coraz częściej znajdują one swoje odbicie także w projektach otoczenia domów jednorodzinnych czy na osiedlach w zabudowie szeregowej. Jakie zalety mają ażurowe nawierzchnie?

 

Praktyczne i rewolucyjne!

 

Po pierwsze są one praktyczne. Koszty działek budowlanych nieustannie rosną, a w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego coraz częściej spotyka się zapisy o udziale powierzchni bioaktywnej. Zmniejsza ona w naturalny sposób przestrzeń pod zabudowę. Odpowiedzią na ten problem są właśnie ażurowe nawierzchnie. Dzięki nim możemy zbudować utwardzony podjazd, alejkę czy chodnik, w którym powierzchnia biologicznie czynna może wynosić do 50 proc.! Takiej powierzchni nie wlicza się w przestrzeń zabudowaną. Otwory w płytach lub pomiędzy nimi ograniczają również konieczność budowy odwodnień liniowych. Wpływa to na zmniejszenie kosztów budowy nawierzchni. Ponadto deszczówka wnika bezpośrednio do gruntu, dzięki czemu podjazd szybciej wysycha po ustaniu opadów, nawet jeśli są one gwałtowne.

 

 

Wsiąkanie wody do gruntu ma też olbrzymie znaczenie dla środowiska naturalnego. Korzystają z niej przede wszystkim rosnące w najbliższym otoczeniu rośliny. Co więcej, ziemia wolniej uwalnia wodę, dzięki czemu wilgotność dłużej utrzymuje się w powietrzu.

 

Świeży design

 

Na tym zalety ażurowych nawierzchni betonowych się nie kończą. Dziś w kreowaniu przestrzeni wokół domu liczy się design. Stąd rosnącą popularnością cieszą się ciekawe w formie płyty ażurowe. Przykładem takich rozwiązań są płyty Polbruk Extrano i Polbruk Dynamik. Pierwsza z nich charakteryzuje się wyjątkowym i niesztampowym wzornictwem. W minimalistycznej kwadratowej płycie wycięto otwory kształtem przypominające pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. To właśnie one stanowią przestrzeń biologicznie czynną, którą zwykle wypełnia się drobnym grysem.

 

 

Nowoczesny charakter płyt Extrano podkreśla ich kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości. W tej gamie można wymienić pełne kolory – szary i grafitowy lub melanżowy – nerino, stanowiący miks: bieli, szarości i czerni. Retencja płyty to 12%, co pozwala tworzyć z jej pomocą przestrzenie przyjazne środowisku. Zdecydowanie inny design ma płyta Dynamik o kształcie przypominającym fale. Są to płyty pełne bez otworów, a przestrzeń biologicznie czynną uzyskujemy poprzez pozostawienie pustych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Można je wypełnić grysem, ale równie obsiać trawą! Gdy zestawimy ją z płytami w kolorze nerino, ivory, stalowym lub grafitowym, to osiągniemy ciekawy efekt wizualny będący kwintesencją nowoczesnego designu! Liczba możliwości i wzorów układanych na nawierzchni jest praktycznie nieograniczona, a więc wiele zależy od naszej pomysłowości.

 

 

 

Płyta Dynamik pasuje do współczesnych aranżacji również dlatego, że wydaje się być inspirowana przenikaniem światów technologii i ekologii. Gdy puścimy nieco wodze wyobraźni można dostrzec, że powstały wzór na nawierzchni przypomina wyglądem ścieżki na odwrocie płyt głównych czy innych komponentów elektronicznych.

 

Hasztag i prostokątne klasyki!

 

Nawiązań w designie do mariażu technologii z ekologią możemy dopatrywać się również w płycie Ekotech. Jest ona dość duża, bo ma wymiar 40x60 cm. Wyglądem przypomina nieco popularny „hasztag” lub kratkę, w której elementy poprzeczne są obniżone w stosunku do pionowych. Dzięki temu po ułożeniu z niej nawierzchni i wypełnieniu pustych przestrzeni ziemią widać jedynie linie, między którymi znajdują się strefy biologicznie czynne.

 

 

Płyta Ekotech cechuje się największą przepuszczalnością wody do gruntu wśród płyt dostępnych na rynku, bo do aż 50 proc.! Występuje w idealnej dla nowoczesnych aranżacji kolorystyce. Są to kolory szary, grafitowy oraz kawy z mlekiem, czyli latte! Ciekawym rozwiązaniem jest również klasyczna w formie i nieco przypominająca dawny bruk kostka Ekol i minimalistyczna kostka Ekotriada. Ułożona z nich nawierzchnia jest ażurowa, choć nie posiadają one otworów. Przestrzenie biologicznie czynne uzyskuje się dzięki specjalnym wypustkom na bokach kostek, które wymuszają dystans pomiędzy poszczególnymi elementami. Ekol to kwadrat o boku 20 cm, natomiast Ekotriada to trzy prostokąty o wymiarach 20x30, 20x40 i 20x50 cm. Powierzchnia biologicznie czynna przy zastosowani kostek Ekol wynosi 27%, a w przypadku kostki Ekotriady - 14%. Jeśli szukamy przyjaznych dla środowiska kostek do aranżacji klasycznych lub nowoczesnych, będzie to doskonały wybór. 

 

 

Nawierzchnie ułożone z ażurowych płyt mają naprawdę wiele zalet! Dzięki nim nie tylko zadbamy o środowisko, ale również stworzymy funkcjonalną i nowoczesną aranżację, i to zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w otoczeniu prywatnych posesji. Należy jednak pamiętać, że dobra retencja wody zależy nie tylko od procentu powierzchni otwartej, ale także sposobu wypełnienia fug oraz podbudowy, na której układa się kostki brukowe lub płyty. Na podbudowę zamiast zwykłego betonu warto zastosować odpowiednie kruszywo, które zatrzyma wody opadowe. W ten sposób spływ wody z powierzchni będzie szybszy i więcej przedostanie się jej do gleby, co jest korzystne dla roślin. Podjazdy i ścieżki budowane z ekologicznych płyt i kostek ażurowych to trend, który będzie na fali przez długie lata ze względu na to, że ma pozytywny wpływ na mikroklimat i przekłada się na bardziej zieloną oraz przyjazną przestrzeń.

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu Biuro prasowe
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre
Dom Mniej znaczy więcej – odkrywamy minimalistyczny styl w łazience
2024-09-26 | 13:46

Mniej znaczy więcej – odkrywamy minimalistyczny styl w łazience

Przejrzystość, funkcjonalność i harmonia – to fundamenty, na których opiera się minimalizm, stając się jednym z najbardziej popularnych dziś kierunków w aranżacji
Dom Postaw na światło w pomieszczeniu
2024-09-26 | 13:00

Postaw na światło w pomieszczeniu

Coraz krótsze dni i szybciej zapadający jesienią zmrok skłaniają do poszukiwania światła. W domu to pragnienie można zrealizować za pomocą jasnych aranżacji, a także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt

W 2025 roku spodziewany jest w Polsce początek boomu inwestycyjnego, związanego głównie z większym niż dotychczas napływem funduszy z KPO i regularnych środków unijnych. Skorzysta na tym przede wszystkim budownictwo, ale pewne obawy budzi przewidywana kumulacja inwestycji, również w kontekście systemu zamówień publicznych. – O ile może prawo zamówień publicznych wymagać pewnych punktowych korekt, o tyle chyba nie ma potrzeby jego gruntownego przemeblowania – ocenia Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP. Jak wskazuje, niektóre elementy zamówień publicznych wymagają raczej wypracowania praktycznych rozwiązań niż zmian legislacyjnych.

Prawo

Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania

Poprawa otoczenia prawnego, uproszczenie regulacji, likwidacja protekcjonizmu w poszczególnych krajach członkowskich wobec innych rynków UE, ale też budowanie otoczenia sprzyjającego rozwojowi innowacji i nowoczesnego rynku technologicznego – to główne postulaty Federacji Przedsiębiorców Polskich wobec nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE. Wszystkie te elementy mają wzmocnić konkurencyjność unijnych firm i przemysłu na arenie międzynarodowej, gdzie dziś przegrywają wyścig z USA i Azją.

DlaWas.info

Transport

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Wymaga tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że niektóre wprowadzone dyrektywą i wdrożone w krajach członkowskich regulacje są zbyt restrykcyjne. Chodzi m.in. o obowiązek przekazywania danych pasażerów na wszystkich lotach wewnątrz UE. Poprawy w polskiej ustawie wymaga także mechanizm nakładania kar na przewoźników za niewywiązanie się z obowiązków. Na razie nad liniami lotniczymi wisi widmo 4 mld zł kar, ale projekt ustawy zawiera propozycję abolicji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.