Komunikaty PR

Jak zwiększyć wartość mieszkania na wynajem?

2019-09-20  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marcin Pietraszek
Empemedia

Kazachska
02-999 Warszawa
empe|empemedia.pl| |empe|empemedia.pl
505780488
empemedia.pl

Osoba przeglądająca ogłoszenia dotyczące nieruchomości na wynajem najczęściej szuka czegoś, co przykuje jej uwagę. Dlatego stylowo urządzone mieszkania, prezentowane na profesjonalnie wykonanych zdjęciach, znajdują najemców najszybciej. I to nawet wtedy, jeśli czynsz jest wyższy niż w konkurencyjnych ofertach.

Któż nie chciałby mieszkać we wnętrzu niczym z katalogu – ładnym, przestronnym, funkcjonalnie urządzonym? Jeśli ofertę takiej nieruchomości zestawimy z ogłoszeniem prezentującym od dawna nieremontowane mieszkanie z meblościanką z lat ‘70 lub co gorsza, z ogólnym bałaganem i suszącym się praniem właścicieli, okazuje się oczywiste, które ogłoszenie wybierze potencjalny najemca.

A jednak, wiele osób prywatnych (a nawet agentów nieruchomości) zamieszcza w sieci zdjęcia, które są raczej antyreklamą niż zachętą do bliższego zapoznania się z danym lokalem. Problemem bywają sprawy tak podstawowe, jak posprzątanie mieszkania przed wykonaniem zdjęć. Jednak uporządkowanie przestrzeni to dopiero pierwszy krok w stronę celu, jakim jest zwiększenie atrakcyjności nieruchomości.

Jeśli chcemy naprawdę dobrze przygotować mieszkanie na wynajem, powinniśmy poświęcić mu znacznie więcej czasu i uwagi. W zamian możemy liczyć na dużo większe zainteresowanie nieruchomością oraz na to, że potencjalny najemca zaakceptuje wyższą cenę najmu. To, o co warto zadbać to funkcjonalność, styl i na końcu – dobrej jakości zdjęcia, które wyeksponują zalety mieszkania.

Przede wszystkim – funkcjonalność

Do najchętniej wynajmowanych mieszkań należą lokale małe, często kawalerki. A w niedużym wnętrzu kluczowa pozostaje funkcjonalność. Jeśli właściciel nieruchomości zadba o dobre wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, może liczyć na większe zainteresowanie lokalem oraz na zadowolenie najemców.

W małych mieszkaniach salon i jadalnia bardzo często dzielą jedną przestrzeń. W starych budynkach, jeśli kuchnia oddzielona jest od pokoju, warto rozważyć możliwość zburzenia ścian między nimi. Wówczas strefę jadalną można oddzielić od części wypoczynkowej w znacznie bardziej subtelny sposób. Można to zrobić np. poprzez zastosowanie dwóch rodzajów podłogi (np. płytki w części kuchennej, a panele w strefie relaksu) lub rozgraniczając obydwie przestrzenie oświetleniem – oddzielnym dla kuchni i pokoju.

Gdy miejsca jest mało, ścianę w kuchni warto wykorzystać niemal w całości na szafki kuchenne, z wyłączeniem przestrzeni na blat kuchenny ze zlewozmywakiem i płytą grzewczą. W efekcie uzyskamy bardzo dużo miejsca do przechowywania.

Ścianę możemy zabudować zamykanymi półkami także w pokoju, a integralną część takiej szafy może stanowić chowane w niej łóżko. W ciągu dnia nie zajmuje ono miejsca, ponieważ przylega pionowo do ściany – rozkłada się je jedynie na noc.

- Jeśli mieszkanie jest wysokie, warto pomyśleć o wykonaniu antresoli i umieszczeniu na niej łóżka. Dzięki temu zyskamy niemalże dodatkowy pokój, bez zajmowania tak cennej przestrzeni w głównej części lokalu – podpowiada Marta Bocheńska-Pachuta z firmy Baransu, przygotowującej nieruchomości na wynajem. – Antresola zwiększa dostępną przestrzeń, a więc w oczywisty sposób wpływa także na wzrost wartości takiego mieszkania – podkreśla.

Wśród sprytnych rozwiązań, które poprawią ergonomię małej nieruchomości uwzględnić można np. rozkładany stół, który w zależności od ustawienia może pełnić funkcję biurka, małego stołu jadalnego lub większego blatu, przy którym usiądą goście. A w łazience warto zamontować kabinę prysznicową i zastąpić nią wannę. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń.

W dobrym guście

Nieruchomość może dużo zyskać w oczach potencjalnego najemcy, jeśli zostanie urządzona w jednoznacznie identyfikowanym stylu. Skandynawski minimalizm,  typowy dla loftów styl industrialny, czy wskazujący na przepych glamour – każdy z nich może wyróżnić naszą nieruchomość spośród wielu innych. A jednak, w nadawaniu wnętrzu wyrazistości powinniśmy zachować odrobinę ostrożności.

- Estetyka nieruchomości musi odpowiadać dość szerokiej grupie odbiorców. Oglądając mieszkanie (lub jego zdjęcia), przyszli najemcy będą próbowali wyobrazić sobie siebie w tej właśnie przestrzeni. Dlatego lokal nie powinien być przytłoczony dużą ilością rozmaitych mebli, bibelotów czy ozdób. Ważne, żeby zostawić przestrzeń na pomysły i indywidualny styl najemcy – mówi Marta Bocheńska-Pachuta.

Z mieszkania na wynajem najlepiej całkowicie usunąć wszelkie osobiste pamiątki związane z właścicielami. Chodzi o to, aby najemca nie miał wrażenia, że jest gościem w czyimś domu. Zamiast tego warto postawić na designerskie dodatki – np. zawiesić ramki z plakatami lub zdjęciami o uniwersalnej tematyce, czy też dobrać do wnętrza oryginalne lampy.

Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór kolorów. Odcienie beżu, szarości czy bieli stanowią idealną bazę, dlatego są to najlepsze kolory dla ścian.  Jasne wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne. Natomiast bardziej wyraziste barwy możemy wprowadzić do mieszkania w postaci dodatkowych akcentów – np. poduszek czy ramek.

- Obecnie dostępne są też rozmaite farby, którymi pomalować możemy nawet kafle w łazience. Podobnie możemy zrobić z boazerią, drzwiami, czy krzesłami itp. Malowanie jest szybkim i stosunkowo tanim sposobem na odświeżenie wnętrza, a nawet na likwidację nieprzyjemnych zapachów – mówi właścicielka Baransu. – Jeśli chcemy ograniczyć koszty wprowadzanych zmian, kolory dodatkowych elementów możemy dopasować do obecnych już w mieszkaniu odcieni podłogi lub mebli – dodaje.

Zdjęcia, które sprzedają

Zanim wykonamy zdjęcia mieszkania na wynajem, należy gruntownie posprzątać mieszkanie, rozsunąć zasłony i zadbać o szczegóły aranżacji. Kilka klimatycznych dodatków, takich jak kwiaty w wazonie, otwarta gazeta na stoliku czy koc zarzucony na oparcie kanapy mogą ożywić wnętrze, bądźmy jednak ostrożni z dodawaniem elementów, które mogłyby zostać uznane za bałagan.

Fotografie najlepiej wykonywać w słoneczny dzień, wtedy, gdy do mieszkania wpada dużo naturalnego światła. Jeśli natomiast dni są pochmurne, a zdjęcia trzeba wykonać na „już”, wtedy najlepiej włączyć wszystkie lampy, zapalić świece i wykonać sesję zdjęciową w wieczornej scenerii. 

- Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Potencjalny najemca, który przegląda ogłoszenia w sieci, na każde z nich przeznacza około 3 sekund. W tym czasie decyduje, czy kliknie w ofertę i zapozna się ze szczegółami, czy przejdzie dalej.  Zastosowanie zasad home stagingu, a następnie wykonanie pięknych zdjęć zwiększa prawdopodobieństwo wynajęcia lub sprzedaży nieruchomości o ok. 40% - mówi Marta Bocheńska-Pachuta.

Urządzając mieszkanie na wynajem, pamiętajmy także o tym, by nieruchomość została wyposażona w przydatne sprzęty, takie jak płyta grzewcza, pralka czy zmywarka. Nie muszą być to urządzenia najdroższe, ale też nie powinny być najtańsze. Jeśli wybierzemy sprzęt w dobrej relacji jakości do ceny, jego zakup nie zrujnuje naszego budżetu, a jednocześnie przez wiele lat będzie służył kolejnym najemcom. A na etapie przeglądania ogłoszeń – obecność w mieszkaniu np. piekarnika, z pewnością zostanie uznana za dodatkowy atut.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Organizacja biura i pracy – dzisiejsze wyzwania Biuro prasowe
2020-09-29 | 14:50

Organizacja biura i pracy – dzisiejsze wyzwania

Wyzwania związane z pandemią koronawirusa zrewolucjonizowały tradycyjny model pracy. – W efekcie rola biura ewoluuje – przed COVID ważne było budowanie społeczności. Dziś
Nieruchomości Całoroczne domy do 35m² bez pozwolenia na budowę odpowiedzią na potrzeby Polaków
2020-09-29 | 13:57

Całoroczne domy do 35m² bez pozwolenia na budowę odpowiedzią na potrzeby Polaków

Ponad połowa Polaków ma działki, a kolejne 20% zastanawiało się nad ich kupnem w trakcie pandemii koronawirusa. Polacy szukają rozwiązań, które pozwolą im na szybkie
Nieruchomości Nowe standardy, niezmienna popularność - Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu
2020-09-29 | 13:00

Nowe standardy, niezmienna popularność - Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu

Jesienna edycja Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu była wyjątkowo pierwszą w tym roku. 26 i 27 września poszukujący mieszkania, czy domu mieli okazję, by zapoznać się z

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Patronat Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Ochrona środowiska

Rusza nowy program edukacyjny dla polskich szkół. Wczesna nauka o zmianach klimatycznych i smogu może zaprocentować w przyszłości

Przeciwdziałanie postępującym zmianom klimatycznym to nie tylko obszar zainteresowania rządów i biznesu, lecz również konsumentów. Dlatego też edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat może zaprocentować w przyszłości zmianą nawyków i tym samym ograniczeniem emisji. Dużą rolę w walce o czystsze powietrze odgrywa ciepłownictwo. Startujący właśnie program edukacyjny zainicjowany przez spółkę PGE Energia Ciepła ma pomóc uczniom szkół podstawowych zrozumieć, w jaki sposób powstaje ciepło, skąd bierze się energia elektryczna i jaki mają wpływ na klimat i ochronę środowiska. Szkoły mogą zgłaszać się do 8 października.

IT i technologie

Telemedycyna szybko się rozwija w trakcie pandemii, lecz może stanowić tylko 30 proc. usług medycznych. Wciąż będą otwierane fizyczne placówki

Pandemia SARS-CoV-2 przyczyniła się do dynamicznego wzrostu popularności telemedycyny, jednak w większości przypadków nadal niezbędny jest bezpośredni kontakt z lekarzem i wizyta w placówce, chociażby w celu wykonania zabiegów czy badań diagnostycznych. Dlatego też Grupa LUX MED nie zamierza rezygnować z inwestycji w rozwijanie sieci swoich placówek. Właśnie otworzyła kolejne centrum medyczne, tym razem w warszawskiej galerii handlowej Wola Park.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Edukacja

Coraz więcej możliwości rozwoju kariery dla naukowców w Polsce. Infrastruktura i metody badawcze na światowym poziomie

Polskie uczelnie i instytuty dają coraz więcej możliwości rozwoju kariery naukowcom. – Baza badawcza w Polsce jest na światowym poziomie, mamy ośrodki, które nie powstydzą się za granicą ani swojego sprzętu, ani metod badawczych – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przykładem mogą być zaawansowane badania w zakresie walki z COVID-19. Wciąż jednak wielu naukowców wiąże swoją przyszłość z zagranicznymi uczelniami. Programy NAWA mają ich przekonać do powrotu i pozostania w Polsce.

 

Farmacja

Co roku najbardziej agresywną formę raka płuca rozpoznaje się u 3 tys. Polaków. Często diagnozowany jest zbyt późno

Drobnokomórkowy rak płuc to agresywny i złośliwy nowotwór, którego w Polsce rokrocznie rozpoznaje się u ok. 2,5–3 tys. osób. Tylko 5 proc. chorych ma szansę przeżyć pięć lat od momentu rozpoznania choroby, a pacjenci umierają zwykle średnio po roku–dwóch latach od diagnozy. Ostatnie dekady nie przyniosły żadnych większych postępów w leczeniu i jeszcze do niedawna wciąż stosowano głównie chemioterapię, na której kończyły się opcje terapeutyczne. Dopiero zarejestrowana niedawno immunoterapia stworzyła nadzieję na poprawę sytuacji pacjentów. Chorzy w Polsce wciąż muszą jednak czekać na jej refundację.