Komunikaty PR

Mieszkanie idealne? W niskiej cenie, w dobrej lokalizacji i odpowiednio duże

2019-11-06  |  17:25
Biuro prasowe

Niemalże co trzeci Polak wiąże kupno mieszkania z chęcią założenia rodziny, a co czwarty kupuje własne „M”, by… wyprowadzić się od najbliższych. Jednak aż 43% Polaków zdecydowało się na zakup mieszkania dlatego, że po prostu chcieli mieć na własność tego typu nieruchomość. To dane z raportu „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” opracowanego przez Gumtree.pl.

Kochamy własność

Polacy mają bardzo silne przywiązanie do własności – według danych Eurostatu, aż 84% mieszkań w naszym kraju znajduje się w rękach prywatnych właścicieli[1]. Mimo że poziom zarobków nad Wisłą wciąż jest daleki od zachodnioeuropejskiego, odsetek mieszkań własnościowych w Polsce jest znacznie wyższy, niż średnia dla Unii Europejskiej. Ta wynosi bowiem 69%. Choć dostęp do mieszkań na wynajem powoli staje się coraz większy, Polacy nadal najczęściej dążą do zakupu własnego lokum.

W raporcie opracowanym przez Gumtree.pl, badani wskazują, że czynnik, jakim jest „chęć posiadania mieszkania na własność”, jest dla nich najistotniejszy w kontekście decyzji o kupnie. Co ciekawe, największy nacisk na aspekt własności kładą zwłaszcza ludzie młodzi. Widać to najwyraźniej w grupach wiekowych 18-24 lata oraz 25-34 lata, w których co druga zapytana osoba wskazała, że decyduje się na zakup mieszkania właśnie z powodu chęci posiadania go na własność.

Mieszkanie od zawsze było, jest i będzie towarem niemal pierwszej potrzeby. Jednak zakup lokum na własność to niejedyna opcja dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, szczególnie młodego pokolenia. Wprowadzenie na rynek alternatywy w postaci mieszkań na wynajem powoduje, że duża część uboższych klientów rezygnuje z zakupu lokali i przechodzi w najem np. z opcją późniejszego wykupu. Może to poważnie wpłynąć na rynek nieruchomości – prognozuje Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Dla najmłodszej grupy badanych (18-24 lata), decyzja o zakupie mieszkania związana jest nie tylko z kwestią własności, ale też z chęcią zmiany lokalizacji (36%) oraz perspektywą założenia rodziny (33%). Szczególnie ten trzeci powód jest bardziej istotny dla osób z między 25 a 34 rokiem życia – tu wskazało na niego 43% zapytanych osób. Nieco starsi ankietowani także argumentują potrzebę zakupu nowego mieszkania chęcią posiadania go na własność. W grupie wiekowej 35 – 44 lata wskazuje na to 37%, zaś w grupie 45+ – 33% ankietowanych. Osoby po 45 r.ż., nieco częściej niż pozostałe, wiążą zakup lokum z chęcią polepszenia jego standardu.

Mieszkanie na miarę możliwości

Po podjęciu wstępnej decyzji o kupnie mieszkania, zaczynamy rozglądać się za takim, które spełni nasze oczekiwania. W trakcie poszukiwań, zwracamy uwagę na wiele czynników, które w naszym odczuciu sprawią, że będzie ono tym wymarzonym. Jak wynika z raportu, na tym etapie przede wszystkim patrzymy na kwestię ceny. To zrozumiałe ze względu na fakt, że aż 74% osób zadeklarowało, iż w związku z zakupem mieszkania musiało wziąć kredyt, który pokryje przynajmniej część inwestycji. Jak się jednak okazuje, cena to niejedyny aspekt, który ma znaczenie dla Polaków.

Raport „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” ukazuje złożoność problemów, które musi wziąć pod uwagę potencjalny kupiec przy wyborze własnego lokum. Ostateczna decyzja o zakupie mieszkania to przecież wybór, którego konsekwencje możemy ponosić nawet przez kilkadziesiąt lat. To dlatego zwracamy uwagę na tak wiele różnych elementów, które składają się na „mieszkanie idealne” – wyjaśnia Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Poza ceną, która jest najistotniejsza w procesie kupna mieszkania dla 36% osób, drugą, bardzo ważną kwestią jest również jego lokalizacja – to priorytet dla 23% ankietowanych. Z kolei co dziesiąty Polak uważa, że przy decyzji o wyborze lokum, to metraż odgrywa kluczową rolę.  Okazuje się, że nieco mniej istotny jest fakt czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Ten aspekt był najważniejszy zaledwie dla co dwudziestego badanego.

W kwestii wyboru lokalizacji, prawie co drugi (46%) ankietowany wskazał, że ostatecznie kupił mieszkanie „niedaleko centrum miasta”. Na ścisłe centrum postawiło 18% zapytanych Polaków. Jednocześnie 35% osób twierdzi, że dokonało zakupu nieruchomości w dalszej dzielnicy, na obrzeżach miasta albo w ogóle poza nim. Na pytanie „Co spowodowało, że zdecydowała się Pani/zdecydował się Pan na lokalizację dalszą od centrum”?, ankietowani odpowiadali, że wpływ miało spokojne otoczenie (51%). Istotna była również niższa cena (42%).

Deweloperka, wielka płyta czy stare budownictwo?

Stosunek zakupów mieszkań z rynku pierwotnego do rynku wtórnego (48% do 52% kupionych mieszkań) wynosi niemalże 1 do 1. Na te pierwsze stawiają zwłaszcza ludzie młodzi. W grupie wiekowej 18-24 lata, niemal 60% ankietowanych wskazało, że kupiło mieszkanie z rynku pierwotnego.

58% zapytanych Polaków w ciągu ostatnich 3 lat kupiło lokal wykończony. To dzisiaj standard, dostępny nie tylko w przypadku zakupu z rynku wtórnego. Coraz więcej deweloperów, za dodatkową opłatą, oferuje bowiem możliwość wykończenia mieszkania pod klucz. Sporą popularnością cieszyły się również mieszkania w stanie deweloperskim. Na taki zakup w ciągu ostatnich 3 lat postawiło 28% ankietowanych.

Niezależnie od tego, czy mieszkanie zostało kupione na rynku pierwotnym czy wtórnym, aż 65% badanych deklaruje, że o ewentualnym remoncie lub po prostu wykończeniu nieruchomości myślało jeszcze przed jej zakupem i oszczędzało na ten cel pieniądze. Mimo to, nie zawsze były to środki wystarczające, ponieważ jednocześnie 39% zapytanych osób wskazało, że w działaniach tych musiało posiłkować się pieniędzmi z kredytu.

Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w czerwcu 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na grupie 1000 Polaków w wieku 18+, którzy w ciągu ostatnich trzech lat stali się właścicielami mieszkania.

 


[1] źródło: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Housing_statistics/pl#Tytu.C5.82_prawny_do_zajmowanego_mieszkania

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Mieszkanie-biuro. Czy epidemia wywoła rewolucję? Biuro prasowe
2020-09-18 | 13:00

Mieszkanie-biuro. Czy epidemia wywoła rewolucję?

Wiele osób chce pracować zdalnie, ale niewiele ma w domu odpowiednie warunki. W tej sytuacji nieco inaczej niż dotychczas trzeba spojrzeć na mikroapartamenty – lokale, które
Nieruchomości Victoria Dom wprowadza do sprzedaży osiedle Viva Piast w Krakowie
2020-09-18 | 12:00

Victoria Dom wprowadza do sprzedaży osiedle Viva Piast w Krakowie

Warszawa, 17.09.2020       Victoria Dom wprowadza do sprzedaży osiedle Viva Piast w Krakowie   Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży osiedle Viva Piast w
Nieruchomości OSIEDLE ZIELNA JUŻ W SPRZEDAŻY - DOM DEVELOPMENT INWESTUJE NA PSIM POLU
2020-09-17 | 15:00

OSIEDLE ZIELNA JUŻ W SPRZEDAŻY - DOM DEVELOPMENT INWESTUJE NA PSIM POLU

Dom Development ruszył ze sprzedażą inwestycji Osiedle Zielna. Nowy projekt, zlokalizowany w historycznej części Wrocławia – na Psim Polu, będzie miał willowy, rodzinny charakter.

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Handel

Handel przyspiesza z cyfryzacją. Pierwsze centra handlowe w pełni zautomatyzowały swoje programy lojalnościowe

Blisko 2/3 Polaków należy do przynajmniej jednego programu lojalnościowego, a 72 proc. korzysta z niego w aplikacji mobilnej. Galerie stawiają mocny akcent na ich wygodę i rozbudowę o kolejne funkcjonalności. Dlatego warszawskie centra: Galeria Mokotów i Westfield Arkadia oraz wrocławska Wroclavia całkiem zdigitalizowały swój program lojalnościowy, poszerzając go o cashback, czyli zwrot części pieniędzy za zakupy. – Cyfryzacja centrów handlowych jest naturalnym procesem i będziemy dalej wychodzić naprzeciw potrzebom klientów w tym zakresie – zapowiada Kamila Mąsior, digital manager w Unibail-Rodamco-Westfield.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września. Uprości przygotowania do budowy domu i przyspieszy inwestycję

Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, a dodatkowo zwiększy się lista inwestycji, które nie będą wymagały pozwoleń. Nowe prawo ułatwi też legalizację części samowoli budowlanych. – Usystematyzowanie przepisów sprawi, że łatwiej będzie zwykłemu Kowalskiemu – ocenia Konrad Młynkiewicz z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Motoryzacja

Śląsk wspiera innowacyjne firmy technologiczne. Doinwestuje m.in. budowę pierwszej w pełni polskiej baterii dla samochodów elektrycznych

Ponad 260 zgłoszonych projektów i 20 mln zł na dokapitalizowanie małych i średnich firm, które inwestują w nowe technologie – to efekt działalności Śląskiego Funduszu Rozwoju. Projekt jest elementem Śląskiego Pakietu dla Gospodarki realizowanego przez samorząd województwa w ramach uzupełnienia rządowej tarczy antykryzysowej. – Inwestycje, w które się angażujemy, wpisują się w globalne trendy, takie jak elektromobilność, zielona energia czy automatyka i robotyka. To pierwszy krok do transformacji gospodarczej regionu śląskiego – mówi Marcin Wilk, prezes zarządu Śląskiego Funduszu Rozwoju.