Komunikaty PR

Klimatyzacja nie chłodzi, ona ociepla

2019-08-21  |  08:00

Zasoby energetyczne zużywane przez niewinną biurową klimatyzację, która ochładza Polaków tego lata, w dużej mierze pochodzą z paliw kopalnych. One natomiast źle wpływają na środowisko, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma się zwiększyć o 28 proc. Katastrofie energetycznej mogą zapobiec Odnawialne Źródła Energii, tzw. OZE, które są coraz częściej wykorzystywane przez firmy.

Od ochłodzenia do ocieplenia

W latach 90. ubiegłego wieku zaledwie kilka domostw w Chinach miało zainstalowaną klimatyzację[1]. Teraz ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek budynek funkcjonujący we wschodnioazjatyckim klimacie bez tego błogosławieństwa technologii. Jednak wszystko ma swoją cenę: to, co chłodzi ludzi, ociepla naszą planetę. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, globalnie na klimatyzację w 2016 roku zużyliśmy około 2000 TWh energii rocznie – to około 10% całkowitej konsumpcji energii w tym okresie[2]. A do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma się zwiększyć o 28 proc.[3]

Chińska klimatyzacja stanowi 35 proc. światowego zapasu maszyn. Arabia Saudyjska, słynąca z eksportu ropy, już w 2030 roku zużyje więcej energii na chłodzenie swoich budynków niż wyniesie jej ekwiwalent w eksporcie ropy. Gra toczy się o wysoką stawkę: z badań naukowych przeprowadzonych na Australijskim Uniwersytecie Narodowym­ wynika, że w Azji Wschodniej bez odpowiedniego chłodzenia pracownicy nie mogliby przepracować aż do 20 proc. godzin, które dzisiaj wyrabiają bez problemu w sprzyjających warunkach atmosferycznych[4].

Na skraju energetycznej katastrofy

Temperatury panujące tego lata niewątpliwie niejednemu uświadomiły, że globalne ocieplenie to poważny problem – komentuje Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric. – Rozwój technologiczny w XXI wieku zadziwia nas wszystkich. Ludzkość idzie do przodu, jednocześnie zużywając coraz więcej energii na innowacje. I nie chodzi tutaj tylko o smartwatche czy pojazdy elektryczne, które niektórym mogą wydawać się zabawkami. Postęp to także technologie, które wspomagają biedniejsze regiony świata. Blockchain w Afryce, klimatyzacja w krajach Azji Wschodniej czy nieustanna cyfryzacja Indii.

Paliwa kopalne służące do wytwarzania energii mają zastosowanie wszędzie: elektryczność, ogrzewanie, chłodzenie czy transport. Jednocześnie coraz bardziej przyczyniają się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Według naukowców, aby uniknąć wzrostu globalnej temperatury do poziomu ponad 2 st. Celsjusza, należałoby całkowicie porzucić korzystanie z paliw kopalnianych[5].

Odnowa energetycznego krajobrazu

Przez ostatnie 10 lat energia słoneczna, geotermalna, wodna czy wiatru, a także biopaliwa i wiele innych źródeł energii odnawialnej zaczęły być coraz częściej wykorzystywane, głównie ze względu na koszty. O ile z paliwami kopalnymi wiąże się cały proces wydobywania i obróbki, o tyle w przypadku czystej energii mamy do czynienia praktycznie tylko z technologią. A tak jak w przypadku każdej technologii, tak i tutaj wraz ze wzrostem popytu i efektywności produktu – spadają koszty korzystania z niego. Eksperci przewidują, że do 2020 roku wszystkie technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii będą kosztowały tyle samo, ile obróbka paliw kopalnych[6].

W ten sposób ludzkość będzie mogła się rozwijać bez przeszkód, osiągając nowe kamienie milowe i jednocześnie unikając globalnego ocieplenia – wyjaśnia Michał Ajchel. – Schneider Electric, wierząc w ten cel, dołączyło do organizacji RE100. Skupia ona firmy, których postanowieniem jest czerpanie 100 proc. energii z odnawialnych źródeł. Według raportu Deloitte firmy z RE100 w ramach realizacji swoich założeń kupują tyle samo energii odnawialnej, co cała Polska, podczas gdy jednocześnie 48 proc. średnich firm w USA pracuje nad pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł[7].

Dlaczego OZE jest tak popularne?

Przedsiębiorców sceptycznych wobec OZE może przekonać argument, że w dobie rosnącej świadomości klientów, decyzja o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii jest nie tylko przyjazna środowisku, ale i zyskowna biznesowo. Ankieta przeprowadzona przez redaktora naczelnego „Popular Science” na klientach Patagonii wykazała, że działania firmy na rzecz środowiska zachęciły więcej osób do sięgania po jej produkty[8]. Głównym motorem dla firm do poszukiwania optymalnych sposobów na inwestowanie w zaawansowane technologie energetyczne jest, rzecz jasna, możliwość zabezpieczenia stałej i zarazem coraz niższej ceny energii[9].

 

O Schneider Electric

W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.

Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.

Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.

www.se.com/pl

 


[1] The Future of Cooling. Opportunities for energy-efficient air conditioning, International Energy Agency

[2] Ibidem.

[3] EIA projects 28% increase in world energy use by 2040, The Energy Information Administration

[4] Estimating population heat exposure and impacts on working people in conjunction with climate change, International Journal of Biometeorology

[5] The geographical distribution of fossil fuels unused when limiting global warming to 2°C. Nature. International Journal of Science

[6] Renewable Power Generation Costs in 2017, International Renewable Energy Agency (IRENA)

[7] Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy, Deloitte

[8] Companies are realizing that renewable energy is good for business, The Popular Science

[9] Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy, Deloitte

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Trzeci z rzędu Złoty Medal EcoVadis dla Air Products Biuro prasowe
2020-07-02 | 14:00

Trzeci z rzędu Złoty Medal EcoVadis dla Air Products

Air Products (NYSE: APD), wiodący dostawca gazów technicznych w Polsce i na świecie, został ponownie uhonorowany Złotym Medalem EcoVadis za wyniki uzyskiwane w obszarze społecznej
Ochrona środowiska UPS PUBLIKUJE 18. RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
2020-07-02 | 12:00

UPS PUBLIKUJE 18. RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

4 cele na 2020 zrealizowane rok wcześniej Lider branży w kompleksowym raportowaniu Publikacja pierwszego w historii firmy raportu ds. Standardów Rachunkowości
Ochrona środowiska L’Oréal ogłasza nowe globalne cele dotyczące zrównoważonego rozwoju do roku 2030
2020-07-01 | 14:00

L’Oréal ogłasza nowe globalne cele dotyczące zrównoważonego rozwoju do roku 2030

L’Oréal inauguruje nowy globalny program zrównoważonego rozwoju pod nazwą „L’Oréal for the Future”. Określa on najnowsze cele, które Grupa

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Powoli wracamy do planowych zabiegów i wizyt u lekarzy. Telemedycyna może pomóc w walce z rosnącymi kolejkami

Pandemia przyczyniła się do skokowego wzrostu popularności telemedycyny. Już na początku większość szpitali, przychodni i placówek medycznych wprowadziła zdalne konsultacje online i przez telefon, co umożliwiło zasięgnięcie porady lekarza, a także  wystawienie zwolnienia, skierowania czy recepty bez konieczności osobistego kontaktu. Do tej formy przekonali się zarówno lekarze, jak i pacjenci. Aż 74 proc. pacjentów chce korzystać z telemedycyny nawet po zakończeniu pandemii – wynika z badań Grupy LUX MED. Obecnie firma dostarcza prawie 20 tys. usług telemedycznych dziennie.

Praca

Branża sprzedaży bezpośredniej od początku pandemii notuje rekordowe wzrosty obrotów. Szybko rośnie też zapotrzebowanie na sprzedawców

Sprzedaż bezpośrednia w czasie lockdownu i stopniowego odmrażania handlu notuje rekordowe wzrosty obrotów. Od początku marca do końca maja branża sprzedaje średnio o 30 proc. więcej niż rok temu. W przypadku części firm wzrosty sięgają nawet 85 proc. Zwiększa się także zapotrzebowanie na nowych sprzedawców – poziom rekrutacji jest czterokrotnie wyższy niż przed rokiem. – Wirus nas nie zaskoczył. Już od kilku lat stopniowo przechodziliśmy na nowe technologie i inne sposoby komunikacji ze sprzedawcami i klientami – tłumaczy Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Co czwarty internauta woli robić zakupy w sieci niż w tradycyjnych sklepach. Rozszerzona rzeczywistość może zmniejszyć liczbę zwrotów

Migracja konsumentów z trybu offline do online trwa już od dawna, ale pandemia SARS-CoV-2 okazała się katalizatorem, który przyspieszył ten proces. W sieci kupuje już 72 proc. Polaków, a więcej niż co czwarty częściej wybiera obecnie ten kanał zakupowy m.in. ze względu na wygodę, szybkość i większe bezpieczeństwo. Zyskały kategorie, które w e-commerce dobrze radziły sobie już wcześniej, jak moda i uroda czy elektronika, ale Polacy przekonali się również do kupowania w internecie produktów spożywczych. Rosnącą rolę w e-zakupach odgrywają technologie, jak np. rozszerzona rzeczywistość, które pozwalają lepiej dopasować produkt i zminimalizować ryzyko zwrotów.

Problemy społeczne

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.