Komunikaty PR

Młodzi na rzecz planety

2019-04-19  |  17:00
Biuro prasowe

Jak uczniowie i studenci angażują się w walkę o klimat?

Piątki dla Przyszłości to cykl strajków, które zostały zapoczątkowane przez Gretę Thunberg. W 2018 roku wtedy 15-letnia uczennica ze Szwecji opuszczała lekcje w szkole, aby móc protestować przed szwedzkim parlamentem przeciwko bierności polityków w sprawie zmian klimatycznych. Polscy uczniowie również angażują się w walkę o klimat.

Pierwszy światowy dzień strajków klimatycznych miał miejsce 15 marca. Wzięła w nim udział młodzież z blisko 100 państw. Uczniowie tego dnia nie poszli do szkół, ale wyszli na ulice – z transparentami i hasłami nawołującymi polityków do podjęcia realnych kroków w stronę zatrzymania dewastacji środowiska. Podobny protest w Polsce miał miejsce także w ubiegły piątek.

Świadomi uczniowie

Podstawowy postulat uczniów to podjęcie przez polityków konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska. Ich frustracja wynika z faktu, że współczesna technologia pozwala już na powstrzymanie zmian klimatycznych, ale brakuje przywódców, którzy podjęliby się ich szybszego i realnego wykorzystania.

Odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy elektrownie geotermalne, mogą zapewnić czystą energię elektryczną. Razem z technologiami wspomagającymi, takimi jak magazynowanie energii i elastyczność sieci, systemy energii odnawialnej mogą w pełni zastąpić elektrownie węglowe, naftowe i gazowe. Według badań z 2018 roku, energia pozyskiwana z wiatru i promieni słonecznych mogłaby spełnić zapotrzebowanie Stanów Zjednoczonych na energię elektryczną aż w 80-90%, a wraz z innymi nowymi źródłami energii - w 100 %. Młodzież przekonuje, że zmiana nawyków, czyli np. segregacja śmieci nie wystarczy, aby zatrzymać dewastację środowiska. – mówi Marceli Nowakowski, specjalista ds. zarządzania marką na region EMEA w Schneider Electric.

Również w Polsce, 15 marca młodzi ludzie opuścili lekcje, by zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, m.in. w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej. Szacuje się, że największy strajk odbył się w Warszawie, gdzie w protestach wzięło udział od 7 do 12 tys. osób. W skali całego kraju było to prawie 20 tysięcy osób. Wśród uczestników byli zarówno uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i studenci.

Mieć realny wpływ

Studenci, oprócz zaangażowania w protesty, mają też możliwość realnego wdrożenia swoich własnych pomysłów, które doprowadzą do zmiany. Bez oczekiwania na odzew polityków.

Młodzi ludzie aktywnie walczą o lepsze jutro. Zależy im, aby ich pomysły i rozwiązania były wcielane w życie. Studenci mogą realnie pomóc nam znaleźć drogę, którą powinniśmy wspólnie podążać, aby stworzyć przyszłość, w której chcemy żyć. Świetną okazją do wcielania eko-pomysłów w życie jest konkurs Go Green in the City, który pozwala studentom mieć realny wpływ na zmiany, prowadzące w stronę zrównoważonego rozwoju. W 2018 roku w konkursie wzięło udział ponad 24 000 młodych pomysłodawców z ponad 3 000 uniwersytetów. – podsumowuje Marceli Nowakowski.

W zeszłym roku zwycięzcami zostali studenci z Algierii, którzy zaprojektowali organiczny system fotowoltaiczny. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konkursu można znaleźć na: gogreeninthecity.se.com, www.facebook.com/GoGreenintheCity

 

O Schneider Electric

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.

Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

www.se.com/pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Musimy uczyć się wyrzucać śmieci Biuro prasowe
2019-05-06 | 13:30

Musimy uczyć się wyrzucać śmieci

Komentarz przygotował Mariusz Łubiński, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami Codzienne wyrzucanie śmieci wydaje się być rzeczą dziecinnie prosta, jednak
Ochrona środowiska Frisco.pl zobowiązuje się do redukcji plastiku o 50 proc. do końca 2020 roku
2019-05-06 | 11:00

Frisco.pl zobowiązuje się do redukcji plastiku o 50 proc. do końca 2020 roku

Rezygnacja z tacek dla wybranych produktów, zwrotne opakowania zbiorcze, zmniejszenie liczby siatek przypadających na każde zakupy, wzrost udziału toreb papierowych oraz
Ochrona środowiska Euler Hermes zagwarantuje prawidłowe zagospodarowanie odpadów
2019-05-06 | 09:00

Euler Hermes zagwarantuje prawidłowe zagospodarowanie odpadów

Euler Hermes wprowadza do oferty gwarancję ubezpieczeniową stanowiącą zabezpieczenie roszczeń z tytułu odpadów magazynowanych w ramach zbierania lub przetwarzania

Kalendarium

Telekomunikacja

Wdrożenie 5G będzie wymagać dużej dbałości o cyberbezpieczeństwo. Operatorzy muszą wypracować odpowiednie standardy

Wielkimi krokami zbliża się wdrożenie sieci 5G, która ma zapoczątkować nową rewolucję technologiczną i stworzyć możliwości ultraszybkiej komunikacji. Eksperci podkreślają jednak, że fundamentalną kwestią w kontekście 5G jest cyberbezpieczeństwo i na każdym etapie wdrażania nowej technologii operatorzy muszą zadbać o najwyższe standardy. Bardzo ważne jest też budowanie świadomości użytkowników końcowych oraz efektywna współpraca firm technologicznych z administracją publiczną. – W przypadku 5G trzeba najpierw wypracować standardy, a dopiero potem wdrażać całą sieć – podkreśla Ryszard Hordyński z Huawei Polska.

Konsument

Połowa Polaków styka się z dezinformacją w sieci. To może mieć ogromne znaczenie dla zbliżających się wyborów

Treści udające rzetelne dziennikarstwo, farmy trolli czy pseudoanonimowe ataki na polityczną konkurencję stają się w sieci coraz częstsze i powszechniejsze. Już ponad połowa Polaków przyznaje, że spotkała się z dezinformacją w internecie – wynika z raportu Pracowni Badań Społecznych NASK. Zdaniem internautów co trzecia informacja jest zmanipulowana. Jednocześnie dwie trzecie badanych nigdy nie weryfikuje wiarygodności informacji lub robi to sporadycznie. Takie wyniki budzą niepokój szczególnie przed wyborami. Konieczna jest edukacja internautów, czemu ma służyć serwis bezpiecznewybory.pl.

Ochrona środowiska

Branża chemiczna stawia na inwestycje przyjazne dla środowiska. Nowe rozwiązania pozwalają oszczędzać surowce

Recykling chemiczny to innowacyjna metoda, w której odpady z tworzyw sztucznych – przy zastosowaniu procesów termochemicznych – są ponownie przekształcane w surowce do nowej produkcji. Tę technologię rozwija BASF. W ramach pilotażu przetwarza różne rodzaje plastiku, które nie mogą być poddane tradycyjnemu recyclingowi mechanicznemu. Firma podkreśla, że dzięki temu wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Zrównoważony rozwój to również cel fabryki katalizatorów w Środzie Śląskiej.

Farmacja

Już ponad 40 proc. Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie

Ponad 40 proc. Polaków cierpi na choroby alergiczne, przy czym ok. 10 proc. stanowią ciężkie jej postacie. Skala ich występowania dramatycznie zwiększa się z każdym rokiem. Lekarze przypominają, że jedyną metodą, która może wyleczyć pacjenta z alergii, jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie. Leczenie polega na zwalczaniu przyczyny choroby, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Zastosowanie immunoterapii również skutecznie zapobiega rozwojowi astmy oskrzelowej i ciężkich postaci innych chorób alergicznych. Eksperci zaznaczają, że przyszłością w leczeniu alergii jest połączenie immunoterapii alergenowej z leczeniem biologicznym, stosowanym zwykle w przypadku cięższych i nieuleczalnych schorzeń.