Komunikaty PR

Mondelēz International poszerza pogram zrównoważonego pozyskiwania pszenicy

2018-07-05  |  01:00
Biuro prasowe

Mondelēz International ogłasza rozszerzenie programu Harmony, związanego z pozyskiwaniem pszenicy w sposób zrównoważony, tak aby do 2022 roku inicjatywa objęła wszystkie ciastka produkowane w Unii Europejskiej. Obecnie jest to 60% ciastek. Harmony to kolejny, obok Cocoa Life, program Mondelēz International wspierający zobowiązania firmy dotyczące ograniczenia negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne. 

 

Do 2022 roku roczna zrównoważona produkcja pszenicy pod szyldem Harmony, programu zainicjowanego przez Mondelēz International już 10 lat temu, zwiększy się do ponad 280 tys. ton. Pozwoli to pokryć zapotrzebowanie na pszenicę niezbędną do produkcji całego europejskiego portfolio ciastek Mondelēz International, w tym marek takich jak belVitaMilkaczy Barni (Lubisie). W Polsce, do marek międzynarodowych, które biorą udział w programie Harmony, do końca 2018 roku dołączą DelicjePetitki Biszkopty.

 

Obecnie, inicjatywa obejmuje 1,7 tys. rolników, 13 młynów i 21 spółdzielni rolniczych na sześciu rynkach (Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Polska i Włochy). W 2017 roku wspierani przez program rolnicy wyprodukowali 177 tys. ton pszenicy. Stanowi to ok. 75% produkcji ciastek Mondelēz International w Europie Zachodniej i 60% w całej Unii Europejskiej, wliczając marki takie jak LUOreo,LiGAFontaneda

 

„Europejscy konsumenci coraz częściej utożsamiają produkty wysokiej jakości ze zrównoważonymi metodami produkcji. Są świadomi, jaki wpływ na środowisko mają ich wybory żywieniowe oraz stawiają wysokie wymagania w tym obszarze wobec producentów” – powiedział Hubert Weber, Wiceprezes Mondelēz International i Prezes na Europę. „Jako największy producent ciastek w Europie, odgrywamy istotną rolę w zapobieganiu zmianom klimatu i niedoborom surowców poprzez promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych oraz polepszanie bioróżnorodności w naszym łańcuchu dostaw. Działając w ten sposób, przyczyniamy się do stworzenia bardziej sprawiedliwego, przejrzystego i zintegrowanego łańcucha dostaw, w ramach którego wysoka jakość dla konsumentów oznacza jednocześnie pozytywny wpływ na rolników i społeczeństwo”.

 

W latach 2009-2016 program Harmony doprowadził do ograniczenia ilości pestycydów stosowanych na polach nim objętych o 20%[1]. Rolnicy należący do Harmony w Europie zasiali łącznie 1026 hektarów kwiatów wokół pól objętych programem, na których zaobserwowano niemal 17 mln pszczół oraz ponad 30 gatunków motyli. 

 

Dekada zrównoważonego partnerstwa Harmony

Uruchomiony po raz pierwszy 10 lat temu we Francji program Harmony wspiera bioróżnorodność i dobre praktyki związane z ochroną środowiska w zakresie produkcji pszenicy w Europie. Inicjatywa łączy wszystkich uczestników łańcucha dostaw pszenicy – rolników, spółdzielnie rolnicze i młyny. Program angażuje partnerów stosujących zrównoważone praktyki rolnicze w uprawie i przetwórstwie pszenicy, w zamian oferując dodatkowe zyski z ich plonów. Rolnicy objęci programem decydują się na ograniczenie ilości zużywanej wody, dbanie o jakość gleby, ochronę bioróżnorodności oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla, jednocześnie odnosząc z tego korzyści.

Harmony opracowano we współpracy z organizacjami pozarządowymi, specjalistami od ochrony środowiska oraz organizacjami naukowymi.  Procedury wdrożone w ramach tej inicjatywy podlegają corocznej kontroli, mającej zapewnić ich przestrzeganie. 

 

Program działający w oparciu o zrównoważone praktyki, ma na celu:

 • zminimalizowanie wykorzystania pestycydów i nawozów poprzez stosowanie odpornych odmian pszenicy, systemu płodozmianu oraz dbałość o jakość gleby,
 • unikanie stosowania zbędnych oprysków i środków chemicznych,
 • ograniczenie emisji dwutlenku węgla, w szczególności poprzez obniżenie ilości stosowanych nawozów,
 • zachowanie jakości wody,
 • ochronę lokalnej bioróżnorodności: 3% pól, na których uprawiana jest pszenica, poświęcane jest na ukwiecone połacie lub żywopłoty, które stają się całorocznym źródłem pyłków i nektaru dla owadów zapylających. 

 

„Program Harmony to coś znacznie więcej niż ustalony zestaw zrównoważonych praktyk w uprawie pszenicy” – powiedział Romeo Lacerda, Prezydent Kategorii Ciastek na Europę. „To ruch, który łączy wszystkie podmioty działające w ramach naszego łańcucha dostaw z tymi, którym zależy na maksymalizacji pozytywnego wpływu, jaki możemy wywrzeć na środowisko i bioróżnorodność. Umożliwiając współpracę organizacji pozarządowych i rolników, jesteśmy w stanie wdrażać praktyki rolnicze, które są zarazem wydajne i mają praktyczne zastosowania. Poprzez tego typu działania możemy stać się katalizatorem pozytywnych zmian”.

 

Program Harmony w liczbach

 • 1,7 tys. rolników, 13 młynów i 21 spółdzielni rolniczych w Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Polsce i Włoszech
 • 39 tys. hektarów obsiewanych pszenicą w ramach programu Harmony każdego roku 
 • 177 tys. ton pszenicy pozyskiwanej w ramach programu Harmony każdego roku
 • 1026 hektarów kwiatów zasadzonych wokół pól objętych programem
 • -20% produktów fitosanitarnych wykorzystanych w latach 2009-2016 na polach objętych programem Harmony wg. francuskiego indeksu TFI (wskaźnik częstotliwości oprysków) 
 • 75% ciastek sprzedawanych w Zachodniej Europie zawiera pszenicę pochodzącą z programu Harmony (60% w całej UE).  

 


[1]Źródło: TFI (wskaźnik częstotliwości oprysków) obejmujący kampanię Harmony w latach 2009-2016, w porównaniu ze średnią krajową dla pszenicy z 2008 r. (francuskie Ministerstwo Rolnictwa)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Ten startup razem z Samsung Inkubator uczy odpowiedzialnej mody Biuro prasowe
2020-05-27 | 18:00

Ten startup razem z Samsung Inkubator uczy odpowiedzialnej mody

Branża modowa zużywa rocznie 90 mln ton tekstyliów, z czego około 20 mln ton trafia na śmietnik. Dlatego walkę z tym zjawiskiem podejmuje coraz więcej organizacji czy
Ochrona środowiska Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze
2020-05-26 | 11:15

Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze

Problem suszy dotyczy każdego z nas – zasoby wodne Polski są jednymi z uboższych w Europie. Władze podejmują działania zachęcające do uczestniczenia w projektach,
Ochrona środowiska Beztroski recykling prowadzi do większej ilości śmieci na składowiskach odpadów
2020-05-25 | 01:00

Beztroski recykling prowadzi do większej ilości śmieci na składowiskach odpadów

Statystyczny Polak przyznaje się do zużywania ponad 280 plastikowych butelek i ponad 100 jednorazowych kubków do kawy rocznie.   Wyniki sondażu pokazują, że 34%

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Lotnictwo

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów. Podobnie jak przewoźnicy czekają na informacje o otwarciu ruchu lotniczego

Na blisko 400 mld dol. szacowane są globalne straty przewoźników lotniczych spowodowane pandemią koronawirusa. Zagrożonych jest ok. 25 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem. Straty liczą także polskie lotniska i działający w kraju przewoźnicy. Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Gdańsku obsługiwał dziennie 14 tys. pasażerów, dziś jest to znacznie poniżej 100 osób. – Każdy miesiąc postoju generuje kilkanaście milionów złotych kosztów, a niestety nie wiadomo, jak długo będzie trwał powrót do normalności – mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Prawo

W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Pilnie potrzebne są zasady funkcjonowania w nowej normalności

Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu – mówi przedstawiciel Forum Związków Zawodowych. Wśród niezbędnych regulacji wymienia te promujące powrót przedsiębiorstw do pełnego funkcjonowania i utrzymywania zatrudnienia, a także konieczność dostosowywania rozwiązań do poszczególnych branż.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Farmacja

Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA pomoże w walce z koronawirusem. Może wzmocnić odporność i wspomóc organizm w walce z infekcjami wirusowymi [DEPESZA]

Naukowcy od lat próbują opracować przeciwciała do nowych metod leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Poszukują też cząsteczek, które pozwoliłyby szybciej zwalczać choroby. Odkryte niedawno przez polskich badaczy właściwości cząsteczki 1-MNA pomagają m.in. w walce z miażdżycą czy zakrzepami. Najnowsze badania wskazują, że może być pomocna także przeciw koronawirusowi, gdyż wykazujee właściwości przeciwzapalne.

Prawo

Koronawirus w wielu krajach może posłużyć za pretekst do ograniczania praw i wolności obywatelskich. Zmiany mogą obowiązywać także po ustaniu pandemii

Na całym świecie rządy zdecydowały się na wykorzystanie technologii i innych środków nadzoru w walce z pandemią SARS-CoV-2. Ta wyjątkowa sytuacja wiąże się też z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, prawa zgromadzeń czy prawa do prywatności. To, jak długo zostaną utrzymane, zależy w dużej mierze od społecznego przyzwolenia na takie działania. – Opinia publiczna skupiona na pandemii koronawirusa często bezrefleksyjnie się na nie godzi – podkreśla prawnik i ekspert Fundacji Panoptykon Wojciech Klicki.