Komunikaty PR

Nowa ustawa o opakowaniach budzi kontrowersje przedsiębiorców

2014-01-24  |  08:30
Biuro prasowe
Kontakt

Łukasz Drywa
Go Comms sp. z o.o.

Dietla 7/12
31-070 Kraków
l.drywa|gocomms.pl| |l.drywa|gocomms.pl
515018920
gocomms.pl

1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy w dużej mierze są kontynuacją poprzedniego aktu prawnego - ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i o opłacie produktowej z 2001 roku, jednocześnie wprowadzają kilka istotnych zmian.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązek recyklingu jest liczony od mas opakowań wprowadzonych na rynek w roku poprzednim, a przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia kampanii edukacyjnych. Jak podkreśla Zbigniew Milkiewicz, prezes organizacji odzysku CCR Polska, recykling opakowań wielomateriałowych nie może być realizowany za pośrednictwem organizacji odzysku, a wyłącznie poprzez porozumienia zawierane przez izby gospodarcze, co jest zupełnym novum w branży. Ustawa narzuca również nowe poziomy zbierania zużytych opakowań z gospodarstw domowych.

- Kontrowersje wokół ustawy powoduje głównie brak rozporządzeń wykonawczych, które są kluczowe dla realizacji przez przedsiębiorców zupełnie nowych obowiązków. Ministerstwo Środowiska projekty rozporządzeń przedstawiło dopiero w grudniu ubiegłego roku. Organizacje odzysku i inne podmioty zgłosiły swoje uwagi i zastrzeżenia, przede wszystkim dotyczące opakowań wielomateriałowych. Być może słuszne argumenty branży i praktyków mają wpływ na opóźnienie Ministerstwa, ale w jakiej formie rozporządzenia zostaną  podpisane przez Ministra pozostaje niewiadomą. Na pewno będzie to sporym zaskoczeniem dla kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców w Polsce, którzy wytwarzają lub wprowadzają swoje produkty w opakowaniach - mówi Zbigniew Milkiewicz.

Nowa ustawa utrudnia scedowanie obowiązków recyklingu opakowań wielomateriałowych na organizacje odzysku. Jak wyjaśnia prezes CCR Polska, do tej pory te organizacje powiernicze, działające w formie spółek akcyjnych (ok. 40 podmiotów, roczne przychody ok. 80 mln złotych), w profesjonalny i kompleksowy sposób pomagały przedsiębiorcom przejmując ich ustawowe obowiązki. Od nowego roku, przedsiębiorca wprowadzający również opakowania wielomateriałowe (np. do żywności, płynne, pasty do zębów, przyprawy, masło) będzie musiał szukać nowych sposób realizacji swoich obowiązków.

Branża odzysku postuluje wstrzymanie o rok wprowadzenie nowych rozporządzeń,  gdyż grożą one chaosem, potrzebą dodatkowych interpretacji, a w końcu, co najważniejsze dla przedsiębiorców generujących PKB w Polsce, ryzykiem ponoszenia bardzo wysokich kar., które mogą iść w setki milionów złotych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Bankowość

W czasie pandemii co trzeci Polak zwiększył liczbę płatności online. Rosną obawy o bezpieczeństwo takich transakcji

Stan epidemii sprawia, że Polacy boją się zarówno o swoje zdrowie, jak i finanse. 2/3 rodaków obawia się, że sytuacja negatywnie odbije się na ich domowym budżecie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. Zdaniem 40 proc. badanych zawirowania związane z koronawirusem mogą  także spowodować zmniejszenie bezpieczeństwa transakcji płatniczych w sieci. A tych w ostatnim czasie przybywa, szczególnie w związku z częstszymi zakupami produktów spożywczych online. Pozytywne jest to, że ponad połowa Polaków już podjęła albo zamierza podjąć działania zwiększające bezpieczeństwo haseł dostępu do kont bankowych czy poczty mailowej.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Edukacja

[DEPESZA] Zdalne lekcje są dla nauczycieli testem cyfrowych kompetencji. Mogą też unowocześnić model nauczania

Blisko 70 proc. uczniów już w ubiegłym tygodniu uczestniczyło w lekcjach online, a 92 proc. z nich miało zadawane prace domowe – wynika z badania przeprowadzonego przez Brainly. Jednak połowie uczniów brakuje kontaktów z nauczycielami. Jak ocenia dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, Piotr Stankiewicz, przymusowe zdalne lekcje będą testem cyfrowych kompetencji nauczycieli, ale stworzą również szansę na zmianę dotychczasowego, archaicznego modelu nauczania. – Od dawna mówi się o konieczności przejścia na bardziej angażujący model, w którym nauczyciel nie naucza, ale wspiera dziecko w poznawaniu świata, rozbudza jego pasje, pomaga kształtować kompetencje i samodzielnie się kształcić – podkreśla ekspert.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

W najbliższych dniach przedsiębiorcy będą decydować o utrzymaniu lub cięciu etatów. Największa fala upadłości spodziewana jest latem

W kolejnych dniach przedsiębiorcy muszą zdecydować, czy stać ich na przedłużanie umów z pracownikami. W skali najbliższego miesiąca zagrożone są setki tysięcy miejsc pracy – zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Cięć etatów można spodziewać się zwłaszcza w branżach najbardziej zagrożonych bankructwem, czyli m.in. w handlu, gastronomii czy turystyce. Wiele firm już w tej chwili ma ogromne problemy z płynnością, ale największej fali upadłości można spodziewać się na przełomie lata i jesieni – prognozują eksperci kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.