Komunikaty PR

Oraz z nagrodą w konkursie Ekobiuro 2013

2013-11-26  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt

Spółka Oras, lider armatury oszczędzającej wodę, od lat stawia na ekologię nie tylko w zakresie produktów. Firma organizuje także ekodziałania kierowane do pracowników i społeczności lokalnych. Za te inicjatywy otrzymała właśnie nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Ekobiuro 2013.

Tegoroczny konkurs Ekobiuro był już czwartą edycją inicjatywy organizowanej przez Fundację Aeris Futuro. Główne przesłanie to promocja postaw ekologicznych w miejscu pracy. W jury zasiedli eksperci z wielu dziedzin związanych ze zrównoważonym rozwojem, działaniami społecznymi i nauką. Byli to m.in. eksperci z Ministerstwa Gospodarki, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz organizacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zgłoszone do konkursu inicjatywy oceniano według kilku kryteriów: za efekt ekologiczny i społeczny, zaangażowanie dużej liczby uczestników, ale także za różnorodność i  innowacyjność podjętych działań. Znaczenie miał również dłuższy okres trwania podjętych działań ekologicznych oraz ich trwały efekt. W konkursie udział wzięło 20 firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

- Wprowadzanie prośrodowiskowych rozwiązań związanych z funkcjonowaniem biur jest korzystne zarówno dla środowiska, jak również dla firmy czy organizacji w postaci konkretnych oszczędności. Ci, którzy wzięli w nim udział mogą zaobserwować pozytywne zmiany wynikające z oszczędności przy wdrożeniu ekologicznych rozwiązań w swoim otoczeniu, co przynosi także oczywiste korzyści dla środowiska. Wspólna organizacja wydarzenia ekologicznego to także świetny sposób na integrację zespołu i budowanie pozytywnej atmosfery w miejscu pracy – ocenia Michał Stalmach, koordynator konkursu, Fundacja Aeris Futuro.

Jedną z trzech nagrodzonych firm jest spółka Oras z Olesna, produkująca ekologiczną armaturę. Producent stawia jednak nie tylko na rozwiązania techniczne w bateriach poprawiające poszanowanie środowiska, ale też ekoakcje w firmie. – Od lat dbamy o poprawę świadomości naszych pracowników i społeczności lokalnych w zakresie poszanowania środowiska. Realizujemy szereg działań, i właśnie za te akcje doceniono nas w tegorocznej edycji konkursu Ekobiuro – informuje Ewa Rymarczyk, specjalista ds. ochrony środowiska w firmie Oras.

Długofalowe, stałe działania prowadzone przez firmę to m.in. organizacja konkursów i pikników  o tematyce ekologicznej dla pracowników i ich dzieci, regularna aktywność informacyjna – materiały związane ze środowiskiem pojawiają się w magazynie firmowym lub w specjalnie wydawanych ulotkach edukacyjnych. Cyklicznie organizowane są także wydarzenia specjalne, np. zbieranie zużytych baterii lub inicjatywy zachęcające, by do pracy przyjeżdżać rowerem – w ubiegłorocznej akcji „Pokaż rowerowi, gdzie pracujesz” udział wzięła prawie jedna czwarta pracowników.

Firma organizuje dla pracowników także wewnętrzne szkolenia związane z segregacją odpadów. Osoby zatrudnione w fabryce Oras mogą dowiedzieć się na nich jak prawidłowo segregować śmieci. Poznają też dane jakie korzyści udało się osiągnąć w firmie poprzez świadome gospodarowanie odpadami przez jej pracowników.

O bardzo wysokie standardy w zakresie poszanowania środowiska firma dba także w obszarze produkcji. Zakład produkcyjny w Oleśnie (woj. opolskie) posiada własne ujęcie wód głębinowych, własną oczyszczalnię ścieków przemysłowych i socjalno-bytowych. Prowadzone są regularne pomiary analityczne oraz monitoring ilość pobieranej wody, odprowadzanych ścieków, wytwarzanych odpadów, zużywanej energii, emisji gazów i pyłów do powietrza, a także hałasu do otoczenia. Od 2002 roku działalność firmy prowadzona jest zgodnie z wymaganiami Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. System ten jest integralną częścią całego systemu zarządzania przedsiębiorstwem.

Oras jest firmą rodzinną należącą do Oras Invest. Jej siedziba główna znajduje się w Rauma w Finlandii. Założona w 1945 roku firma jest liderem na rynku armatury sanitarnej zapewniającej oszczędność wody i energii. Posiada dwie fabryki: w Rauma i w Oleśnie w Polsce oraz własne działy sprzedaży w piętnastu krajach europejskich. W 2012 roku sprzedaż netto zatrudniającej ok. 800 osób firmy wyniosła 131,1 miliona euro. Na rynku polskim marka obecna jest od 1995 roku. Obecnie zatrudnia około 250 osób. W ostatnich tygodniach firma ogłosiła przejęcie innego, dużego producenta armatury – niemieckiej firmy Hansa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Odpowiedzialność za przyszłość świata jest w rękach biznesu Biuro prasowe
2020-08-03 | 15:00

Odpowiedzialność za przyszłość świata jest w rękach biznesu

Obecnie zrównoważony rozwój to coś więcej niż deklaracja – to integralny filar, będący częścią długofalowych strategii oraz odpowiedź firm na zauważane problemy o
Ochrona środowiska Nestlé Waters intensyfikuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
2020-08-03 | 13:30

Nestlé Waters intensyfikuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju

Producent wody butelkowanej zapowiada osiągnięcie neutralności węglowej, rozwijanie zrównoważonego wykorzystywania zasobów wody, a także zwiększenie stosowania tworzyw z
Ochrona środowiska Program „Moja Woda” okazją do stosowania polskich zielonych technologii
2020-07-23 | 07:00

Program „Moja Woda” okazją do stosowania polskich zielonych technologii

Wiosenna susza i letnie ulewy pokazują nam, jak bardzo istotne jest zarządzanie zasobami wody i mikroretencją w skali całego kraju. Z początkiem lipca ruszył nabór wniosków do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Prawo

Nowe obowiązki dla użytkowników dronów. Powstanie spis urządzeń i ich właścicieli

Obecnie nad polskim niebem może latać nawet 250 tys. dronów. Wraz z popularyzacją tego typu urządzeń, które w zdecydowanej większości wyposażone są w kamery do rejestrowania obrazu, coraz poważniejsza staje się kwestia ochrony danych osobowych i prywatności. Od 31 grudnia tego roku mają w Polsce wejść w życie przepisy unijne, które znacząco wpłyną na sposób korzystania z dronów. Zostanie utworzony m.in. spis osób i instytucji posiadających drony wyposażone w urządzenia do rejestracji danych.

Finanse

Pandemia może negatywnie wpłynąć na realizację pracowniczych planów kapitałowych. W Polsce brakuje zaufania do systemu emerytalnego

W pierwszym etapie do pracowniczych planów kapitałowych przystąpiło w sumie 39 proc. pracowników firm zatrudniających co najmniej 250 osób.  – Wskaźnik partycypacji wśród osób do 50. roku życia wyniósł około 50 proc., a mógłby być jednak wyższy – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Takiego zdania jest też zdecydowana większość przedstawicieli instytucji prowadzących PPK. Problemem jest brak zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego. Sytuacja gospodarcza wywołana pandemią koronawirusa może negatywnie wpłynąć na realizację drugiego i trzeciego etapu wdrażania PPK.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Ochrona środowiska

UE musi uznać fotowoltaikę za sektor strategiczny. Inaczej nie ma szans, żeby dogonić w produkcji Chiny

Zdecydowana większość, bo aż 97 proc. światowej produkcji modułów fotowoltaicznych, odbywa się poza Europą, z czego za 2/3 odpowiadają Chiny. Mimo to Stary Kontynent wciąż ma potencjał, aby zbudować silny przemysł słoneczny. Wymaga to jednak większego wsparcia finansowego i regulacyjnego ze strony UE oraz uznania fotowoltaiki za sektor o znaczeniu strategicznym – wskazuje koalicja Solar Energy Now, w której uczestniczą również polskie instytucje i firmy z branży PV.

Konsument

Niepewna przyszłość teatrów. Coraz większą popularnością cieszą się spektakle plenerowe i online

Zgodnie z wytycznymi GIS i resortu zdrowia teatry mogą grać przy maksymalnie 50 proc. zajętych miejsc na widowni, a publiczność jest zobowiązana do noszenia maseczek i podawania swoich danych osobowych w celu identyfikacji, w razie gdyby doszło do zakażenia. Placówki – dla których wpływy z biletów to główne źródło przychodów – liczą na zniesienie tych obostrzeń, ale decyzja zapadnie dopiero po wakacjach. Na razie dużą popularnością cieszą się spektakle plenerowe i online, dzięki którym teatry dotarły do szerszego grona widzów. W Ministerstwie Kultury trwają też prace nad uruchomieniem dla nich programu wsparcia, który zrekompensowałby im część strat finansowych.