Komunikaty PR

Padł rekord – SP w Małdytach zebrała 8,5 tony elektrośmieci!

2013-07-15  |  12:37

Aż 143 telewizory, 48 monitorów komputerowych, 22 lodówki oraz kilkaset innych elektrośmieci (w sumie ponad 8,5 tony!) zebrali uczniowie szkoły podstawowej w Małdytach w ramach ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. W zamian placówka otrzyma atrakcyjne pomoce dydaktyczne od inicjatora programu – organizacji odzysku ElektroEko.   

Uczniowie szkoły podstawowej w Małdytach (woj. Warmińsko-mazurskie) zebrali 8,5 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).  Zbiórka prowadzona była w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci” zainicjowanego i prowadzonego przez organizację odzysku ElektroEko.

Jednym z priorytetów działań pozalekcyjnych prowadzonych przez nasza placówkę jest edukacja ekologiczna, w tym temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Kilka lat temu braliśmy udział w programie „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”, więc przystąpienie do programu „Moje miasto bez elektrośmieci” wydawało się nam czymś oczywistym. W pierwszym etapie programu uczniowie brali udział w dyskusjach poświęconych szkodliwości zużytego sprzętu i zasad postępowania. Dzięki dostarczonym przez organizatora programu materiałom edukacyjnym zdobywali wiedzę na temat korzyści płynących z recyklingu zużytego sprzętu. Później nadszedł czas na działania praktyczne, czyli zaangażowanie społeczności lokalnej w zbiórkę elektrośmieci - podkreśla Czesław Rolka, dyrektor szkoły podstawowej w Małdytach.

Aby zaangażować w zbiórkę mieszkańców gminy, uczniowie szkoły podejmowali się licznych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Pierwszym krokiem było zorganizowanie happeningu ulicznego. Uczniowie mieli transparenty w których zachęcali mieszkańców do udziału w zbiórce elektrośmieci. Kolejnym krokiem była debata z udziałem gminnych radnych, sołtysów i leśników, którzy zaangażowali się w promocję zbiórki. Tutaj szczególne podziękowania należą się Urzędowi Gminy, zarówno wójtowi Antoniemu Smolakowi jak i urzędnikom. Współpraca układała się wzorowo, a pomoc przy zbiórce i transporcie zebranego sprzętu jest nie do przecenienia. Nie bez znaczenia było również wsparcie Nadleśnictwa Dobrocin, które w zamian za przyniesione elektrośmieci rozdało kilkadziesiąt sadzonek kosodrzewinyopowiada Dariusz Łuczak, nauczyciel przyrody, koordynujący działania w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”Inicjator programu, organizacja odzysku ElektroEko, w zamian za zebrane elektrośmieci wydaje specjalne kupony. W zależności od sumy skumulowanych punktów placówki mogą wybierać pomoce dydaktyczne ze specjalnego katalogu. Już dziś moglibyśmy otrzymać elementy wyposażenia sal, sprzęt sportowy czy książki. Jednak zebrane przez nas punkty wymienimy na pomoce dydaktyczne po kolejnej zbiórce – mamy nadzieję otrzymać np. tablicę multimedialną. Dlatego zachęcamy zarówno mieszkańców jak i letników wypoczywających w okolicach Małdyt do wsparcia naszej placówki i udziału w zbiórce – zachęca Dariusz Łuczak.   

Szkoła Podstawowa w Małdytach przeprowadzi drugą turę zbiórki elektrośmieci we wrześniu. 

Fundusz oświatowy = korzyści dla szkół

Istotnym elementem programu „Moje miasto bez elektrośmieci” jest Fundusz Oświatowy. To dzięki niemu placówki aktywnie biorące udział w programie mogą liczyć na atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania (ich adresy podane są na stronie www.elektrosmieci.pl), szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół. Co istotne – udział w programie nie wiąże się z żadnymi kosztami ponoszonymi przez szkoły czy mieszkańców miast – podkreśla Anna Podsiadło, koordynująca program „Moje miasto bez elektrośmieci” w ramienia ElektroEko.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt – wyjaśnia Anna Podsiadło.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Trzeci z rzędu Złoty Medal EcoVadis dla Air Products Biuro prasowe
2020-07-02 | 14:00

Trzeci z rzędu Złoty Medal EcoVadis dla Air Products

Air Products (NYSE: APD), wiodący dostawca gazów technicznych w Polsce i na świecie, został ponownie uhonorowany Złotym Medalem EcoVadis za wyniki uzyskiwane w obszarze społecznej
Ochrona środowiska UPS PUBLIKUJE 18. RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
2020-07-02 | 12:00

UPS PUBLIKUJE 18. RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

4 cele na 2020 zrealizowane rok wcześniej Lider branży w kompleksowym raportowaniu Publikacja pierwszego w historii firmy raportu ds. Standardów Rachunkowości
Ochrona środowiska L’Oréal ogłasza nowe globalne cele dotyczące zrównoważonego rozwoju do roku 2030
2020-07-01 | 14:00

L’Oréal ogłasza nowe globalne cele dotyczące zrównoważonego rozwoju do roku 2030

L’Oréal inauguruje nowy globalny program zrównoważonego rozwoju pod nazwą „L’Oréal for the Future”. Określa on najnowsze cele, które Grupa

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Powoli wracamy do planowych zabiegów i wizyt u lekarzy. Telemedycyna może pomóc w walce z rosnącymi kolejkami

Pandemia przyczyniła się do skokowego wzrostu popularności telemedycyny. Już na początku większość szpitali, przychodni i placówek medycznych wprowadziła zdalne konsultacje online i przez telefon, co umożliwiło zasięgnięcie porady lekarza, a także  wystawienie zwolnienia, skierowania czy recepty bez konieczności osobistego kontaktu. Do tej formy przekonali się zarówno lekarze, jak i pacjenci. Aż 74 proc. pacjentów chce korzystać z telemedycyny nawet po zakończeniu pandemii – wynika z badań Grupy LUX MED. Obecnie firma dostarcza prawie 20 tys. usług telemedycznych dziennie.

Praca

Branża sprzedaży bezpośredniej od początku pandemii notuje rekordowe wzrosty obrotów. Szybko rośnie też zapotrzebowanie na sprzedawców

Sprzedaż bezpośrednia w czasie lockdownu i stopniowego odmrażania handlu notuje rekordowe wzrosty obrotów. Od początku marca do końca maja branża sprzedaje średnio o 30 proc. więcej niż rok temu. W przypadku części firm wzrosty sięgają nawet 85 proc. Zwiększa się także zapotrzebowanie na nowych sprzedawców – poziom rekrutacji jest czterokrotnie wyższy niż przed rokiem. – Wirus nas nie zaskoczył. Już od kilku lat stopniowo przechodziliśmy na nowe technologie i inne sposoby komunikacji ze sprzedawcami i klientami – tłumaczy Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Co czwarty internauta woli robić zakupy w sieci niż w tradycyjnych sklepach. Rozszerzona rzeczywistość może zmniejszyć liczbę zwrotów

Migracja konsumentów z trybu offline do online trwa już od dawna, ale pandemia SARS-CoV-2 okazała się katalizatorem, który przyspieszył ten proces. W sieci kupuje już 72 proc. Polaków, a więcej niż co czwarty częściej wybiera obecnie ten kanał zakupowy m.in. ze względu na wygodę, szybkość i większe bezpieczeństwo. Zyskały kategorie, które w e-commerce dobrze radziły sobie już wcześniej, jak moda i uroda czy elektronika, ale Polacy przekonali się również do kupowania w internecie produktów spożywczych. Rosnącą rolę w e-zakupach odgrywają technologie, jak np. rozszerzona rzeczywistość, które pozwalają lepiej dopasować produkt i zminimalizować ryzyko zwrotów.

Problemy społeczne

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.