Komunikaty PR

Padł rekord – SP w Małdytach zebrała 8,5 tony elektrośmieci!

2013-07-15  |  12:37

Aż 143 telewizory, 48 monitorów komputerowych, 22 lodówki oraz kilkaset innych elektrośmieci (w sumie ponad 8,5 tony!) zebrali uczniowie szkoły podstawowej w Małdytach w ramach ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. W zamian placówka otrzyma atrakcyjne pomoce dydaktyczne od inicjatora programu – organizacji odzysku ElektroEko.   

Uczniowie szkoły podstawowej w Małdytach (woj. Warmińsko-mazurskie) zebrali 8,5 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).  Zbiórka prowadzona była w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci” zainicjowanego i prowadzonego przez organizację odzysku ElektroEko.

Jednym z priorytetów działań pozalekcyjnych prowadzonych przez nasza placówkę jest edukacja ekologiczna, w tym temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Kilka lat temu braliśmy udział w programie „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”, więc przystąpienie do programu „Moje miasto bez elektrośmieci” wydawało się nam czymś oczywistym. W pierwszym etapie programu uczniowie brali udział w dyskusjach poświęconych szkodliwości zużytego sprzętu i zasad postępowania. Dzięki dostarczonym przez organizatora programu materiałom edukacyjnym zdobywali wiedzę na temat korzyści płynących z recyklingu zużytego sprzętu. Później nadszedł czas na działania praktyczne, czyli zaangażowanie społeczności lokalnej w zbiórkę elektrośmieci - podkreśla Czesław Rolka, dyrektor szkoły podstawowej w Małdytach.

Aby zaangażować w zbiórkę mieszkańców gminy, uczniowie szkoły podejmowali się licznych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Pierwszym krokiem było zorganizowanie happeningu ulicznego. Uczniowie mieli transparenty w których zachęcali mieszkańców do udziału w zbiórce elektrośmieci. Kolejnym krokiem była debata z udziałem gminnych radnych, sołtysów i leśników, którzy zaangażowali się w promocję zbiórki. Tutaj szczególne podziękowania należą się Urzędowi Gminy, zarówno wójtowi Antoniemu Smolakowi jak i urzędnikom. Współpraca układała się wzorowo, a pomoc przy zbiórce i transporcie zebranego sprzętu jest nie do przecenienia. Nie bez znaczenia było również wsparcie Nadleśnictwa Dobrocin, które w zamian za przyniesione elektrośmieci rozdało kilkadziesiąt sadzonek kosodrzewinyopowiada Dariusz Łuczak, nauczyciel przyrody, koordynujący działania w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”Inicjator programu, organizacja odzysku ElektroEko, w zamian za zebrane elektrośmieci wydaje specjalne kupony. W zależności od sumy skumulowanych punktów placówki mogą wybierać pomoce dydaktyczne ze specjalnego katalogu. Już dziś moglibyśmy otrzymać elementy wyposażenia sal, sprzęt sportowy czy książki. Jednak zebrane przez nas punkty wymienimy na pomoce dydaktyczne po kolejnej zbiórce – mamy nadzieję otrzymać np. tablicę multimedialną. Dlatego zachęcamy zarówno mieszkańców jak i letników wypoczywających w okolicach Małdyt do wsparcia naszej placówki i udziału w zbiórce – zachęca Dariusz Łuczak.   

Szkoła Podstawowa w Małdytach przeprowadzi drugą turę zbiórki elektrośmieci we wrześniu. 

Fundusz oświatowy = korzyści dla szkół

Istotnym elementem programu „Moje miasto bez elektrośmieci” jest Fundusz Oświatowy. To dzięki niemu placówki aktywnie biorące udział w programie mogą liczyć na atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania (ich adresy podane są na stronie www.elektrosmieci.pl), szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół. Co istotne – udział w programie nie wiąże się z żadnymi kosztami ponoszonymi przez szkoły czy mieszkańców miast – podkreśla Anna Podsiadło, koordynująca program „Moje miasto bez elektrośmieci” w ramienia ElektroEko.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt – wyjaśnia Anna Podsiadło.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Firma Tetra Pak nagrodzona za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym Biuro prasowe
2020-02-20 | 16:30

Firma Tetra Pak nagrodzona za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym

Tetra Pak została po raz czwarty doceniona za wyróżniające się działania prowadzone na rzecz klimatu oraz za pozyskiwanie zasobów ze zrównoważonych źródeł. Na
Ochrona środowiska Grupa Accor do 2022 r. wycofa plastik ze swoich hoteli
2020-01-24 | 13:00

Grupa Accor do 2022 r. wycofa plastik ze swoich hoteli

Zgodnie z przyjętym zobowiązaniem grupa Accor deklaruje usunięcie wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku znajdujących się w hotelach do końca 2022 r. Działanie
Ochrona środowiska Jury konkursu Chivas Venture wybrało najbardziej innowacyjny polski start-up
2020-01-17 | 11:30

Jury konkursu Chivas Venture wybrało najbardziej innowacyjny polski start-up

15 stycznia odbył się lokalny finał konkursu Chivas Venture. Spośród najlepszej piątki start-up’ów wybrano zwycięzcę, który będzie reprezentował Polskę na

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Konsument

Polacy coraz chętniej personalizują i zmieniają wygląd swoich aut. Hitem stało się zabezpieczanie lakieru folią ochronną

Prawie 9 na 10 kierowców przywiązuje wagę do wyglądu i estetyki swojego samochodu – wynika z sondażu SW Research „Czy pasja do motoryzacji ma płeć?” na zlecenie 3M. Mężczyźni bardziej dbają o stan lakieru, a kobiety poświęcają większą uwagę temu, aby samochód miał atrakcyjny kolor, i chętniej personalizują jego wnętrze. Coraz popularniejszą metodą, która pozwala zmienić wygląd auta, jest car wrapping, czyli oklejanie samochodu specjalną folią. Umożliwia to zabezpieczenie karoserii samochodu przed odpryskami i uszkodzeniami mechanicznymi. Takie rozwiązanie bierze pod uwagę już blisko 2/3 kierowców. 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Ochrona środowiska

Innowacyjne firmy z szansą na dofinansowanie i współpracę z rynkowymi gigantami. Zostało kilka dni na zgłoszenie

Unikatowy pomysł, dostęp do finansowania, know-how i ekspozycja na klientów – to główne czynniki, które przesądzają o sukcesie start-upu bądź młodej firmy wprowadzających na rynek innowacje. Te, które mają pomysł na nowe produkty i usługi w branży energetycznej, cleantech, mobility czy smart cities, mogą liczyć na wsparcie w ramach konkursu PowerUp! Challenge organizowanego przez EIT InnoEnergy. Jego cel to wyłonienie najlepszych projektów i umożliwienie im współpracy z największymi graczami na rynku. Start-upy i firmy mogą zgłaszać się do konkursu do 5 marca. Na zwycięzców czeka 50 tys. euro i możliwość międzynarodowego rozwoju. 

Prawo

Do połowy maja potrwają konsultacje unijnej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Nowe przepisy mają pomóc Europie dogonić Chiny i USA

Komisja Europejska chce uregulować i ujednolicić przepisy dotyczące sztucznej inteligencji oraz wesprzeć rozwój tej technologii na europejskim rynku. W tym celu opublikowała tydzień temu tzw. białą księgę AI, która do maja będzie przedmiotem publicznej debaty. KE proponuje w niej m.in. zacieśnienie współpracy między państwami członkowskimi oraz zwiększenie inwestycji w rozwój i wdrażanie AI. Na te działania ma zostać przeznaczone ok. 17,5 mld euro. Celem jest maksymalizacja korzyści płynących z tej technologii – ale przy jednoczesnym poszanowaniu praw obywateli i dbałości o ich bezpieczeństwo.

 
 

Ochrona środowiska

Rząd zapowiada uproszczenie w programie Czyste Powietrze. Powodem jest zbyt małe wykorzystanie dostępnych funduszy

Program Czyste Powietrze ma przyczynić się do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które są efektem spalania niskiej jakości paliwa i wykorzystania przestarzałych instalacji w gospodarstwach domowych. Na dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizacji budynków rząd przeznaczył 103 mld zł, które chce rozdysponować przez 10 lat. – Dotąd wartość zakontraktowanego wsparcia to zaledwie 1,6 mld zł. Musimy przyspieszyć ten proces i sprawić, aby program był powszechnie dostępny – zapowiada Ireneusz Zyska z Ministerstwa Klimatu.