Komunikaty PR

Polacy żyją ekologicznie, jeśli ich na to stać

2019-03-27  |  11:00
Biuro prasowe

Trzy czwarte z nas (74%) uważa, że żyje ekologicznie – wynika z badania Gumtree Polska na temat ekologicznych zwyczajów Polaków. Rozumiemy, że nasze codzienne działania mają realny wpływ na środowisko, jednak nasze działania w tym zakresie sprowadzają się do tych najbardziej podstawowych, przede wszystkim o podłożu ekonomicznym. Z zebranych danych wynika, że poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, zrozumienie nieoczywistych zależności pomiędzy wyborami konsumenckimi i ich znaczeniem dla naszej planety oraz wprowadzanie w życie odpowiednich nawyków, to kluczowe wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się Polacy.

Finanse kluczową przeszkodą w ekologicznej postawie

Mimo że Polacy postrzegają siebie jako proekologicznych, to jednocześnie aż 87% respondentów deklaruje, że chciałaby żyć jeszcze bardziej w zgodzie z naturą. Co stoi na przeszkodzie? Największą z barier (dla 61% badanych) jest ograniczona zasobność ich portfela i zbyt wysokie ceny produktów eko. Co trzeci Polak (33%) twierdzi, że nie zmienia swoich nawyków z powodu braku czasu na wprowadzenie nowych przyzwyczajeń i rozwiązań, a 27% przyznaje, że nieekologiczny sposób prowadzenia gospodarstwa domowego spowodowany jest trudnością w przekonaniu innych domowników do zmian postawy.

Wiedza na temat ochrony środowiska tylko podstawowa

Skąd bierze się przekonanie Polaków o ich sposobie życia zgodnym z naturą? Jak pokazuje badanie, może to wynikać z ograniczonej wiedzy na temat ekologii. Gumtree Polska sprawdziło wśród badanych znajomość pojęcia „zrównoważone rolnictwo”, świadomość szkodliwości oleju palmowego czy też wpływu na środowisko wprowadzenia samochodów z napędem hybrydowym.

Tylko połowa ankietowanych (53%) deklaruje, że wie na czym polega zrównoważone rolnictwo. Najwięcej, bo aż 60% respondentów, deklarujących znajomość tego terminu, to osoby między 50 a 65 rokiem życia, częściej mieszkający na wsi (56%) oraz – co ciekawe – w miastach o populacji 200-500 tys. mieszkańców (56%).

Zrównoważona produkcja oleju palmowego to temat, który od dawna jest na ustach wielu ekologów. Wśród Polaków wciąż niska jest świadomość, że używanie tego półproduktu jest niezwykle szkodliwe dla środowiska, ponieważ przyczynia się do wycinki lasów deszczowych, a w konsekwencji do zagłady wielu gatunków zwierząt - aż 49% badanych nie posiada takiej wiedzy.

Czy Polacy twierdzą, że zmiana auta na samochód z napędem hybrydowym to działanie ekologiczne? Uważa tak tylko nieco ponad połowa ankietowanych (52%). 40% respondentów argumentuje to mniejszą emisją spalin do atmosfery. Są jednak również osoby będące zdania, że nie jest to z korzyścią dla atmosfery, ponieważ produkując energię elektryczną  z węgla, również zanieczyszczamy powietrze.

Polacy poszukują wiedzy na temat ekologii w różnych miejscach. Wyniki badania pokazują, że najczęściej źródłem wiedzy są fora internetowe (52%) oraz znajomi (45%) i rodzina (42%). Średnio co trzecia osoba sięga po książki o tej tematyce, a jedynie co dwudziesta – po prasę.

Od postawy do działania

Badanie Gumtree Polska pokazuje również, w jakim stopniu postawy Polaków przekładają się na ich proekologiczne działania i zachowania konsumenckie. Pytani o zasady, jakie wynieśli z domu, badani najczęściej wskazują na niemarnowanie jedzenia (79%), oszczędzanie wody i papieru (72%) oraz segregowanie śmieci (58%). Znajomość tej ostatniej zasady deklaruje aż 93% uczestników badania. Jakie kroki należy podjąć, by żyć bardziej ekologicznie? Ankietowani najczęściej wskazują na najbardziej podstawowe spośród działań, jak segregacja śmieci (72%), oszczędzanie wody i prądu (69%) oraz częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej i roweru (51%). Te statystyki pokazują, że dla Polaków bycie eko to wciąż bardzo wąskie pojęcie.

Używane nie znaczy gorsze

- Zarówno wyniki naszego badania, jak i aktywność użytkowników Gumtree dowodzą, że kupowanie przedmiotów z drugiej ręki cieszy się dużą popularnością. Blisko trzy czwarte Polaków, bo aż 72% przyznaje, że nabywa używane rzeczy. Niezależnie od tego, jaka jest motywacja kupujących, należy docenić, że tak dużo z nas gotowych jest kupić rzeczy z drugiej ręki zamiast nowych, czy też przekazać dalej niepotrzebne przedmioty czy ubrania – mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Przedłużanie czasu korzystania z różnego rodzaju przedmiotów to jedno z wielu proekologicznych działań, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Kobiety najczęściej sięgają po ubrania (73%), natomiast mężczyźni po książki (57%). Panowie chętniej kupują również sprzęt AGD i RTV (46% do 34%). Ich główną motywacją nie jest jednak chęć dbania o środowisko, lecz względy finansowe - wskazuje na nie 76% badanych - oraz możliwość trafienia na unikatowe przedmioty (dla 53% badanych). Troska o przyrodę pojawia się w odpowiedziach dopiero na trzecim miejscu (41%). Ankietowani byliby skłonni zakupić z drugiej ręki gry planszowe i puzzle (38%), sprzęt sportowy (37%) oraz meble (28%).

Badanie Gumtree.pl zostało zrealizowane przez SW Research w dniach 19-22.02.2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1036 Polaków w wieku 18-65 lat. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Firma

Tylko 30 proc. zmian wdrażanych przez firmy kończy się sukcesem. Najlepiej wypadają branża finansowa, szkolnictwo i przemysł

Modyfikacja struktury, strategii oraz kultury organizacyjnej – to najczęściej wskazywane cele wprowadzania zmian w firmach i organizacjach. Wyniki V Ogólnopolskiego Badania Zarządzania Zmianą pokazały, że proces ich wdrażania jest skuteczny tylko w co trzecim przypadku. Powody tak słabego wyniku to m.in. zbyt małe zaangażowanie zarządu w zmiany i niewystarczająca komunikacja z pracownikami. – Kolejnym istotnym czynnikiem sukcesu jest wykorzystanie odpowiedniej metodologii, czyli technik zwinnego zarządzania – przekonują twórcy badania.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Finanse

Technologie szansą na odbicie gospodarcze w czasie kryzysu. Tą drogą poszły też Chiny

W obszarze cyfryzacji Polska wciąż ma dużo do nadrobienia względem bardziej rozwiniętych zachodnich gospodarek. W ubiegłorocznym rankingu DESI zajęła dopiero 25. miejsce wśród 28 państw w Unii Europejskiej, a według raportu McKinsey gospodarka cyfrowa stanowi w niej tylko nieco ponad 6 proc. krajowego PKB. Prezes Fundacji Digital Poland podkreśla, że konieczne są wzrost wydatków w tym obszarze i większa adaptacja cyfrowych technologii w sektorze MŚP. W obliczu spodziewanego spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa to może być szansa na wzrost. Taki plan mają też Chiny.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

[DEPESZA] Sprzedaż bezpośrednia przechodzi w całości do internetu. Branża walczy też z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy chcą zarobić na koronawirusie

Pandemia koronawirusa wymusiła na firmach zajmujących się sprzedażą bezpośrednią sporą zmianę trybu działania. W tej chwili wsparcie konsumenta odbywa się wyłącznie za pośrednictwem komunikatorów lub telefonicznie, a przedsiębiorstwa przyjmują zamówienia zdalnie i wysyłają je do paczkomatów. Pandemia i związane z nią ograniczenia tylko przyspieszają proces digitalizacji, który zachodzi w branży już od kilku lat, ale – jak podkreśla przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej – pojawiają się też nieuczciwe firmy, które chcą na niej zarobić, oferując klientom np. suplementy rzekomo pomocne w zwalczaniu COVID-19.