Komunikaty PR

Przyszłość planety w naszych rękach - samodzielne działania pomogą jej odetchnąć

2019-08-21  |  17:00
Biuro prasowe

Walka ze zmianami klimatycznymi to istotna sprawa jedynie dla 17 proc. Polaków i 22 proc. Europejczyków – wynika z raportu Komisji Europejskiej Standard Barometr 2019[1]. Z kolei, jak pokazuje badanie European Social Survey[2], mimo że zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej dostrzega, że zmiany klimatyczne są fatalne w skutkach, to niewielu z nich czuje odpowiedzialność za ich ograniczenie. Tymczasem samodzielne działania są w stanie zdziałać więcej, niż nam się wydaje.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost poziomu mórz i oceanów, czy coraz częściej występujące pożary i susze, to tylko niektóre ze skutków zmian klimatu, które obserwujemy. Jak pokazuje najnowszy raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w niedalekiej przyszłości niebezpiecznie wzrośnie ryzyko erozji gleb na gruntach uprawnych. Niemal pewne jest, że stanie się to przyczyną globalnego kryzysu żywnościowego. Państwowe dyrektywy nakazujące wprowadzenie określonych działań to tylko pierwszy krok ku lepszej przyszłości naszej planety. Każdy z nas może osobiście przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez codzienne aktywności.

Zrównoważony transport, czyli rower zamiast samochodu

Rower to ostatnio coraz modniejszy środek transportu, który pomoże nie tylko nabrać formy jego użytkownikom, ale i odetchnąć środowisku. Jak pokazuje Badanie Gumtree Polska[3], pozytywny wpływ roweru na ekosystem dostrzega co drugi badany. Przesiadając się z samochodu na dwa kółka możemy znacznie wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Wystarczą 2 kilometry przejechane na rowerze codziennie, aby w ciągu miesiąca zmniejszyć nasz ślad węglowy o ponad 2kg!

Koniec z plastikiem i jednorazówkami

Dla 53 proc. Polaków ograniczenie korzystania z produktów jednorazowych to pierwszy krok ku bardziej ekologicznemu sposobowi na życie – wynika z badania Gumtree Polska.  Wyroby porcelanowe, ceramiczne, a nawet silikonowe, to świetna alternatywa dla popularnych „jednorazówek”, pozwalająca na eliminację plastikowych kubków i talerzy z kuchennej przestrzeni. Jeśli sytuacja nie pozwala nam na skorzystanie z tych zdrowszych dla środowiska naczyń, warto upewnić się, że te jednorazowe są wykonane z papieru lub biodegradowalnych materiałów, które będzie można poddać segregacji. To samo dotyczy torebek foliowych, które łatwo zastąpimy dużo trwalszymi, pojemniejszymi i stylowymi torbami wielokrotnego użytku.

 

Second-hand, second life

Recykling rzeczy to świetny sposób na to, by przyczynić się do ochrony środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jak pokazuje badanie Gumtree Polska, aż 72 proc. z nas kupuje przedmioty „z drugiej ręki”, a blisko 41 proc. robi to z chęci dbania o przyrodę. Wyprzedaż garażowa czy internetowa aukcja to tylko niektóre z miejsc, gdzie znajdziemy naprawdę ciekawe perełki, wprowadzając tym samym w swoje życie coraz popularniejszą ostatnio filozofię zero waste.

Drugie życie owoców i warzyw, a nawet domowy kompostownik

W sprawozdaniu IPCC zwrócono uwagę, że blisko jedna trzecia wyprodukowanej na świecie żywności jest marnowana. Z kolei, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, rocznie Polacy wyrzucają 247 kg żywności na osobę. Tymczasem drugie życie można nadać chociażby resztkom owoców i warzyw, wykorzystując je do przygotowania zupy krem czy chipsów z obierek. W internecie można znaleźć dziesiątki, jeżeli nie setki, ciekawych przepisów i pomysłów na wykorzystanie odpadów kuchennych. Organiczne odpady, takie jak obierki, fusy czy skorupki jajek, to także świetny sposób na pozyskanie cennego nawozu wzbogacającego glebę. Zamiast je wyrzucać, zróbmy z nich pożytek i kompostujmy. Najprostszy domowy kompostownik w wersji DIY możemy przygotować z… wiadra.  

Dokształcaj się i kształć innych

Ci, którzy już wprowadzili w swoje życie odpowiednie zmiany, mogą zachęcić do tego innych. Pamiętajmy, że dobry przykład to podstawa, a sposobów na pokazanie, że proekologiczne aktywności wcale nie są trudne do wykonania, jest naprawdę wiele. Dane pokazują, że wiedzę na temat stosowanych praktyk ekologicznych Polacy najczęściej czerpią z internetu (52 proc.), od swoich znajomych (45 proc.) i rodziny (42 proc.). Warto dzielić się swoimi pro-ekologicznymi doświadczeniami i zachęcać swoje otoczenie nawet do najmniejszych zmian. Nasza planeta będzie nam za to wdzięczna.

O Gumtree:

Serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree powstał w marcu 2000 roku, w Londynie. Początkowo jego głównym celem
było ułatwienie lokalnej społeczności wymiany dóbr i informacji o podstawowych potrzebach mieszkańców. Z czasem stał się jednym z największych serwisów internetowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, oferując internautom dostęp do setek tysięcy bezpłatnych ogłoszeń uporządkowanych tematycznie i geograficznie. Dziś Gumtree działa w 70 miastach na całym świecie
i stale się rozwija. W Polsce serwis obecny jest od 2004 roku.

 


[1]ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/standard/surveyky/2253

[2] www.europeansocialsurvey.org/docs/findings/ESS8_toplines_issue_9_climatechange.pdf

[3] Badanie Gumtree Polska na temat podejścia Polaków do ekologii, zrealizowane przez SW Research w dniach 19-22.02.2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1036 Polaków w wieku 18-65 lat.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Firma Tetra Pak nagrodzona za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym Biuro prasowe
2020-02-20 | 16:30

Firma Tetra Pak nagrodzona za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym

Tetra Pak została po raz czwarty doceniona za wyróżniające się działania prowadzone na rzecz klimatu oraz za pozyskiwanie zasobów ze zrównoważonych źródeł. Na
Ochrona środowiska Grupa Accor do 2022 r. wycofa plastik ze swoich hoteli
2020-01-24 | 13:00

Grupa Accor do 2022 r. wycofa plastik ze swoich hoteli

Zgodnie z przyjętym zobowiązaniem grupa Accor deklaruje usunięcie wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku znajdujących się w hotelach do końca 2022 r. Działanie
Ochrona środowiska Jury konkursu Chivas Venture wybrało najbardziej innowacyjny polski start-up
2020-01-17 | 11:30

Jury konkursu Chivas Venture wybrało najbardziej innowacyjny polski start-up

15 stycznia odbył się lokalny finał konkursu Chivas Venture. Spośród najlepszej piątki start-up’ów wybrano zwycięzcę, który będzie reprezentował Polskę na

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Infrastruktura

Nad firmami z branży utrzymania czystości zbierają się czarne chmury. Rosną koszty działalności i brakuje rąk do pracy

Brak pracowników oraz dobrze przygotowanych do pracy zespołów – to najpoważniejsze wyzwania, które stoją przed branżą utrzymania czystości. Dziś zatrudnia ona ok. 700 tys. osób, również takich, które do tej pory z różnych względów nie pracowały. Rozwiązanie tych bolączek umożliwiłoby przyjmowanie większej liczby zleceń i dalszy dynamiczny rozwój sektora. Jednym z pomysłów jest włączenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji certyfikatu dla osób sprzątających.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media@newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Transport

Przewozy w regionach wracają na właściwe tory. W tym roku spółka Polregio zamierza rozpocząć unowocześnianie pociągów i przewieźć 91 mln pasażerów

Komisja Europejska wciąż prowadzi formalne postępowanie dotyczące pomocy publicznej dla spółki Przewozy Regionalne, która od miesiąca funkcjonuje pod nazwą Polregio. To oznacza, że przewoźnik wciąż nie może korzystać z unijnych grantów, ale realizuje plany inwestycyjne we własnym zakresie. W tym roku rozpocznie obliczony na kilka lat program modernizacji swojego taboru. Czteroletnia restrukturyzacja spółki zaowocowała też systematycznym przyrostem liczby pasażerów – na koniec tego roku Polregio chce ich mieć już ponad 91 mln.

Firma

15 tys. hoteli na świecie i 600 w Polsce. Następca Neckermann Polska startuje z ofertą wyjazdową

Na polskim rynku rozpoczyna działalność Nekera, nowy touroperator, który jest niejako następcą Neckermanna, bo tworzony przez ten sam zespół. –  Upadek polskiego oddziału nie miał nic wspólnego z jego kondycją ekonomiczną, był to efekt bankructwa całej grupy Thomas Cook – mówi założyciel nowego biura Maciej Nykiel. Nekera startuje z ofertą wyjazdową do 15 tys. hoteli na całym świecie, zarówno w najpopularniejszych kurortach, jak i egzotycznych krajach. Będzie też mocno rozwijać wycieczki z dojazdem własnym oraz turystykę krajową. W ofercie ma ponad 600 hoteli w Polsce.

 
 

Konsument

Branżę kosmetyczną czeka rewolucja opakowaniowa. Producenci będą odchodzić od plastiku

Producenci kosmetyków stopniowo zmieniają swoje podejście do opakowań. Coraz częściej zamieniają stosowany plastik na w pełni przetwarzalny lub na tekturę, drewno lub szkło. Starają się „odchudzać” opakowania, żeby były mniej kłopotliwe w transporcie. Takie działania to przede wszystkim efekt troski o środowisko, ale wymuszają je także unijne zmiany prawne oraz proekologiczne oczekiwania konsumentów. Zdecydowana większość z nich, kupując kosmetyki, zwraca uwagę na to, czy opakowanie jest przyjazne dla środowiska – wynika z raportu „Strategia Plastikowa i Kosmetyki” przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i Deloitte Advisory.