Komunikaty PR

Świadomy i rozważny design. Czy zainwestujemy na przyszłość?

2017-08-31  |  10:13
Biuro prasowe

Produkty codziennego użytku, które mają poprawić jakość naszego życia, eksperymenty, których celem jest zwrócenie uwagi na istotne problemy społeczne oraz  kunszt rzemieślniczy. To trzy kategorie, w które wpisuje się 19 finałowych projektów tegorocznej edycji make me!. Wyłonione spośród 178 prac z całego świata, zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej na Łódź Design Festival. Najnowsze rozwiązania pokazują, że odpowiedzialność za środowisko zaczyna się już na etapie myślenia o produkcie. Współczesne projektowanie ma być świadome i rozważne. Czy takie właśnie jest? Już w październiku zobaczymy między innymi czajnik indukcyjny, biodegradowalne buty czy jadalny kubek. Każdy z finałowych projektów pozwala spojrzeć na proces tworzenia od nowa.

Pierwszy etap międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! dobiegł końca. Jury, w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Michał Piernikowski, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski wyłoniło 19 projektów, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Jeden z nich otrzyma nagrodę główną Mecenasa Festiwalu, Ceramiki Paradyż o wartości 20 000 PLN.

W tej edycji mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma realizacjami, poruszającymi kwestie ekologii i ochrony środowiska. Joanna Jarza zaprojektowała łatwy w naprawie czajnik indukcyjny, aby zwrócić uwagę na temat trwałości współczesnych produktów. Ciekawe są również projekty, takie jak: „Alchimia” Ginevry Taccoli z Włoch, czy „Tworząc Tworzywa” Vlasty Kubušovej i Miroslava Krála, oba dotyczące wykorzystania materiałów biodegradowalnych w produkcji przedmiotów codziennego użytku. Każde z proponowanych projektów to doskonały przykład tego, że można i trzeba szukać rozwiązań, które będą wspierały nas w codziennych czynnościach i jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na nasze środowisko – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Innowacja, eksperyment, rzemiosło

Organizatorzy wskazują, iż wśród wyróżnionych projektów można zauważyć 3 główne trendy: wprowadzanie przydatnych innowacji do istniejących już na rynku rozwiązań, eksperymentowanie z materiałami i właściwościami przedmiotów oraz powrót tradycyjnego rzemiosła. Wiele produktów z pierwszej kategorii to projekty będące już na etapie wprowadzania na rynek, w pełni gotowe do wdrożenia, które mogą mieć lub mają realny wpływ na jakość naszego życia.

Do tej kategorii należy kask ze światłami, zwiększający widoczność rowerzystów na drodze (Eu-wen Ding i Jeff Chen), świecznik pomagający przejść żałobę (Martyna Ochojska i Jo Jurga) czy biżuteria fizjoterapeutyczna (Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska). Ponadto do tej grupy można zaliczyć indywidualne urządzenie wypornościowe do sportów wodnych (Julia Grochal), jadalny i w pełni biodegradowalny kubek (Leigh Ann Tucker oraz Chelsea Briganti), krzesło, które każdy z nas może złożyć samodzielnie i dowolnie modyfikować (Arūnas Sukarevičius), a także dziecięcy nebulizator wyposażony w gry dla dzieci (Agata Gancarczyk).

Drugą kategorię stanowią prace będące swego rodzaju eksperymentem. Do tej grupy należy spekulacyjny koncept Karoliny Ferenc – „Zakochany porost” - próba interpretacji i wizualizacji relacji z istotami innymi niż ludzie oraz projekt „Buraki Lab” Sonii Jaśkiewicz, która proponuje by jeden z największych polskich odpadów rolniczych – liście buraka i wysłodków – zmienić w biodegradowalne opakowania. Do tej kategorii można również zaliczyć projekt „Bursztyn. Olfaktoryczne wspomnienie Gdańska” Agnieszki Weis, która do tradycyjnych pamiątek proponuje dodać zapach miejsca, wykonane za pomocą druku 3D z przyjaznych środowisku materiałów buty Barbary Motylińskiej i Zuzanny Gronowicz, czy w końcu prace Magdy Mojsiejuk i Pawła Lasoty –  KNOTTY, czyli eksperyment przekładający tradycyjne dziewiarstwo na ruch robota.

Wśród 19 realizacji znalazły się również takie, które reprezentowały trzecią kategorię – rzemiosło. W wielu projektach widoczna jest chęć odejścia od masowo produkowanych rozwiązań na rzecz unikatowych, powstałych dzięki pracy ludzkich rąk, przedmiotów. Do tej grupy należą ręcznie wykonane naczynia ceramiczne z nowej kolekcji Magdaleny Kucharskiej zatytułowanej „Baltica”, kredki z wosku i gleby autorstwa Benno Bruckscha, a także tkanina żakardowa i dywany wykonane tradycyjną techniką tkacką, autorstwa Dominiki Zientek.

- Finałowe projekty konkursu make me! proponują rozwiązania problemów, które projektanci zaobserwowali w otaczającym świecie. Pomimo ogromnego zróżnicowania w sposobie podejścia do poruszanych zagadnień, zaobserwować można kilka wyraźnych kierunków, w jakich podążają młodzi projektanci - chęć eksperymentowania, podejmowanie tematów istotnych dla ogółu społeczeństwa, próby wprowadzenia prawdziwych innowacji zamiast estetycznych ulepszeń, czy powrót do tradycyjnych technik i materiałów. Oczywiście, podział ten jest umowny i w wielu zgłoszeniach pojawia się kilka z tych trendów. Niezwykle istotne jest dla nas to, że większość prac charakteryzuje doskonałość wykonania i świadomość zmian, jakie zachodzą we współczesnym projektowaniu. Jedną z nich jest właśnie nacisk na projektowanie zrównoważone – opowiada Karolina Radwańska, producent wystaw programowych.

Wszystkie finałowe projekty będzie można zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej organizowanej w ramach Łódź Design Festival w dniach 3 - 8 października na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Festiwal organizowany jest we współpracy z miastem Łódź i Łódzkim Centrum Wydarzeń.

Więcej o projektach na stronie: http://makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa-2/

Zdjęcia wszystkich realizacji: https://www.flickr.com/gp/lodzdesignfestival/D65k5j

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Transport

Zmniejszony ruch na drogach spowodował spadek liczby wypadków. Serwisy samochodowe mimo to pracują pełną parą

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zmniejszenia ruchu drogowego i spadku liczby ofiar śmiertelnych. W lutym i marcu – po raz pierwszy od dwóch lat – na polskich drogach zginęło mniej osób. W obecnej sytuacji przemieszczanie się własnym samochodem jest bezpieczniejsze niż korzystanie z transportu publicznego, ale eksperci apelują o bezpieczną jazdę, ponieważ służba zdrowia koncentruje się na zakażonych SARS-CoV-2. Polacy dbają o bezpieczeństwo swoich aut, gdyż ruch w serwisach wciąż jest duży. W przeciwieństwie do salonów motoryzacyjnych, w których większość usług związanych ze sprzedażą samochodów i obsługą klienta działa online.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Koronawirus całkowicie zatrzymał świat sportu. Część klubów i federacji może czekać bankructwo, a niektórzy sportowcy będą rezygnować z kariery

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat sportu stanął. Już wiadomo, że na 2021 rok zostały przełożone igrzyska olimpijskie w Tokio i Euro 2020. Wstrzymane są rozgrywki, wyścigi i turnieje we wszystkich dyscyplinach. Oszacowanie strat jest praktycznie niemożliwe, bo nie wiadomo, jak długo potrwa pandemia. Dla części klubów zawieszenie rozgrywek na dłuższy czas może oznaczać  praktycznie likwidację, także sponsorzy będą renegocjować kontrakty. – Dopóki nie zobaczymy, jak rynek sportu przetrwa pierwszą falę tsunami ekonomicznego, nie jesteśmy w stanie określić, co będzie dalej – ocenia Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

[DEPESZA] Pracownicy z Ukrainy w obawie przed utratą środków do życia wracają do kraju. Brakuje oficjalnych komunikatów polskich władz skierowanych do tej grupy

Zgodnie z nową ustawą cudzoziemcy mogą pozostać w Polsce nawet po wygaśnięciu wiz lub zezwoleń na pobyt. Mimo to wielu Ukraińców, stanowiących największą grupę mieszkających w Polsce obcokrajowców, wyjechało lub nosi się z zamiarem wyjazdu po otwarciu granicy polsko-ukraińskiej. Polskie władze, choć przez lata zasłaniały się przed relokacją uchodźców milionem przyjętych pracowników zza wschodniej granicy, zapomniały zadbać o skierowanie do nich rzetelnej informacji o koronawirusie.