Komunikaty PR

Tylko certyfikowane drony i urządzania pomiarowe winny badać dym z komina

2018-12-17  |  14:30
Biuro prasowe
Kontakt

Sławomir Kosieliński
Fundacja Instytut Mikromakro

Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112b
02-797 Warszawa
kosiel|mikromakro.pl| |kosiel|mikromakro.pl
+48 514 828 727
www.5zywiolow.pl

Drony do walki ze smogiem muszą być konstrukcjami specjalnie do tego zadania zbudowanymi i certyfikowanymi, wyposażonymi w odpowiednie urządzenia pomiarowe, aby uzyskane wyniki stały się niepodważalnymi dowodami w sądzie. W niedalekiej przyszłości drony warto zastąpić siecią obligatoryjnych przykominowych czujników antysmogowych.

- Mam drona i nie zawaham się go użyć! - decyduje prezydent/burmistrz/wójt. Biznes utwierdza go w przekonaniu, że dronami można śmiało badać czym się pali w piecu. Nie dopowiada zwykle, że do tego celu są potrzebne specjalnie zbudowane konstrukcje po przejściu procesu certyfikacji, których pomiary obronią się w sądzie.

W tzw. wersji ekonomicznej, gdy smog przydusi okolicę, zaś inne metody perswazji nie zmieniają nawyków mieszkańców, zdesperowane władze Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) pozwalają swojej Straży Miejskiej czy też Straży Gminnej na zakup sklepowego drona. „Ależ producent wyraźnie nie zaleca lotów na budynkami!” – dziwi się niefrasobliwości samorządowców Sławomir Huczała, główny konstruktor i współwłaściciel Spartaqs Group (www.spartaqs.com).

Zdarza się, że bogatsze gminy wynajmują zewnętrze firmy do tego celu. Jeśli natychmiast po wykryciu z drona szkodliwych substancji do takiego domu zawita Straż Miejska i zabezpieczy ślady po paleniu np. śmieciami, to właścicielowi na nic się zda odwołanie do sądu. Ani chybi przegra sprawę i będzie musiał zapłacić mandat. Lecz jeśli strażnicy nałożą karę tylko na podstawie pomiaru z drona, sprawa staje się bardzo kłopotliwa dla… JST.

„Po pierwsze są potrzebne certyfikowane drony i urządzenia pomiarowe. Inaczej wynik takich badań zostanie podważony w sądzie i JST przegra sprawę. Po drugie, operatorzy dronów muszą legitymować się świadectwem kwalifikacji VLOS, takim prawem jazdy dla komercyjnych operatorów drona. Po trzecie, znowuż! - sprzęt musi być bezpieczny w użytkowaniu, gotowy do działania w przestrzeni miejskiej w tzw. U-space” – wylicza warunki użytkowania dronów vel dronoidów Sławomir Huczała.

Właśnie takim będzie dronoid (latający robot), nad którym pracuje Spartaqs. Gdy ich dronoid nadleci nad komin, to spuści na linie specjalną żelową sondę zapachową, która pobierze próbki kilka razy. Następnie trafią one do badań w specjalistycznym laboratorium z certyfikowaną aparaturą badawczą. Takie wyniki badań staną się niepodważalnym dowodem w sądzie. „Gdy media nagłośnią wyroki skazujące właścicieli domów na mandaty w sprawach o zanieczyszczenie środowiska, podkreślając wiarygodność danych uzyskanych przez drony, raptownie skończy się podważanie tej metody” – twierdzi Sławomir Huczała.

Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zobligowanie właścicieli pieców i kominków do montowania przy kominach czujników antysmogowych. Mogliby się tym zajmować kominiarze. Czujniki przekazywałyby dane via bluetooth lub wifi do samorządowego centrum monitoringu jakości powietrza. W zamian JST mogłyby proponować mieszkańcom upusty w podatku od nieruchomości, jeśli w ciągu roku okazałoby się, że ich tzw. niska emisja nie zawiera toksycznych substancji.

W przypadku rozproszonej zabudowy, na której zbieranie danych z czujników poprzez naziemne przekaźniki byłby nazbyt kłopotliwy, można sobie wyobrazić, penetrowanie okolicy przez dronoidy, które w locie na niskim pułapie odbierałyby dane od tych czujników. „Warto się nad tym pochylić” – postanawia Sławomir Huczała.

vide film: https://youtu.be/GK-Gs3Hr5c0 (rozmowa ze Sławomirem Huczałą o dronoidach i walce ze smogiem)

Kontakt
Sławomir Kosieliński
Prezes Zarządu
Fundacji „Instytut Mikromakro”
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112B
02-797 Warszawa
+48514828727
www.droniada.eu
www.mikromakro.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Efektywność energetyczna budynku, czyli jak budować zgodnie z nowymi normami? Biuro prasowe
2020-10-21 | 14:00

Efektywność energetyczna budynku, czyli jak budować zgodnie z nowymi normami?

Budownictwo XXI w. stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Decydując się na budowę wymarzonego domu, poza projektem, wyborem materiałów czy finansowaniem inwestycji, musimy mieć także
Ochrona środowiska Jak pomóc miastu w walce ze smogiem?
2020-10-21 | 13:00

Jak pomóc miastu w walce ze smogiem?

  Lada moment w naszym kraju na dobre rozpocznie się sezon grzewczy. O tym, że jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień pozostawia wiele do życzenia, wiadomo nie od
Ochrona środowiska Realna szansa na ograniczenie skali marnowania żywności?
2020-10-16 | 14:00

Realna szansa na ograniczenie skali marnowania żywności?

16 października, podczas Światowego  Dnia  Żywności, kierujemy uwagę na jedno z największych obecnie wyzwań ekologicznych, jakim jest marnowanie żywności. W Polsce skala

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Regionalne - Łódzkie

Zagranica

Pandemia koronawirusa ograniczyła napływ do Polski pracowników z Europy Wschodniej. Polska gospodarka wciąż potrzebuje rąk do pracy

Ponad 42 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce skorzystało z automatycznego przedłużenia pozwolenia na legalny pobyt i pracę, zaoferowanego przez polski rząd w trakcie pandemii koronawirusa. Co trzeci planuje z tego rozwiązania skorzystać. Jednak emigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej jest zdecydowanie mniej niż rok temu. – Zwykle we wrześniu napływ pracowników z zagranicy jest największy. W tym roku liczba obcokrajowców na rynku pracy jest porównywalna z poziomem z marca, czyli z okresu, w którym corocznie jest ich najmniej – mówi Andrzej Korkus, prezes zarządu EWL.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Inwestycje w internet rzeczy ponownie przyspieszą od przyszłego roku. Problemami pozostają cyberbezpieczeństwo i brak odpowiedniego prawa

W Polsce nie ma i nie planuje się uchwalenia ustawy o internecie rzeczy. Obecnie jest on regulowany czterema odrębnymi grupami przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych, odpowiedzialności cywilnoprawnej czy własności intelektualnej – mówi adwokat Xawery Konarski. Ubiegłoroczny raport opracowany dla Ministerstwa Cyfryzacji pokazuje jednak, że w Polsce środowisko regulacyjne nie tylko nie sprzyja rozwojowi IoT, ale wręcz stanowi istotne ograniczenie dla tej technologii. – Takich regulacji nie ma też w Unii Europejskiej ani na świecie, bo IoT wymaga stosowania różnych przepisów prawa. Nie da się stworzyć jednego aktu prawnego, który regulowałby wszystkie kwestie i problemy prawne – ocenia ekspert.

 

Handel

W czasie pandemii Polacy chętniej sięgają po polską żywność. Zwracają też coraz większą uwagę na jej jakość

Konsumenci w Polsce przykładają coraz większą wagę do jakości produktów żywnościowych. 72 proc. przy wyborze zwraca uwagę na ich skład, a 62 proc. chciałoby kupować więcej artykułów bio, choć na ogół barierą jest ich wysoka cena. Ponad połowa Polaków, sięgając po takie produkty, nie ma też pewności co do ich prawdziwego źródła pochodzenia. To oznacza, że konsumenci potrzebują dodatkowej informacji, a producenci – większej promocji swoich jakościowych wyrobów. Temu właśnie służy konkurs „KUKBUK Poleca”, który od czterech lat nagradza najlepszą polską żywność i wyroby regionalne. A w dobie pandemii żywność od krajowych dostawców jest wśród Polaków coraz popularniejsza.