Komunikaty PR

Tylko certyfikowane drony i urządzania pomiarowe winny badać dym z komina

2018-12-17  |  14:30
Biuro prasowe
Kontakt

Sławomir Kosieliński
Fundacja Instytut Mikromakro

Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112b
02-797 Warszawa
kosiel|mikromakro.pl| |kosiel|mikromakro.pl
+48 514 828 727
www.5zywiolow.pl

Drony do walki ze smogiem muszą być konstrukcjami specjalnie do tego zadania zbudowanymi i certyfikowanymi, wyposażonymi w odpowiednie urządzenia pomiarowe, aby uzyskane wyniki stały się niepodważalnymi dowodami w sądzie. W niedalekiej przyszłości drony warto zastąpić siecią obligatoryjnych przykominowych czujników antysmogowych.

- Mam drona i nie zawaham się go użyć! - decyduje prezydent/burmistrz/wójt. Biznes utwierdza go w przekonaniu, że dronami można śmiało badać czym się pali w piecu. Nie dopowiada zwykle, że do tego celu są potrzebne specjalnie zbudowane konstrukcje po przejściu procesu certyfikacji, których pomiary obronią się w sądzie.

W tzw. wersji ekonomicznej, gdy smog przydusi okolicę, zaś inne metody perswazji nie zmieniają nawyków mieszkańców, zdesperowane władze Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) pozwalają swojej Straży Miejskiej czy też Straży Gminnej na zakup sklepowego drona. „Ależ producent wyraźnie nie zaleca lotów na budynkami!” – dziwi się niefrasobliwości samorządowców Sławomir Huczała, główny konstruktor i współwłaściciel Spartaqs Group (www.spartaqs.com).

Zdarza się, że bogatsze gminy wynajmują zewnętrze firmy do tego celu. Jeśli natychmiast po wykryciu z drona szkodliwych substancji do takiego domu zawita Straż Miejska i zabezpieczy ślady po paleniu np. śmieciami, to właścicielowi na nic się zda odwołanie do sądu. Ani chybi przegra sprawę i będzie musiał zapłacić mandat. Lecz jeśli strażnicy nałożą karę tylko na podstawie pomiaru z drona, sprawa staje się bardzo kłopotliwa dla… JST.

„Po pierwsze są potrzebne certyfikowane drony i urządzenia pomiarowe. Inaczej wynik takich badań zostanie podważony w sądzie i JST przegra sprawę. Po drugie, operatorzy dronów muszą legitymować się świadectwem kwalifikacji VLOS, takim prawem jazdy dla komercyjnych operatorów drona. Po trzecie, znowuż! - sprzęt musi być bezpieczny w użytkowaniu, gotowy do działania w przestrzeni miejskiej w tzw. U-space” – wylicza warunki użytkowania dronów vel dronoidów Sławomir Huczała.

Właśnie takim będzie dronoid (latający robot), nad którym pracuje Spartaqs. Gdy ich dronoid nadleci nad komin, to spuści na linie specjalną żelową sondę zapachową, która pobierze próbki kilka razy. Następnie trafią one do badań w specjalistycznym laboratorium z certyfikowaną aparaturą badawczą. Takie wyniki badań staną się niepodważalnym dowodem w sądzie. „Gdy media nagłośnią wyroki skazujące właścicieli domów na mandaty w sprawach o zanieczyszczenie środowiska, podkreślając wiarygodność danych uzyskanych przez drony, raptownie skończy się podważanie tej metody” – twierdzi Sławomir Huczała.

Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zobligowanie właścicieli pieców i kominków do montowania przy kominach czujników antysmogowych. Mogliby się tym zajmować kominiarze. Czujniki przekazywałyby dane via bluetooth lub wifi do samorządowego centrum monitoringu jakości powietrza. W zamian JST mogłyby proponować mieszkańcom upusty w podatku od nieruchomości, jeśli w ciągu roku okazałoby się, że ich tzw. niska emisja nie zawiera toksycznych substancji.

W przypadku rozproszonej zabudowy, na której zbieranie danych z czujników poprzez naziemne przekaźniki byłby nazbyt kłopotliwy, można sobie wyobrazić, penetrowanie okolicy przez dronoidy, które w locie na niskim pułapie odbierałyby dane od tych czujników. „Warto się nad tym pochylić” – postanawia Sławomir Huczała.

vide film: https://youtu.be/GK-Gs3Hr5c0 (rozmowa ze Sławomirem Huczałą o dronoidach i walce ze smogiem)

Kontakt
Sławomir Kosieliński
Prezes Zarządu
Fundacji „Instytut Mikromakro”
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 112B
02-797 Warszawa
+48514828727
www.droniada.eu
www.mikromakro.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska BRAK ZDJĘCIA
2020-12-03 | 17:18

Nestlé wzmacnia wysiłki w walce ze zmianami klimatu

Nestlé jako jeden z pierwszych spośród sygnatariuszy deklaracji Business Ambition for 1.5°C przedstawia szczegółowy plan działania w ramach tego zobowiązania.Firma podejmuje kroki, które do 2030
Ochrona środowiska Zapowiedź e-debaty: EKO 2.0. Jak oszczędzać środowisko i pieniądze?
2020-11-27 | 13:00

Zapowiedź e-debaty: EKO 2.0. Jak oszczędzać środowisko i pieniądze?

Jak jednocześnie oszczędzać środowisko i pieniądze? Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwali eksperci w dziedzinie ekologii, zrównoważonego rozwoju i zero waste podczas otwartej
Ochrona środowiska Ciemna strona Black Friday. Jak kupować, by nie zalewać środowiska odpadami?
2020-11-27 | 09:55

Ciemna strona Black Friday. Jak kupować, by nie zalewać środowiska odpadami?

Black Friday to święto wyprzedaży. Miliony ludzi, kuszonych na całym świecie przecenionymi produktami, wpadają w szał zakupów. Niestety nie zawsze koniecznych i trafionych. Przed

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Handel

Technologiczna rewolucja w handlu przyspieszyła dzięki pandemii. Skanowanie i płatności w aplikacji mobilnej mają zwiększyć bezpieczeństwo zakupów [DEPESZA]

Pandemia sprawiła, że podczas zakupów przykładamy większą wagę do własnego bezpieczeństwa i zachowywania dystansu. Choć w rekordowym tempie rośnie rynek e-commerce, Polacy wciąż kupują także w sklepach stacjonarnych, które w dobie koronawirusa zaczęły zbroić się w nowe technologie. Sieci handlowe wprowadzają rozwiązania, które pomagają zachować dystans i zwiększają bezpieczeństwo, takie jak np. mobilne kasy samoobsługowe. Całkowicie bezdotykowe płatności od 1 grudnia uruchomiła sieć Rossmann. Artykuły w popularnej drogerii można skanować za pomocą telefonu i zapłacić za nie aplikacją mobilną.

Prawo

CASE: W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia. Na razie przed zwolnieniami firmy powstrzymują warunki pomocy publicznej

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.

Problemy społeczne

Przez pandemię pogarsza się kondycja skóry Polaków. Przyczynami rezygnacja z wizyt u dermatologa, stres i noszenie maseczek

Prawie połowa pacjentów ze schorzeniami dermatologicznymi ogranicza lub rezygnuje z wizyt u lekarzy specjalistów w czasie pandemii COVID-19 – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii #WłączLeczenie. – Przewlekłe choroby skóry nieregularnie kontrolowane mogą się zaostrzyć,  a wtedy ich terapia jest bardzo trudna – przestrzega dermatolog, dr Ivana Stanković. Już teraz ponad połowa pacjentów dostrzega pogorszenie kondycji skóry w czasie pandemii. Wpływ na to może mieć nie tylko brak opieki dermatologicznej, lecz również stres i noszenie maseczek.

 

IT i technologie

Na wejście do branży IT decyduje się coraz więcej młodych. Większość programistów to samoucy, a co trzeci zaczynał od studiów kierunkowych

Ponad 60 proc. polskich programistów deklaruje, że samodzielnie stawiało pierwsze kroki w zawodzie. Tylko 35 proc. zgłębianie IT zaczynało na studiach, a 4 proc. – od kursów programowania – wynika z Antybadania firmy Just Join IT. Wbrew stereotypom programiści to nie zamknięci w domach introwertycy mieszkający z rodzicami, ale ludzie, którzy mają lub planują założyć rodzinę, lubią integrację z zespołem i sport. Co drugi pracownik podkreśla, że bardzo ceni sobie work–life balance.