Komunikaty PR

Uchwały antysmogowe a kominki

2017-08-23  |  12:30
Biuro prasowe

Trwające od wielu miesięcy dyskusje dotyczące smogu nie zwalniają tempa. Związane jest to z coraz większą ilością przyjętych lub poddanych pod konsultacje społeczne uchwał antysmogowych. Co ich zapisy mówią o kominkach? 

Pogarszająca się jakość powietrza sprawiła, że coraz częściej i głośniej mówi się o zaostrzeniu przepisów dotyczących niskiej emisji, czyli zanieczyszczeniach pochodzących od spalin samochodowych oraz procesu spalania niewłaściwych paliw. Uchwały antysmogowe, które zostały już przyjęte, weszły lub wejdą w życie w okresie od lipca do września 2017 roku w województwie małopolskim, śląskim oraz opolskim. Konsultacje dotyczące nowych, rygorystycznych przepisów prowadzone są aktualnie w woj. mazowieckim, łódzkim i dolnośląskim. Czy według tych zapisów można korzystać z kominków, które cieszą się w Polsce dużą popularnością?

Uchwały antysmogowe, czyli jak poprawić jakość powietrza

Według nowych przepisów korzystanie z kominków nie jest zabronione. Jednak osoby, które posiadają tego typu urządzenie grzewcze w swoim domu lub planują jego zakup, muszą przestrzegać kilku zasad. – Kominków i pieców wolnostojących opalanych drewnem już od dawna dotyczą międzynarodowe normy PN-EN 13229 oraz PN-EN 13240. Określają one wymagania materiałowe, sprawnościowe, a także sposób budowy i testowania wkładów kominkowych. – mówi Sylwester Kałwiński, ekspert z firmy Kratki.pl, lidera branży kominkowej w Polsce. Producenci kominków zobowiązani są także do badania emisji zanieczyszczeń oraz sprawności. Badania przeprowadzane są przez Instytut Energetyki. Urządzenia spełniające podane właściwości użytkowe dopuszczane są do sprzedaży.

W myśl zapisów ujętych w uchwałach antysmogowych do użytku dopuszczone będą kominki, które spełniają minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, które określone są w Rozporządzeniu Komisji UE 2015/1185 z dn. 24 kwietnia 2015r. w sprawie wykonania dyrektywny Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE – zwanym także Ekoprojektem. Przepisy te obowiązywać mają od 1 stycznia 2022.

Ekoprojekt – wyśrubowane normy w walce ze smogiem

Według zapisów przyjętych w Ekoprojekcie sezonowa efektywność energetyczna - błędnie nazywana sprawnością cieplną - kominków spełniających unijną dyrektywę nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet. Natomiast emisja cząsteczek stałych PM nie może przekraczać 40 mg/m3. Ekoprojekt zakłada również maksymalny poziom emisji organicznych związków gazowych OGC na poziomie 120 mgC/m3. Natomiast emisja tlenku węgla CO nie może przekraczać 1500 mg/m3, a tlenku azotu NOx – 200 mg/m3. Przepisy te dotyczą nowych urządzeń, posiadacze kominków nie spełniających określonych w Ekoprojekcie wymogów do czasu określonego w przyjętych uchwałach antysmogowych muszą wyposażyć je w Eko-filtr lub inne urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu.

- Kominki to urządzenia, które z założenia mają nam służyć latami. Nasze produkty spełniają wymagania surowej ekologicznej niemieckiej normy BlmSchV 2, ich efektywność grzewcza przekracza 80%.  Nowe wkłady kominkowe już od lat zgodne są z wyśrubowanymi normami, które dopiero wejdą w życie. – dodaje Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl. 

Drewno najlepszym paliwem

Zapisy zawarte w uchwałach antysmogowych lub ich projektach jasno określają, jakich paliw nie wolno stosować w instalacjach grzewczych. Zabronione jest między innymi spalanie mułów i flotokoncentratów węglowych czy węgla brunatnego. Nowe przepisy mówią także o wilgotności drewna, którego można używać w kominkach i piecach. – Drewno musi być suche. Jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Palić powinno się drewnem drzew liściastych sezonowanym co najmniej dwa lata, które nie wytwarza szkodliwego dymu. Wśród najlepszych gatunków należy wymienić dąb, grab, jesion czy buk. Wytwarza ono więcej ciepła, dłużej się przy tym spalając. Jest więc bardzo ekologicznym i ekonomicznym paliwem. – mówi ekspert z firmy Kratki.pl. Należy także pamiętać, że aby uniknąć dymu, drewno trzeba rozpalać metodą od góry.

Przepisy, o których mowa w uchwałach antysmogowych oraz Ekoprojekcie, mają na celu poprawę jakości polskiego powietrza oraz walkę z zalewającym kraj smogiem. Według ich zapisów wybór nowoczesnych urządzeń spełniających wyśrubowane normy pozwoli na cieszenie się ciepłem i niepowtarzalną atmosferą, którą dają kominki, jak również nie wpłynie na pogorszenie powietrza, którym oddychamy. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Nauka

[DEPESZA] Coraz bardziej zaawansowane prace nad szczepionką na SARS-CoV-2. W wyścig z czasem włączyli się także Polacy

Nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 pracuje wiele prywatnych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz ośrodków badawczych na świecie. W laboratoriach trwają testy co najmniej kilkunastu eksperymentalnych preparatów. Mimo przyspieszonego tempa prac szczepionka będzie dostępna za minimum kilkanaście miesięcy. Naukowcy podkreślają, że i tak jest to bezprecedensowa sytuacja, ponieważ w normalnych warunkach prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi zajęłyby około 10 lat. W wyścig z czasem włączyła się także polska Agencja Badań Medycznych, która prowadzi prace w międzynarodowym konsorcjum.

 

Bankowość

Niższe koszty pożyczek i wydłużenie czasu spłaty kredytów. Tarcza antykryzysowa ma ułatwić życie zwykłym kredyto- i pożyczkobiorcom

– Zależy nam, żeby konsumenci, którzy ze względu na koronawirusa są w trudnej sytuacji, mogli przetrwać ten czas bez dodatkowych problemów i bez pułapki zadłużenia – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa umożliwia obniżenie rocznego limitu dla pożyczek udzielanych na więcej niż 30 dni z obecnych 55 proc. do 21 proc. Łączne maksymalne koszty kredytowania bez względu na czas trwania umowy mają zmaleć ze 100 do 45 proc.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Wzrost rynku obuwniczego zahamowany przez koronawirusa. Sklepy stacjonarne odpowiadały za 70 proc. sprzedaży

Jeszcze w lutym firma CCC prognozowała wzrost rynku obuwniczego w tym roku na 3–4 proc. Dziś wiadomo, że trudno będzie utrzymać to tempo, ponieważ sklepy stacjonarne, które od ponad dwóch tygodni pozostają zamknięte, odpowiadały dotąd za 70 proc. sprzedaży. W tym czasie znacząco wzrósł jednak ruch w kanale online. Ten trend może się utrzymać także po opanowaniu pandemii i w znacznym stopniu może  wpłynąć na rynek. Podobnie jak zmiany pogodowe, ekologia oraz globalizacja trendów modowych.