Komunikaty PR

Uchwały antysmogowe w Polsce. Kiedy wejdą w życie?

2017-05-29  |  13:00

Od początku roku obserwuje się w kraju wzmożone działania mające na celu ochronę polskich miast przed smogiem. Część województw zdecydowało się na opracowanie uchwał antysmogowych, które czekają już na wejście w życie. Kiedy to nastąpi?

 

Pierwsza Małopolska, drugi Śląsk

Szlaki przetarł samorząd Małopolski: 23 stycznia przyjął pierwszą w Polsce uchwałę, która ma na celu redukowanie smogu w regionie i zapobieganie występowania tego zjawiska.  Akt prawny wejdzie w życie już w lipcu. Od tego momentu nie będzie można palić w piecach mułami, flotami węglowymi i mokrym drewnem o wilgotności większej niż 20 proc. 7 kwietnia podobne przepisy uchwalił Sejmik Województwa Śląskiego. Przepisy będą dotyczyć wszystkich kotłów i pieców na paliwo stałe. Nie tylko tych służących ogrzewaniu budynków, ale też podgrzewających wodę czy posiłki. Śląsk planuje także całkowitą wymianę pieców na kotły (co najmniej 5 klasy). To prawo wejdzie w życie z początkiem września.

- Obie uchwały są zgodne z postulatami kampanii „Nie Rób Dymu”, promującej ekologiczne sposoby ogrzewania domu i potępiającej palenie śmieciami. Szczególnie cieszy nas zapis o zakazie palenia wilgotnym drewnem. Jednym z celów naszej kampanii jest informowanie Polaków o ekonomii i ekologii wynikających z używania odpowiednio sezonowanego (suszonego) drewna – mówi Patrycja Sobień z kampanii „Nie Rób Dymu”.

Powstają kolejne uchwały

Zarząd województwa dolnośląskiego również zdecydował się pójść w ślady Małopolski i od stycznia przygotowuje projekt uchwały antysmogowej. Ma być gotowy w ostatnim kwartale 2017 r. Wtedy zostanie poddany konsultacjom społecznym i głosowaniu w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Od początku roku trwają także prace nad trzema projektami uchwały antysmogowej dla województwa łódzkiego, które wpłynęły od radnych z PO, PSL i Prezydenta Łodzi. Wszystkie trzy zostały przyjęte i ostateczna wersja aktu prawnego chroniącego łódzkie powietrze, z pewnością będzie zawierać niektóre z proponowanych rozwiązań.

Mazowieccy urzędnicy rozpoczęli pracę nad stworzeniem uchwały antysmogowej. Nieznane są jeszcze szczegóły jej zapisów - wiadomo na pewno, że pod głosowanie Sejmiku zostanie poddana jeszcze w tym roku. Podobnie jest w Opolu. Marszałek województwa opolskiego zapewnia, że uchwałę podejmie jeszcze w 2017 r. Na początku 2018 r. powinniśmy poznać także przepisy uchwały dla Wielkopolski. Pierwszym krokiem tamtejszych samorządowców było rozesłanie ankiet do 226 gmin w regionie, którego celem było zdiagnozowania sytuacji na terenie województwa. Ankiety dotyczyły kwestii podjęcia przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwały antysmogowej. Z 226 wielkopolskich gmin ankiety wypełniło i przesłało 213. Pierwsza analiza ankiet wykazała, że 82 gminy chcą uchwały antysmogowej, 10 godzi się na nią, ale pod pewnymi warunkami, 110 gmin nie chce jej wprowadzenia, natomiast 11 nie dało jednoznacznej odpowiedzi. Tak podzielone odpowiedzi mogą być wynikiem niewystarczającej ilości stacji monitoringu jakość powietrza w województwie wielkopolskim, co może wpływać na wiedzę i potrzeby mieszkańców tego regionu. Z wypełnionych dokumentów wynika jednak, że Poznań popiera wprowadzenie zapisów ograniczających emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Miasto proponuje, by jeszcze w 2017 r. została przyjęta uchwała antysmogowa. Natomiast w latach 2018-2019 postuluje się ograniczenie niektórych rodzajów paliw stałych (muły, floty, miały). Daty wejścia w życie przepisów z wymienionych regionów poznamy dopiero po sporządzeniu uchwał.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Transport

Zmniejszony ruch na drogach spowodował spadek liczby wypadków. Serwisy samochodowe mimo to pracują pełną parą

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zmniejszenia ruchu drogowego i spadku liczby ofiar śmiertelnych. W lutym i marcu – po raz pierwszy od dwóch lat – na polskich drogach zginęło mniej osób. W obecnej sytuacji przemieszczanie się własnym samochodem jest bezpieczniejsze niż korzystanie z transportu publicznego, ale eksperci apelują o bezpieczną jazdę, ponieważ służba zdrowia koncentruje się na zakażonych SARS-CoV-2. Polacy dbają o bezpieczeństwo swoich aut, gdyż ruch w serwisach wciąż jest duży. W przeciwieństwie do salonów motoryzacyjnych, w których większość usług związanych ze sprzedażą samochodów i obsługą klienta działa online.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Koronawirus całkowicie zatrzymał świat sportu. Część klubów i federacji może czekać bankructwo, a niektórzy sportowcy będą rezygnować z kariery

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat sportu stanął. Już wiadomo, że na 2021 rok zostały przełożone igrzyska olimpijskie w Tokio i Euro 2020. Wstrzymane są rozgrywki, wyścigi i turnieje we wszystkich dyscyplinach. Oszacowanie strat jest praktycznie niemożliwe, bo nie wiadomo, jak długo potrwa pandemia. Dla części klubów zawieszenie rozgrywek na dłuższy czas może oznaczać  praktycznie likwidację, także sponsorzy będą renegocjować kontrakty. – Dopóki nie zobaczymy, jak rynek sportu przetrwa pierwszą falę tsunami ekonomicznego, nie jesteśmy w stanie określić, co będzie dalej – ocenia Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

[DEPESZA] Pracownicy z Ukrainy w obawie przed utratą środków do życia wracają do kraju. Brakuje oficjalnych komunikatów polskich władz skierowanych do tej grupy

Zgodnie z nową ustawą cudzoziemcy mogą pozostać w Polsce nawet po wygaśnięciu wiz lub zezwoleń na pobyt. Mimo to wielu Ukraińców, stanowiących największą grupę mieszkających w Polsce obcokrajowców, wyjechało lub nosi się z zamiarem wyjazdu po otwarciu granicy polsko-ukraińskiej. Polskie władze, choć przez lata zasłaniały się przed relokacją uchodźców milionem przyjętych pracowników zza wschodniej granicy, zapomniały zadbać o skierowanie do nich rzetelnej informacji o koronawirusie.