Komunikaty PR

W styczniu 2014 zmieniają się przepisy dotyczące recyklingu opakowań

2013-12-12  |  08:00
Kontakt

Łukasz Drywa
Go Comms sp. z o.o.

Dietla 7/12
31-070 Kraków
l.drywa|gocomms.pl| |l.drywa|gocomms.pl
515018920
gocomms.pl

Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wchodzi w życie 1 stycznia 2014 roku. Przepisy mają poprawić funkcjonowanie rynku recyklingu opakowań. Polska w krótkim czasie musi uzyskać poziom recyklingu i odzysku dla wszystkich opakowań w wysokości odpowiednio 55 i 60 proc.

Według nowych przepisów recykling opakowań szklanych oraz z papieru i tektury ma być na poziomie 60 proc., metalowych - 50 proc., opakowań z tworzyw sztucznych - 22,5 proc. i opakowań z drewna - 15 proc. Istotną zmianą jest również sposób rozliczania obowiązków. Od przyszłego roku obowiązki będą rozliczane w stosunku do masy wprowadzonej w roku poprzednim.

Jak podkreśla Zbigniew Milkiewicz, prezes CCR Polska, w Polsce jest wytwarzanych ok. 12 miliardów kilogramów odpadów rocznie. Niemal 90% z nich trafia na składowiska odpadów.

- Poza odpadami przemysłowymi czy budowlanymi gros odpadów pochodzi z gospodarstw domowych. Są to opakowania po żywności (np. opakowania z tworzyw sztucznych po jogurtach czy butelki szklane po napojach), resztki żywności, tekstylia, meble, materace, sprzęt AGD i RTV, w końcu baterie czy pojemniki po farbach i lakierach. Aby zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska należy, poprzez odpowiednie przepisy, zobowiązać określone podmioty do zbierania i przetworzenia poprzez recykling lub odzysk. I tak Unia Europejska sukcesywnie wprowadza nowe przepisy dotyczące kolejnych frakcji odpadów. Te już obowiązujące dotyczą odpadów opakowaniowych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, opon, olejów, pojazdów - zaznacza Zbigniew Milkiewicz. 

Kto powinien za to zapłacić? 

Unia Europejska od kilkudziesięciu lat promuje tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Każdy producent, który wytwarza dany towar konsumpcyjny, powinien być identyfikowalny musi sfinansować recykling odpadów poużytkowych (np. opakowania, sprzęt elektryczny, baterie i akumulatory). Podobne zasady obowiązują również w Polsce. Ustawy są regularnie dopasowywane do zmieniającej się sytuacji. W lipcu br. Prezydent RP podpisał ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która w głównej mierze zastąpi zapisy ustawy z 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i opłacie produktowej i będzie obowiązywać od początku 2014 roku. 

Zbigniew Milkiewicz zwraca uwagę, że jest to kolejna ustawa, która obliguje do finansowania kampanii edukacyjnych. 

- Bez świadomości społecznej trudno będzie sprostać coraz ambitniejszym celom stawianym Polsce. Gros akcji edukacyjnych jest kierowana do młodzieży szkolnej, co pozwoli na budowanie „społeczeństwa recyklingu” - podkreśla prezes CCR Polska. 

Podobne przepisy od lat obowiązują w krajach Unii Europejskiej, gdzie opakowania do napojów (butelki szklane, ale i puszki aluminiowe czy butelki plastikowe z wodą mineralną) są kaucjonowane, co oznacza, że niemal 100% trafia do recyklingu. Francja pracuje nad ustawą skierowaną do producentów mebli. Coraz częściej mówi się również o tekstyliach. Efektem jest coraz mniejsza ilość odpadów poużytkowych kierowanych na składowiska lub do spalarni.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

[DEPESZA] Połowa Polaków obetnie wydatki wielkanocne ze względu na pandemię. Tylko co trzecia osoba ich nie zmniejszy

Zgodnie z badaniem Barometr Providenta przeprowadzonym w lutym na tegoroczne Święta Wielkanocne Polacy zamierzali wydać średnio 637 zł, czyli o 74 zł więcej niż przed rokiem. W związku z rozwojem pandemii koronawirusa w marcowym badaniu tylko 30 proc. zapowiedziało, że utrzyma założony wcześniej budżet. Prawie połowa Polaków zamierza ciąć świąteczne wydatki. Deklarują tak przede wszystkim seniorzy.

Prawo

Obawy o utratę pracy najsilniejsze od 10 lat. Gdyby się potwierdziły, bez zatrudnienia zostałoby 3,6 mln osób

26 proc. pracowników obawia się, że straci pracę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy – wynika z nowej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. To najsilniejsze obawy w historii tych analiz, czyli od 10 lat. Najmniej o swoją zawodową przyszłość boją się osoby pracujące na etacie na czas nieokreślony, najbardziej – osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych oraz na umowach o pracę, ale na czas określony. Gdyby ich obawy miały się spełnić, bez pracy pozostałoby 3,6 mln osób. – Liczymy, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi, ale nie spodziewam się mniejszej liczby bezrobotnych niż 2,5 mln osób do końca tego roku – komentuje wyniki badania Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Zalew wniosków o restrukturyzacje może sparaliżować sądy. Konieczne są zmiany w prawie restrukturyzacyjnym

Pandemia koronawirusa może oznaczać wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Dostosowanie prawa restrukturyzacyjnego do pandemii – m.in. automatyczne otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i wstrzymanie egzekucji tylko na skutek złożenia wniosku – pozwoli większej liczbie przedsiębiorców skorzystać z tych instrumentów. – W przeciwnym wypadku czeka nas paraliż sądów – ocenia Piotr Zimmerman z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.