Komunikaty PR

W styczniu 2014 zmieniają się przepisy dotyczące recyklingu opakowań

2013-12-12  |  08:00
Kontakt

Łukasz Drywa
Go Comms sp. z o.o.

Dietla 7/12
31-070 Kraków
l.drywa|gocomms.pl| |l.drywa|gocomms.pl
515018920
gocomms.pl

Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wchodzi w życie 1 stycznia 2014 roku. Przepisy mają poprawić funkcjonowanie rynku recyklingu opakowań. Polska w krótkim czasie musi uzyskać poziom recyklingu i odzysku dla wszystkich opakowań w wysokości odpowiednio 55 i 60 proc.

Według nowych przepisów recykling opakowań szklanych oraz z papieru i tektury ma być na poziomie 60 proc., metalowych - 50 proc., opakowań z tworzyw sztucznych - 22,5 proc. i opakowań z drewna - 15 proc. Istotną zmianą jest również sposób rozliczania obowiązków. Od przyszłego roku obowiązki będą rozliczane w stosunku do masy wprowadzonej w roku poprzednim.

Jak podkreśla Zbigniew Milkiewicz, prezes CCR Polska, w Polsce jest wytwarzanych ok. 12 miliardów kilogramów odpadów rocznie. Niemal 90% z nich trafia na składowiska odpadów.

- Poza odpadami przemysłowymi czy budowlanymi gros odpadów pochodzi z gospodarstw domowych. Są to opakowania po żywności (np. opakowania z tworzyw sztucznych po jogurtach czy butelki szklane po napojach), resztki żywności, tekstylia, meble, materace, sprzęt AGD i RTV, w końcu baterie czy pojemniki po farbach i lakierach. Aby zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska należy, poprzez odpowiednie przepisy, zobowiązać określone podmioty do zbierania i przetworzenia poprzez recykling lub odzysk. I tak Unia Europejska sukcesywnie wprowadza nowe przepisy dotyczące kolejnych frakcji odpadów. Te już obowiązujące dotyczą odpadów opakowaniowych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, opon, olejów, pojazdów - zaznacza Zbigniew Milkiewicz. 

Kto powinien za to zapłacić? 

Unia Europejska od kilkudziesięciu lat promuje tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Każdy producent, który wytwarza dany towar konsumpcyjny, powinien być identyfikowalny musi sfinansować recykling odpadów poużytkowych (np. opakowania, sprzęt elektryczny, baterie i akumulatory). Podobne zasady obowiązują również w Polsce. Ustawy są regularnie dopasowywane do zmieniającej się sytuacji. W lipcu br. Prezydent RP podpisał ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która w głównej mierze zastąpi zapisy ustawy z 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i opłacie produktowej i będzie obowiązywać od początku 2014 roku. 

Zbigniew Milkiewicz zwraca uwagę, że jest to kolejna ustawa, która obliguje do finansowania kampanii edukacyjnych. 

- Bez świadomości społecznej trudno będzie sprostać coraz ambitniejszym celom stawianym Polsce. Gros akcji edukacyjnych jest kierowana do młodzieży szkolnej, co pozwoli na budowanie „społeczeństwa recyklingu” - podkreśla prezes CCR Polska. 

Podobne przepisy od lat obowiązują w krajach Unii Europejskiej, gdzie opakowania do napojów (butelki szklane, ale i puszki aluminiowe czy butelki plastikowe z wodą mineralną) są kaucjonowane, co oznacza, że niemal 100% trafia do recyklingu. Francja pracuje nad ustawą skierowaną do producentów mebli. Coraz częściej mówi się również o tekstyliach. Efektem jest coraz mniejsza ilość odpadów poużytkowych kierowanych na składowiska lub do spalarni.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Odpowiedzialność za przyszłość świata jest w rękach biznesu Biuro prasowe
2020-08-03 | 15:00

Odpowiedzialność za przyszłość świata jest w rękach biznesu

Obecnie zrównoważony rozwój to coś więcej niż deklaracja – to integralny filar, będący częścią długofalowych strategii oraz odpowiedź firm na zauważane problemy o
Ochrona środowiska Nestlé Waters intensyfikuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
2020-08-03 | 13:30

Nestlé Waters intensyfikuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju

Producent wody butelkowanej zapowiada osiągnięcie neutralności węglowej, rozwijanie zrównoważonego wykorzystywania zasobów wody, a także zwiększenie stosowania tworzyw z
Ochrona środowiska Program „Moja Woda” okazją do stosowania polskich zielonych technologii
2020-07-23 | 07:00

Program „Moja Woda” okazją do stosowania polskich zielonych technologii

Wiosenna susza i letnie ulewy pokazują nam, jak bardzo istotne jest zarządzanie zasobami wody i mikroretencją w skali całego kraju. Z początkiem lipca ruszył nabór wniosków do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Handel

Minister finansów: Na rynku jest już 1 mln terminali płatniczych w punktach handlowych. Polska chce być europejskim liderem pod tym względem

Płatności bezgotówkowe notują rosnącą popularność, a dla 2/3 Polaków karta płatnicza jest ulubioną i preferowaną formą płatności. Co istotne, rośnie też sieć akceptacji dla takich transakcji. Według danych Ministerstwa Finansów w Polsce jest już ponad milion terminali płatniczych POS. Prawie co trzeci został zainstalowany w ramach programu Polska Bezgotówkowa, w którym przedsiębiorcy przez pierwszy rok nieodpłatnie mogą korzystać z terminali. 95 proc. z nich po roku testowania decyduje się na dalszą akceptację bezgotówkowych płatności.

Motoryzacja

Rynek leasingu aut wyhamował. Przyspieszenie możliwe dopiero pod koniec roku wraz z wyprzedażami na rynku motoryzacyjnym

Ograniczone wydatki ze strony firm spowodowane pandemią koronawirusa podcięły skrzydła branży leasingowej. Finansowanie tym instrumentem w I połowie roku zmniejszyło się o 24 proc. – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Tylko w kategorii pojazdów lekkich, odpowiedzialnej za znaczną część rynku, spadek wyniósł prawie 20 proc. – Trudności firm leasingowych wynikają nie tylko z mniejszej sprzedaży, lecz również z odraczania spłat przez klientów – mówi Dariusz Olejnik, wiceprezes Kingsman Personal Finance. Jego zdaniem na przełomie tego i przyszłego roku będzie widoczne większe niż zazwyczaj pobudzenie na rynku.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Finanse

Poziom inflacji w Polsce wciąż najwyższy w UE. Dla gospodarki krytycznymi miesiącami będą październik i listopad

Od połowy maja polska gospodarka pnie się w górę. Lipcowy wskaźnik PMI wykonał rekordowy skok, jest też wyższy od oczekiwań. Polskie firmy, podobnie jak inne w Europie, obawiają się jesiennej fali pandemii. Rozstrzygający dla dalszych losów gospodarki może być poziom inflacji i inwestycji przedsiębiorstw. Niepokoić może relatywnie wysoka inflacja, jednak według ekonomistów w ciągu najdalej kilkunastu miesięcy powinna się obniżyć.

Firma

Wiedza o budowie mózgu pomaga rekruterom przyciągnąć do firmy właściwych ludzi. Jest ważna także w dobieraniu pracowników do zespołów

W zależności od tego, która z trzech części mózgu pracuje u nas najmocniej, w pracy przyświecają nam inne cele i w inny sposób dążymy do ich osiągnięcia. To tzw. teoria trzech kolorów mózgu, która może okazać się przydatna w procesach rekrutacji. Wiedza na temat działania mózgu pomoże w taki sposób skonstruować ogłoszenie o pracę, że aplikować na nie będą tylko osoby o poszukiwanym przez firmę profilu osobowości. Pozwoli także lepiej zbudować zespoły projektowe i zarządzać ich pracami. – Aby zdobyć tę wiedzę, można przejść szkolenie, ale można także obserwować siebie i swoje zachowania – mówi Anna Urbańska, psycholog biznesu ze Structogram Polska.