Komunikaty PR

Zamieszanie wokół ustawy o opakowaniach

2014-02-07  |  08:30
Biuro prasowe
Kontakt

Łukasz Drywa
Go Comms sp. z o.o.

Dietla 7/12
31-070 Kraków
l.drywa|gocomms.pl| |l.drywa|gocomms.pl
515018920
gocomms.pl

Wielomilionowe kary grożą przedsiębiorcom, którzy nie wywiążą się z obowiązków recyklingu. 1 stycznia 2014 roku weszła w życie o opakowaniach, która nakłada na firmy szereg nowych obowiązków. Problem w tym, że do tej pory Ministerstwo Środowiska nie wydało odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

Jak wyjaśnia Zbigniew Milkiewicz, prezes CCR Polska, choć nowa ustawa
o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w głównej mierze kontynuuje idee swojej poprzedniczki (ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i o opłacie produktowej z 2001 roku), to wprowadza jednocześnie kilka istotnych zmian. Przedsiębiorcy zobowiązani są prowadzić kampanie edukacyjne w zakresie recyklingu. Właściciele i menedżerowie firm  nie mogą scedować recyklingu opakowań wielomateriałowych na organizacje odzysku. Ustawa narzuca również nowe poziomy zbierania zużytych opakowań z gospodarstw domowych.

Najwięcej obaw i kontrowersji wśród przedsiębiorców budzi utrudnienie scedowania obowiązków recyklingu opakowań wielomateriałowych na organizacje odzysku, który może być realizowany wyłącznie poprzez porozumienia zawierane przez izby gospodarcze, co jest zupełnym novum w branży.
 - Do tej pory te organizacje powiernicze, działające w formie spółek akcyjnych (ok. 40 podmiotów, roczne przychody ok. 80 mln złotych), w profesjonalny i kompleksowy sposób pomagały przedsiębiorcom przejmując ich ustawowe obowiązki. Było to też sporym ułatwieniem dla urzędów kontroli, które kontrolując jedną organizację miały wgląd w raporty ich klientów, a duże organizacje rozliczają nawet kilka tysięcy podmiotów. Dziś jednak przedsiębiorca wprowadzający również opakowania wielomateriałowe (np. do żywności płynnej, pasty do zębów, przyprawy, masło) będzie musiał szukać nowych sposób realizacji swoich obowiązków. Od dawna wiadomo, że producenci żywności, elektroniki czy mebli nie są zainteresowani rozwijaniem działalności recyklingowej czy chociażby organizowaniem zbiórek i transportu odpadów. Wolą skupić się na swojej podstawowej działalności, a dodatkowe usługi zlecić specjalistom - podkreśla Zbigniew Milkiewicz.

Eksperci z branży odzysku zwracają uwagę, że zamieszanie wokół ustawy powoduje przede wszystkim brak rozporządzeń wykonawczych mających kluczowe znaczenie dla realizacji przez przedsiębiorców zupełnie nowych obowiązków. Projekty rozporządzeń zostały przestawione przez Ministerstwo Środowiska dopiero w grudniu ubiegłego roku.
Jak mówi prezes CCR Polska, wiele podmiotów, w tym przede wszystkim organizacje odzysku, zgłosiło swoje uwagi i zastrzeżenia, z których gros dotyczyło opakowań wielomateriałowych.
 - Być może słuszne argumenty branży i praktyków mają wpływ na opóźnienie Ministerstwa, ale w jakiej formie zostaną one podpisane przez Ministra pozostaje niewiadomą i na pewno będzie to sporym zaskoczeniem dla kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców w Polsce, którzy produkują lub wprowadzają swoje produkty w opakowaniach - dodaje  Milkiewicz.

Zarówno przedstawiciele branży odzysku, jak również reprezentowani przez nich przedsiębiorcy uważają, że wyjściem z patowej sytuacji byłoby wstrzymanie się jeszcze rok z wprowadzeniem nowych rozporządzeń i wskazują na potrzebę dodatkowych interpretacji. Według specjalistów wprowadzenie nowych przepisów w tym momencie grozi chaosem, a w końcu, co najważniejsze dla przedsiębiorców generujących PKB w Polsce, ryzykiem ponoszenia bardzo wysokich kar, które  mogą iść w setki milionów złotych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami? Biuro prasowe
2020-03-26 | 12:27

Śmieci – palący problem XXI wieku. Jak racjonalnie gospodarować odpadami?

Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów dzisiejszego świata. Rosnąca z roku na rok ilość produkowanych śmieci wymaga od władz centralnych
Ochrona środowiska Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation
2020-03-24 | 11:00

Firma Davines z odnowionym certyfikatem B Corporation

W 2020 roku Davines, włoski producent kosmetyków do włosów, podnosi poprzeczkę zrównoważonego rozwoju, odnawiając certyfikat B Corporation. Tym samym firma potwierdziła
Ochrona środowiska Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą
2020-03-11 | 12:00

Eko zamiast ego. Projektowanie w symbiozie z naturą

Temat ekologii jest obecny wszędzie - nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

[DEPESZA] Połowa Polaków obetnie wydatki wielkanocne ze względu na pandemię. Tylko co trzecia osoba ich nie zmniejszy

Zgodnie z badaniem Barometr Providenta przeprowadzonym w lutym na tegoroczne Święta Wielkanocne Polacy zamierzali wydać średnio 637 zł, czyli o 74 zł więcej niż przed rokiem. W związku z rozwojem pandemii koronawirusa w marcowym badaniu tylko 30 proc. zapowiedziało, że utrzyma założony wcześniej budżet. Prawie połowa Polaków zamierza ciąć świąteczne wydatki. Deklarują tak przede wszystkim seniorzy.

Prawo

Obawy o utratę pracy najsilniejsze od 10 lat. Gdyby się potwierdziły, bez zatrudnienia zostałoby 3,6 mln osób

26 proc. pracowników obawia się, że straci pracę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy – wynika z nowej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. To najsilniejsze obawy w historii tych analiz, czyli od 10 lat. Najmniej o swoją zawodową przyszłość boją się osoby pracujące na etacie na czas nieokreślony, najbardziej – osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych oraz na umowach o pracę, ale na czas określony. Gdyby ich obawy miały się spełnić, bez pracy pozostałoby 3,6 mln osób. – Liczymy, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi, ale nie spodziewam się mniejszej liczby bezrobotnych niż 2,5 mln osób do końca tego roku – komentuje wyniki badania Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Zalew wniosków o restrukturyzacje może sparaliżować sądy. Konieczne są zmiany w prawie restrukturyzacyjnym

Pandemia koronawirusa może oznaczać wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Dostosowanie prawa restrukturyzacyjnego do pandemii – m.in. automatyczne otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i wstrzymanie egzekucji tylko na skutek złożenia wniosku – pozwoli większej liczbie przedsiębiorców skorzystać z tych instrumentów. – W przeciwnym wypadku czeka nas paraliż sądów – ocenia Piotr Zimmerman z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.