Komunikaty PR

Opony całoroczne – dobre rozwiązanie, ale nie dla wszystkich

2013-10-28  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl
Do pobrania press ( 0 MB )

Czasy, gdy kierowcy nie zważali zupełnie na pory roku i przez cały czas jeździli na jednym komplecie opon, odchodzą powoli w niepamięć. Dziś większość z nas przyzwyczajona jest do sezonowej wymiany ogumienia z letniego na zimowe i odwrotnie. By tego uniknąć niektórzy decydują się jednak na opony całoroczne. Podpowiadamy, w jakich przypadkach może być to dobre rozwiązanie, a kiedy z całą pewnością wybór "wielosezonówki" okaże się złą decyzją.

U podstaw decyzji o wyborze opon całorocznych, zamiast dwóch kompletów: letniego i zimowego, w większości przypadków stoi argument finansowy, a dokładniej rzecz biorąc oszczędności wynikające z możliwości uniknięcia ich sezonowej wymiany.

Zanim jednak, zwiedzeni szansą obniżenia kosztów eksploatacji auta podejmiemy decyzję o zakupie ogumienia, na którym można podróżować niezależnie od pory roku, powinniśmy uświadomić sobie, dla kogo tak naprawdę przeznaczone są te produkty.
Opony całoroczne - latem, w mieście i małym autem

- Opony całoroczne, choć pozwalają na pewne oszczędności, skierowane są do dość wąskiej grupy kierowców. Należą do nich przede wszystkim osoby jeżdżące niewiele, czyli kilka tysięcy kilometrów w ciągu roku, poruszające się głównie latem i wyłącznie w obrębie miasta oraz posiadające samochody o niskiej mocy silnika – wyjaśnia Łukasz Bazarewicz ze sklepu on-line AlejaOpon.pl

Podejmując decyzję o zakupie kolejnych opon powinniśmy więc na spokojnie przeanalizować wszystkie powyższe aspekty. Jeśli okaże się, że opis ten doskonale do nas pasuje, to rzeczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy z naszego domowego budżetu mogli wykreślić koszt dwukrotnej, sezonowej wymiany ogumienia.

W tym przypadku bowiem wyjściem może być zastosowanie opon całorocznych. Pamiętajmy przy tym, że będzie to rozwiązanie pośrednie, dające umiarkowaną pewność poruszania się w każdych warunkach atmosferycznych.

- Z kolei jeśli jeździmy dużo, niezależnie od pory roku, często przemieszczamy się poza obszarem zabudowanym, a do tego posiadamy samochód o dużej masie i mocy silnika, bezwzględnie powinniśmy postawić na tradycyjne dwa komplety opon – dodaje przedstawiciel serwisu AlejaOpon.pl

Nie czekajmy na ostatnią chwilę z wymianą

Większość z nas należy jednak do tej drugiej grupy kierowców, którzy dwa razy do roku stają przed koniecznością zmiany ogumienia.
- Generalnie przyjmuje się, że auto powinniśmy wyposażyć w opony zimowe w momencie, gdy temperatura powietrza spada do 7 stopni Celsjusza. W takich bowiem warunkach letnia mieszanka gumowa staje się mniej elastyczna, zmniejsza się jej przyczepność, co wpływa na wydłużenie drogi hamowania i wzrost oporów toczenia – opisuje Łukasz Bazarewicz.

Zatem nawet jeśli na drodze nie ma jeszcze śniegu, a termometr w ciągu dnia wskazuje nieco więcej, niż owa przyjęta wartość graniczna, warto zawczasu zdecydować się na wymianę opon. Pozwoli nam to uniknąć powtarzających się co roku długich kolejek w serwisach wulkanizacyjnych, a w razie konieczności dokonania zakupu nowego ogumienia, w tym momencie możemy także liczyć na znacznie niższe ceny.

A co z pozostałymi porami roku?

O ile większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności wymiany opony na zimowe, to jak się okazuje, mało kto wie, że korzystanie z nich latem także wiąże się ze zwiększonym niebezpieczeństwem na drodze.

- Oczywiście, znacznie więcej wypadków spowodowanych nieprawidłowym doborem ogumienia zdarza się zimą i bywają one o wiele tragiczniejsze w skutkach. Nie powinniśmy zapominać jednak, że opony zimowe w warunkach letnich wyraźnie wydłużają naszą drogę hamowania, nie wspominając już nawet o ich znacznie szybszym zużyciu – przestrzega specjalista z portalu AlejaOpon.pl.

Oddzielną kwestię stanowi zachowanie opon w trakcie deszczu. Zasadniczo, lepiej z odprowadzaniem wody radzi sobie ogumienie letnie. Mimo tego trudno oczekiwać od kogokolwiek, by niemal codziennie dopasowywał się do pogody. Z tego też powodu obecnie opony zimowe konstruowane są w taki sposób, by sprawdzały się w różnych warunkach atmosferycznych.

Na koniec warto przypomnieć, że na nasze bezpieczeństwo duży wpływ ma także stan opon. W zależności od ich typu czy stylu jazdy, większość dostępnego obecnie ogumienia pozwala na pokonanie od 40 do 80 tysięcy kilometrów, co przekłada się zwykle na cztery pełne sezony.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Smart Car Assistance dla klientów T-Mobile Biuro prasowe
2020-06-02 | 09:35

Smart Car Assistance dla klientów T-Mobile

Europ Assistance Polska przygotowała dla Klientów T-Mobile, którzy korzystają z rozwiązania Smart Car, specjalny pakiet usług assistance przydatny w sytuacji awarii lub wypadku
Motoryzacja Lexus wygrywa w kolejnym rankingu
2020-05-29 | 10:00

Lexus wygrywa w kolejnym rankingu

Po zdobyciu nagrody dla najlepszego producenta w tegorocznym plebiscycie Auto Express 2020 Driver Power Survey, Lexus otrzymuje kolejną statuetkę. Japońskiego producenta uznano za najlepszą
Motoryzacja Sterowiec Goodyear Blimp wraca do Europy
2020-05-28 | 08:45

Sterowiec Goodyear Blimp wraca do Europy

Kultowy symbol powraca. Po raz pierwszy od prawie dekady legendarny sterowiec Goodyear Blimp pojawi się nad Europą. Powrót sterowca jest najnowszą z serii działań wspierających biznes

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ruch w biurach sprzedaży mieszkań powraca do poziomów sprzed pandemii. Nie ma co liczyć na spadki cen

Pandemia SARS-CoV-2 chwilowo zachwiała rynkiem deweloperskim. W kwietniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła o prawie 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a statystyki wskazywały na malejące zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Powoli widać jednak odbicie – klienci wracają do biur sprzedaży zainteresowani zakupem mieszkania. Nie powinni jednak liczyć na duże spadki cen w związku z koronawirusem. Tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest za to pozycja i sytuacja finansowa dewelopera oraz terminowość realizacji inwestycji. Z tym ostatnim nie ma raczej problemów, bo pandemia nie wstrzymała prac na budowach.

Problemy społeczne

Szpitale przygotowują się na drugą falę pandemii. Z pomocą biznesu Caritas przekazuje im właśnie kolejne z setki zamówionych respiratorów

W czasie pandemii jednym z głównych problemów jest dostępność sprzętu medycznego. Już dzisiaj szpitale przygotowują się na drugą falę zachorowań, która według ministra zdrowia może nadejść jesienią. Nie mają jednak w swoich budżetach wystarczających środków na zakup respiratorów. Dlatego w pomoc zaangażował się biznes: wiele firm zdecydowało się na zakup respiratorów i przekazanie ich do najbardziej potrzebujących szpitali. Do polskich placówek pierwsze z ponad setki takich urządzeń, zamówionych jeszcze w kwietniu, dostarcza już Caritas w ramach akcji #WdzięczniMedykom. Prawie połowa z nich została zakupiona ze środków przekazanych przez Generali Polska.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Edukacja

Polscy naukowcy badają pracę mózgu u dzieci z dysleksją. Chcą opracować metodę wczesnego wykrywania zaburzeń w nauce czytania

Około 10 proc. dzieci w Polsce może mieć problemy z nauką czytania, co często powoduje niechęć do nauki, kompleksy i problemy emocjonalne. – Diagnoza dysleksji możliwa jest dopiero od trzeciej klasy szkoły podstawowej, a to dość późno, żeby wprowadzać trening i terapię – mówi Katarzyna Chyl, doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Dzięki jej badaniom, które wykazały zmienione działania lewej półkuli mózgu u dzieci z dysleksją, możliwe będzie opracowanie testów przesiewowych do stosowania na wcześniejszym etapie edukacji. Za tę pracę ekspertka otrzymała stypendium w ramach programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Transport

Liczba rejestracji nowych samochodów najniższa od kilkunastu lat. Sprzedaż w tym roku spadnie co najmniej o kilkadziesiąt procent

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w branżę motoryzacyjną. Tegoroczny kwiecień był najsłabszym miesiącem od 15 lat. Sprzedaż samochodów osobowych spadła o 67 proc., a dostawczych – o 55 proc. W połączeniu ze wzrostem cen aut ze względu na wyższe normy bezpieczeństwa czy emisji CO2 spadku sprzedaży może nie udać się odrobić. – Nawet jeśli założymy najbardziej optymistyczny scenariusz, to spadek w całym roku wyniesie kilkadziesiąt procent – ocenia Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.