Komunikaty PR

Polacy boją się hakerów, podatków i utraty klientów

2013-12-20  |  15:16
Kontakt
Miłosz Stolarz
Bellini Capital

Zaolzianska 5/16
02-781 Warszawa
milosz|bellini-capital.pl| |milosz|bellini-capital.pl
+48 730 311 365
bellini-capital.pl

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej boją się ataków hakerów jako realnego zagrożenia. Strach przed utratą tajnych danych, haseł dostępu do sieci firmowej lub konta bankowego rośnie i sprawia, że Polacy uważają cyberprzestępczość za jedno z 3 najważniejszych zagrożeń dla ich firmy obok utraty klientów i wzrostu podatków.

Takie wnioski płyną z najnowszych analiz dokonanych przez Check Point Software Technologies na podstawie danych zebranych od wielu specjalistów IT.

Potwierdzają to ostatnie badania Eurobarometru, z których wynika, że aż 76 proc. europejskich internautów obawia się ryzyka ataku przez internetowych przestępców. 12 proc. odnotowało atak na swoją skrzynkę pocztową lub konto społecznościowe. Co więcej, 70 proc. internautów w Unii Europejskiej uważa, że potrafi robić zakupy i korzystać z usług bankowych przez Internet, ale w rzeczywistości decyduje się na to niższy odsetek: ok. 50 proc. - Dwa najważniejsze obszary obaw co do bezpieczeństwa online dotyczą nieuczciwego wykorzystywania danych osobowych (co wymienia 37 proc. badanych) i bezpieczeństwa płatności internetowych (35 proc. wskazań) – podaje KE.

Ostatni wzrost świadomości niebezpieczeństwa  cyberprzestępczością wynika z wielu doniesień prasowych o atakach na rządowe instytucje. Tylko w 2013 roku naliczyliśmy ich ponad 10. W rzeczywistości jednak  mogą one dotknąć każdą firmę bez względu na wielkość czy jej lokalizację - podkreśla Krzysztof Wojtowicz, dyrektor zarządzający Check Point Software Technologies Poland.

Potwierdzają to dostępne na rynku dane. Według analityków Deloitte, amerykańskie firmy tracą rocznie 250 mld USD z tytułu kradzieży intelektualnej w sieci. Tymczasem Check Point Software Technologies szacuje straty firm na rynku amerykańskim na kwotę 100 mld dol. rocznie...

Wzrost liczby ataków zmusza firmy do zwiększenia nakładów na ochronę. Firma analityczna Gartner wyliczyła, że w 2013 roku na całym świecie na ochronę przed hakerami firmy wydały w sumie 60 mld dol. Prognozuje, że w 2016 roku wydatki sięgną już 86 mld dol. Jest czego bronić, bo średni koszt ataku hakerów na dużą firmę na świecie to ponad 8 mln dol. Amerykanie są szczególnie narażeni z racji lepszej sytuacji gospodarczej. Według specjalistów rynku IT polscy przedsiębiorcy stracili w wyniku działań hakerów w 2013 roku ponad 100 mln zł.

Bagatelizowane przez przedsiębiorców są przede wszystkim urządzenia mobilne. O ile większość komputerów stacjonarnych ma program antywirusowy choćby w podstawowej formie, o tyle nie można tego powiedzieć o przenośnych urządzeniach. Firma Check Point Software Technologies szacuje, że obecnie ponad połowa firm na świecie przechowuje mniej lub bardziej poufne dane na urządzeniach mobilnych. Pracownicy coraz częściej łączą się z firmową siecią za ich pośrednictwem. W samym roku 2012 ilość złośliwego oprogramowania, które znaleziono na "mobilach" wzrosła o blisko 60 %.

Koszty cyberataku na małe i średnie przedsiębiorstwa są oczywiście niższe niż w przypadku dużych korporacji. Mimo to biorąc pod uwagę mniejszy rozmiar tych firm, nadal stanowią dla nich poważny cios. Typowa strata spowodowana incydentami bezpieczeństwa IT ponoszona przez średnie firmy wynosiła około 50 000 dolarów, z czego około 36 000 dolarów odnosi się do samego incydentu, podczas gdy pozostałe 14 000 dolarów to inne, powiązane wydatki (naprawy, konsultacje).

Z raportu Global Security IT Risks 2013 (Kaspersky Lab) wynika, iż cyberataki okazały się najbardziej kosztowne dla firm z Azji i Pacyfiku ( 96 tys. USD ), na drugim miejscu znalazły się firmy z Ameryki Północnej, w których średnie straty wynosiły 82 tys. USD. W Europie kwota ta wynosiła 55 tys. dolarów, a w Ameryce Południowej - 45 tys.dolarów. Najniższe straty na skutek cyberataków zostały zarejestrowane w Rosji i wynosiły średnio 21 000 dolarów.

Tymczasem według raportu 2013 Cost of Cyber Crime Study (Ponemon Institute) w 2013 roku średnie roczne wydatki na ochronę przed cyberprzestępczością ponoszone przez duże przedsiębiorstwa na świecie wyniosły 11,5 mln, co stanowiło wzrost on prawie 30% w stosunku do roku 2012. Jednocześnie okazało się, że zaledwie w ciągu roku 2012-2013 nastąpił 50 proc. wzrost jednorazowych kosztów – strat ponoszonych przez firmy, które padły ofiarą ceberatku. Podczas gdy w 2012 roku wynosił on 591 tys. USD w 2013 wzrósł już do ponad 1 mln USD !!!

Do najbardziej zagrożonych firm w 2013 roku należały przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych, obrony, energetyki i użyteczności publicznej, które poniosły znacznie wyższe koszty cyberprzestępczości niż firmy z sektora handlu detalicznego, hotelarstwa i sektora produktów dla użytkowników indywidualnych.

Specjaliści Ponemon Institute są zgodni twierdząc, że wdrożenie właściwych procedur zarządzania bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie, w tym inwestycje w odpowiednie zasoby oraz zatrudnienie certyfikowanych specjalistów, może zmniejszyć koszty cyberprzestępczości i zaoszczędzić średnio 1,5 mln USD rocznie.

Najgłośniejsze cyberataki w I połowie 2013 roku:

·         W marcu i kwietniu 2013 r. aresztowano członków grup cyberprzestępczych za kradzież środków z kont bankowych w Rosji i na Ukrainie. Szajka składała się z użytkowników i twórców trojana Carberp, szkodnika wykorzystywanego podczas oszustw z dziedziny bankowości online jak i tworzenia setek wirusów typu botnet na całym świecie.

·         Na początku kwietnia 2013 dowiedzieliśmy się o długotrwałej kampanii cyberszpiegowskiej prowadzonej przez grupę cyberprzestępczą o nazwie „Winnti”. Grupa ta atakowała firmy z branży gier internetowych, oprócz kradzieży własności intelektualnej koncentruje się na kradzieży certyfikatów cyfrowych podpisanych przez producentów legalnego oprogramowania.

·         W kwietniu dowiedzieliśmy się również o kampanii wykorzystującej Skype’a do dystrybucji szkodliwego oprogramowania w celu wydobywania Bitcoinów. Bitcoin to popularna waluta w świecie cyberprzestępczym, jest trudniejsza do monitorowania przez organy ścigania, przez co stanowi bezpieczniejszą, anonimową metodę płatności. Wartość Bitcointów znacząco wzrosła w ciągu ostatniego roku.

·         W maju 2013 r.  serwis Drupal poinformował swoich użytkowników, że hakerom udało się uzyskać dostęp do takich danych jak: nazwy użytkowników, adresy e-mail oraz hasła, a 19 czerwca przeglądarka internetowa Opera dostarczała swoim użytkownikom szkodliwe aktualizacje na skutek włamania się do jej wewnętrznej sieci i kradzieży certyfikatu do podpisu kodu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Fujitsu liderem w zakresie transformacji miejsca pracy Biuro prasowe
2021-04-09 | 19:54

Fujitsu liderem w zakresie transformacji miejsca pracy

Fujitsu zostało uznane liderem w zakresie zarządzania usługami miejsca pracy w Europie w 2021 r. w ramach zestawienia Magic Quadrant Gartnera w kategorii „Ability To Execute”.
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2021-04-09 | 10:00

Lexmark rozszerza serię BSD o cztery nowe modele produktów

Firma Lexmark przedstawiła cztery nowe modele produktów stworzone specjalnie dla kanału sprzedaży rozwiązań biznesowych (BSD). Te cztery modele umożliwiają nam rozszerzenie linii BSD tak, aby w pełni obsługiwać małe grupy
IT i technologie Zalman Z8 - przewiewna i ergonomiczna obudowa dla entuzjastów
2021-04-08 | 18:00

Zalman Z8 - przewiewna i ergonomiczna obudowa dla entuzjastów

Zalman Z8 to obudowa, która ma być maksymalnie przewiewna i przyjazna osobie składającej PC. Producent postawił tu na frontowy panel typu mesh, w standardzie są montowane cztery

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz bliżej rozwiązanie problemu kredytów frankowych. Unieważnienie umów oznaczałoby straty dla banków od 70 mld do nawet 230 mld zł

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, oraz sektor bankowy z niecierpliwością czekają na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygania sporów o kredyty frankowe. Ma ono nastąpić 13 kwietnia. Zdaniem dr. hab. Witolda Potwory z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu sprawiedliwe wydaje się proponowane przez KNF przeliczanie kwoty kredytu po kursach z dnia ich zaciągnięcia. Być może jednak Sąd Najwyższy zaproponuje inne rozwiązanie. Ekspert podkreśla, że szkodliwe byłoby rozwiązanie obciążające tylko jedną stronę sporu – kredytobiorców lub banki. KNF policzyła, że koszty dla banków w przypadku unieważnienia umów kredytowych mogłyby sięgnąć od 70 do 234 mld zł w zależności od przyjętego wariantu.

Prawo

Firmy rodzinne w Polsce generują 18 proc. PKB i 332 mld zł przychodu. Nowe przepisy mają ułatwić ich funkcjonowanie i sukcesję

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co piąta wypracowana w naszym kraju złotówka jest wynikiem właśnie ich pracy. W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce kolejnej generacji przejdzie ok. 57 proc. firm rodzinnych, ale tylko nieco ponad 8 proc. następców deklaruje chęć ich poprowadzenia. Do konsultacji trafił niedawno projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma pomóc rozwiązać problem sukcesji, umożliwi też firmom rodzinnym stabilny rozwój w perspektywie wielopokoleniowej. – To odpowiedź na oczekiwania prywatnej przedsiębiorczości – ocenia Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy.

Prawo

Transport autokarowy pominięty w Krajowym Planie Odbudowy. Najbardziej poszkodowana będzie tzw. Polska powiatowa

W transporcie wojewódzkim, powiatowym i gminnym jest wykorzystywanych ok. 35 tys. autobusów, których średni wiek wynosi 18,6 lat, ale wiele z nich ma nawet 30 lat i więcej. Na wymianę starego, nieekologicznego taboru nie przewidziano żadnych środków w Krajowym Planie Odbudowy – podkreśla Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji, która zrzesza przewoźników autokarowych. Jak wskazuje, rząd całkowicie pominął potrzeby transportowe tzw. Polski powiatowej, zamiast tego przeznaczając środki na rozwój 1,2 tys. nowych autobusów dla dużych miast.

Farmacja

Choroba Parkinsona coraz częściej dotyka młodych ludzi. Pandemia znacząco opóźnia diagnostykę i leczenie.

– Minęły już czasy, kiedy Parkinson był problemem ludzi starszych. Najmłodszy chory, z którym rozmawiałem, miał pierwsze objawy w wieku 16 lat – mówi wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu Wojciech Machajek. Chorobę Parkinsona, na którą cierpi w Polsce ok. 100 tys. osób, diagnozuje się coraz częściej i u coraz młodszych. W ostatnich latach poprawił się dostęp do leczenia zaawansowanego stadium choroby, a w ramach dwóch programów lekowych pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii infuzyjnych. Kluczowe znaczenie dla sprawności chorych ma jednak wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, co ostatnio utrudnia pandemia.