Komunikaty PR

Finansowanie NFZ: jest poprawa, ale pozostaje główną bolączką szpitali

2019-01-24  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Mogilska 65
31-545 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania WP ( 0.6 MB )

Pomimo przeprowadzonej reformy w 2017 r. – wprowadzenia sieci szpitali i związanej z nią zmiany sposobu finansowania szpitali w Polsce, nadal główną barierą rozwoju tego rodzaju podmiotów leczniczych jest finansowanie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, wynika z najnowszego badania kadry menedżerskiej szpitali przeprowadzonego przez PMR. Narastającym problemem we wszystkich typach szpitali publicznych i niepublicznych są też trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu, wynika z raportu PMR „Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2019. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw.”

 

Wciąż za niskie kontrakty w sektorze publicznym

Jak co roku, zdecydowana większość kadry menedżerskiej szpitali publicznych wskazuje jako główną barierę rozwoju problemy z finansowaniem świadczeń przez NFZ. Placówki wymieniają tutaj jednomyślnie zbyt niskie wyceny. Warto zaznaczyć, że pomimo faktu, iż za niska wycena pozostaje główną barierą rozwoju szpitali publicznych w Polsce, odsetek wskazań na nią był w bieżącej edycji najniższy od 2012 r. Wskazuje to na pewną poprawę w tym względzie, co potwierdzają również wysokie dynamiki wartości nakładów na leczenie szpitalne z NFZ w latach 2017-2018.

W obecnej edycji badania na uwagę zasługuje dalszy wzrost wskazań na problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry – podobne zjawisko zaobserwowaliśmy w analogicznym badaniu przeprowadzonym w sektorze szpitali niepublicznych.

Jednocześnie, wzrósł ponownie (do 15%) odsetek wskazań na niemożność wykonywania procedur na zasadzie komercyjnej. Spadek w 2017 r. był prawdopodobnie wynikiem zapowiedzi rządu odnośnie planów wprowadzenia takiej możliwości, jednak potem władze wycofały się z tych planów.

 

Największe bariery rozwoju szpitali publicznych w Polsce (%), 2012-2018

 

VI/VII 2012

III/IV 2014

IX/X 2015

III 2017

XI/XII 2018

Problemy z finansowaniem przez NFZ (za niskie kontrakty)

71%

71%

84%

74%

62%

Brak wykwalifikowanej kadry medycznej

9%

11%

24%

41%

49%

Problemy z uzyskaniem finansowania dla inwestycji i jej wyposażenia

20%

31%

28%

20%

24%

Brak możliwości działalności komercyjnej

10%

19%

34%

8%

15%

Wyjaśnienie: uwzględniono odpowiedzi 198 respondentów (2012), 207 (2014), 232 (2015), 117 (2017) i 104 (2018). Pominięto braki danych. Respondent mógł wybrać wiele odpowiedzi.

Źródło: raport „Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2019. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw”, PMR, 2019

 

Szpitale prywatne czują się dyskryminowane

Bieżąca edycja badania wykazała, że główna bariera działania szpitali po przekształceniu działających jako spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego i prywatnych jest taka sama i dotyczy również finansowania przez NFZ. Podobnie jak w przypadku szpitali publicznych, odsetek wskazań na tę barierę spadł nieco w porównaniu do sytuacji z początku 2017 r. Respondenci nie wymieniają już, jak w poprzednich latach, problemów uzyskaniem zwrotu za nadwykonania.

Szpitale niepubliczne również borykają się z problemem braku personelu, jednak częściej dotyczy to szpitali przekształconych działających obecnie jako spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego niż szpitali prywatnych. Funkcjonują one dalej jako podmioty, które muszą zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczności lokalnej, co w istotnym stopniu wpływa na ich zyskowność, a co za tym idzie, posiadanie wystarczającej ilości środków finansowych, aby zachęcić lekarzy do pracy w jednostce. Mają one również częściej problemy z finansowaniem inwestycji niż szpitale prywatne, np. nie posiadają wierzytelności w bankach.

Z drugiej strony, szpitale prywatne częściej wspominają o barierach prawnych. Chodzi tu m.in. o:

- odczuwaną dyskryminację, brak odpowiedzialności szpitali publicznych, nierównie traktowanie szpitali prywatnych i publicznych, np. fakt konieczności rozliczania się jak jednostki prywatne, podczas gdy inne szpitale są zwolnione np. z niektórych podatków lub też fakt, iż szpitale publiczne nie muszą mieć w niektórych przypadkach sprzętu, tylko oddziały, a prywatne mają konieczność posiadania obowiązkowego zestawu sprzętu (aby uzyskać kontrakt),

- przepisy związane z siecią: możliwość upadku, jeśli jednostka nie zdobędzie finansowania z NFZ, zwłaszcza jeśli szpital jest monoprofilowy, brak możliwości inwestowania w nowe ośrodki, które nie są w sieci,

- za duże wymogi NFZ.

Z kolei szpitale przekształcone wymieniały również takie bariery jak:

- Niepewność przyszłej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc odsetek szpitali wskazujących na tę barierę, zarówno w placówkach prywatnych (1%), jak i niepublicznych (4%) spadł w stosunku do sytuacji, jaka miała miejsce w lutym 2017 r. Po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali powoli klaruje się sytuacja w sektorze.

- Niski przyrost naturalny.

- Wzrost bieżących kosztów materialnych.

- Ograniczenia związane z usługami komercyjnymi (pierwszeństwo mają pacjenci z kontraktu).

- Zamówienia publiczne.

- Wysokie koszty pracownicze, podatki.

 

Najważniejsze bariery rozwoju szpitali niepublicznych w Polsce (%), 2018

 

Szpitale prywatne

Spółka z udziałem SP lub JST

Problemy z finansowaniem przez NFZ

60%

68%

Problemy z uzyskaniem finansowania dla inwestycji i jej wyposażenia

18%

32%

Istniejące prawo

13%

7%

Trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu

13%

34%

Wysokie koszty świadczeń szpitalnych na bazie komercyjnej, zubożenie społeczeństwa

11%

5%

Duża konkurencja

11%

0%

Wyjaśnienie: uwzględniono odpowiedzi 101 respondentów. Pominięto braki danych. Respondent mógł wybrać wiele odpowiedzi. SP – Skarb Państwa. JST – jednostka samorządu terytorialnego.

Źródło: raport „Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2019. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw”, PMR, 2019

 

 

AUTOR:
Monika Stefańczyk,
Dyrektor działu doradztwa i analiz rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia PMR
monika.stefanczyk@pmrcorporate.com

 

KONTAKT DLA MEDIÓW
Iwona Goraj, Content Manager PMR
iwona.goraj@pmrcorporate.com, mobile: +48 721 710 501

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Powstanie PZS. Polskiego Związku Solaryjnego odpowiedzią na ataki na branżę Biuro prasowe
2020-10-12 | 01:00

Powstanie PZS. Polskiego Związku Solaryjnego odpowiedzią na ataki na branżę

Na początku lipca br. w Warszawie przedstawiciele polskiej branży solaryjnej ostatecznie przypieczętowali założenie organizacji pracodawców branży solaryjnej o nazwie PZS. Polski
Polityka BRAK ZDJĘCIA
2020-08-20 | 12:32

Kto przejmie resort zdrowia? Bukmacherzy typują nowego ministra.

Jak wynika z analizy londyńskiej firmy Unibet faworytami do objęcia stanowiska Ministra Zdrowia są Waldemar Kraska oraz prof. Grzegorz Gielerak. Ich szanse na zastąpienie Łukasza Szumowskiego określane są na 49%.   Waldemar
Polityka Prezydent Andrzej Duda na pikniku Lato z esportem
2020-07-09 | 11:00

Prezydent Andrzej Duda na pikniku Lato z esportem

W Ogrodzie Belwederskim marka LOTTO przygotowała piknik esportowy, który swoją obecnością uświetnił Prezydent Andrzej Duda.   W Ogrodzie przy Belwederze odbył się piknik

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Transport

Polska liderem w produkcji autobusów elektrycznych. Nowy rządowy program pozwoli kupić je z 80-procentowym dofinansowaniem

Po ulicach ponad 20 polskich miast jeździ blisko 350 autobusów elektrycznych. Ich liczba sukcesywnie rośnie, a samorządy coraz częściej decydują się na zakup takich pojazdów. Wynika to, po pierwsze, z proekologicznych trendów, a po drugie – z ustawowego wymogu, zgodnie z którym do 2028 roku powinny one wykazać minimum 30-proc. udział autobusów elektrycznych we flocie. Od przyszłego roku ruszy rządowy program, który pozwoli samorządom na zakup takich pojazdów z 80-proc. dofinansowaniem. MAN Truck & Bus uruchomił właśnie w swojej fabryce pod Starachowicami seryjną produkcję elektrycznych autobusów, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o miejskiej mobilności.

Finanse

Rząd planuje nowe obciążenia podatkowe dla ponad 40 tys. firm. Dla wielu z nich może to oznaczać koniec działalności

Ponad 40,5 tys. działających w Polsce spółek komandytowych musi się liczyć od początku przyszłego roku z dodatkowymi obciążeniami podatkowymi. Resort finansów w ramach uszczelniania systemu podatkowego i walki z optymalizacją podatkową zamierza obłożyć je 19-proc. CIT-em, co razem z podatkiem PIT od dywidendy pobieranym od wspólników złoży się na łączną daninę rzędu 34,4 proc. – To pogorszy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw wobec zagranicznych podmiotów – uważa ekspert podatkowy TPA Poland.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

W Żabce wystartował pilotaż zbiórki plastiku. Powstaną z niego butelki wody marki własnej

W skali UE konsumenci zużywają około 46 mld plastikowych butelek rocznie, a każdy Europejczyk generuje ok. 31 kg śmieci z plastiku, z których tylko 1/3 trafia do ponownego przetworzenia. Również w Polsce do recyklingu trafia stosunkowo niewielki odsetek plastikowych odpadów, a 1/3 jej mieszkańców w ogóle nie segreguje śmieci. Dlatego też Żabka chce promować proekologiczne nawyki i startuje z akcją zbiórki plastikowych butelek, za które będzie nagradzać klientów dodatkowymi punktami w programie lojalnościowym. Plastikowe odpady zwrócone do sklepów Żabka posłużą do produkcji nowych, pochodzących w 100 proc. z recyklingu butelek na wodę mineralną.

 

Problemy społeczne

Wzrost zachorowań na cukrzycę. Nawet milion Polaków może być niezdiagnozowanych, a w dobie pandemii coraz trudniej dostać się do lekarza

Z cukrzycą zmaga się około 422 mln osób na całym świecie, w tym blisko 3 mln w Polsce. To według WHO pierwsza niezakaźna epidemia. – Na całym świecie obserwujemy wzrost zachorowań, podobnie w Polsce. Mamy wiele przypadków niezdiagnozowanej cukrzycy, co może się wiązać z niechęcią Polaków do wykonywania badań – mówi Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Według raportu „Cukrzyca – niewidzialna pandemia”  przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden 1/3 respondentów w ciągu ostatnich trzech lat nie sprawdziła poziomu cukru we krwi. W dobie koronawirusa dostępność lekarzy specjalistów jest ograniczona – tak uważa 60 proc. badanych.