Komunikaty PR

Ponad ¾ Polaków odpoczywa korzystając z urządzeń elektronicznych – co na to oczy

2022-06-29  |  19:04
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Wszyscy narzekamy na brak czasu, ale jeśli już go znajdziemy – chcemy się zrelaksować. Nowy film, ulubiony serial czy przeglądanie mediów społecznościowych to dla wielu z nas sposób na spędzenie wolnej chwili. Odpoczynek dla ciała nie zawsze oznacza jednak odpoczynek dla oczu. Z badania „Godzina dla oka” wynika, że nawet 85 proc. czynności podejmowanych w trakcie odpoczynku jest męczące dla wzroku. W jaki sposób charakter relaksu wpływa na kondycję oczu? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Choć pracujemy dużo, wciąż rośnie nasza świadomość nt. tzw. work-life balance, które jest kluczowe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Odpoczynek wpływa bowiem nie tylko na nasze samopoczucie, redukuje stres, ale także pozwala zachować lepsze zdrowie, w tym kondycję oczu. Jak wynika z badania „Godzina dla oka”, przeprowadzonego przez markę Hyal-drop multi, respondenci wykazują dużą różnorodność dotyczącą odpoczynku w czasie wolnym od nauki lub pracy. Najczęściej relaksują się spędzając czas z rodziną – 59 proc. oraz oglądając telewizję lub platformy streamingowe – 56 proc. (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru). Warto zaznaczyć, że w kontekście wpływu na oczy, o 5 proc. więcej wskazań otrzymały aktywności nie męczące wzroku (np. drzemka) niż te, które wpływają na niego negatywnie (np. oglądanie filmów).

Rodzaj odpoczynku bardzo często uzależniony jest od rodzaju wykonywanych przez nas obowiązków zawodowych. Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, bardzo często chętniej relaksujemy się jeżdżąc na rowerze, biegając czy spacerując z rodziną. Działa to również w drugą stronę – po całodziennej pracy fizycznej, zazwyczaj mamy ochotę na statyczny odpoczynek. Zasadę tę powinniśmy również dostosować do narządu wzroku – np. jeżeli każdego dnia spędzamy 8 godzin w biurze przed ekranem komputera, wybierzmy takie formy regeneracji, które pozwolą odetchnąć naszym oczom. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się wszelka aktywność fizyczna, spotkanie z przyjaciółmi przy kawie czy wizyta w parku. Zapewnienie naszym oczom regularnego i efektywnego odpoczynku to istotny czynnik, który będzie wpływać na jakość widzenia – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #Godzinadlaoka.

Ostatnia godzina przed snem – jak spędzają ją Polacy?

Warto zaznaczyć, że z perspektywy odpoczynku naszych oczu kluczowa jest również ostatnia godzina przed zaśnięciem. Z badania „Godzina dla oka” wynika jednak, że aż 83 proc. aktywności (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru), które respondenci podejmują w tym czasie wpływa na zmęczenie oczu, a należą do nich: oglądanie telewizji czy korzystanie z mediów społecznościowych.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed zaśnięciem to jeden z często popełnianych błędów. W nadmiarze światło niebieskie negatywnie wpływa nie tylko na oczy, ale również utrudnia zasypianie. Z kolei zbyt krótki, płytki i nieefektywny sen nie pozwala na właściwą regenerację wzroku po całodziennej pracy. Dlatego nie warto ulegać pokusie np. obejrzenia kolejnego odcinka, nawet najbardziej wciągającego serialu, a pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek. Sen osób dorosłych nie powinien być krótszy niż 7 godzin w ciągu doby, aby przynosił oczekiwany skutek – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Pamiętajmy, że nawet niewielkie zmiany w codziennym harmonogramie mogą przyczynić się do poprawy komfortu widzenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji Biuro prasowe
2024-04-25 | 15:00

„Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na
Zdrowie Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci
2024-04-24 | 01:00

Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci

Rozpoczęcie wiosny to doskonała okazja, aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, w erze technologii i coraz większej liczby zajęć dodatkowych, coraz
Zdrowie Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?
2024-04-23 | 13:00

Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?

Wiosna to niełatwy czas dla naszego organizmu. Po długiej zimie, ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, jesteśmy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.