Jak „winny” stał się „niewinnym”
3 grudnia, w siedzibie Grupy Doradczej Prawno- Medycznej w Gdańsku odbyło się spotkanie z udziałem trójmiejskich mediów, podczas którego przedstawiono skomplikowaną sprawę wypadku drogowego. W katastrofie, do której doszło w czerwcu 2007 roku w pobliżu miejscowości Chęciny/k. Kielc, śmierć poniósł kierujący Mercedesem 23-letni Mariusz, mieszkaniec Gdańska oraz kierowca i 3 pasażów busa - drugiego z uczestniczących w czołowym zderzeniu aut.
Podczas spotkania, Tomasz Rosa dyr. GDPM nakreślił sprawę, w której przez 7 lat rodzice nieżyjącego Mariusza walczyli przed wymiarem sprawiedliwości o ustalenie prawdziwych okoliczności śmierci syna.
-Po otrzymaniu przez nas z żoną informacji o śmierci Mariusza, pojechaliśmy do Kielc.
Szybko dotarło do nas, że zdaniem sądu karnego, to nasz syn jest uznany za winnego tego makabrycznego zdarzenia, a tym samym przyczynienia się do śmierci 4 osób – powiedział Paweł Formela, ojciec Mariusza.
Choć złożyli zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa, Sąd Rejonowy w Kielcach w 2008 roku podtrzymał stanowisko prokuratury.
- Zdecydowaliśmy się, że będziemy walczyć, póki starczy nam sił i życia. Mimo, że mówiono nam byśmy dali spokój, postanowiliśmy starać się o to, żeby naszej wnuczce nikt nigdy nie powiedział, że jej ojciec zabił – dodała p. Alicja, matka Mariusza.
Dochodzenie prawdy zajęło nam w sądach 7 lat – powiedział dyr. Rosa, którego firmie (GDPM) małżeństwo Formela zleciło zajęcie się sprawą.
Po przeniesieniu sprawy do Gdańska, sąd zaangażował w sprawę kolejnych biegłych. Do zbadania sprawy zaangażowano mgr. inż. Pawła Szostaka, ekspert w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych. Udało mu się ustalić i dowieść przed sądem, że to kierowca forda utracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas jezdni, którym poruszał się Mariusz.
- Ostatecznie w czerwcu 2012 roku, Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ uznał odpowiedzialność kierowcy busa za wypadek, tym samym uwolnił od odpowiedzialności za to zdarzenie Mariusza. Mając taki wyrok, Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazał z kolei PZU SA (ubezpieczającemu samochód sprawcy wypadku w zakresie OC) wypłacić najbliższej rodzinie zadośćuczynienie i odszkodowanie. Finał sprawy zakończyła apelacja do wyroku w czerwcu 2015 roku, czyli 8 lat po wypadku - dodał przedstawicielGDPM .
W sumie najbliżsi zmarłego Mariusza Formeli dostali ponad 500 tysięcy złotych.Wśród nich jest córka Mariusza, urodzona już po śmierci ojca, której sąd zasądził 180 tysięcy zł oraz rentę.
- To ważne, żeby podkreślić, iż wynik postępowania karnego wcale nie musi być ostateczny! ”Winny” może ulec zmianie w postępowaniu cywilnym -czego dowodzi właśnie sprawa Mariusza Formeli– dodał na koniec konferencji dyrektor GDPM.

Jak wdrożyć do zespołu niepełnosprawnego pracownika?

Potrzebne są radykalne systemowe zmiany

Zagrożenia dla przedsiębiorstw czyli Konfiskata Rozszerzona
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Szczepienia podstawą bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Powinny być przeprowadzane równolegle ze szczepieniami seniorów
– Szczepienia są sprawą podstawową z punktu widzenia bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego ZNP postulował do rządu o wykonywanie ich wśród nauczycieli równolegle z grupą seniorów, którzy będą szczepieni od 25 stycznia. Na to jednak nie ma na razie szans, tym bardziej że w następnych tygodniach możliwe jest ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Jak podkreśla prezes ZNP, wszystkim zależy na bezpiecznym powrocie do nauki stacjonarnej, zwłaszcza że ma to duże znaczenie dla normalnego funkcjonowania milionów rodziców.
Prawo
W 2060 roku dwie trzecie seniorów będzie otrzymywać minimalną emeryturę. Brak reform może pogrążyć polski system emerytalny

– O ile dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku peletonu europejskiego pod względem wysokości emerytur, o tyle w 2060 roku będziemy należeć do krajów o najniższych emeryturach – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera. Według różnych szacunków za 40 lat wysokość emerytury w Polsce będzie stanowić 25–30 proc. ostatniej pensji, czyli prawie dwukrotnie mniej niż dzisiaj. To efekt nie tylko zmian demograficznych, lecz także niskiego wieku emerytalnego. Stopa zastąpienia będzie jeszcze niższa dla kobiet ze względu na to, że przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej niż panowie. – Emeryt w Polsce dziś nie jest bogaty, w przyszłości będzie biedny, a kobiety będą jeszcze biedniejsze – podkreśla ekspert.
Bankowość
Nowy system ułatwi służbom dostęp do informacji o kontach bankowych Polaków. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem nadużyć

W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Zgodnie z unijnymi przepisami ma to być narzędziem walki z poważnymi przestępstwami. – Służby powinny mieć dostęp do danych finansowych w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak istnieje ogromne ryzyko, że będzie to wykorzystywane także w innych, błahych sprawach, a być może nawet w sytuacjach, które są zwykłym nadużyciem – mówi Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.
Ochrona środowiska
Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu będą musiały przyłożyć również podmioty średnie i mniejsze. W przeciwnym razie grozi im utrudniony dostęp do kapitału.