Komunikaty PR

Precyzyjne dozowanie substancji w procesie galwanizacji

2014-09-30  |  13:00
Kontakt
Agata Laskowska
Glaubicz Garwolińska Consultants

al. Szucha 16/18
00-329 Warszawa
a.laskowska|glaubicz.pl| |a.laskowska|glaubicz.pl
+48 664 481 422
www.glaubicz.pl

Używane do tego pompy membranowe powodowały częste przerwy konserwacyjne, co przekładało się na koszty związane z zatrzymaniem produkcji. Firma, poszukując rozwiązania problemu, zdecydowała się na zastosowanie pomp dozujących Qdos produkcji Watson-Marlow. 

Chromowanie powierzchni wewnątrz i na zewnątrz aut znacznie zwiększa ich prestiż, szczególnie w klasie samochodów luksusowych. Chromowane elementy muszą spełniać najwyższe wymagania techniczne i estetyczne. Producenci są więc coraz bardziej wymagający wobec procesów galwanizacji. Zatrudniająca 950 pracowników firma BIA Kunststoff und Galvanotechnik, produkując 450 000 komponentów samochodowych dziennie, używa w sumie czterech maszyn galwanicznych.

"Naszym głównym obszarem działania jest galwanizacja. Opracowaliśmy własny system procesów, bazujący na najwyższym poziomie technicznym" - mówi Alexander Zabel, Manager ds. Utrzymania Ruchu w BIA. Każda z czterech maszyn galwanicznych firmy posiada stację dozowania, która zawiera kilka pomp, wtłaczających dodatki do kąpieli galwanicznych (takie jak wybielacze, środki zwilżające i przyspieszacze).

"W nowoczesnych maszynach galwanicznych, kwestia gdzie, kiedy i w jaki sposób dawkuje się dodatki odgrywa kluczową rolę w jakości końcowego produktu. Oznacza to, że stacja dozowania jest istotną częścią procesu galwanizacji" mówi Zabel. W celu zapewnienia prawidłowego stężenia dodatków w kąpielach galwanicznych i ostatecznie jakości powłoki z tworzyw sztucznych wymagany jest najwyższy poziom precyzji. Ponadto, ogromne znaczenie odgrywa łagodny transport z minimalnym poziomem pulsacji. Nieosiągnięcie tego może oznaczać, że nietransportowane dodatki stają się "rozbite", co w efekcie powoduje brak możliwości dostarczenia pożądanego efektu w elektrolicie.

Do niedawna pompy membranowe były standardowo stosowane w stacjach dozujących w BIA, jednak ich użytkowanie wiązało się z problemami.  "Pompy membranowe dla naszych zastosowań są po prostu zbyt mało precyzyjne", mówi Christian Fanenbruck, odpowiedzialny za procesy galwanizacyjne w BIA.

Jednakże poważniejszym problemem, często bardzo czasochłonnym i kosztownym, była kwestia utrzymania i konserwacji maszyn. "Czasami dozujemy silnie dawki stężonych kwasów, które uszkadzają części robocze pomp. Muszą być więc one często wymieniane," wskazuje Fanenbruck. „Co więcej, pompy membranowe wytwarzają strumień o wysokim poziomie pulsacji. To miało negatywny wpływ na jakość transportowanych substancji”. W związku z tym firma zdecydowała się znaleźć alternatywę dla pomp membranowych. Wybór padł na pompy Qdos produkcji Watson-Marlow.

"Postanowiliśmy przetestować pompę dozującą Qdos. Byliśmy pod wrażeniem wyników od samego początku. Po pierwsze, Qdos zapewnia 100% dokładności. Standardowo, transportujemy około 100 ml substancji na minutę i kiedy ustawiliśmy pompę do tej wartości, okazało się, że dokładnie tyle substancji zostało przetransportowanych. To sprawia, że konieczność przeprowadzania pomiarów objętościowych to już przeszłość”.

W przeciwieństwie do pomp membranowych, pompa Qdos nie zawiera elementów roboczych takich jak uszczelki czy zawory zwrotne, co znacznie ułatwia instalację. Główną jej zaletą są długie okresy prac bez konieczności konserwacji urządzeń, krótkie przestoje i niskie koszty utrzymania. Co istotne, opatentowana technologia ReNu, umożliwia  wymianę głowicy pompy w ciągu kilku minut, nie wymagając żadnych specjalnych narzędzi ani dodatkowych szkoleń dla załogi. „Zainstalowaliśmy pierwsze pompy w maju 2013 i do tej pory nie sprawiały żadnych problemów, mimo że są w ciągłym użyciu przez sześć dni w tygodniu" - mówi Zabel.

Watson-Marlow dostarczył do tej pory 12 pomp Qdos. Jednak BIA planuje już następne zamówienia. "Będziemy stopniowo zastępować wszystkie nasze pompy membranowe pompami dozującymi Qdos. Pompy są  wyjątkowo niezawodne i jak do tej pory nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. I to jest dokładnie to, czego oczekiwaliśmy" - podsumowuje Zabel.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł AR Packaging w pełni zintegruje BSC Drukarnia Opakowań po sukcesie wezwania Biuro prasowe
2020-03-31 | 15:30

AR Packaging w pełni zintegruje BSC Drukarnia Opakowań po sukcesie wezwania

Spółki z grupy AR Packaging nabędą w ramach wezwania ponad 37% akcji BSC Drukarnia Opakowań. Z udziałem 98,17% w akcjonariacie polskiego producenta opakowań z tektury, AR
Przemysł STEICO przekazuje darowiznę na rzecz polskich szpitali
2020-03-30 | 14:35

STEICO przekazuje darowiznę na rzecz polskich szpitali

Trzysta tysięcy złotych przekazanych na wsparcie opieki zdrowotnej w regionie to wyraz wzajemnej solidarności w czasie pandemii. STEICO pokazuje znak solidarności w czasach COVID-19.
Przemysł Universal Robots wprowadza zestawy aplikacji UR+ ułatwiające robotyzację
2020-03-26 | 12:20

Universal Robots wprowadza zestawy aplikacji UR+ ułatwiające robotyzację

Dzięki UR+ Application Kits aktualny lider w dziedzinie robotyki współpracującej poszerzy swoją platformę UR+ z certyfikowanymi produktami partnerów o zestawy aplikacji,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Nauka

[DEPESZA] Coraz bardziej zaawansowane prace nad szczepionką na SARS-CoV-2. W wyścig z czasem włączyli się także Polacy

Nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 pracuje wiele prywatnych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz ośrodków badawczych na świecie. W laboratoriach trwają testy co najmniej kilkunastu eksperymentalnych preparatów. Mimo przyspieszonego tempa prac szczepionka będzie dostępna za minimum kilkanaście miesięcy. Naukowcy podkreślają, że i tak jest to bezprecedensowa sytuacja, ponieważ w normalnych warunkach prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi zajęłyby około 10 lat. W wyścig z czasem włączyła się także polska Agencja Badań Medycznych, która prowadzi prace w międzynarodowym konsorcjum.

 

Bankowość

Niższe koszty pożyczek i wydłużenie czasu spłaty kredytów. Tarcza antykryzysowa ma ułatwić życie zwykłym kredyto- i pożyczkobiorcom

– Zależy nam, żeby konsumenci, którzy ze względu na koronawirusa są w trudnej sytuacji, mogli przetrwać ten czas bez dodatkowych problemów i bez pułapki zadłużenia – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa umożliwia obniżenie rocznego limitu dla pożyczek udzielanych na więcej niż 30 dni z obecnych 55 proc. do 21 proc. Łączne maksymalne koszty kredytowania bez względu na czas trwania umowy mają zmaleć ze 100 do 45 proc.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Wzrost rynku obuwniczego zahamowany przez koronawirusa. Sklepy stacjonarne odpowiadały za 70 proc. sprzedaży

Jeszcze w lutym firma CCC prognozowała wzrost rynku obuwniczego w tym roku na 3–4 proc. Dziś wiadomo, że trudno będzie utrzymać to tempo, ponieważ sklepy stacjonarne, które od ponad dwóch tygodni pozostają zamknięte, odpowiadały dotąd za 70 proc. sprzedaży. W tym czasie znacząco wzrósł jednak ruch w kanale online. Ten trend może się utrzymać także po opanowaniu pandemii i w znacznym stopniu może  wpłynąć na rynek. Podobnie jak zmiany pogodowe, ekologia oraz globalizacja trendów modowych.