Komunikaty PR

Precyzyjne dozowanie wapna w procesie uzdatniania wody – case study stacji Bamfo

2013-09-25  |  11:26
Biuro prasowe
Kontakt
Agata Laskowska
Glaubicz Garwolińska Consultants

al. Szucha 16/18
00-329 Warszawa
a.laskowska|glaubicz.pl| |a.laskowska|glaubicz.pl
+48 664 481 422
www.glaubicz.pl

Dzięki wymianie tradycyjnych pomp wyporowych o konstrukcji rotor-stator na pompy perystaltyczne, zakład uzdatniania wody Bamford WTW może bardzo dokładnie dozować substancje chemiczne, wykorzystywane do stabilizowania poziomu pH. Dodatkowo, efektem wymiany urządzeń jest zmniejszenie zapotrzebowania na prace konserwacyjne oraz niezawodna i ciągła praca sprzętu.

 

Problem

Integralną częścią procesu uzdatniania wody w Bamford WTW jest dodawanie wapna gaszonego w celu kontrolowania pH wody. Do wody pobieranej przez zakład dozowany jest siarczan żelaza
i polielektrolit w celu osiągnięcia poziomu, pH pomiędzy 4,7 a 5,1. Jeżeli pH wody jest niższe, dodaje się wapna. Woda jest następnie przepompowywana z klarownic na filtry RG. Na tym etapie dezynfekowana jest podchlorynem sodu. Zanim woda opuści zakład, kolejny raz dodawane jest zasadowe wapno, aby zachować wymagany poziom pH. Wapno podnosi pH do około 8 - 9, co pomaga usunąć występujący naturalnie mangan.

 

Zakład Bamford WTW do tych procesów wcześniej używał pomp wyporowych o konstrukcji rotor-stator. Problemem jaki się z nimi wiązał były przecieki, wynikające z konstrukcji pompy. Dodatkowo kłopotliwe dla zakładu były komplikacje związane z konserwacją sprzętu – wymiana elementów roboczych pompy była kosztowna oraz wymagała przestojów w pracy.

 

Rozwiązanie

Inżynierowie kontroli procesu z zakładu w Bamford WTW do dozowania wapna wybrali serię wysokociśnieniowych pomp przewodowych Bredel. Większe pompy 40 mm (przepływ maksymalny 6000 l/godz., ciśnienie tłoczenia 16 bar) i 32 mm (przepływ maksymalny 3400 l/godz., ciśnienie tłoczenia 16 bar) zostały umieszczone w północnej części zakładu, gdzie zapotrzebowanie na dozowanie jest największe. Mniejsze urządzenia, w tym pompy Bredel 10 mm i 15 mm, są używane w południowej części stacji. Dodatkowe pompy perystaltyczne 25 mm są używane na późniejszym etapie procesu, gdy pH jest zwiększane do poziomu 8-9 w celu usunięcia manganu.

 

Korzyści

Kierownictwo zakładu jest przekonane o przewadze technologii perystaltycznej nad alternatywnymi typami pomp w zastosowaniach wymagających dozowania chemikaliów. Zdaniem specjalistów zatrudnionych w zakładzie, pompy przewodowe Bredel mogą tłoczyć płyny o dużej lepkości i gęstości – czego nie zawsze można się spodziewać w przypadku innych typów pomp. Brak konieczności częstych prac konserwacyjnych jest kolejnym ważnym dla stacji uzdatniania wody czynnikiem. Eksperci z Bamford podkreślają, że jedyną częścią ulegającą zużyciu jest wąż, który można szybko wymienić bez rozbierania pompy. Czyni to ewentualne naprawy łatwym i tanim procesem.

 

Profil Grupy Watson-Marlow Pumps

Grupa Watson-Marlow Pumps jest światowym liderem wśród producentów pomp wyporowych.

 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Grupa Watson-Marlow Pumps rozwinęła się dzięki wyselekcjonowanym przejęciom i strategicznym inwestycjom w innowacyjne technologie. Fundamentem rynkowej pozycji jest doświadczenie i najnowocześniejsza technologia pomp perystaltycznych i sinusoidalnych o niskich wymaganiach w zakresie konserwacji, które stanowią najszybciej rosnący segment rynku pomp wyporowych.

 

Na Grupę Watson-Marlow składa się obecnie sześć odrębnych marek, uzupełniających gamę oferowanych produktów. W skład Grupy wchodzą:

  • Watson-Marlow Pumps –pompy perystaltyczne o wysokiej dokładności dozowania
  • Watson-Marlow Tubing – precyzyjne węże
  • Bredel Hose Pumps – pompy przewodowe o wysokiej wytrzymałości
  • Alitea – rozwiązania perystaltyczne dla klientów OEM
  • Flexicon Liquid Filling – systemy aseptycznego napełniania i zamykania płynów
  • MasoSine Process Pumps – pompy sinusoidalne do cieczy, płynów i mas wrażliwych
    na ścinanie

 

Watson-Marlow Pumps Group (SPX:LSE) jest spółką zależną notowanej na londyńskiej giełdzie spółki Spirax Sarco Engineering Group, specjalizującej się w wytwarzaniu wysokiej klasy armatury przemysłowej dla instalacji pary i kondensatu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł OnRobot przestawia inteligentny wkrętak typu Plug-and-Play do zadań montażowych Biuro prasowe
2020-07-02 | 13:15

OnRobot przestawia inteligentny wkrętak typu Plug-and-Play do zadań montażowych

Nowy wkrętak OnRobot Screwdriver może zostać wdrożony i przeniesiony do innych zastosowań w krótkim czasie i oferuje inteligentne funkcje, obejmujące precyzyjną kontrolę nad
Przemysł Promotech wspiera finansowo pracowników
2020-07-02 | 13:08

Promotech wspiera finansowo pracowników

Wyższe świadczenia wczasowe i zapomogi dla najgorzej zarabiających – zarząd Promotechu wprowadza działania osłonowe dla pracowników. Z powodu koronawirusa ich pensje uległy
Przemysł Firmy planują inwestować w robotyzację – badanie „Barometr robotyzacji MŚP
2020-06-30 | 16:10

Firmy planują inwestować w robotyzację – badanie „Barometr robotyzacji MŚP"

Warszawa, 30 czerwca 2020 roku – Prawie 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech planuje inwestować w robotyzację w ciągu najbliższych trzech

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Powoli wracamy do planowych zabiegów i wizyt u lekarzy. Telemedycyna może pomóc w walce z rosnącymi kolejkami

Pandemia przyczyniła się do skokowego wzrostu popularności telemedycyny. Już na początku większość szpitali, przychodni i placówek medycznych wprowadziła zdalne konsultacje online i przez telefon, co umożliwiło zasięgnięcie porady lekarza, a także  wystawienie zwolnienia, skierowania czy recepty bez konieczności osobistego kontaktu. Do tej formy przekonali się zarówno lekarze, jak i pacjenci. Aż 74 proc. pacjentów chce korzystać z telemedycyny nawet po zakończeniu pandemii – wynika z badań Grupy LUX MED. Obecnie firma dostarcza prawie 20 tys. usług telemedycznych dziennie.

Praca

Branża sprzedaży bezpośredniej od początku pandemii notuje rekordowe wzrosty obrotów. Szybko rośnie też zapotrzebowanie na sprzedawców

Sprzedaż bezpośrednia w czasie lockdownu i stopniowego odmrażania handlu notuje rekordowe wzrosty obrotów. Od początku marca do końca maja branża sprzedaje średnio o 30 proc. więcej niż rok temu. W przypadku części firm wzrosty sięgają nawet 85 proc. Zwiększa się także zapotrzebowanie na nowych sprzedawców – poziom rekrutacji jest czterokrotnie wyższy niż przed rokiem. – Wirus nas nie zaskoczył. Już od kilku lat stopniowo przechodziliśmy na nowe technologie i inne sposoby komunikacji ze sprzedawcami i klientami – tłumaczy Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Co czwarty internauta woli robić zakupy w sieci niż w tradycyjnych sklepach. Rozszerzona rzeczywistość może zmniejszyć liczbę zwrotów

Migracja konsumentów z trybu offline do online trwa już od dawna, ale pandemia SARS-CoV-2 okazała się katalizatorem, który przyspieszył ten proces. W sieci kupuje już 72 proc. Polaków, a więcej niż co czwarty częściej wybiera obecnie ten kanał zakupowy m.in. ze względu na wygodę, szybkość i większe bezpieczeństwo. Zyskały kategorie, które w e-commerce dobrze radziły sobie już wcześniej, jak moda i uroda czy elektronika, ale Polacy przekonali się również do kupowania w internecie produktów spożywczych. Rosnącą rolę w e-zakupach odgrywają technologie, jak np. rozszerzona rzeczywistość, które pozwalają lepiej dopasować produkt i zminimalizować ryzyko zwrotów.

Problemy społeczne

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.