Komunikaty PR

Precyzyjne dozowanie wapna w procesie uzdatniania wody – case study stacji Bamfo

2013-09-25  |  11:26
Biuro prasowe
Kontakt
Agata Laskowska
Glaubicz Garwolińska Consultants

al. Szucha 16/18
00-329 Warszawa
a.laskowska|glaubicz.pl| |a.laskowska|glaubicz.pl
+48 664 481 422
www.glaubicz.pl

Dzięki wymianie tradycyjnych pomp wyporowych o konstrukcji rotor-stator na pompy perystaltyczne, zakład uzdatniania wody Bamford WTW może bardzo dokładnie dozować substancje chemiczne, wykorzystywane do stabilizowania poziomu pH. Dodatkowo, efektem wymiany urządzeń jest zmniejszenie zapotrzebowania na prace konserwacyjne oraz niezawodna i ciągła praca sprzętu.

 

Problem

Integralną częścią procesu uzdatniania wody w Bamford WTW jest dodawanie wapna gaszonego w celu kontrolowania pH wody. Do wody pobieranej przez zakład dozowany jest siarczan żelaza
i polielektrolit w celu osiągnięcia poziomu, pH pomiędzy 4,7 a 5,1. Jeżeli pH wody jest niższe, dodaje się wapna. Woda jest następnie przepompowywana z klarownic na filtry RG. Na tym etapie dezynfekowana jest podchlorynem sodu. Zanim woda opuści zakład, kolejny raz dodawane jest zasadowe wapno, aby zachować wymagany poziom pH. Wapno podnosi pH do około 8 - 9, co pomaga usunąć występujący naturalnie mangan.

 

Zakład Bamford WTW do tych procesów wcześniej używał pomp wyporowych o konstrukcji rotor-stator. Problemem jaki się z nimi wiązał były przecieki, wynikające z konstrukcji pompy. Dodatkowo kłopotliwe dla zakładu były komplikacje związane z konserwacją sprzętu – wymiana elementów roboczych pompy była kosztowna oraz wymagała przestojów w pracy.

 

Rozwiązanie

Inżynierowie kontroli procesu z zakładu w Bamford WTW do dozowania wapna wybrali serię wysokociśnieniowych pomp przewodowych Bredel. Większe pompy 40 mm (przepływ maksymalny 6000 l/godz., ciśnienie tłoczenia 16 bar) i 32 mm (przepływ maksymalny 3400 l/godz., ciśnienie tłoczenia 16 bar) zostały umieszczone w północnej części zakładu, gdzie zapotrzebowanie na dozowanie jest największe. Mniejsze urządzenia, w tym pompy Bredel 10 mm i 15 mm, są używane w południowej części stacji. Dodatkowe pompy perystaltyczne 25 mm są używane na późniejszym etapie procesu, gdy pH jest zwiększane do poziomu 8-9 w celu usunięcia manganu.

 

Korzyści

Kierownictwo zakładu jest przekonane o przewadze technologii perystaltycznej nad alternatywnymi typami pomp w zastosowaniach wymagających dozowania chemikaliów. Zdaniem specjalistów zatrudnionych w zakładzie, pompy przewodowe Bredel mogą tłoczyć płyny o dużej lepkości i gęstości – czego nie zawsze można się spodziewać w przypadku innych typów pomp. Brak konieczności częstych prac konserwacyjnych jest kolejnym ważnym dla stacji uzdatniania wody czynnikiem. Eksperci z Bamford podkreślają, że jedyną częścią ulegającą zużyciu jest wąż, który można szybko wymienić bez rozbierania pompy. Czyni to ewentualne naprawy łatwym i tanim procesem.

 

Profil Grupy Watson-Marlow Pumps

Grupa Watson-Marlow Pumps jest światowym liderem wśród producentów pomp wyporowych.

 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Grupa Watson-Marlow Pumps rozwinęła się dzięki wyselekcjonowanym przejęciom i strategicznym inwestycjom w innowacyjne technologie. Fundamentem rynkowej pozycji jest doświadczenie i najnowocześniejsza technologia pomp perystaltycznych i sinusoidalnych o niskich wymaganiach w zakresie konserwacji, które stanowią najszybciej rosnący segment rynku pomp wyporowych.

 

Na Grupę Watson-Marlow składa się obecnie sześć odrębnych marek, uzupełniających gamę oferowanych produktów. W skład Grupy wchodzą:

  • Watson-Marlow Pumps –pompy perystaltyczne o wysokiej dokładności dozowania
  • Watson-Marlow Tubing – precyzyjne węże
  • Bredel Hose Pumps – pompy przewodowe o wysokiej wytrzymałości
  • Alitea – rozwiązania perystaltyczne dla klientów OEM
  • Flexicon Liquid Filling – systemy aseptycznego napełniania i zamykania płynów
  • MasoSine Process Pumps – pompy sinusoidalne do cieczy, płynów i mas wrażliwych
    na ścinanie

 

Watson-Marlow Pumps Group (SPX:LSE) jest spółką zależną notowanej na londyńskiej giełdzie spółki Spirax Sarco Engineering Group, specjalizującej się w wytwarzaniu wysokiej klasy armatury przemysłowej dla instalacji pary i kondensatu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Shell Tellus S4 VE – nowy olej do wtryskarek tworzyw sztucznych Biuro prasowe
2020-02-26 | 01:00

Shell Tellus S4 VE – nowy olej do wtryskarek tworzyw sztucznych

Shell Lubricants wprowadził na rynek syntetyczny olej hydrauliczny Shell Tellus S4 VE. Nowy produkt, wykorzystujący rewolucyjną technologię GTL (gas-to-liquids), został opracowany z myślą o
Przemysł OnRobot prezentuje nowy chwytak Gecko Single-Pad dla mniejszych aplikacji
2020-02-20 | 12:00

OnRobot prezentuje nowy chwytak Gecko Single-Pad dla mniejszych aplikacji

Gecko SP automatyzuje przenoszenie płaskich, śliskich i perforowanych elementów bez zostawiania śladów; nie wymaga zewnętrznego zasilania ani dopływu powietrza Warszawa, 20
Przemysł Przedsiębiorcy planują inwestować w robotyzację – wyniki badania polskich MŚP
2020-02-19 | 12:00

Przedsiębiorcy planują inwestować w robotyzację – wyniki badania polskich MŚP

1/3 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje w ciągu najbliższych 3 lat robotyzację Blisko 40% z ww. firm planuje wdrożenie robotów

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Infrastruktura

Nad firmami z branży utrzymania czystości zbierają się czarne chmury. Rosną koszty działalności i brakuje rąk do pracy

Brak pracowników oraz dobrze przygotowanych do pracy zespołów – to najpoważniejsze wyzwania, które stoją przed branżą utrzymania czystości. Dziś zatrudnia ona ok. 700 tys. osób, również takich, które do tej pory z różnych względów nie pracowały. Rozwiązanie tych bolączek umożliwiłoby przyjmowanie większej liczby zleceń i dalszy dynamiczny rozwój sektora. Jednym z pomysłów jest włączenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji certyfikatu dla osób sprzątających.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Transport

Przewozy w regionach wracają na właściwe tory. W tym roku spółka Polregio zamierza rozpocząć unowocześnianie pociągów i przewieźć 91 mln pasażerów

Komisja Europejska wciąż prowadzi formalne postępowanie dotyczące pomocy publicznej dla spółki Przewozy Regionalne, która od miesiąca funkcjonuje pod nazwą Polregio. To oznacza, że przewoźnik wciąż nie może korzystać z unijnych grantów, ale realizuje plany inwestycyjne we własnym zakresie. W tym roku rozpocznie obliczony na kilka lat program modernizacji swojego taboru. Czteroletnia restrukturyzacja spółki zaowocowała też systematycznym przyrostem liczby pasażerów – na koniec tego roku Polregio chce ich mieć już ponad 91 mln.

Firma

15 tys. hoteli na świecie i 600 w Polsce. Następca Neckermann Polska startuje z ofertą wyjazdową

Na polskim rynku rozpoczyna działalność Nekera, nowy touroperator, który jest niejako następcą Neckermanna, bo tworzony przez ten sam zespół. –  Upadek polskiego oddziału nie miał nic wspólnego z jego kondycją ekonomiczną, był to efekt bankructwa całej grupy Thomas Cook – mówi założyciel nowego biura Maciej Nykiel. Nekera startuje z ofertą wyjazdową do 15 tys. hoteli na całym świecie, zarówno w najpopularniejszych kurortach, jak i egzotycznych krajach. Będzie też mocno rozwijać wycieczki z dojazdem własnym oraz turystykę krajową. W ofercie ma ponad 600 hoteli w Polsce.

 
 

Konsument

Branżę kosmetyczną czeka rewolucja opakowaniowa. Producenci będą odchodzić od plastiku

Producenci kosmetyków stopniowo zmieniają swoje podejście do opakowań. Coraz częściej zamieniają stosowany plastik na w pełni przetwarzalny lub na tekturę, drewno lub szkło. Starają się „odchudzać” opakowania, żeby były mniej kłopotliwe w transporcie. Takie działania to przede wszystkim efekt troski o środowisko, ale wymuszają je także unijne zmiany prawne oraz proekologiczne oczekiwania konsumentów. Zdecydowana większość z nich, kupując kosmetyki, zwraca uwagę na to, czy opakowanie jest przyjazne dla środowiska – wynika z raportu „Strategia Plastikowa i Kosmetyki” przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i Deloitte Advisory.