Komunikaty PR

Tarcica meblowa premium – deficytowy produkt tartaczny w Polsce

2015-07-14  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

Przetarcie drewna okrągłego jest pierwszym i kluczowym etapem w produkcji wysokiej jakości mebli, o czym wiedzą zarówno polscy, jak i włoscy producenci. Co ich łączy prócz tego, że tworzą trzon światowej czołówki meblarskiej? Technologie szyte na miarę produktu.

 

Produkcję wysokiej jakości tarcicy meblowej można zaliczyć do najwyższego poziomu wtajemniczenia w zakresie pierwiastkowego przerobu drewna, a niestety jej podaż w Polsce jest wciąż za mała w stosunku do zapotrzebowania. Brakuje małych i średnich tartaków, które wyspecjalizowałyby się w jej wytwarzaniu i dostarczaniu do renomowanych zakładów meblowych. Chodzi nie tylko o tarcicę z wielkowymiarowego drewna liściastego, ale nawet listwy tapicerskie z papierówki. 

- Kłoda, z której chcemy pozyskać konstrukcyjne elementy meblowe najwyższej klasy jakości, musi być potraktowana w sposób specjalny – mówi Tadeusz Jóźwik z firmy Teknika, która od kilkunastu lat transferuje do polskich zakładów know-how doświadczonych włoskich liderów w zakresie przetarcia drewna okrągłego, tj. Primultini, Bongioanni czy Storti.

 

Tarcia iglasta i liściasta

W Polsce maszynom tych marek zaufało wielu producentów mebli, otrzymując gwarancję, że są to technologie szyte na miarę oczekiwanej jakości końcowego wyrobu: tarcicy meblowej o wysokiej wytrzymałości i atrakcyjności wizualnej, pozyskiwanej zarówno z sortymentów iglastych, jak i trudnych w obróbce gatunków liściastych.

- Nasi włoscy partnerzy wciąż udoskonalają oferowane technologie, testowane u  producentów dostarczających tarcicę meblową m.in. czołowym włoskim producentom mebli tapicerowanych, cenionym na całym świecie za najwyższą jakość – mówi Tadeusz Jóźwik. – Ich renoma nie pozwala im pójść na kompromis w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych, dlatego do produkcji oskrzyń stosowana jest tylko tarcica najwyższej jakości.

Jaka technologia sprawdza się najlepiej w tym zadaniu: traki czy pilarki taśmowe?

- Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż obie technologie mają swoje zalety – mówi Tadeusz Jóźwik. – Podczas projektowania linii dla naszych klientów, zawsze bierzemy pod uwagę kilkadziesiąt parametrów, począwszy od podstawowych, takich jak rodzaj surowca, oczekiwana wydajność, po tak szczegółowe dane jak klimat regionu, w którym znajduje się zakład czy wilgotność panująca w hali przetarcia. Wówczas możemy mówić o "szyciu na miarę", co jest usługą wyróżniającą firmę TEKNIKA na rynku.

Nie można również skupiać się jedynie na momencie przetarcia, bo na jakość tarcicy, jaką uzyskamy po przejściu piły, niebagatelne znaczenie ma np. etap korowania i dokładnego oczyszczenia kłody tak, aby ziarna piasku i innych zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się na ostrze piły, nie zarysowały powierzchni deski, co jest szczególnie ważne w przypadku przetarcia miękkiej sosny.

- W tym roku na targach Ligna mogliśmy dostrzec ciekawą propozycję korowarki marki Pribo a także świetną wielopiłę dwuwrzecionową MSA marki Primultini, które uwzględniają te ważne aspekty w produkcji tarcicy meblowej – dodaje Geatano Da Lai, menadżer sprzedaży Primultini i Bongioanni. – Warto było także zwrócić uwagę na nasze specjalne, autorskie rozwiązanie Mecomat, które pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne numeryczne pozycjonowanie pił, co przekłada się na dokładność cięcia i końcową jakość tarcicy.

 

Do mebli tapicerowanych

W zakładach meblowych, szczególnie produkujących meble tapicerowane, które korzystając z dostawców tarcicy nie są zadowolone z jej jakości i chcą postawić na własne zaplecze wytwórcze w tym zakresie, pojawiły się ciekawe propozycje wydajnych i jednocześnie kompaktowych pod względem budowy zespołów tartacznych, takich jak kanter PGS 350 z systemem pił 4/8, który – dzięki dwóm ruchomym głowicom – automatycznie dopasowują się do szerokości ciętych elementów.

- Oczywiście tak jak wszystkie nasze technologie, możemy dopasować kanter do konkretnej produkcji, w zależności czy przecierane mają być kłody średniowymiarowe czy też rozpuszczane same pryzmy – dodaje Tadeusz Jóźwik. – W końcowym efekcie możemy uzyskać cztreostronnie struganą tarcicę. Świetnym uzupełnieniem kantera jest z kolei pilarka pozioma np. cenionej w Polsce marki Salvador, która także pracuje u wielu producentów np. mebli tapicerowanych.

Wiele dużych polskich tartaków zwiększa swoje moce w kierunku produkcji tarcicy budowlanej i jej przerobu na program małej architektury ogrodowej.

- Zupełnie niedoceniony jest potencjał rynku w zakresie wysokiej jakości tarcicy meblowej, dlatego zamiast konkurować z megatartakami warto postawić na tę specjalizację – dodaje Claudio Tornati, prezes zarządu TEKNIKA S.A. – W ciągu pięciu lat produkcja mebli w Polsce wzrosła o 45%, tylko w tym roku powstanie kilka dużych zakładów mebli skrzyniowych i tapicerowanych, które będą potrzebowały wysokiej jakości tarcicy. Po co mają ją kupować za granicą?

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Pierwsza Pomoc z PINTY w drodze do pubów Biuro prasowe
2020-05-29 | 23:00

Pierwsza Pomoc z PINTY w drodze do pubów

Pod koniec maja rzemieślniczy Browar PINTA zaczął w ramach akcji pomocowej #WspieramyPolskiKraft wysyłać do ponad stu otwieranych po lockdownie pubów ponad 5 tys. litrów pilsa
Przemysł Co może cobot? Universal Robots prezentuje zastosowania robotów współpracujących
2020-05-27 | 11:40

Co może cobot? Universal Robots prezentuje zastosowania robotów współpracujących

Warszawa, 27 maja 2020 – Małe i średnie firmy w Polsce w pierwszej kolejności planują robotyzację pakowania i paletyzacji (39,6% badanych), obsługi maszyn (37,6%), montażu
Przemysł Tarcza antykryzysowa. Promotech utrzyma miejsca pracy
2020-05-22 | 10:55

Tarcza antykryzysowa. Promotech utrzyma miejsca pracy

Promotech jest jedną z pierwszych, dużych, białostockich firm, które skorzystały z pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej. Pozwoliło to firmie utrzymać miejsca pracy, mimo

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Lotnictwo

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów. Podobnie jak przewoźnicy czekają na informacje o otwarciu ruchu lotniczego

Na blisko 400 mld dol. szacowane są globalne straty przewoźników lotniczych spowodowane pandemią koronawirusa. Zagrożonych jest ok. 25 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem. Straty liczą także polskie lotniska i działający w kraju przewoźnicy. Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Gdańsku obsługiwał dziennie 14 tys. pasażerów, dziś jest to znacznie poniżej 100 osób. – Każdy miesiąc postoju generuje kilkanaście milionów złotych kosztów, a niestety nie wiadomo, jak długo będzie trwał powrót do normalności – mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Prawo

W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Pilnie potrzebne są zasady funkcjonowania w nowej normalności

Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu – mówi przedstawiciel Forum Związków Zawodowych. Wśród niezbędnych regulacji wymienia te promujące powrót przedsiębiorstw do pełnego funkcjonowania i utrzymywania zatrudnienia, a także konieczność dostosowywania rozwiązań do poszczególnych branż.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Farmacja

Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA pomoże w walce z koronawirusem. Może wzmocnić odporność i wspomóc organizm w walce z infekcjami wirusowymi [DEPESZA]

Naukowcy od lat próbują opracować przeciwciała do nowych metod leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Poszukują też cząsteczek, które pozwoliłyby szybciej zwalczać choroby. Odkryte niedawno przez polskich badaczy właściwości cząsteczki 1-MNA pomagają m.in. w walce z miażdżycą czy zakrzepami. Najnowsze badania wskazują, że może być pomocna także przeciw koronawirusowi, gdyż wykazujee właściwości przeciwzapalne.

Prawo

Koronawirus w wielu krajach może posłużyć za pretekst do ograniczania praw i wolności obywatelskich. Zmiany mogą obowiązywać także po ustaniu pandemii

Na całym świecie rządy zdecydowały się na wykorzystanie technologii i innych środków nadzoru w walce z pandemią SARS-CoV-2. Ta wyjątkowa sytuacja wiąże się też z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, prawa zgromadzeń czy prawa do prywatności. To, jak długo zostaną utrzymane, zależy w dużej mierze od społecznego przyzwolenia na takie działania. – Opinia publiczna skupiona na pandemii koronawirusa często bezrefleksyjnie się na nie godzi – podkreśla prawnik i ekspert Fundacji Panoptykon Wojciech Klicki.