Komunikaty PR

Technologia wizyjna pozwala lepiej kontrolować jakość opakowań

2019-02-13  |  10:00

Dzięki technologii wizyjnej duńskiej firmy TriVision przemysł spożywczy odnosi wymierne korzyści - oszczędzając na kosztownym wycofywaniu produktów, znacznie poprawiając ich jakość, podwyższając efektywność i dostępność systemów wytwarzania. Rozwiązania te pozwoliły zwiększyć wydajność liderom sektora spożywczego - Arla Foods i Danish Crown. Dzięki technologii wizyjnej  wadliwe opakowania znacznie rzadziej przyczyniają się do odrzucenia pełnowartościowych towarów. Obecnie TriVision współpracuje z polskim przemysłem opakowaniowym oraz przemysłem  mięsnym, a w marcu z ofertą firmy będzie można zapoznać się na targach Warsaw Pack.

 

- W Polsce zauważamy duże zainteresowanie skuteczną technologią wizyjną, prostą w użyciu i gwarantującą zabezpieczenie przed kosztownym, niekorzystnym dla wizerunku marki wycofywaniem produktów. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki International Federation of Robotics - IFR), Polska dysponuje tylko 36 robotami przemysłowymi w przeliczeniu na 10 000 pracowników zatrudnionych w przemyśle, co plasuje kraj zdecydowanie poniżej średniej światowej, która kształtuje się na poziomie 74. Oznacza to, że potencjał polskiego rynku jest ogromny. Połączenie kamer i wysokiej jakości oprogramowania pozwala na odpowiednio wczesne wykrywanie błędów i identyfikację etapów produkcji wymagających optymalizacji. Pozwala to dużym przedsiębiorstwom spożywczym na ogromne oszczędności - zapewnia Jesper Bach, CEO w TriVision.

 

Według danych IFR, w 2017 w przemyśle spożywczym w Polsce zainstalowano 100 nowych robotów, w porównaniu do 65 w 2016 r. IFR szacuje, że łączna liczba eksploatowanych robotów w tym przemyśle w Polsce wyniosła 440 sztuk w 2017 - wobec 340 szt. w 2016.

 

- Przemysł spożywczy w Polsce niewątpliwie należy do tych sektorów przemysłowych, które w coraz większym stopniu zaczynają dostrzegać korzyści, jakie można odnieść z robotyzacji produkcji – mówi Krzysztof Łapiński z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych - Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki średnie tempo wzrostu sprzedaży robotów przemysłowych do przemysłu spożywczego w Polsce w latach 2012-2017 wyniosło 28 procent i było wyższe niż przeciętnie w całym przetwórstwie przemysłowym (21 procent). Oznacza to, że sektor ten odznacza się dużym potencjałem, jeśli chodzi o dalszy rozwój robotyzacji i ma szansę stać się jednym z głównych motorów wzrostu sprzedaży robotów w polskiej gospodarce.

 

Mniej liczne i krótsze przestoje

Producent przetworów mlecznych Arla Foods korzysta z technologii wizyjnej firmy TriVision w celu zabezpieczenia produktów przed błędami na opakowaniach. Technologia pozwala na wykrywanie rozszczelnienia opakowań, błędów jakościowych i niepoprawnego oznakowania. Dzięki temu, problemom można zaradzić zanim doprowadzą one do poważnych strat. Arla Foods odnotowuje także mniej nieprawidłowości związanych z jakością, i mniej przestojów produkcyjnych, a jeśli jeszcze przestoje się zdarzają - są znacznie krótsze. Jednocześnie zauważono spadek liczby reklamacji klientów i zmniejszenie liczby wadliwych wyrobów.

- Zanim wprowadziliśmy system firmy TriVision borykaliśmy się z problemem częstych przestojów produkcyjnych. Nowy system pozwolił na zniwelowanie wielu błędów na wszystkich etapach naszej produkcji, dzięki czemu odnotowaliśmy znacznie mniej reklamacji klientów - zapewnia Bjarne Nielsen, kierownik linii produkcyjnej w Arla Foods.

 

Maszyna o wymiarach 80 x 80 cm jest na tyle kompaktowa, że pasuje do każdej linii produkcyjnej. Urządzenie, wyposażone w technologię firmy TriVision, zostało zamontowane w Arla Foods bez konieczności modyfikacji całej linii produkcyjnej. Sekret funkcjonalności maszyny tkwi w umiejętnym połączeniu łatwych w użyciu kamer z zaawansowanym i zoptymalizowanym oprogramowaniem, nad którym eksperci TriVision pracowali blisko 20 lat.

 

Technologia zapobiega zwrotom kontenerów z Chin

Firma Danish Crown, która odpowiada za 21 procent duńskiego eksportu do Chin, wysyła codzienne z każdej fabryki do Państwa Środka 24 kontenery pełne artykułów mięsnych. Wszystkie towary są wyposażone w etykiety z chińskimi oznaczeniami, które trudno sprawdzić ręcznie. Nawet najmniejszy błąd w druku może całkowicie zmienić znaczenie oznakowania. Ponadto za brak możliwości skanowania etykiet grożą kary grzywny.

 

- Jednym z największych wyzwań, związanych z eksportem do Chin, jest długi czas przewozu. Co za tym idzie, błędy w opakowaniach naszych produktów są wykrywane dopiero po długim, kosztownym transporcie. Jeżeli choć raz uda nam się uniknąć błędu na opakowaniu, mogącego doprowadzić do odrzucenia pełnego kontenera i skutkować karą grzywny, to śmiało możemy stwierdzić, że inwestycja w system wizyjny była opłacalna. Dzięki funkcjonalności SmartInspector firmy TriVision od razu widzimy w którym miejscu procesu pakowania pojawiają się problemy, co z kolei pozwala nam uczulić pracowników na konieczność położenia większego nacisku na precyzję - mówi  konsultant ds. IT, Steffen Jørgensen z Danish Crown. Jednocześnie dzięki temu, że opakowania są sprawdzane przed wysyłką, Danish Crown dysponuje szczegółową dokumentacją dotyczącą Jakości pakowania, którą można wykorzystać w razie ewentualnych reklamacji, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości, spowodowane przez spedytora.

 

1500 zdjęć puszek makreli na minutę

Z CanInspector, kolejnej technologii TriVision, korzysta Sæby Fiske-Industri, wiodący na świecie producent makreli w puszkach. Przedsiębiorstwo dostarcza rocznie 130 milionów puszek makreli do klientów na całym świecie. Duża część z nich to produkty „private label”, a 85 proc. eksportu stanowi asortyment z aż 35 różnymi zalewami ziołowymi. Oznacza to, że Sæby Fiske-Industri często przestawia produkcję, w związku z czym technologia wizyjna jest dla firmy bardzo przydatna. Puszki makreli fotografowane są osiem razy na sekundę pod trzema kątami, co oznacza, że maszyna przetwarza prawie 1500 zdjęć na minutę i kontroluje między innymi krawędzie, szatę graficzną i nadruk.

- Korzystamy z doskonałego urządzenia, które sprawdza produkty z nieosiągalną dla człowieka prędkością. Obecnie pracujemy nad kilkoma dodatkowymi programami, które w przyszłości pozwolą nam na znaczne oszczędności - informuje kierownik zakładu, Torben Jensen.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stoiska firmy TriVision na targach Warsaw Pack w dniach 5 – 7 marca br.; Ptak Warsaw Expo Nadarzyn stanowisko nr 16.

 

 

Zdjęcia można pobrać korzystając z linku:

https://www.dropbox.com/sh/3tk2kne5159kxfc/AABz3vVfHUQGpruPwyTgLWhwa?dl=0

Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=smaObMYg0oQ

 

O firmie TriVision:

TriVision oferuje przyjazne dla użytkownika systemy kontroli jakości, oparte na systemach wizyjnych, które zwiększają wydajność produkcji i zmniejszają ilość odpadów, zapewniając najwyższą jakość i integralność produktu. Firma, założona w 1999 roku, ma siedzibę w Danii; zatrudnia ponad 10 pracowników i współpracuje z siecią dostawców technologii.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Stasiak, Omega Communication

Tel. 22 854 16 21, 602 115 401

Email: astasiak@communication.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy NOWOŚCI OD MARKI ŁOMŻA - ŁOMŻA CIEMNE Biuro prasowe
2019-03-15 | 11:12

NOWOŚCI OD MARKI ŁOMŻA - ŁOMŻA CIEMNE

Marka Łomża wprowadza nowość - Łomża Ciemne, czyli piwo dolnej fermentacji typu Schwarzbier o zawartości alkoholu 4,5%. Powstaje przy użyciu aż czterech szlachetnych słodów i
Przemysł spożywczy ŁOMŻA PSZENICZNE 0,0%
2019-03-15 | 11:11

ŁOMŻA PSZENICZNE 0,0%

Po sukcesie, jaki odniosła wprowadzona w 2018 roku Łomża 0,0% - marka zdecydowała się na kolejny wariant całkowicie pozbawiony alkoholu. Łomża Pszeniczne 0,0% jest piwem bezalkoholowym,
Przemysł spożywczy Ruszyła kampania promująca System Jakości Certyfikowany Produkt (CP)
2019-03-13 | 13:00

Ruszyła kampania promująca System Jakości Certyfikowany Produkt (CP)

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, że to co spożywają ma realny wpływ na funkcjonowanie ich organizmu. 85% badanych deklaruje, że zwraca uwagę na informacje zawarte na etykiecie

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Firma

Laptopy, telefony i drukarki najłatwiejszym celem hakerów. Administracja publiczna pilnie potrzebuje certyfikatów cyberbezpieczeństwa

Tylko w 2017 roku podjęto w Polsce 6 mln prób cyberataków na urządzenia końcowe – wynika z danych Związku Cyfrowa Polska. Eksperci podkreślają, że komórki, laptopy i drukarki są furtką, przez którą najłatwiej włamać się do poufnych danych. Wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń to wyzwanie zarówno dla biznesu, jak i administracji, która pilnie potrzebuje certyfikatów cyberbezpieczeństwa m.in. w publicznych przetargach. To poważne wyzwanie zwłaszcza w kontekście wdrażania nowoczesnej sieci 5G.

Media i PR

CNN: Współczesne niewolnictwo i handel ludźmi silniejsze niż kiedykolwiek. Dziennikarze mają tu ogromną rolę do odegrania – uważa Dominika Kulczyk

Mamy do czynienia ze zjawiskiem niewolnictwa na ogromną skalę, to biznes liczony w setkach miliardów dolarów – podkreślają dziennikarze CNN zaangażowani w inicjatywę CNN Freedom Project. Od 2011 roku stacja przygotowała na ten temat ponad 600 reportaży i filmów dokumentalnych. Jednym z takich reportaży jest „Troubled Waters” (pol. „Wzburzone wody”) przygotowany wspólnie z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation na temat niewolniczej pracy dzieci z regionu jeziora Wolta w Ghanie.

Firma

Biznes coraz szybciej przenosi się do chmury. Polski rynek z ogromnym potencjałem rozwoju

Elastyczność, skalowalność, oszczędności i usprawnienie pracy – to główne zalety, które powodują, że na przejście do chmury decyduje się coraz więcej firm. Według danych Eurostatu w Unii Europejskiej z usług chmurowych korzysta ponad 26 proc. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób. W Polsce odsetek ten wynosi 11,5 proc., z czego jedną trzecią stanowią wciąż duże firmy. Ze względu na niskie koszty, rośnie jednak popularność chmury wśród start-upów i mniejszych podmiotów. Z danych IBM wynika, że coraz więcej firm decyduje się również na chmurę hybrydową i tzw. multicloud, czyli korzystanie z usług opartych na kilku chmurach jednocześnie.

Edukacja

Niezdarność dziecka często spowodowana jest poważnym zaburzeniem. Rodzice nierzadko to lekceważą

Częste potykanie się, trudności z kopaniem piłki, ubieraniem się czy posługiwaniem sztućcami – takie symptomy mogą świadczyć o dyspraksji. To zaburzenie, które upośledza rozwój motoryczny malucha, często prowadząc do alienacji. Cierpi na nie nawet co dziesiąte dziecko, częściej chłopcy niż dziewczynki. Objawy dyspraksji mogą być łagodzone dzięki terapii integracji sensorycznej, wymaga to jednak prawidłowej i szybkiej diagnozy. Wielu rodziców myli jednak te zaburzenia z niezdarnością dziecka.

Firma

Kompetencje społeczne zyskują na znaczeniu. To one będą przesądzać o sukcesie na rynku pracy

Efektywny dialog, umiejętność współpracy i mądrze pojęte przywództwo to umiejętności miękkie, które wkrótce będą przesądzać zarówno o sukcesie zawodowym, jak i biznesowym – wynika z najnowszego raportu Orange Polska „Mądre zarządzanie”. Eksperci wskazują, że kompetencje te mocno zyskują na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian technologicznych. Do nowych realiów muszą się dostosować zarówno pracownicy, jak i całe organizacje.