Komunikaty PR

Technologia wizyjna pozwala lepiej kontrolować jakość opakowań

2019-02-13  |  10:00

Dzięki technologii wizyjnej duńskiej firmy TriVision przemysł spożywczy odnosi wymierne korzyści - oszczędzając na kosztownym wycofywaniu produktów, znacznie poprawiając ich jakość, podwyższając efektywność i dostępność systemów wytwarzania. Rozwiązania te pozwoliły zwiększyć wydajność liderom sektora spożywczego - Arla Foods i Danish Crown. Dzięki technologii wizyjnej  wadliwe opakowania znacznie rzadziej przyczyniają się do odrzucenia pełnowartościowych towarów. Obecnie TriVision współpracuje z polskim przemysłem opakowaniowym oraz przemysłem  mięsnym, a w marcu z ofertą firmy będzie można zapoznać się na targach Warsaw Pack.

 

- W Polsce zauważamy duże zainteresowanie skuteczną technologią wizyjną, prostą w użyciu i gwarantującą zabezpieczenie przed kosztownym, niekorzystnym dla wizerunku marki wycofywaniem produktów. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki International Federation of Robotics - IFR), Polska dysponuje tylko 36 robotami przemysłowymi w przeliczeniu na 10 000 pracowników zatrudnionych w przemyśle, co plasuje kraj zdecydowanie poniżej średniej światowej, która kształtuje się na poziomie 74. Oznacza to, że potencjał polskiego rynku jest ogromny. Połączenie kamer i wysokiej jakości oprogramowania pozwala na odpowiednio wczesne wykrywanie błędów i identyfikację etapów produkcji wymagających optymalizacji. Pozwala to dużym przedsiębiorstwom spożywczym na ogromne oszczędności - zapewnia Jesper Bach, CEO w TriVision.

 

Według danych IFR, w 2017 w przemyśle spożywczym w Polsce zainstalowano 100 nowych robotów, w porównaniu do 65 w 2016 r. IFR szacuje, że łączna liczba eksploatowanych robotów w tym przemyśle w Polsce wyniosła 440 sztuk w 2017 - wobec 340 szt. w 2016.

 

- Przemysł spożywczy w Polsce niewątpliwie należy do tych sektorów przemysłowych, które w coraz większym stopniu zaczynają dostrzegać korzyści, jakie można odnieść z robotyzacji produkcji – mówi Krzysztof Łapiński z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych - Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki średnie tempo wzrostu sprzedaży robotów przemysłowych do przemysłu spożywczego w Polsce w latach 2012-2017 wyniosło 28 procent i było wyższe niż przeciętnie w całym przetwórstwie przemysłowym (21 procent). Oznacza to, że sektor ten odznacza się dużym potencjałem, jeśli chodzi o dalszy rozwój robotyzacji i ma szansę stać się jednym z głównych motorów wzrostu sprzedaży robotów w polskiej gospodarce.

 

Mniej liczne i krótsze przestoje

Producent przetworów mlecznych Arla Foods korzysta z technologii wizyjnej firmy TriVision w celu zabezpieczenia produktów przed błędami na opakowaniach. Technologia pozwala na wykrywanie rozszczelnienia opakowań, błędów jakościowych i niepoprawnego oznakowania. Dzięki temu, problemom można zaradzić zanim doprowadzą one do poważnych strat. Arla Foods odnotowuje także mniej nieprawidłowości związanych z jakością, i mniej przestojów produkcyjnych, a jeśli jeszcze przestoje się zdarzają - są znacznie krótsze. Jednocześnie zauważono spadek liczby reklamacji klientów i zmniejszenie liczby wadliwych wyrobów.

- Zanim wprowadziliśmy system firmy TriVision borykaliśmy się z problemem częstych przestojów produkcyjnych. Nowy system pozwolił na zniwelowanie wielu błędów na wszystkich etapach naszej produkcji, dzięki czemu odnotowaliśmy znacznie mniej reklamacji klientów - zapewnia Bjarne Nielsen, kierownik linii produkcyjnej w Arla Foods.

 

Maszyna o wymiarach 80 x 80 cm jest na tyle kompaktowa, że pasuje do każdej linii produkcyjnej. Urządzenie, wyposażone w technologię firmy TriVision, zostało zamontowane w Arla Foods bez konieczności modyfikacji całej linii produkcyjnej. Sekret funkcjonalności maszyny tkwi w umiejętnym połączeniu łatwych w użyciu kamer z zaawansowanym i zoptymalizowanym oprogramowaniem, nad którym eksperci TriVision pracowali blisko 20 lat.

 

Technologia zapobiega zwrotom kontenerów z Chin

Firma Danish Crown, która odpowiada za 21 procent duńskiego eksportu do Chin, wysyła codzienne z każdej fabryki do Państwa Środka 24 kontenery pełne artykułów mięsnych. Wszystkie towary są wyposażone w etykiety z chińskimi oznaczeniami, które trudno sprawdzić ręcznie. Nawet najmniejszy błąd w druku może całkowicie zmienić znaczenie oznakowania. Ponadto za brak możliwości skanowania etykiet grożą kary grzywny.

 

- Jednym z największych wyzwań, związanych z eksportem do Chin, jest długi czas przewozu. Co za tym idzie, błędy w opakowaniach naszych produktów są wykrywane dopiero po długim, kosztownym transporcie. Jeżeli choć raz uda nam się uniknąć błędu na opakowaniu, mogącego doprowadzić do odrzucenia pełnego kontenera i skutkować karą grzywny, to śmiało możemy stwierdzić, że inwestycja w system wizyjny była opłacalna. Dzięki funkcjonalności SmartInspector firmy TriVision od razu widzimy w którym miejscu procesu pakowania pojawiają się problemy, co z kolei pozwala nam uczulić pracowników na konieczność położenia większego nacisku na precyzję - mówi  konsultant ds. IT, Steffen Jørgensen z Danish Crown. Jednocześnie dzięki temu, że opakowania są sprawdzane przed wysyłką, Danish Crown dysponuje szczegółową dokumentacją dotyczącą Jakości pakowania, którą można wykorzystać w razie ewentualnych reklamacji, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości, spowodowane przez spedytora.

 

1500 zdjęć puszek makreli na minutę

Z CanInspector, kolejnej technologii TriVision, korzysta Sæby Fiske-Industri, wiodący na świecie producent makreli w puszkach. Przedsiębiorstwo dostarcza rocznie 130 milionów puszek makreli do klientów na całym świecie. Duża część z nich to produkty „private label”, a 85 proc. eksportu stanowi asortyment z aż 35 różnymi zalewami ziołowymi. Oznacza to, że Sæby Fiske-Industri często przestawia produkcję, w związku z czym technologia wizyjna jest dla firmy bardzo przydatna. Puszki makreli fotografowane są osiem razy na sekundę pod trzema kątami, co oznacza, że maszyna przetwarza prawie 1500 zdjęć na minutę i kontroluje między innymi krawędzie, szatę graficzną i nadruk.

- Korzystamy z doskonałego urządzenia, które sprawdza produkty z nieosiągalną dla człowieka prędkością. Obecnie pracujemy nad kilkoma dodatkowymi programami, które w przyszłości pozwolą nam na znaczne oszczędności - informuje kierownik zakładu, Torben Jensen.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stoiska firmy TriVision na targach Warsaw Pack w dniach 5 – 7 marca br.; Ptak Warsaw Expo Nadarzyn stanowisko nr 16.

 

 

Zdjęcia można pobrać korzystając z linku:

https://www.dropbox.com/sh/3tk2kne5159kxfc/AABz3vVfHUQGpruPwyTgLWhwa?dl=0

Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=smaObMYg0oQ

 

O firmie TriVision:

TriVision oferuje przyjazne dla użytkownika systemy kontroli jakości, oparte na systemach wizyjnych, które zwiększają wydajność produkcji i zmniejszają ilość odpadów, zapewniając najwyższą jakość i integralność produktu. Firma, założona w 1999 roku, ma siedzibę w Danii; zatrudnia ponad 10 pracowników i współpracuje z siecią dostawców technologii.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Stasiak, Omega Communication

Tel. 22 854 16 21, 602 115 401

Email: astasiak@communication.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy BRAK ZDJĘCIA
2019-05-17 | 11:00

Koszyk Polaka – co sprawia, że sięgamy po przekąski?

Przekąski to niemal stały element codziennego jadłospisu standardowego Polaka. Sięgamy po nie w sytuacjach towarzyskich, w chwilach pośpiechu czy niedużego głodu. Polacy swoimi wyborami odczarowują mit niezdrowej przekąski – w
Przemysł spożywczy Tetra Pak po raz kolejny głównym sponsorem Sweets & Coffee Forum
2019-05-14 | 12:00

Tetra Pak po raz kolejny głównym sponsorem Sweets & Coffee Forum

20 maja w hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się V Forum Rynku Kawiarni - Cukierni - Lodziarni - Piekarni Sweets & Coffee Forum – kluczowe, doroczne spotkanie przedstawicieli
Przemysł spożywczy Jantoń podpisuje kolejną umowę na wyłączność z polską winnicą
2019-05-13 | 11:15

Jantoń podpisuje kolejną umowę na wyłączność z polską winnicą

Uroczystego podpisania umowy dokonali: Jakub Nowak, Prezes Zarządu Jantoń S.A. Sp.K. oraz Jarosław Mazurek – właściciel Winnicy Bagieniec. Jestem przekonany, że nasza

Kalendarium

Bankowość

J. Kwieciński: Firmy mogą liczyć na większe wsparcie z następnego budżetu UE. Priorytetem będzie finansowanie prac badawczo-rozwojowych

Wspieranie innowacyjności polskich firm poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych jest priorytetem w polityce spójności w tej perspektywie finansowej – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W przyszłej perspektywie środków na ten cel ma być jeszcze więcej. Dzięki unijnym środkom Polska nadrabia dystans dzielący ją od najbogatszych gospodarek Europy. Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, który wdraża instrumenty finansowe z obecnej perspektywy unijnej, do polskich firm trafiają znaczące sumy z Unii Europejskiej, m.in. na rozwój innowacji. Wartość innowacyjnych projektów inwestycyjnych, które otrzymają dofinansowanie z BGK, to ponad 13 mld zł.

Bankowość

J. Kwieciński: Firmy mogą liczyć na większe wsparcie z następnego budżetu UE. Priorytetem będzie finansowanie prac badawczo-rozwojowych

Wspieranie innowacyjności polskich firm poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych jest priorytetem w polityce spójności w tej perspektywie finansowej – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W przyszłej perspektywie środków na ten cel ma być jeszcze więcej. Dzięki unijnym środkom Polska nadrabia dystans dzielący ją od najbogatszych gospodarek Europy. Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, który wdraża instrumenty finansowe z obecnej perspektywy unijnej, do polskich firm trafiają znaczące sumy z Unii Europejskiej, m.in. na rozwój innowacji. Wartość innowacyjnych projektów inwestycyjnych, które otrzymają dofinansowanie z BGK, to ponad 13 mld zł.

Transport

GDDKiA zlikwiduje przed wakacjami nieczynny punkt poboru opłat na A2. Bez dotkliwych strat dla kasy państwa

Jeszcze przed sezonem wakacyjnym zostanie zlikwidowany uciążliwy dla kierowców, nieczynny punkt poboru opłat na pruszkowskim węźle autostrady A2. Dzięki temu kierowcy będą mieć do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i nie będą zmuszeni zwalniać – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wpływy z przejazdu samochodów do 3,5 tony nie będą na tym odcinku wpływać do kasy państwa, ale nie spowoduje to większych strat dla budżetu, bo i tak 70–80 proc. wpływów z systemu poboru do państwowej kasy opłat generują pojazdy ciężkie.

Regionalne - Dolnośląskie

Pod Wrocławiem rozpoczął działalność zakład do przeglądu i naprawy silników samolotowych m.in. Lufthansy. Inwestycja warta jest 1 mld zł

Powstający za miliard złotych zakład XEOS w Środzie Śląskiej, gdzie do przeglądu i naprawy trafiają najnowocześniejsze silniki wykorzystywane m.in. w samolotach Lufthansy, rozpoczął już działalność. Właśnie rusza drugi etap inwestycji – budowa specjalistycznej komory do testowania silników samolotowych. Taki element ma na wyposażeniu tylko kilka zakładów na świecie. Jednocześnie firma cały czas rekrutuje pracowników, których docelowo ma być ponad 600.