Komunikaty PR

31 października 2019 - Światowy Dzień Miast

2019-10-31  |  13:15
Biuro prasowe

31 października to ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Miast. Ma on zwiększyć zainteresowanie społeczności międzynarodowej globalną urbanizacją, przyspieszyć współpracę między krajami w zakresie wyrównywania szans i rozwiązywania problemów miast oraz przyczynić się do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich na całym świecie. 

Ogólnym tematem Światowego Dnia Miast jest „Better City, Better Life”, a każdego roku ma on inny podtemat, który ma na celu promowanie postępów urbanizacji lub podejmowanie konkretnych wyzwań z niej wynikających. W tym roku święto przebiega pod hasłem: „Zmieniając świat: innowacje i lepsze życie dla przyszłych pokoleń”. 

Główne cele tegorocznego Światowego Dnia Miast to m.in. zwiększenie świadomości tego, w jaki sposób innowacje cyfrowe mogą być wykorzystywane do świadczenia usług w miastach w celu poprawy jakości życia i poprawy środowiska miejskiego; pokazania sposobów, w jakie technologie pionierskie mogą adresować wykluczenie społeczne w miastach; prezentacja nowych technologii, które mogą tworzyć bardziej zintegrowane miasta oraz przedstawienie możliwości wytwarzania energii odnawialnej.

Ponad połowa światowej populacji mieszka teraz w miastach. Każdego dnia przybywa około 200 tys. nowych mieszkańców miast. Przy spodziewanym wzroście liczby mieszkańców miast – wg ONZ do 2050 r. będzie w nich mieszkało ok. 7 mld, czyli ponad 70% całej ludności świata. Urbanizacja jest jednym z najbardziej dynamicznie zmienających się trendów na świecie. Stwarza to szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem związanych z mieszkalnictwem, środowiskiem, zmianami klimatu, infrastrukturą, podstawowymi usługami, dostawami żywności, zdrowiem, edukacją, godnymi miejscami pracy, bezpieczeństwem i zasobami naturalnymi. Zarządzanie miastami – sposób planowania, projektowania, rozwoju i przełomowe innowacje to droga do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. W każdym z tych obszarów kluczem okazuje się efektywne wykorzystanie energii. Miasta mają znaczący wpływ na powodzenie celów porozumienia paryskiego, które określa ramy dla utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza. 

Na szczycie C40 Mayors Summit, który odbywał się w tym miesiącu w Kopenhadze, prezydenci 
i burmistrzowie 94 miast świata omawiali problemy zmian klimatu i wspólne działania w kierunku efektywności elektrycznej miast  oraz przyspieszenia procesu dekarbonizacji miast. W czasie szczytu Danfoss zorganizował kolejne, po zeszłorocznych odbywających się podczas COP24 w Katowicach, #ETtalks Drive. Działaczka na rzecz klimatu, dziennikarka i pozytywistka Signe Wenneberg, jako gospodarz #ETtalks Drive zapraszała uczestników szczytu na wycieczki rowerową rikszą po Kopenhadze, w czasie których rozmawiała z nimi o tym, jak współpracują nad rozwiązaniami zrównoważonego rozwoju miast.  

Rozmowy #ETtalks Drive można obejrzeć tutaj: https://www.danfoss.com/pl-pl/about-danfoss/insights-for-tomorrow/et-talks/ 

Danfoss przygotował też swoisty poradnik dla burmistrzów i prezydentów miast, który oferuje gotowe rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną w miastach. 

Znajdują się tam zagadnienia związane z efektywnością budynków, neutralnym energetycznie obiegiem wody i sposoby wytwarzania energii z oczyszczalni ścieków, sposoby na obniżanie kosztów energii generowanych przez centra danych, odzyskiwanie ciepła z systemów chłodniczych w supermarketach, odzyskiwanie całego ciepła odpadowego. To tylko niektóre z rozwiązań prezentowanych przez Danfoss, ukierunkowanych bezpośrednio na zrównoważony rozwój miast. Rozwiązania opublikowano na stronie https://www.danfoss.com/en/about-danfoss/insights-for-tomorrow/urban-efficiency/. 

W Światowym Dniu Miast warto dowiedzieć się, jak innowacje mogą zmienić życie w miastach na lepsze. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy IKEA pomaga wyposażyć gminne centra kwarantanny w Szczecinie. #PomagamyRazem Biuro prasowe
2020-04-28 | 14:00

IKEA pomaga wyposażyć gminne centra kwarantanny w Szczecinie. #PomagamyRazem

W trudnych momentach zawsze można liczyć na sąsiadów. Troska o lokalną społeczność jest jedną z podstawowych wartości IKEA. Dlatego wspólnie z Urzędem Miasta tworzymy
Samorządy Przez koronawirusa samorządy wygaszają miasta. Oszczędzamy 20 tys. zł dziennie
2020-04-22 | 11:00

Przez koronawirusa samorządy wygaszają miasta. "Oszczędzamy 20 tys. zł dziennie"

Rząd pracuje nad trzecią odsłoną tarczy antykryzysowej, która tym razem ma być skierowana przede wszystkim do samorządów. Jednak władze lokalne, które już od kilku
Samorządy Prądnik Biały – dzielnica lokalnych patriotów
2020-03-26 | 17:45

Prądnik Biały – dzielnica lokalnych patriotów

Czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze coś takiego jak lokalny patriotyzm? Czy mieszkańcy dużych miast identyfikują się ze swoim najbliższym otoczeniem? Odczuwają taką potrzebę, a

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Handel

Ministerstwo Rolnictwa chce zwiększyć popyt na polską żywność. Od końca września łatwiej będzie rozpoznać w sklepie mięso krajowej produkcji

30 września wejdą w życie zmiany w rozporządzeniu sprzed trzech lat, nakazujące umieszczanie na mięsie sprzedawanym na wagę poza napisaną nazwą kraju pochodzenia także wizerunek flagi danego kraju. Ma to pozwolić konsumentowi na pierwszy rzut oka rozpoznać, skąd pochodzi produkt, i wybrać ten z Polski, jeśli jest to dla niego ważny czynnik. Przepis dotyczy mięsa świń, drobiu, kóz i owiec. To drugi po ziemniakach produkt objęty obowiązkiem flagowania.

Nieruchomości

Rośnie popyt na małe mieszkania z balkonem lub ogródkiem. Pandemia koronawirusa zmienia preferencje Polaków dotyczące wynajmu

Około 15 proc. Polaków mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, z czego 5 proc. płaci czynsz rynkowy. To niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, gdzie z wynajmu mieszkania korzysta około 40–45 proc. społeczeństwa. Jak podkreśla Sławomir Imianowski z Resi4Rent, w Polsce wciąż preferowany jest zakup mieszkania na własność, ale coraz więcej młodych ludzi dostrzega zalety wynajmu. Tym bardziej że spowodowany pandemią kryzys zwiększył w społeczeństwie poziom niepewności finansowej. W ostatnich miesiącach chętni na najem szukają lokali z balkonem i ogródkiem, które zostały szczególnie docenione w okresie izolacji.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Finanse

10 mln zł na przyciągnięcie do kraju polskich naukowców z zagranicy. Mają pomóc w opracowaniu szczepionki na koronawirusa i walczyć ze skutkami pandemii

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej chce ściągnąć do kraju naukowców polskiego pochodzenia, którzy wyróżniają się dorobkiem naukowym i mogą pomóc w walce z koronawirusem oraz jego skutkami. Chodzi nie tylko o lekarzy czy biotechnologów, lecz również m.in. ekonomistów. Na ich przeprowadzkę do Polski, sfinansowanie wynagrodzeń i utworzenie dla nich zespołów badawczych przeznaczono 10 mln zł. Krajowe uczelnie i instytuty naukowo-badawcze, które planują zatrudnić naukowców z zagranicy, mogą starać się o te pieniądze jeszcze tylko do końca sierpnia.

Edukacja

Polski rynek odnotował rekordowy wzrost zainteresowania webinarami. Aktywność w tym obszarze wzrosła 12-krotnie

O ponad 1100 proc. wzrosła aktywność webinarowa w Polsce w ciągu dwóch miesięcy pandemii – wynika z badań ClickMeeting. To największy wzrost wśród badanych krajów. Dla przykładu w Niemczech było to 519 proc., w Grecji – 868 proc., a w USA – tylko 39 proc. Organizacja tego typu wydarzeń online stała się dla wielu firm głównym narzędziem zarobkowym. Eksperci prognozują, że nawet po ustaniu pandemii platformy webinarowe będą chętnie wykorzystywane przez firmy i szkoleniowców.