Komunikaty PR

Raport: Janosikowe rabuje Warszawę i inne duże miasta

2019-12-18  |  12:20
Biuro prasowe

Warszawa w 2020 r. zapłaci ponad 1,2 mld złotych Janosikowego. To o niemal 160 mln złotych więcej niż w kończącym się roku. Jak wynika z raportu „Miliardowe straty samorządów, czyli jak Janosikowe hamuje rozwój największych aglomeracji”, gdyby wysokość daniny była wyliczana sprawiedliwie, stolica w 2019 r. nie oddałaby 1,051 mld złotych, a o 55% mniej pieniędzy – jedynie 472 mln złotych.

Janosikowe to quasi-podatek płacony przez zamożniejsze samorządy na rzecz mniej zasobnych. Kontrowersje związane z daniną wynikają m.in. z jej naliczania w oparciu o liczbę zameldowanych, a nie rzeczywistych mieszkańców danego regionu. Taki system jest krzywdzący dla metropolii. Część osób osiedlających się w nich – i tym samym korzystających z lokalnego transportu publicznego, dróg, żłobków czy szkół – nadal bowiem płaci podatki w miejscu meldunku. Tylko w Warszawie, gdzie na co dzień żyje znacznie więcej osób niż jest oficjalnie zarejestrowanych, miasto traci gigantyczne kwoty – 579 mln zł w samym 2019 r. Gdyby wyliczenia były sprawiedliwe, stolica zapłaciłaby jedynie obniżoną o ponad 210 mln zł (z 683 mln zł do 472 mln zł) część powiatową Janosikowego, a część gminna w ogóle nie dotyczyłaby miasta (niemal 369 mln zł).

Ponadto, prof. Marcin Wiącek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że problemem w kontekście obliczania wysokości Janosikowego jest również nieprecyzyjny podział na płatników i beneficjentów daniny. – To że wspólnota ma wysokie dochody, samo przez się nie świadczy o tym, iż jest ona „bogatsza” od innych, gdyż jej potrzeby wydatkowe mogą przekraczać dochody. Z kolei wysokie wydatki nie przesądzają o tym, że mamy do czynienia z samorządem „biedniejszym”, jeśli taki samorząd ma jednocześnie wysokie dochody. Wskazanie „bogatszych” i „biedniejszych” wymaga uwzględnienia zarówno potencjału dochodowego, jak i potrzeb wydatkowych. Obecnie obowiązujące regulacje prawne ignorują to założenie – wyjaśnia prof. Marcin Wiącek.

Janosikowe ogranicza inwestycje

Rosnące wydatki miast, m.in. Warszawy, na energię czy wywóz śmieci, w połączeniu z Janosikowym, a także relatywnie niższymi dochodami z podatku PIT, m.in. w związku z obniżeniem jego wysokości z 18% do 17% i zniesieniem obowiązku fiskalnego dla osób do 26. roku życia, niosą za sobą ryzyko ograniczenia inwestycji, jakie mogłyby zostać przeprowadzone na poziomie gmin czy powiatów.

Bez systemowych reform sposobu finansowania samorządu terytorialnego, bez zapewnienia stabilnych źródeł dochodów, adekwatnych do realizowanych zadań, w tym modyfikacji błędnych rozwiązań, takich jak Janosikowe, rozwój gmin jest zagrożony, a innowacyjne metody finansowania inwestycji jak partnerstwo publiczno-prywatne wyhamują, zanim zdążą nabrać rozpędu – zauważa Magdalena Zabłocka-Foulkes z kancelarii Bird & Bird.

Polacy chcą rozwoju

Tymczasem, zgodnie z przeprowadzonym przez IBRiS badaniem na zlecenie Stowarzyszenia STOP Janosikowe, większość Polaków chciałaby powiązania Janosikowego z inwestycjami. W ocenie 55% respondentów, jego beneficjenci powinni przeznaczać fundusze na cele rozwojowe. Dodatkowo, aż 93,5% Polaków zgadza się z twierdzeniem, że samorządy o dużych dochodach z podatku płaconego przez mieszkańców powinny oferować najwyższą jakość usług dla mieszkańców i inwestować w infrastrukturę.

W 2020 r. Warszawa po raz kolejny odda ponad miliard złotych, zamiast inwestować fundusze w rozwój. Stolicę czeka gwałtowne zaciskanie pasa, w sytuacji gdy przepełnione miasto czeka na kolejną linię metra i dokończenie śródmiejskiej obwodnicy. Zaniedbana i biedna Praga Północ potrzebuje wielkich inwestycji rewitalizacyjnych i infrastrukturalnych – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Stowarzyszenia Stop Janosikowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy IKEA pomaga wyposażyć gminne centra kwarantanny w Szczecinie. #PomagamyRazem Biuro prasowe
2020-04-28 | 14:00

IKEA pomaga wyposażyć gminne centra kwarantanny w Szczecinie. #PomagamyRazem

W trudnych momentach zawsze można liczyć na sąsiadów. Troska o lokalną społeczność jest jedną z podstawowych wartości IKEA. Dlatego wspólnie z Urzędem Miasta tworzymy
Samorządy Przez koronawirusa samorządy wygaszają miasta. Oszczędzamy 20 tys. zł dziennie
2020-04-22 | 11:00

Przez koronawirusa samorządy wygaszają miasta. "Oszczędzamy 20 tys. zł dziennie"

Rząd pracuje nad trzecią odsłoną tarczy antykryzysowej, która tym razem ma być skierowana przede wszystkim do samorządów. Jednak władze lokalne, które już od kilku
Samorządy Prądnik Biały – dzielnica lokalnych patriotów
2020-03-26 | 17:45

Prądnik Biały – dzielnica lokalnych patriotów

Czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze coś takiego jak lokalny patriotyzm? Czy mieszkańcy dużych miast identyfikują się ze swoim najbliższym otoczeniem? Odczuwają taką potrzebę, a

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne - Śląskie

Medyczne innowacje przyspieszają walkę z SARS-CoV-2. Na Śląsku ruszyła budowa unikalnego w skali europejskiej centrum medycznego za 100 mln zł

Telemedycyna, dzięki zdalnemu kontaktowi między personelem medycznym a pacjentem, pomaga ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się takich epidemii jak SARS-CoV-2. Obok sztucznej inteligencji czy analizy danych stanowi jeden z wiodących trendów technologicznych w ochronie zdrowia. Również na tych obszarach swoją działalność skupiać będzie Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu, którego budowa ruszyła właśnie w Zabrzu. Jest to wspólna inwestycja obchodzącego 10. rocznicę działalności Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz firmy Philips. Dzięki połączeniu potencjału intelektualnego oraz doświadczenia obu stron realizowany projekt przyczyni się do rozwoju innowacyjnych technologii w zakresie telemedycyny, e-zdrowia oraz zdalnej diagnostyki.

Handel

Wirtualne kasy fiskalne. Rozmowy w Ministerstwie Finansów na ostatniej prostej

W odpowiedzi na apel wystosowany przez ekspertów Ministerstwo Finansów organizuje spotkanie, podczas którego analizowane będą zagrożenia płynące z rozszerzenia pilotażu wirtualnych kas fiskalnych na branże wrażliwe podatkowo, jak gastronomiczna czy hotelarska. Zmiany mogą odbić się na wpływach do budżetu. Wątpliwości budzą także kwestie bezpieczeństwa takich kas.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają kondycję gospodarki i swojego biznesu. Programy pomocowe są dla nich zbyt skomplikowane

Nastroje przedsiębiorców są nieco lepsze niż w połowie kwietnia – wynika z badania Pracodawców RP. Wciąż jednak dominuje pesymizm. Firmy gorzej oceniają przy tym perspektywy gospodarki niż własne położenie. Swoją przyszłość czarno widzą szczególnie najmniejsze przedsiębiorstwa: prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikrofirmy zatrudniające do dziewięciu pracowników. Przedsiębiorcy mają też zastrzeżenia do sposobu działania programów pomocowych.

Handel

Sprzedaż zabawek przeniosła się do internetu. Tradycyjne sklepy coraz częściej korzystają z nowych form sprzedaży w sieci

Eksperci mówią już o trwałej zmianie nawyków konsumenckich. Mimo otwarcia sklepów i galerii handlowych sprzedaż przez internet wciąż notuje dynamiczne wzrosty. Jedną z kategorii, w których konsumenci chętniej kupują online, są artykuły dla dzieci, również zabawki. – Ten rok przyniósł branży transformację cyfrową – mówi Bartosz Ulman z Orbico. Do sieci przeniosła się nie tylko sprzedaż, lecz również reklama i prezentacja zabawek.