Komunikaty PR

Granit ciągle w cenie

2014-06-20  |  13:40

W ubiegłym roku wartość światowego rynku kamienia przekroczyła 22 mld euro. Od lat największe znaczenie odgrywa na nim granit (m.in. płyty, pomniki oraz elementy dla budownictwa), którego głównym producentem są Chiny. Eksporterem tego typu kamienia jest również Polska, chociaż wielkość importu pozostaje wciąż wyraźnie wyższa.

Z najnowszego raportu włoskiego ośrodka badawczego IMM Carrara pn. „Stone Sector 2014” wynika, że w poprzednim roku globalny rynek kamienia był warty aż 22,3 mld euro (ogólna wartość handlu międzynarodowego), co oznacza wzrost o 4,3 proc. rok do roku. Kilkuprocentowy wzrost to głównie efekt zwiększenia cen wyrobów, które zdrożały z poziomu średnio 197 euro za tonę w 2011 r. do 264 euro za tonę w roku 2013.

Ponad jedna trzecia rynku (34,3 proc.) należy do Chin, dominujących w produkcji granitu. Na kolejnym miejscu znajduje się – mająca przewagę na rynku marmuru – Turcja. Ostatnie miejsce na podium zajmują Włochy.

Światowy rynek wyraźnie się stabilizuje. Mamy jednak do czynienia także z ciekawymi trendami. Mowa przede wszystkim o osłabieniu pozycji Włoch i wzroście roli producentów z Turcji i Indii, którzy zdobywają przewagę dzięki zdecydowanie niższym kosztom pracy” – komentuje Damian Grzonka, właściciel zakładu kamieniarskiego Granitex z Wodzisławia Śląskiego, w którym korzysta się głównie z surowca polskiego oraz sprowadzanego z Indii, RPA i państw skandynawskich.

Polski granit

W przypadku Polski nadal więcej granitu jest importowanego niż eksportowanego. Jak wynika z danych statystycznych publikowanych cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny, nad Wisłę trafiają przede wszystkim materiały z Chin, Indii, RPA oraz krajów skandynawskich. Z kolei Polska eksportuje granity głównie do Szwajcarii oraz Niemiec.

W ostatnim dziesięcioleciu widoczna jest tendencja wskazująca na możliwość wyrównania w ciągu następnej dekady wartości eksportu i importu” – ocenia Damian Grzonka.

Wielkość eksportu polskich kamieni utrzymywała się w ostatnich dwóch latach na poziomie ok. 240 tys. ton. Wysokość importu jest wyższa o ponad 150 tys. ton. W tym czasie odnotowano wzrost jego wartości – ze 143 mln zł w 2012 r. do ponad 160 mln zł w roku 2013.

Wzrost był możliwy dzięki granitowi, który odpowiada za ponad połowę (blisko 140 tys. ton o wartości ponad 90 mln zł) całości eksportu kamieni polskich. Pod względem wartości surowy granity i wyroby z granitu są sobie równe (po ok. 46 mln zł), chociaż pod względem wielkości liczonej w tonach przewaga granitów nieprzetworzonych jest bardzo duża (118 wobec 19 tys. ton).

Jak wskazuje Grzonka, to właśnie granit jest obecnie najbardziej perspektywicznym polskim kamieniem. Przy utrzymaniu aktualnego trendu wzrostowego w produkcji i przetwórstwie granitu możliwa jest znaczna poprawa w bilansie handlowym kraju.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Dobre perspektywy dla rynku cementu w Europie Wschodniej Biuro prasowe
2020-03-18 | 12:00

Dobre perspektywy dla rynku cementu w Europie Wschodniej

Jak wskazują wyniki najnowszego raportu PMR, zatytułowanego "Rynek cementu w Rosji, na Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie 2020". Prognozy rozwoju na lata 2016-2021", produkcja
Surowce BRAK ZDJĘCIA
2019-05-27 | 13:00

Grupa Synthos zarządza kadrami dzięki SAP HCM i Gavdi

Grupa Synthos, jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, od stycznia 2019 roku zarządza obszarem HR dzięki rozwiązaniu SAP HCM i autorskim produktom Gavdi. W ramach projektu przygotowano obsługę
Surowce Re – made in Sweden. Stena Recycling i Volvo Cars ze wspólną kampanią
2019-05-21 | 15:50

Re – made in Sweden. Stena Recycling i Volvo Cars ze wspólną kampanią

  Re – made in Sweden Stena Recycling i Volvo Cars ze wspólną kampanią na rzecz recyklingu samochodów  Ruszyła wspólna kampania

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

[DEPESZA] Połowa Polaków obetnie wydatki wielkanocne ze względu na pandemię. Tylko co trzecia osoba ich nie zmniejszy

Zgodnie z badaniem Barometr Providenta przeprowadzonym w lutym na tegoroczne Święta Wielkanocne Polacy zamierzali wydać średnio 637 zł, czyli o 74 zł więcej niż przed rokiem. W związku z rozwojem pandemii koronawirusa w marcowym badaniu tylko 30 proc. zapowiedziało, że utrzyma założony wcześniej budżet. Prawie połowa Polaków zamierza ciąć świąteczne wydatki. Deklarują tak przede wszystkim seniorzy.

Prawo

Obawy o utratę pracy najsilniejsze od 10 lat. Gdyby się potwierdziły, bez zatrudnienia zostałoby 3,6 mln osób

26 proc. pracowników obawia się, że straci pracę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy – wynika z nowej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. To najsilniejsze obawy w historii tych analiz, czyli od 10 lat. Najmniej o swoją zawodową przyszłość boją się osoby pracujące na etacie na czas nieokreślony, najbardziej – osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych oraz na umowach o pracę, ale na czas określony. Gdyby ich obawy miały się spełnić, bez pracy pozostałoby 3,6 mln osób. – Liczymy, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi, ale nie spodziewam się mniejszej liczby bezrobotnych niż 2,5 mln osób do końca tego roku – komentuje wyniki badania Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Zalew wniosków o restrukturyzacje może sparaliżować sądy. Konieczne są zmiany w prawie restrukturyzacyjnym

Pandemia koronawirusa może oznaczać wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Dostosowanie prawa restrukturyzacyjnego do pandemii – m.in. automatyczne otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i wstrzymanie egzekucji tylko na skutek złożenia wniosku – pozwoli większej liczbie przedsiębiorców skorzystać z tych instrumentów. – W przeciwnym wypadku czeka nas paraliż sądów – ocenia Piotr Zimmerman z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.