Komunikaty PR

20. rocznica telefonii komórkowej w Polsce

2016-10-27  |  13:20
Biuro prasowe
Do pobrania inf.pras ( 0 MB )

We wrześniu tego roku obchodziliśmy 20. rocznicę wprowadzenia na polski rynek telefonii mobilnej. Raport „Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” przeprowadzony przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) pokazuje, jaką drogę przebyła technologia mobilna i przybliża rozwiązania, do których będzie należeć przyszłość. Na pewno wśród nich nie zabraknie SMS-ów, ponieważ aż 86% uczestników badania zadeklarowało, że będzie korzystało z tej funkcjonalności częściej niż teraz.

Nie ulega wątpliwości, że życie Polaków bardzo się zmieniło dzięki technologii mobilnej. 11 lat upłynęło od momentu wprowadzenia standardu GSM (1996) do momentu, w którym na jednego mieszkańca Polski przypadała jedna karta SIM (2007). W tym samym roku na światowym rynku pojawił się pierwszy iPhone, a rok później zadebiutował system Android. Przed rokiem 1999 telefon komórkowy pozwalał wyłącznie na połączenia głosowe i przesyłanie SMS-ów. Dzisiaj telefonia mobilna zapewnia w każdej chwili dostęp do poczty elektronicznej, rozmów wideo, bieżących informacji z całego świata oraz usług takich jak zakupy e-comerce czy płatności mobilnych.

Z badania „Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” wynika, że Polacy są bardzo silnie związani ze swoimi telefonami. Niektórzy użytkownicy pozbawieni dostępu do tego urządzenia mogą odczuwać zdenerwowanie, panikę a nawet przerażenie. Dzisiaj smartfony zapewniają nie tylko podstawowe funkcje komunikacyjne takie jak rozmowy i SMS-y, ale również oferują dostęp do szeregu serwisów użytkowych i rozrywkowych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

„Przez 20 lat obecności technologii mobilnej GSM na polskim rynku, bardzo zmienił  się sposób, w jaki wykorzystujemy nasze telefony. Używamy ich znacznie częściej niż kiedyś i na znacznie szerszą skalę. Badanie przeprowadzone na zlecenie PIIT pokazuje, że Polacy są niezwykle mocno przywiązani do swoich telefonów niezależnie od płci oraz wieku. Aż 2/3 badanych deklaruje, że zawsze ma telefon przy sobie, a zdaniem prawie połowy ankietowanych jest wręcz niezbędny w życiu codziennym. Przekłada się to na siłę SMS-ów, które trafiają bezpośrednio na urządzenie, z którym jego posiadacze się prawie nie rozstają. Z innych badań rynkowych wynika również, że wiadomości tekstowe są odczytywane znacznie szybciej, niż np. e-maile.  Poza tym powiadomienia SMS świetnie sprawdzają się w przypadku zagrożenia lub w sytuacji kryzysowej i są coraz chętniej wykorzystywane przez urzędy do komunikacji z mieszkańcami. Warto jednak pamiętać, że mobile to jedna z najdynamiczniej rozwijających się technologii na rynku. Dzięki telekomunikacji dynamicznie rozwijać się będą takie dziedziny jak telemedycyna, elektromobilność czy przemysł obronny. Karty SIM znajdą zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Nic nie wskazuje jednak, aby nowoczesne technologie wyparły SMS-y, ponieważ aż 86% respondentów wskazało, że w przyszłości będzie korzystało z tej funkcjonalności częściej niż teraz.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że do 2020 roku 50% obywateli i aż 95% firm, sprawy urzędowe załatwiać będzie online, a 85% transakcji w Polsce ma się odbywać bez udziału gotówki, co wymaga rozwoju płatności mobilnych. W ciągu najbliższych 5 lat 72% polskich firm osiągnie wysoki poziom nasycenia technologiami cyfrowymi, co pozwoli im obniżyć koszty działalności. Bardzo dynamicznie rozwijać będzie się Internet Rzeczy, czyli wymiana danych między urządzeniami na skalę przemysłową. W ślad za nim rośnie rynek mobilnej komunikacji między urządzeniami (M2M). Eksperci oceniają, że jego wartość będzie zwiększać się każdego roku o 20-25%. Szacuje się, że na polskim rynku już teraz aktywnych jest ok. 2,5 mln kart SIM M2M. Najczęstsze zastosowania M2M obejmują usługi związane z bezpieczeństwem fizycznym, medycyną bądź ratownictwem medycznym, a także sterowaniem procesami przemysłowymi lub biznesowymi. Technologie telekomunikacyjne są stosowane między innymi w pojazdach – samochodach osobowych czy pojazdach komunikacji miejskiej, gdzie mechanizm M2M pozwala identyfikować pojazdy wzajemnie unikając kolizji. Karty SIM zapewniają także transfer danych pomiędzy terminalami płatniczymi czy urządzeniami medycznymi.

Przebyliśmy długą drogę od 1999 roku gdy telefon służył jedynie do rozmów i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Dziś mówi się o rewolucji mobilnej, jednak patrząc na skalę zastosowań już wprowadzonych i tych planowanych, można odnieść wrażenie, że prawdziwa rewolucja dopiero przed nami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja GIAP przyciąga nowe technologie do Polski Biuro prasowe
2020-09-10 | 10:00

GIAP przyciąga nowe technologie do Polski

Wzrasta zapotrzebowanie na cyfrowe mapowanie dróg. Technologia ta będzie już niedługo wykorzystywana powszechnie przez administrację publiczną oraz GDDKiA. Pilotażowy projekt
Telekomunikacja BRAK ZDJĘCIA
2020-08-20 | 11:00

Infobip zaufanym partnerem GSMA

Reprezentujacą interesy operatorów komórkowych GSMA przyznała firmie Infobip, specjalizującej się w globalnej komunikacji w chmurze, status zaufanego partnera w programie Identity Revenue Acceleration Initiative. Wspiera to
Telekomunikacja BRAK ZDJĘCIA
2020-08-18 | 12:30

One Equity Partners zainwestował w Infobip – światowego lidera CPaaS

Fundusz private equity One Equity Partners zainwestował w Infobip, globalną platformę komunikacyjną w chmurze pozwalającą na płynne dwukierunkowe interakcje między przedsiębiorstwami i ich klientami, a także ułatwiająca integrację

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Handel

Handel przyspiesza z cyfryzacją. Pierwsze centra handlowe w pełni zautomatyzowały swoje programy lojalnościowe

Blisko 2/3 Polaków należy do przynajmniej jednego programu lojalnościowego, a 72 proc. korzysta z niego w aplikacji mobilnej. Galerie stawiają mocny akcent na ich wygodę i rozbudowę o kolejne funkcjonalności. Dlatego warszawskie centra: Galeria Mokotów i Westfield Arkadia oraz wrocławska Wroclavia całkiem zdigitalizowały swój program lojalnościowy, poszerzając go o cashback, czyli zwrot części pieniędzy za zakupy. – Cyfryzacja centrów handlowych jest naturalnym procesem i będziemy dalej wychodzić naprzeciw potrzebom klientów w tym zakresie – zapowiada Kamila Mąsior, digital manager w Unibail-Rodamco-Westfield.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września. Uprości przygotowania do budowy domu i przyspieszy inwestycję

Nowe prawo budowlane wprowadza zmiany mające ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Jedną z nich jest podział projektu budowlanego na trzy odrębne części. Prostsze ma być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, a dodatkowo zwiększy się lista inwestycji, które nie będą wymagały pozwoleń. Nowe prawo ułatwi też legalizację części samowoli budowlanych. – Usystematyzowanie przepisów sprawi, że łatwiej będzie zwykłemu Kowalskiemu – ocenia Konrad Młynkiewicz z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Motoryzacja

Śląsk wspiera innowacyjne firmy technologiczne. Doinwestuje m.in. budowę pierwszej w pełni polskiej baterii dla samochodów elektrycznych

Ponad 260 zgłoszonych projektów i 20 mln zł na dokapitalizowanie małych i średnich firm, które inwestują w nowe technologie – to efekt działalności Śląskiego Funduszu Rozwoju. Projekt jest elementem Śląskiego Pakietu dla Gospodarki realizowanego przez samorząd województwa w ramach uzupełnienia rządowej tarczy antykryzysowej. – Inwestycje, w które się angażujemy, wpisują się w globalne trendy, takie jak elektromobilność, zielona energia czy automatyka i robotyka. To pierwszy krok do transformacji gospodarczej regionu śląskiego – mówi Marcin Wilk, prezes zarządu Śląskiego Funduszu Rozwoju.