Komunikaty PR

20. rocznica telefonii komórkowej w Polsce

2016-10-27  |  13:20
Biuro prasowe
Do pobrania inf.pras ( 0 MB )

We wrześniu tego roku obchodziliśmy 20. rocznicę wprowadzenia na polski rynek telefonii mobilnej. Raport „Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” przeprowadzony przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) pokazuje, jaką drogę przebyła technologia mobilna i przybliża rozwiązania, do których będzie należeć przyszłość. Na pewno wśród nich nie zabraknie SMS-ów, ponieważ aż 86% uczestników badania zadeklarowało, że będzie korzystało z tej funkcjonalności częściej niż teraz.

Nie ulega wątpliwości, że życie Polaków bardzo się zmieniło dzięki technologii mobilnej. 11 lat upłynęło od momentu wprowadzenia standardu GSM (1996) do momentu, w którym na jednego mieszkańca Polski przypadała jedna karta SIM (2007). W tym samym roku na światowym rynku pojawił się pierwszy iPhone, a rok później zadebiutował system Android. Przed rokiem 1999 telefon komórkowy pozwalał wyłącznie na połączenia głosowe i przesyłanie SMS-ów. Dzisiaj telefonia mobilna zapewnia w każdej chwili dostęp do poczty elektronicznej, rozmów wideo, bieżących informacji z całego świata oraz usług takich jak zakupy e-comerce czy płatności mobilnych.

Z badania „Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” wynika, że Polacy są bardzo silnie związani ze swoimi telefonami. Niektórzy użytkownicy pozbawieni dostępu do tego urządzenia mogą odczuwać zdenerwowanie, panikę a nawet przerażenie. Dzisiaj smartfony zapewniają nie tylko podstawowe funkcje komunikacyjne takie jak rozmowy i SMS-y, ale również oferują dostęp do szeregu serwisów użytkowych i rozrywkowych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

„Przez 20 lat obecności technologii mobilnej GSM na polskim rynku, bardzo zmienił  się sposób, w jaki wykorzystujemy nasze telefony. Używamy ich znacznie częściej niż kiedyś i na znacznie szerszą skalę. Badanie przeprowadzone na zlecenie PIIT pokazuje, że Polacy są niezwykle mocno przywiązani do swoich telefonów niezależnie od płci oraz wieku. Aż 2/3 badanych deklaruje, że zawsze ma telefon przy sobie, a zdaniem prawie połowy ankietowanych jest wręcz niezbędny w życiu codziennym. Przekłada się to na siłę SMS-ów, które trafiają bezpośrednio na urządzenie, z którym jego posiadacze się prawie nie rozstają. Z innych badań rynkowych wynika również, że wiadomości tekstowe są odczytywane znacznie szybciej, niż np. e-maile.  Poza tym powiadomienia SMS świetnie sprawdzają się w przypadku zagrożenia lub w sytuacji kryzysowej i są coraz chętniej wykorzystywane przez urzędy do komunikacji z mieszkańcami. Warto jednak pamiętać, że mobile to jedna z najdynamiczniej rozwijających się technologii na rynku. Dzięki telekomunikacji dynamicznie rozwijać się będą takie dziedziny jak telemedycyna, elektromobilność czy przemysł obronny. Karty SIM znajdą zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Nic nie wskazuje jednak, aby nowoczesne technologie wyparły SMS-y, ponieważ aż 86% respondentów wskazało, że w przyszłości będzie korzystało z tej funkcjonalności częściej niż teraz.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że do 2020 roku 50% obywateli i aż 95% firm, sprawy urzędowe załatwiać będzie online, a 85% transakcji w Polsce ma się odbywać bez udziału gotówki, co wymaga rozwoju płatności mobilnych. W ciągu najbliższych 5 lat 72% polskich firm osiągnie wysoki poziom nasycenia technologiami cyfrowymi, co pozwoli im obniżyć koszty działalności. Bardzo dynamicznie rozwijać będzie się Internet Rzeczy, czyli wymiana danych między urządzeniami na skalę przemysłową. W ślad za nim rośnie rynek mobilnej komunikacji między urządzeniami (M2M). Eksperci oceniają, że jego wartość będzie zwiększać się każdego roku o 20-25%. Szacuje się, że na polskim rynku już teraz aktywnych jest ok. 2,5 mln kart SIM M2M. Najczęstsze zastosowania M2M obejmują usługi związane z bezpieczeństwem fizycznym, medycyną bądź ratownictwem medycznym, a także sterowaniem procesami przemysłowymi lub biznesowymi. Technologie telekomunikacyjne są stosowane między innymi w pojazdach – samochodach osobowych czy pojazdach komunikacji miejskiej, gdzie mechanizm M2M pozwala identyfikować pojazdy wzajemnie unikając kolizji. Karty SIM zapewniają także transfer danych pomiędzy terminalami płatniczymi czy urządzeniami medycznymi.

Przebyliśmy długą drogę od 1999 roku gdy telefon służył jedynie do rozmów i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Dziś mówi się o rewolucji mobilnej, jednak patrząc na skalę zastosowań już wprowadzonych i tych planowanych, można odnieść wrażenie, że prawdziwa rewolucja dopiero przed nami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Pobierz jedną z trzech aplikacji z Huawei AppGallery i odbierz atrakcyjne bonusy Biuro prasowe
2020-02-13 | 13:30

Pobierz jedną z trzech aplikacji z Huawei AppGallery i odbierz atrakcyjne bonusy

Huawei przygotował atrakcyjne promocje za pobranie jednej z trzech aplikacji z Huawei AppGallery. Każdy, kto zainstaluje na swoim urządzeniu aplikację Legimi, otrzyma kod na darmowego e-booka
Telekomunikacja Pobierz jedną z trzech aplikacji z Huawei AppGallery i odbierz atrakcyjne bonusy
2020-02-13 | 13:30

Pobierz jedną z trzech aplikacji z Huawei AppGallery i odbierz atrakcyjne bonusy

Huawei przygotował atrakcyjne promocje za pobranie jednej z trzech aplikacji z Huawei AppGallery. Każdy, kto zainstaluje na swoim urządzeniu aplikację Legimi, otrzyma kod na darmowego e-booka
Telekomunikacja BRAK ZDJĘCIA
2020-02-13 | 13:00

Podziel się opinią o aplikacji w Huawei AppGallery i wygraj bezprzewodowe słuch

Huawei zaprasza do udziału w konkursie „Skomentuj i wygraj”, w którym użytkownicy sklepu z aplikacjami Huawei AppGallery mogą otrzymać Punkty Huawei, a także wygrać bezprzewodowe słuchawki Huawei FreeBuds 3. By

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Co czwarty nastolatek doświadcza przemocy w internecie. Świadomość zagrożeń wśród rodziców jest wciąż niewystarczająca

Średnio co piąty nastolatek był ośmieszany, a co czwarty – wyzywany w internecie. Tymczasem aż 84 proc. rodziców sądzi, że ich dzieci nigdy nie doświadczyły w sieci słownej przemocy – wynika z badań NASK. Oprócz hejtu młodzież coraz powszechniej styka się też z takimi zagrożeniami jak patostreaming, treści pornograficzne czy fake newsy, a ich lista stale się wydłuża. Kluczem do obrony przed nimi jest edukacja i świadomość po stronie rodziców i nauczycieli. W tym celu w lutym – w ramach obchodów 16. Dnia Bezpiecznego Internetu – odbywa się w całej Polsce blisko 4 tys. inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

UOKiK wytypował kolejne potencjalne piramidy finansowe. W ostatnich trzech latach znalazł na rynku 19 takich podmiotów

W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób. UOKiK podkreśla, że inwestowanie w piramidy finansowe – których struktura przypomina domek z kart – każdorazowo wiąże się z dużym ryzykiem utraty środków, dlatego konsumenci powinni być wyczuleni na konkretne sygnały ostrzegawcze.

Problemy społeczne

Zagrożonych ubóstwem jest 7 mln Polaków. Do 2030 roku ich liczba może spaść do 1,5 mln

W skrajnym ubóstwie żyje 2 mln Polaków, a blisko 7 mln jest zagrożonych ubóstwem. Dzięki połączeniu środków krajowych i unijnych do 2030 roku liczba osób zagrożonych biedą może spaść do 1,5 mln. – Konieczne jest jednak, by polityka rządowa i wydatki ze środków unijnych wzajemnie się uzupełniały, a procedury rozliczania projektów były prostsze – ocenia dr hab. Ryszard Szarfenberg z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu.

 
 

Transport

PESA i Orlen coraz bardziej zaawansowane w budowie lokomotywy na wodór. Ma być gotowa w 2021 roku

W 2021 roku ma być gotowa lokomotywa wodorowa, nad którą wspólnie pracują bydgoska PESA i PKN Orlen. Pojazd ma być wyposażony w autonomiczne sterowanie, a obie spółki są już na zaawansowanym etapie przygotowywania pełnej specyfikacji, po której ruszy faza projektu i budowy. Docelowo nowa technologia ma zostać wdrożona komercyjnie na dużą skalę, również w pojazdach do przewozu osób.