Komunikaty PR

Branża transportowa w dobie rynkowych wyzwań

2019-10-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
ConTrust
Communication

ul. 1 sierpnia 6A
02-134 Warszawa
contact|contrust.pl| |contact|contrust.pl
+48 22 370 28 87
www.contrust.pl

Branża transportowa w Polsce znalazła się pod silną presją wytycznych Unii Europejskiej. Nowe normy dotyczące emisji CO2 wpłynęły na konieczność wprowadzenia zmian w strategiach biznesowych spółek z branży TSL. Zdaniem ekspertów Shell Lubricants, przełomowe technologie i środki smarne klasy premium mogą wpłynąć na zwiększenie efektywności flot transportowych, a także przygotować je do pracy w nowej rzeczywistości.

 

Rada Unii Europejskiej opowiedziała się za redukcją emisji CO2 przez lekkie samochody dostawcze. W praktyce oznacza to, że w 2030 roku będę one emitowały co najmniej o 30% mniej CO2  niż w 2021 roku. Pośrednim celem wyznaczonym na rok 2025 jest zmniejszenie emisji o 15%[1]. To bardzo ambitny plan, którego realizacja stanowi wyzwanie, zarówno dla branży motoryzacyjnej, jak i transportowej. Eksperci przewidują, że w związku z rozwojem gospodarczym w Polsce, jak i w Europie będzie rosła potrzeba przewozów ładunków. Osiągnięcie celów redukcyjnych będzie wymagać optymalizacji procesów, inwestycji w innowacje, a także wykorzystania nowych technologii i odpowiednich środków smarnych.

 

„Cele redukcyjne postawione przed branżą transportową stanowią kluczowy krok nie tylko w kierunku zmniejszenia emisji CO2, ale także unowocześnienia europejskiego transportu drogowego. W związku z tym, że są one ściśle powiązane z obniżeniem zużycia paliwa, stały się impulsem do wprowadzenia zmian w konstrukcjach silników. Są motorem napędowym do opracowywania nowych środków smarnych, które spełniają coraz surowsze wymagania, zapewniają najwyższą ochronę w wymagających warunkach pracy i mają wpływ na zmniejszenie poziomu emisji toksycznych składników powstających w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. W odpowiedzi na potrzeby klientów Shell wprowadził do swojej oferty syntetyczny olej silnikowy Shell Rimula R6 LME Plus 5W-30 (CK-4). Produkt został opracowany z myślą o najnowszych, rygorystycznych specyfikacjach branżowych obowiązujących zarówno w Europie, jak i USA. Nowy olej nie tylko spełnia najnowsze wymogi ACEA, JASO i API, ale także posiada aprobaty wielu wiodących producentów OEM, takich jak MAN, Volvo, Caterpillar, Mack czy Scania. Na rynku pojawia się coraz więcej technologii, które mogą pomóc w spełnieniu norm emisji CO2” – powiedział Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Lubricants.

 

Nowe technologie zmieniają transport

Według danych przedstawionych w raporcie Shell Lubricants „Europejska flota pojazdów ciężkich a inteligentna konserwacja: jak osiągnąć przewagę konkurencyjną?”, aż 75% firm transportowych wykorzystuje już co najmniej jedną nową technologię[2]. Choć dane przedstawione przez Shell Lubricants dowodzą, że firmy transportowe w znacznej mierze rozumieją korzyści płynące ze stosowania innowacyjnych rozwiązań uwzględniających zasady zrównoważonego rozwoju, to w raporcie zdefiniowano pewne przeszkody stojące na drodze postępu. Wśród wielu opisanych barier znajduje się brak wiedzy – 61% przedstawicieli branży transportowej przyznało, że brak odpowiednich kompetencji utrudnia im wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Ponadto, firmy skupiają się wyłącznie na krótkoterminowych oszczędnościach. Przedsiębiorstwa nie są świadome tego, że dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań i wysokiej jakości środków smarnych mogą znacznie ograniczyć całkowity koszt utrzymania (TCO - ang. Total Cost of Ownership).

 

Współpraca drogą do celu

Zdecydowana większość przedsiębiorstw transportowych dostrzega korzyści wynikające ze zdobywania wiedzy. Aż 77% managerów flot stwierdziło, że ich personel zajmujący się konserwacją odniósłby korzyści z dodatkowego szkolenia, które pomogłoby im w optymalizacji. Co więcej, 89% przedstawicieli branży ankietowanych w ramach raportu Shell Lubricants „Europejska flota pojazdów ciężkich a inteligentna konserwacja: jak osiągnąć przewagę konkurencyjną?” przyznało, że chętnie nawiązałoby współpracę z dostawcą środków smarnych, który mógłby doradzać im, jak korzystać z olejów i smarów w ramach optymalizacji praktyk konserwacyjnych.

 

Transport drogowy jest siłą napędową gospodarki. To dzięki samochodom dostawczym i tzw. TIR-om do fabryk dostarczane są surowce do produkcji, a na półkach sklepów znajdują się towary. Bez efektywnych procesów logistycznych, świat nie byłby w stanie normalnie funkcjonować. Wyższy stopień uregulowania branży i rosnące koszty utrzymania sprawiają, że dla właścicieli firm transportowych kluczowe znaczenie mają zwiększenie wydajności i minimalizacja przestojów, ograniczenie zużycia paliwa oraz zmniejszenie emisji. Żeby zadbać o sprawne funkcjonowanie floty i stymulować postęp firmy, powinni oni sięgać po wsparcie ekspertów zewnętrznych. Komentarz do raportu Shell Lubricants wskazuje, że choć środki smarne stanowią zaledwie 1–2% całkowitego kosztu konserwacji, mogą zmniejszyć koszty operacyjne aż o 30%.

 


[1] https://www.gov.pl/documents/33372/436746/Projekt_KPEiK_na_lata_2021-2030.pdf/aaefd8b3-0dff-3cdd-f016-b9c478b96ce1

[2] Badanie zlecone przez Shell Lubricants i przeprowadzone przez firmę badawczą Edelman Intelligence, powstało na podstawie 350 rozmów przeprowadzonych z pracownikami sektora flotowego, którzy kupili, mieli wpływ na zakup lub używali środków smarnych / smarów w ramach pracy wykonywanej na terenie 7 krajów (USA, Chin, Indii, Niemiec, Rosji, Indonezji oraz Wielkiej Brytanii) w okresie od marca do kwietnia 2018 r.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Fracht FWO Polska o sytuacji na rynku lotniczym cargo Biuro prasowe
2019-11-12 | 12:00

Fracht FWO Polska o sytuacji na rynku lotniczym cargo

Fracht FWO Polska, globalny operator logistyczny dla przemysłu, podsumował pierwsze trzy kwartały 2019 roku działalności w obszarze frachtu lotniczego. W tym okresie firma odnotowała wzrost
Transport Milion pasażerów w wakacje na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia
2019-11-06 | 15:00

Milion pasażerów w wakacje na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia

Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia, jeden z największych węzłów przesiadkowych w Polsce oraz system sprzedaży biletów DworzecOnline.pl podsumowują minione wakacje. W
Transport BRAK ZDJĘCIA
2019-11-06 | 12:30

Dachser z godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019

Dachser, operator logistyczny o globalnym zasięgu, został nagrodzony prestiżowym godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2019. Firma zawdzięcza ten sukces swoim pracownikom - laureaci konkursu wybierani są bowiem na podstawie badania

Polecane

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Patronaty Newserii

Gala Złote Spinacze 2019

Transport

Polska 13. najszybciej rozwijającym się rynkiem e-handlu na świecie. Firmy muszą jednak szukać nowych usług, żeby się wyróżnić

Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. W przyszłym roku jego wartość ma przekroczyć 60 mld zł, zakupy online robi już co drugi Polak, a branża wciąż ma przed sobą duży potencjał do rozwoju. Nic dziwnego, że konkurencja na rynku się zaostrza. Firmy działające w e-commerce muszą szukać swoich nisz i nowych usług, które pozwolą im lepiej odpowiadać na oczekiwania klientów. A te związane są głównie z jak najkrótszym czasem dostawy. W Polsce wystartowała właśnie pierwsza platforma online, która pozwala na automatyczną wycenę i zlecenie wysyłki palet w transporcie detalicznym. To rozwiązanie może podnieść konkurencyjność zwłaszcza małych i średnich firm, skracając proces wynajmowania zewnętrznego transportu.

Handel

Wymiana rekomendacji pomaga rozwijać biznes i pozyskiwać nowe kontrakty. Dzięki nim małe i średnie firmy w Polsce uzyskały 471 mln zł dodatkowego przychodu

Polecenia są skutecznym narzędziem rozwijania biznesu. Rekomendacja udzielona przez innego przedsiębiorcę pozwala szybciej i skutecznej zdobywać nowych klientów i partnerów biznesowych. Średnio jedna na trzy rekomendacje kończy się zawarciem kontraktu – na dodatek przy zerowych kosztach marketingu. Mimo to większość firm nie przykłada dużej wagi do networkingu i budowania relacji. Przedsiębiorcy nie wiedzą też, jak skutecznie przekazywać rekomendacje, dlatego coraz częściej decydują się na przyłączenie do międzynarodowych organizacji takich jak BNI.

Ochrona środowiska

M. Boni: Wypracowanie wspólnych celów klimatycznych podczas COP25 w Madrycie będzie trudne do osiągnięcia

2 grudnia startuje w Madrycie szczyt klimatyczny COP25, na którym mają zostać sprecyzowane kolejne globalne cele polityki klimatycznej i ograniczania emisji dwutlenku węgla. W konferencji weźmie udział około 25 tys. delegatów z blisko 200 państw świata, a także m.in. szwedzka nastoletnia aktywistka ekologiczna Greta Thunberg. Były europoseł Michał Boni ocenia, że porozumienie będzie trudne do osiągnięcia m.in. ze względu na postawę Stanów Zjednoczonych, które wycofały się z Porozumienia Paryskiego. Podkreśla też, że zrewidowania wymaga również polska polityka energetyczna, która cieszy się coraz mniejszym poparciem społecznym.

Firma

Globalny koncern tytoniowy otwiera w Warszawie kolejną inwestycję. W trzy lata zatrudni ponad 850 osób

Należąca do Grupy Japan Tobacco spółka JTI zainwestowała dotąd na polskim rynku przeszło 800 mln dolarów, głównie w rozwój swoich fabryk zlokalizowanych niedaleko Łodzi. Kolejną inwestycję uruchomi w Warszawie. W nowym centrum usług biznesowych, które będzie świadczyć usługi m.in. z zakresu finansów, marketingu i sprzedaży na skalę globalną, zamierza w trzy lata zatrudnić ponad 850 osób. Rekrutacja na niektóre stanowiska już się rozpoczęła.