Rozwiązania logistyczne Dachser dla branży energii odnawialnych
Aktualnie Dachser Air & Sea Logistics obsługuje kilkanaście kluczowych firm z branży energii odnawialnych w Europie, USA i Azji. Gałęzie przemysłu związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych – głównie z wiatru i słońca – należą obecnie do najszybciej rozwijających się na świecie. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpił dynamiczny wzrost inwestycji w tej dziedzinie i ze względu na zaangażowanie wielu krajów oraz oferowane ulgi budowlane i podatkowe dla inwestorów, z pewnością ten trend będzie się nadal utrzymywał. Firma Dachser proponuje specjalistyczne, branżowe rozwiązania logistyczne dla paneli słonecznych, elementów konstrukcyjnych elektrowni wiatrowych oraz innych produktów z tego segmentu.
„Wymagania dotyczące transportu i magazynowania towarów z branży energii odnawialnej są bardzo wysokie” – mówi Robert Pastryk, Dyrektor Generalny Dachser Air & Sea Logistics w Polsce. „Dachser od lat przewozi panele słoneczne oraz konstrukcje nośne i ma tu spore doświadczenie, dlatego została powołana specjalna komórka do realizacji tego typu projektów” – wyjaśnia. W ramach łańcucha dostaw operator łączy standardowe i niestandardowe rozwiązania transportowe, dostosowane do potrzeb klientów. Dla transportu komponentów stosowane są usługi „od drzwi do drzwi” oraz „od drzwi do portu”. Firma dysponuje specjalistycznym magazynem w Waddinxveen koło Rotterdamu, gdzie trafiają wyroby produkowane za oceanem, które są następnie dystrybuowane w ramach sieci European Logistics lub usług logistyki projektowej Dachser Cargoplus.
„Dla naszych klientów oferujemy koordynację usług związanych z transportem towarów wrażliwych oraz doświadczenie ekspertów z biur Dachser Solar Service Center w Europie, Ameryce i Azji” – wyjaśnia Robert Pastryk. „Nasze systemy IT gwarantują szybką i terminową dostawę just-in-time do zakładów zajmujących się montażem komponentów, magazynów lub innych odbiorców” – dodaje. Dzięki zastosowaniu jednego systemu IT do zarządzania logistyką magazynową i transportem na całym świecie, operator zapewnia sprawny, optymalnie zaplanowany przepływ towarów. Realizuje również usługi importowe oraz odprawę celną.
W 2012 roku Dachser, międzynarodowy operator logistyczny, wygenerował obrót w wysokości 4,41 miliarda euro, zatrudniając 21 650 pracowników w 347 oddziałach na całym świecie. Firma dostarczyła 49,8 milionów przesyłek o łącznej wadze 37,46 milionów ton.

Rohlig Suus Logistics otwiera spółkę w Rumunii

Hegelmann Group rozpoczyna ekspansję w USA

Burkhard Eling nowym CEO w DACHSER
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Dostawy szczepionek do państw UE ruszą pełną parą w II kwartale. Wtedy może pojawić się problem z wydolnością systemu szczepień
Komisja Europejska zakontraktowała do tej pory w sumie 2,3 mld dawek szczepionek na COVID-19 od sześciu firm farmaceutycznych. Jeżeli rozmowy z dwoma kolejnymi zakończą się podpisaniem umów, ta liczba jeszcze wzrośnie. – UE już w tej chwili ma dużo więcej dawek, niż sama potrzebuje – mówi dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, dr Marek Prawda. Dostawy mają ruszyć w pełni w II kwartale br., ale niektóre kraje się niecierpliwią i prowadzą z producentami indywidualne rozmowy dotyczące zakupu dodatkowych szczepionek. Jak podkreśla ekspert, te negocjacje nie mogą w żaden sposób ograniczać wywiązywania się z dostaw w ramach unijnego programu.
Problemy społeczne
Na Podhalu kryzys z branży turystycznej rozlewa się na inne branże. Część przedsiębiorców zamierza działać mimo obostrzeń

2020 rok był bardzo trudny dla przedsiębiorców turystycznych na Podhalu. Tatry mogło odwiedzić o 40 proc. turystów mniej niż przed rokiem, a największą bolączką jest zamknięcie turystyki w sezonie zimowym. Rządowe tarcze nie obejmą wszystkich poszkodowanych, co powoduje, że kryzys zaczyna się już rozlewać na inne branże. – Doszliśmy do takiego momentu, gdzie jest tylko frustracja, bunt i nieposłuszeństwo. Może się okazać, że faktycznie część biznesów otworzy się mimo obostrzeń – mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Finanse
Fundusze liczą na okazje do inwestowania w branżach dotkniętych kryzysem. Ich aktywność rośnie, ale prawie połowa spodziewa się mniejszych budżetów na inwestycje

90 proc. funduszy aktywnych w Polsce, pomimo pandemii i kryzysu, dobrze ocenia swoją obecną sytuację. 66 proc. określą ją jako stabilną, a 24 proc. spodziewa się poprawy – wynika z badania „Barometr branży Private Equity i Venture Capital”. W 2021 rok wchodzą z ostrożnym optymizmem. – Inwestorzy oceniają, że ten rok będzie szansą na zakup spółek po dobrych cenach, które zostały skorygowane podczas pandemii, albo na sprzedaż firm, które nie zostały dotknięte kryzysem – informuje Piotr Dalak z JP Weber, współautor raportu.
Problemy społeczne
Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.