Komunikaty PR

Trentino jesienią – esencja północnych Włoch

2019-10-18  |  07:30
Biuro prasowe
Do pobrania trasy ( 0.48 MB )

Jesień to idealny czas na połączenie aktywności pod gołym niebem ze zwiedzaniem muzeów oraz kosztowaniem regionalnych smakołyków. W malowniczym włoskim Trentino wielbiciele jesiennych wycieczek znajdą miejsca, w których będą mogli napawać się widokiem kolorowej natury oraz schronić się przed ewentualnym jesiennym deszczem. Po zmroku warto zrelaksować się przy akompaniamencie lokalnych specjałów.  

Trentino to region, w którym odpoczywać można na wiele sposobów, bez względu na porę roku.  By poczuć ducha tych terenów najlepiej połączyć ze sobą kilka możliwości spędzania czasu. Jesienne Trentino zaprasza na spektakl z kolorami natury w roli głównej.

 

Barwne szlaki

Trentino jesienią to przede wszystkim festiwal kolorów. Na rodzinną wycieczkę warto wybrać ścieżkę wśród buków Paganella. Trasa wokół Fai della Paganella jest pełna atrakcji zarówno dla dzieciaków, jak i dorosłych. Podziwiać można między innymi unikatową florę i faunę. Po wędrówce warto odpocząć na leżaku, obserwując miarowe ruchy koron drzew i słuchając muzyki komponowanej przez naturę.

Wartym rozważenia pomysłem jest również obejrzenie wielowiekowych kasztanowców
w Brentonico. Szlak rozpoczyna się na parkingu przy ulicy Santa Catarina. Na początku trasy naszym oczom ukaże się piękna panorama doliny Vallagarina oraz rozległe pola uprawne. By zobaczyć stare kasztanowce należy dotrzeć do średniowiecznej miejscowości Castione, należącej do gminy Brentonico.

Kolejną wartą uwagi trasą jest Cordogne San Giovanni. Niektórzy jej jesienną odsłonę porównują do malarskiego płótna. Przemieszczając się pośród zachwycających odcieniami buków (od palonej żółci po rozgrzaną czerwień), można podziwiać szczyty Pale di San Martino i Monte Pavione, zielone łąki San Giovanni oraz turkusową taflę jeziora w Val Noana.

Regionalne przysmaki

Trentino to doskonałej jakości jedzenie i trunki. Po wędrówce warto udać się na zasłużony odpoczynek, który można rozpocząć posiłkiem składającym się z regionalnych specjałów. Podczas jesiennej wizyty w tym regionie warto skosztować oliwy znad Gardy, tradycyjnej pizzy, włoskich jabłek, kasztanów oraz sera Trentingrana.

Miłośnicy wina powinni zdecydowanie skusić się na Marzemino i Teroldego oraz musujące Trentodoc. W Trentino można też skosztować czegoś mocniejszego, np.  grappy, polecanej po posiłku na lepsze trawienie.  

Przy okazji jedzenia warto wspomnieć o festiwalu Festa della Noce, który w drugi weekend listopada (9-10.11) odbędzie się w Bleggio Superiore. Impreza ta jest poświęcona orzechom włoskim, które w Bleggio są zbierane od wieków. Warto dodać, iż Bleggio Superiore często jest określane mianem „muzeum pod gołym niebiem” – wciąż żyje tam wiele legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ciekawa jest między innymi opowieść o przysiółku Balbido, który ponoć był schronieniem dla czarownic, uznawanych za winne nieurodzajów i klęsk żywiołowych. Duch minionych czasów przejawia się również w architekturze. Mury domów w Balbido ozdobione są artystycznymi malunkami przedstawiającymi codzienne życie miasteczka.

Fascynujące muzea

Jeśli już o muzeach mowa… w Trentino znajduje się wiele wartych uwagi obiektów. Jedną
z nieoczywistych propozycji jest Muzeum Strachów na Wróble w Valsugana, które jest dowodem na kreatywność i zaradność rolników z różnych zakątków Trentino. Warto również znaleźć czas na  MUSE, czyli nowoczesne muzeum nauki w Trento. Ekspozycja pokazuje, że środowisko naturalne zmienia się w zależności od położenia. Pisząc o Trento, nie sposób pominąć Muzeum Lotnictwa Giani Caproni. Fascynujące jest również  MART w Rovereto, którego zbiory stanowią jedną z największych kolekcji sztuki współczesnej we Włoszech.

To tylko niektóre z możliwości spędzania czasu w Trentino. Region oferuje wiele tras rowerowych, trekkingowych, muzeów, festiwali oraz innych atrakcji. Jest do świetne miejsce zarówno na rodzinne wakacje, jak i wojaże z grupą przyjaciół.

 

Więcej informacji na temat innych atrakcji regionu Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl/

Jak dojechać do Trentino?

Do Trentino najszybciej dotrzemy samolotem, zaś z lotniska – autobusem lub taksówką. Poniżej mapa, na której napisano, jaka odległość dzieli poszczególne rejony Trentino od najbliższych lotnisk. Oczywiście latają tam tanie linie, takie jak Wizzair i Ryanair. Z Polski można również jechać samochodem lub autobusem, ale jest to dłuższa podróż. Podróż samochodem z Warszawy do Trento (stolicy regionu) może trwać ok. 16 h.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Zimowy lockdown powiększa długi branży turystycznej Biuro prasowe
2021-01-18 | 08:50

Zimowy lockdown powiększa długi branży turystycznej

Zimowy lockdown kolejny raz pokrzyżował wyjazdowe plany wielu Polaków. Już co trzecia osoba w związku z pandemią odłożyła lub zrezygnowała z wydatków na ten cel –
Turystyka „Kto czyta, nie błądzi” – warto czytać etykiety
2021-01-15 | 08:00

„Kto czyta, nie błądzi” – warto czytać etykiety

13 stycznia, w rocznicę wprowadzenia obowiązującej definicji Polskiej Wódki, chronionego oznaczenia geograficznego, nieoficjalnego święta naszego narodowego trunku – ruszyła
Turystyka Poznaj nowe Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe
2021-01-10 | 13:40

Poznaj nowe Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe

Projekt Baltic Heritage Routes wdrażany jest od września 2017 roku przez grupę 11 partnerów z Polski, Szwecji, Niemiec oraz Litwy. Głównym celem projektu było zaprojektowanie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Polskie lotniska mierzą się z największym kryzysem w historii. Część portów czeka upadłość lub będzie musiała się przebranżowić

Pandemia i lockdowny spowodowały, że polskie lotniska mierzą się z największym kryzysem w historii. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podaje, że w całym 2020 roku liczba wszystkich operacji lotniczych spadła o 58,7 proc. w porównaniu do 2019 roku. Większość lotnisk regionalnych musi walczyć o utrzymanie płynności finansowej, a przed nimi jeszcze co najmniej dwa trudne sezony. Na wsparcie państwa raczej nie powinny liczyć, więc niektóre porty czeka upadłość lub przynajmniej znaczące zmiany w działalności.

Handel

Sanepid przeprowadza nawet 1300 kontroli dziennie w otwartych placówkach gastronomicznych. Tymczasem sądy uchylają kary za łamanie obostrzeń

Sądy administracyjne rozpatrują w ostatnich tygodniach dziesiątki spraw, które dotyczą kar nakładanych przez sanepid za złamanie pandemicznych obostrzeń. Niedługo rozpraw może być jeszcze więcej, ponieważ według Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej obecnie sanepid wykonuje nawet 1300 kontroli dziennie w całym kraju. Jednak w większości przypadków są one rozstrzygane na korzyść obywateli i przedsiębiorców. Sądy uchylają kary i zwracają uwagę m.in. na brak właściwej podstawy prawnej oraz niezgodność rządowych zakazów i nakazów z Konstytucją. Przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad wznowieniem działalności mimo groźby kary z sanepidu, może to zachęcić do masowego łamania lockdownu.

Handel

Amnesty International: Bogate kraje kupiły już ponad 80 proc. dostaw szczepionek. Biedne zaszczepią w tym roku tylko 1 na 10 osób

Ponad 80 proc. dostaw szczepionek Pfizera-BioNTechu i Moderny planowanych na 2021 rok zostało już sprzedanych do bogatych krajów. Te zakontraktowały już wystarczającą liczbę dawek, aby do końca roku zaszczepić całą swoją populację prawie trzykrotnie. Tymczasem biedniejsze nie będą w stanie zaszczepić nawet lekarzy czy osób z grup ryzyka. Blisko 70 krajów o niższych i średnich dochodach w tym roku zaszczepi tylko 1 na 10 swoich obywateli – wynika z danych Amnesty International. Organizacja podkreśla, że – zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka – na bogatszych państwach spoczywa odpowiedzialność za pomoc tym, które dysponują mniejszymi zasobami, a bez solidarności nie uda się zakończyć globalnej pandemii COVID-19. Według WHO będzie to możliwe dopiero po wyszczepieniu około 70 proc. całej światowej populacji. 

Problemy społeczne

Ojcowie poświęcają dzieciom więcej czasu w pandemii. Prawie co trzeci przyznaje, że poprawiło to relacje rodzinne

Ponad 60 proc. ojców w czasie pandemii spędza więcej czasu ze swoimi dziećmi. To przekłada się na poprawę wzajemnych relacji. – Jest to bardzo pozytywny skutek uboczny pandemii koronawirusa. Dzięki temu rośnie rola ojców w wychowywaniu dzieci – mówi dr Dariusz Cupiał z Tato.net. Raport o ojcostwie „Stato’20” pokazał również, że ojcowie, którzy nie mieszkają z dziećmi, odczuwają pogorszenie sytuacji – w czasie pandemii nie mają z nimi kontaktu lub jest on bardzo utrudniony. W Polsce wciąż mało popularne są inicjatywy wspierające mężczyzn w ojcostwie, a dodatkowo nie sprzyjają im regulacje prawne i praktyka sądów. Dlatego eksperci postulują szereg zmian.