Komunikaty PR

Tynki zewnętrzne – odświeżone i zadbane

2013-08-01  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl
Do pobrania PRESS ( 0 MB )

Śmiało można stwierdzić, że elewacja, oprócz swojej tradycyjnej roli, pełni też poniekąd wizytówkę naszego domu. Warto zatem zadbać o taki wygląd tynków zewnętrznych, który sprawiać będzie przyjemność zarówno mieszkańcom, jak i wszystkim gościom.

Tynki zewnętrzne przez cały rok poddawane są dość ciężkiej próbie – na ich wygląd wpływ mają przecież zarówno zmienne warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne, jak i np. porastające je grzyby. Co zatem zrobić, by jak najdłużej cieszyć się piękną i zadbaną elewacją?

Czasem wystarczy zwykłe mycie

- Przede wszystkim warto wyrobić sobie nawyk systematycznego mycia elewacji. Przynajmniej raz w roku, np. podczas wiosennych porządków, powinniśmy zadbać także o czystość ścian zewnętrznych – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Ta banalna z pozoru czynność przez większość osób jest zupełnie pomijana. Jest to dziwne tym bardziej, że sprzątanie wnętrza czy mycie okien uznawane jest za coś naturalnego, natomiast często zapomina się o tynkach zewnętrznych.

- A to błąd, tym bardziej, że mycie elewacji nie należy do specjalnie trudnych czy wymagających zadań. By znacznie poprawić wygląd naszego domu, zwykle wystarczy przecież woda, szczotka i odrobina detergentu – dodaje Paweł Kwaśniewski.

Czym i jak myjemy?

Środki czystości należy dopasować do rodzaju elewacji i stopnia jej zabrudzenia. Zanim rozpoczniemy mycie, warto w jakimś mniej widocznym miejscu, np. z tyłu domu, sprawdzić, jak na naszą pracę reaguje tynk.

Powinniśmy też wiedzieć, że np. w przypadku tynków mineralnych, o ile nie zostały one wcześniej zabezpieczone specjalną farbą, do mycia należy użyć samej wody, bowiem intensywne szorowanie ściany szczotką skutkować może starciem powierzchni.

- Tynki akrylowe z kolei, z uwagi na ich wysoką podatność na porost różnego rodzaju grzybów, mchów czy glonów, należy czyścić wodą z dodatkiem środków grzybobójczych – wyjaśnia przedstawiciel TACKa.

Środki te warto stosować tym bardziej, jeśli tuż przy naszym domu rosną drzewa. Bo choć często nie jesteśmy w stanie „gołym okiem” stwierdzić pojawienia się różnych zarodników roślin, to możemy być niemal pewni, że prędzej czy później zniszczą one strukturę tynku.

Uszkodzenia mechaniczne

Na wygląd naszej elewacji wpływ mają także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, warto więc przy okazji corocznego mycia usunąć od razu wszystkie widoczne ubytki. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by ubytki uzupełniać dokładnie takim samym tynkiem, jaki pokrywa nasze ściany, bowiem poszczególne rodzaje materiałów różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami fizycznymi.

- Jeśli np. do naprawy  uszkodzonego tynku  akrylowego, użyjemy tynku mineralnego, przysporzy nam to więcej problemów, niż korzyści. Z uwagi na różną chłonność obu materiałów, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się plam, które trudno będzie później pokryć zwykłą farbą – przestrzega Paweł Kwaśniewski.

By osiągnąć zadowalający efekt, nie należy także uzupełniać ubytków punktowo. Tynk powinno się delikatnie rozprowadzić na boki, tak, by uzyskać jednolitą powierzchnię. Przed rozpoczęciem prac trzeba także odpowiednio przygotować podłoże, usuwając wszystkie luźne, kruszące się elementy, a ubytki o większej powierzchni wypełniając klejem.

Malowanie elewacji

Zdarzyć się może też oczywiście tak, że kupujemy dom, którego elewacja przez wiele lat pozostawała zaniedbana. W takim przypadku, ściany zewnętrzne powinniśmy przede wszystkim wyszorować, by usunąć wszelkie zarodniki mchów czy porostów, a następnie całość pomalować farbą z dodatkiem środka grzybobójczego.

Na malowanie elewacji zewnętrznej możemy zdecydować się także po to, by po prostu odświeżyć czy też zupełnie zmienić wygląd naszego domu. Warto przy tym poświęcić kilka chwil na wybór odpowiedniego rodzaju farby.

- Jeśli zależy nam przede wszystkim na utrzymaniu tynku w czystości, powinniśmy rozważyć zakup farby bazującej na żywicy mikrosilikonowej, z tzw. efektem lotosu, czyli samooczyszczania się powierzchni. Wtedy krople deszczu, zamiast wsiąkać czy rozbijać się na naszej elewacji, będą się po niej toczyć, zbierając przy tym kurz – opisuje przedstawiciel firmy TACK.

Innym rozwiązaniem będą farby krzemianowe, które charakteryzują się najdłuższym utrzymywaniem wybranego przez nas koloru. W tym przypadku ograniczeniem może być jednak rodzaj tynku – farby krzemianowych nie można stosować np. na tynkach akrylowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument W drugiej połowie 2020 r. przybyło zadłużonych bankrutów Biuro prasowe
2021-02-25 | 08:00

W drugiej połowie 2020 r. przybyło zadłużonych bankrutów

Druga połowa 2020 roku była rekordowa pod względem liczby upadłości konsumenckich. Sądy orzekły ją wobec 8,4 tys. osób - to blisko dwukrotnie więcej niż w pierwszym
Konsument Perły Ceramiki UE 2020 dla płytek Opoczno
2021-02-23 | 12:53

Perły Ceramiki UE 2020 dla płytek Opoczno

Jury konkursu Perły Ceramiki UE 2020 przyznało aż siedem nagród kolekcjom płytek ceramicznych i gresowych z polskiego Opoczna, w tym Perłę Ceramiki Dystrybutorów i Perłę
Konsument Electrolux PerfectCare będzie kontynuować edukację ekologiczną w 2021 r.
2021-02-22 | 08:00

Electrolux PerfectCare będzie kontynuować edukację ekologiczną w 2021 r.

Electrolux będzie kontynuować w nadchodzącym roku szerokie działania z zakresu edukacji ekologicznej. Firma będąca liderem kategorii AGD w Dow Jones Sustainability World Index skupi się

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

OFE do całkowitej likwidacji. Każda decyzja w sprawie zgromadzonych tam oszczędności będzie oznaczać utratę części środków

1 czerwca ma zacząć obowiązywać nowa ustawa, która ostatecznie zlikwiduje otwarte fundusze emerytalne. Nastąpi to 28 stycznia 2022 roku, a zgromadzone na nich pieniądze zostaną przetransferowane domyślnie na Indywidualne Konta Emerytalne lub na wniosek posiadacza rachunku w OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wybór przyszłego emeryta w każdym z tych przypadków będzie oznaczał utratę części środków. Przeniesienie środków do IKE wiąże się z pobraniem 15-proc. opłaty przekształceniowej, z kolei do ZUS – z podatkiem od emerytur i niemożnością dziedziczenia środków. – Te zmiany nastąpią bez konsultacji społecznych – mówi ekonomistka WSB w Poznaniu, dr Edyta Wojtyla.

 

Handel

Allegro chce przejąć część wartego 340 mld zł rynku zakupów firmowych. Na nowej platformie zniżki hurtowe i odroczone płatności cieszą się największym zainteresowaniem

W czasie pandemii duża część wydatków zakupowych Polaków przeniosła się do e-handlu. Do internetowych zakupów przekonały się również firmy. Według szacunków przytaczanych przez Allegro wartość zakupów firmowych w kanale online przekroczyła 340 mld zł w 2020 roku. Znacząca część tego rynku jest do zagospodarowania przez ofertę giganta polskiego e-commerce, w czym ma pomóc uruchomiona na początku lutego nowa platforma Allegro Biznes. Korzyści dla kupujących to m.in. odroczona płatność do 60 dni i rabaty przy dużych zamówieniach oraz cenniki hurtowe. W ofercie są nie tylko produkty odpowiadające na podstawowe, ale jednocześnie szerokie potrzeby wszystkich przedsiębiorców, np. artykuły papiernicze, produkty do sprzątania czy sprzęt IT. Oferta jest również dostosowana do bardzo specyficznych branż, takich jak warsztaty samochodowe, firmy budowlane czy gabinety kosmetyczne.

Handel

Powstaje projekt wspólnej europejskiej chmury. Ma przyspieszyć wdrażanie takich rozwiązań w polskich firmach

Ze względu na pandemię koronawirusa masowa migracja polskich przedsiębiorstw do chmury jest już nieunikniona. Firmy wciąż mają jednak obawy dotyczące tego procesu. Przykładowo 44 proc. z nich wymaga, aby ich centra danych podlegały unijnej legislacji. Odpowiedzią ma być GAIA-X, czyli koncepcja europejskiej infrastruktury chmurowej, w ramach której usługi będą świadczone przez lokalnych dostawców z Europy. Projekt może być motorem napędowym do szybszego wdrażania rozwiązań chmurowych w polskich firmach, chociaż jak pokazują najnowsze dane GUS, obecnie już prawie 40 proc. średnich oraz 60 proc. dużych firm w Polsce korzysta z płatnych rozwiązań cloud computingu.

Handel

Kraje globalnego Południa potrzebują lepszego dostępu do szczepionek na COVID-19. Pandemia jest tam nie tylko problemem zdrowotnym, ale także przyczyną głodu

– Najbardziej dokuczliwym skutkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w krajach globalnego Południa jest nie tyle sam COVID-19, co klęska głodu. W wielu krajach pandemia spowodowała zamknięcie lokalnych gospodarek, masowe bezrobocie, przerwanie łańcuchów dostaw i wzrost cen – wymienia Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Dlatego biedne kraje Afryki, Azji czy Ameryki Południowej pilnie potrzebują szczepień przeciwko COVID-19. W ramach programu COVAX do końca tego roku do najbiedniejszych państw ma trafić co najmniej 1,3 mld dawek. To jednak kropla w morzu potrzeb. Pierwsze szczepionki trafiły w ubiegłym tygodniu do Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej.