Komunikaty PR

Dlaczego wady postawy nie są chorobą zawodową?

2019-12-02  |  15:30
Biuro prasowe
  • Najczęściej diagnozowanymi chorobami zawodowymi w Polsce są choroby zakaźne lub pasożytnicze, pylice płuc oraz przewlekłe choroby narządu głosu.
  • Wykaz schorzeń zawodowych nie uwzględnia jednak niektórych problemów zdrowotnych polskich pracowników jak nabyte wady postawy czy problemy kardiologiczne.
  • Grupowe ubezpieczenie zdrowotne pomaga w szybkim zdiagnozowaniu problemu i podjęciu leczenia.

 

Z najnowszych analiz opublikowanych w Centralnym Rejestrze Chorób Zawodowych wynika, że w zeszłym roku odnotowano łącznie 2 022 nowych przypadków tych schorzeń (o 4% więcej niż rok wcześniej). Największą liczbę stwierdzono w województwie śląskim – 19% wszystkich przypadków. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio województwa mazowieckie (12%) i dolnośląskie (10%). Inaczej jednak wygląda sytuacja, jeżeli pod uwagę weźmiemy liczbę zachorowań na 100 000 osób pracujących. W tym wypadku na pierwszym miejscu znajduje się Podlasie, na drugim Warmia i Mazury, a na trzecim Śląsk.

 

Patrząc wyłącznie na liczbę nowych zachorowań, można mieć wrażenie, że choroby zawodowe nie są dużym problemem. To błąd. Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze są to schorzenia przewlekłe, z którymi od momentu zachorowania można się zmagać nawet do końca życia. Po drugie, ostatnia zmiana w wykazie chorób zawodowych została wprowadzona w 2009 r. Wymaga on zatem aktualizacji. Wielu polskich pracowników zmaga się np. z chorobami kręgosłupa wynikającymi z długotrwałego przebywania w pozycji wymuszonej, czy problemami kardiologicznymi o podłożu stresowym. Tego typu problemy zdrowotne nie znajdują się na liście chorób zawodowych, a powinny – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

 

Od momentu ostatniej zmiany wykazu chorób zawodowych odnotowano prawie 24 tys. nowych przypadków zachorowań – 15,3 tys. dotyczyło mężczyzn, a 8,5 tys. kobiet. Z kolei od 2001 na schorzenia wynikające z warunków pracy zapadło 56 tys. pracowników.

 

Kto jest najbardziej narażony na choroby zawodowe?

Dane gromadzone w Centralnym Rejestrze Chorób Zawodowych pokazują również, w jakich profesjach najczęściej dochodzi do zachorowań. W zeszłym roku najwięcej było ich w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa (31%), przetwórstwa przemysłowego (27%) oraz edukacji (15%). Biorąc jednak pod uwagę współczynnik zapadalności na choroby zawodowe (ilość przypadków na 100 000 pracujących), najbardziej narażoną grupą są górnicy. W ich przypadku wynosi on aż 184,5. W drugim z kolei najbardziej narażonym sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa wynosi on zaledwie 26, a średnia dla wszystkich branż to 12,9.

 

Najbardziej narażone branże

Łączna liczba zachorowań w 2018

Współczynnik zapadalności na 100 000 pracujących

Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo

620

26

Przetwórstwo przemysłowe

544

20,3

Edukacja

281

24

Górnictwo i wydobywanie

255

184,5

Opieka zdrowotna i pomoc społeczna

83

9,4

Źródło: Beata Świątkowska, Wojciech Hanke, N. Szeszenia-Dąbrowska, Choroby zawodowe w Polsce w 2018 r., Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Centralny Rejestr Chorób Zawodowych, Łódź 2019

 

 

Jakie są problemy współczesnych pracowników?

Zawarte w wykazie 26 chorób zawodowych nie wyczerpuje jednak listy schorzeń, z jakimi borykają się polscy pracownicy. Wśród problemów, które już niedługo mogą okazać się powszechne, są nabyte wady postawy. Owszem, wśród obecnie uznawanych za choroby zawodowe problemów znajdują się schorzenia układu ruchu, ale dotyczą one przede wszystkim kończyn górnych oraz stanów zapalnych w stawach. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, do których powstania może się przyczynić długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji, jak chociażby siedzenie, nie są objęte wykazem.

 

Ryzyko zmian w kręgosłupie dotyczy coraz większej liczby pracowników. Systematycznie rośnie odsetek osób, które w trakcie pracy przebywają głównie w pozycji siedzącej. Dodatkowo wpływa to także na zwiększenie ryzyka problemów kardiologicznych z powodu małej ilości ruchu. Charakter wykonywanych obowiązków nieustannie ewoluuje i pracodawcy, decydując, jakie badania i konsultacje kontrolne uwzględnić w działaniach profilaktycznych w ramach medycyny pracy, powinni o tym pamiętać – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie grupowe może wspomóc medycynę pracy

Utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu i unikanie chorób zawodowych to jeden z obowiązków pracodawcy w ramach medycyny pracy. Działania te możemy podzielić na dwie kategorie – profilaktykę pierwotną i wtórną. Do pierwszej grupy zalicza się działania BHP oraz dbałość o warunki pracy. Profilaktyka wtórna to z kolei opieka lekarska zapewniana pracownikom. W tym obszarze pracownicy mogą skorzystać zarówno z usług NFZ, jak i świadczeń prywatnych, w postaci m.in. grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ubezpieczyciele zauważają zmieniające się potrzeby zdrowotne polskich pracowników i starają się jak najlepiej dopasować do nich oferowane świadczenia. W związku z tym coraz częściej polisy można uzupełnić o dodatkowe programy badań profilaktycznych, które pozwolą na szybkie wykrycie i opiekę nad takimi schorzeniami jak wady postawy, problemy kardiologiczne czy onkologiczne. Rozwój rynku ubezpieczeń zdrowotnych spowodował, że zakres polisy można ściśle dostosować do charakteru działalności firmy oraz jej możliwości finansowych. Co więcej, część świadczeń można rozliczyć w ramach medycyny pracy, która jest łagodniej opodatkowana.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia CUK.pl i atrakcyjne trio ubezpieczeniowe Biuro prasowe
2019-11-30 | 12:17

CUK.pl i atrakcyjne trio ubezpieczeniowe

W każdym miesiącu, multiagencja CUK Ubezpieczenia proponuje bardzo korzystne promocje.W listopadzie, na stronie cuk.pl, możemy znaleźć aż trzy Produkty Miesiąca z kategorii polis
Ubezpieczenia David Capdevila nowym CEO Atradius N.V.
2019-11-29 | 11:00

David Capdevila nowym CEO Atradius N.V.

1 stycznia 2020 roku David Capdevila obejmie funkcję dyrektora generalnego Atradius N.V., międzynarodowego ubezpieczyciela należności. Zastąpi Isidoro Undę, który po 12 latach
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2019-11-19 | 08:00

Średnio „robimy” na lawecie ponad 60 km

Średni dystans holowania pojazdów w ramach assistance wynosi 61 km – wynika z danych towarzystwa ubezpieczeń Compensa. Holowanie i usunięcie usterki na miejscu zdarzenia to podstawowe elementy samochodowego ubezpieczenia

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Blisko 200 mln euro trafi na transport kolejowy i paliwa alternatywne. BGK i Komisja Europejska rozdysponują granty na realizację takich projektów

Przyspieszenie rozwoju europejskiej sieci transportowej oraz paliw alternatywnych – to dwa priorytety finansowania w ramach instrumentu CEF Transport Blending Facility. Prywatne i publiczne podmioty mogą się ubiegać w nim o unijne granty na realizację projektów z tych obszarów. Do rozdysponowania jest w sumie 198 mln euro. Dofinansowanie w minimalnej wysokości 1 mln euro na projekt przyznaje Komisja Europejska. Dotacja łączy się z kredytem udzielanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To pierwsza instytucja narodowa, która współpracuje z Komisją Europejką przy wdrażaniu tego programu.

Polityka

Pracodawcy RP: Wprowadzenie prezydenckiego pomysłu emerytur stażowych doprowadziłoby do braku pracowników. Wypłacane świadczenia byłyby niskie

Kobiety po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach mogliby zyskać prawo do wcześniejszej emerytury stażowej – proponuje Andrzej Duda. Eksperci podkreślają, że jest to postulat, który spodoba się związkowcom, natomiast pracodawcy mogą mieć problem ze znalezieniem pracowników, bowiem osoby ze średnim wykształceniem zyskiwałyby prawo do świadczenia o około 5–7 lat wcześniej niż obecnie. Zdaniem głównego ekonomisty Pracodawców RP przy obecnym stanie demografii sami zainteresowani będą się borykać z niskim poziomem emerytur, niewystarczającym na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

CES Las Vegas 2020

Bankowość

Klienci niechętni udostępnianiu fintechom swoich danych transakcyjnych. Bezpieczeństwo kluczowym aspektem zmian w bankowości

Dyrektywa PSD2, która wdraża otwartą bankowość, pozwala fintechom tworzyć całkiem nowe usługi finansowe dla klientów banków. Otwiera także nowe możliwości współpracy tych podmiotów z bankami. Może się jednak okazać, że największym beneficjentem nowych przepisów będą nie fintechy, ale właśnie zaawansowane technologicznie banki. Wynika to po części z niechęci klientów do udostępniania swoich danych transakcyjnych innym podmiotom.

Konsument

96 proc. rodziców świadomie planuje posiłek w podróży z dziećmi. Przy wyborze miejsca kierują się głównie bezpieczeństwem żywności i czystością

Prawie wszyscy rodzie podróżujący z dziećmi na dłuższych trasach świadomie planują posiłki w drodze – wynika z raportu Federacji Konsumentów „Posiłki w podróży z dziećmi”. Przy wyborze miejsca postoju najważniejsza jest higiena przygotowywania posiłków, czystość miejsca i zróżnicowane menu. 82 proc. wybiera restauracje sieciowe.