Komunikaty PR

Na jaką kwotę ubezpieczyć nieruchomość?

2018-10-12  |  13:00
Biuro prasowe

 

  • Na koniec drugiego kwartału 2018 roku ubezpieczonych było prawie 12 mln domów i mieszkań, o 11% więcej niż rok wcześniej.
  • Zakup nieruchomości to duży wydatek, należy ją zatem odpowiednio zabezpieczyć polisą, tak aby uniknąć nad- lub niedoubezpieczenia.
  • Duży wpływ na wartość majątku mają ruchomości domowe, zwłaszcza jeżeli nieruchomość wykończona jest w podwyższonym standardzie.

 

Na koniec drugiego kwartału 2018 roku ubezpieczonych było ok. 11,8 mln domów i mieszkań. W analogicznym okresie ubiegłego roku ta liczba wynosiła około 10,6 mln, co oznacza ponad 11% wzrost liczby aktualnie ubezpieczonych nieruchomości. Należy pamiętać, że zakup domu bądź mieszkania wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem, bardzo często angażującym znaczną część naszego majątku. Warto zatem zdecydować się na zakup polisy ubezpieczeniowej, która należycie ochroni nieruchomość przed negatywnymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Wybierając konkretną ofertę, trzeba brać pod uwagę zarówno cenę, jak i zakres ochrony.

Jak właściwie określić sumę ubezpieczenia?

Jedną z podstawowych kwestii przy zakupie polisy jest właściwe dobranie sumy ubezpieczenia. Przy jej określaniu ustala się trzy wartości nieruchomości: rynkową w przypadku mieszkań oraz odtworzeniową lub rzeczywistą w przypadku domów. To bardzo ważne, żeby zrobić to precyzyjnie, ponieważ od sumy ubezpieczenia będzie zależała wysokość odszkodowania w sytuacji, kiedy nasze mienie ulegnie zniszczeniu. Pamiętajmy, ze odszkodowanie powinno być wystarczające, aby kupić lub odbudować nieruchomość po tzw. szkodzie całkowitej (np. doszczętnym spaleniu domu).

Żeby obliczyć wartość rynkową mieszkania, trzeba pomnożyć powierzchnię nieruchomości przez cenę rynkową za 1 m2. Należy pamiętać, że wartość rynkowa różni się nie tylko w zależności od miasta, ale nawet dzielnicy, w której zlokalizowana jest nieruchomość. Szacując ją, powinniśmy także zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak stan techniczny czy standard wykończenia. Wartość odtworzeniowa odnosi się natomiast do sytuacji, kiedy konieczne byłoby przywrócenie nowego, nieulepszonego stanu domu, jego elementów stałych czy wyposażenia – tłumaczy Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

W zależności od tego, czy ubezpieczamy nowy, czy wieloletni budynek, zasady wyliczenia sumy ubezpieczenia mogą się różnić. W przypadku wyceny odtworzeniowej bierze się pod uwagę koszty uwzględniające zakup lub naprawę przedmiotu o tych samych właściwościach, parametrach. Wartość rzeczywista uwzględnia natomiast stopień zużycia zniszczonej w szkodzie nieruchomości.

Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie – z czym się wiąże?

Właściwe określenie sumy ubezpieczenia pozwoli także uniknąć sytuacji tzw. niedoubezpieczenia lub nadubezpieczenia nieruchomości. W pierwszym przypadku, mamy do czynienia ze zbyt niską sumą ubezpieczenia względem wartości nieruchomości. Składka roczna będzie wprawdzie niższa, ale ewentualne odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie powstałych szkód. Jeżeli wybierzemy natomiast zbyt wysoką sumę ubezpieczenia, to musimy liczyć się z koniecznością zapłaty wyższej składki, co jednak nie gwarantuje wypłaty odszkodowania do wskazanej w umowie sumy ubezpieczenia, nawet w przypadku szkody całkowitej. Ubezpieczyciel wypłaca kwotę adekwatną do wartości nieruchomości i powstałych zniszczeń, co oznacza, że wyższa suma ubezpieczenia nie gwarantuje wyższego odszkodowania.

Ruchomości domowe mogą znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości

Wyceniając nieruchomość, nie wolno również zapominać o ruchomościach domowych, czyli m.in. sprzęcie RTV i AGD oraz meblach. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkań bądź domów o podwyższonym standardzie wnętrz.

Często popełnianym błędem jest niedoszacowanie wartości elementów stałych lub mienia ruchomego. Chociaż wydaje się to z pozoru nie aż tak istotne, to wartość wyposażenia domu może być bliska wartości nieruchomości. Jeśli niewłaściwie je wycenimy, może się okazać, że otrzymane odszkodowanie nie pozwoli nam przywrócić przedmiotu ubezpieczenia do stany sprzed szkody – dodaje Andrzej Paduszyński.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2019-03-20 | 10:45

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE, CZY WARTO WYBRAĆ TO OD TOUROPERATORA?

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE, CZY WARTO WYBRAĆ TO OD TOUROPERATORA? – SPRAWDZAMY I ANALIZUJEMY OFERTY   Planując wakacje chętnie korzystamy z ofert biur podróży. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne – nie musimy
Ubezpieczenia DRUGA KADENCJA PIOTRA ZADROŻNEGO W TUZ TUW
2019-03-14 | 10:20

DRUGA KADENCJA PIOTRA ZADROŻNEGO W TUZ TUW

Piotr Zadrożny został powołany na kolejną, trzyletnią kadencję Prezesa Zarządu TUZ TUW. Przewodnictwo Piotra Zadrożnego w TUZ TUW, wiąże się z kontynuacją wdrażanej od początku
Ubezpieczenia 12 RAT ZA UBEZPIECZENIE OC/AC W TUZ TUW
2019-03-14 | 10:10

12 RAT ZA UBEZPIECZENIE OC/AC W TUZ TUW

TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych wprowadziło nową metodę płatności za zakup polis komunikacyjnych, w 12 ratach. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Klienta Indywidualnego,

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Praca

Polska pielęgniarka z nagrodą od królowej Szwecji. Chce rozwijać opiekę nad seniorami

Spada liczba osób, które decydują się na zdobycie uprawnień pielęgniarskich. Promowanie tego zawodu wśród młodych ludzi to jeden z celów Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii, od trzech lat przyznawanej także w Polsce. Tegoroczną laureatką konkursu została Paulina Pergoł – jury doceniło jej pomysł listów pisanych przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do emerytowanych lekarzy i pielęgniarek mieszkających w Domu Lekarza Seniora.

Problemy społeczne

Minister zdrowia: Nowy model opieki zdrowotnej będzie stawiać na jakość usług. Pomoże w tym cyfryzacja

Stopniowa informatyzacja systemu opieki medycznej usprawni obieg informacji, dzięki czemu zmniejszą się obciążenia lekarzy i liczba wykonywanych niepotrzebnie badań. To oznacza, że pacjent szybciej otrzyma świadczenie i opiekę, których potrzebuje. Temu służyć ma także analiza dużych zbiorów danych na temat pacjentów, której uczą się placówki w Polsce. – Odchodzi wizja medycyny jako działalności usługowej. Teraz patrzymy bardziej całościowo, nie tylko na koszty NFZ, lecz także na koszty społeczne, absencje chorobowe i jakość życia, co przekłada się na całą gospodarkę – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Finanse

Polskie start-upy wciąż w tyle za zachodnioeuropejskimi. Różni je doświadczenie założycieli i dostęp do kapitału

Wciąż różnią się polskie start-upy od zachodnioeuropejskich czy izraelskich pod względem doświadczenia zespołu i dostępu do kapitału – ocenia Grzegorz Borowski, dyrektor zarządzający Infoshare. W Polsce jest też mniej rozwiązań dotyczących infrastruktury informatycznej, trudniejszych do wprowadzania na rynek, bo wymagają one więcej kapitału w fazie badań i rozwoju. Specjalizacją polskich start-upów jest za to e-zdrowie, fintech, big data, internet rzeczy czy rozwiązania oparte na platformach sprzedażowych. Najlepsze młode spółki powalczą w maju o główną nagrodę na Infoshare 2019, największej i najbardziej prestiżowej imprezie start-upowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdrowie

Komórki macierzyste wyhodowane w laboratorium pomagają wyleczyć rzadką chorobę wzroku. Lekarze liczą na dostęp do terapii także w Polsce

Niedobór komórek macierzystych rąbka rogówki to rzadka choroba, która prowadzi do utraty wzroku. W Polsce co roku 100–200 osób wymaga leczenia, przy czym u ok. 30 osób taką dysfunkcję wywołało termiczne lub chemiczne poparzenie oczu. Szansą dla tej grupy jest innowacja – przeszczep komórek macierzystych rąbka rogówki pochodzących z hodowli w laboratorium. Taką terapię stosuje i refunduje obecnie kilka państw w Europie, m.in. Wielka Brytania i Włochy. W Polsce jest na razie dostępna w ramach badań klinicznych i tylko w dwóch ośrodkach, ale lekarze liczą, że wkrótce się to zmieni.