Komunikaty PR

Rewolucja w edukacji - konferencja Zareggiuj Się by BLISKO

2024-09-23  |  16:20
Biuro prasowe
Kontakt
Sonia Stępień
oLIVE media

ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/

Edukacja wciąż tkwi w schematach z XIX wieku, podczas gdy współczesny świat, napędzany przez rewolucję AI, stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Już od żłobków i przedszkoli obserwujemy niepokojącą potrzebę dorosłych, by kontrolować proces uczenia się, zamiast rozwijać u dzieci kompetencje XXI wieku, które najlepiej kształtują się przez zabawę. Tegoroczna konferencja Zareggiuj Się by BLISKO podkreśliła, że rewolucja musi zacząć się od edukacji wczesnodziecięcej, oferując innowacyjne metody, odpowiadające na potrzeby przyszłości.

Rewolucja AI wpływa nie tylko na naszą wizję przyszłości, ale także kształtuje na nowo rynek pracy. W obliczu tych zmian system oświaty, zamiast podążać za postępem, pozostaje w tyle, przygotowując uczniów do rutynowych zadań rodem z ery przemysłowej. Produkowanie posłusznych pracowników nie odpowiada wymaganiom współczesnego świata. Ten przekaz wybrzmiał szczególnie mocno podczas tegorocznej konferencji Zareggiuj Się by BLISKO, która podkreśliła pilną potrzebę aktualizacji podejścia do edukacji.

Praktyka Reggio Emilia

Czy słyszeliście o filozofii Reggio Emilia? To podejście uznane za jedno z wywierających największy wpływ na rozwój edukacji wczesnodziecięcej na świecie i jest ściśle powiązane z Uniwersytetem Harvarda. Opiera się na najnowszych odkryciach neurobiologii na temat rozwoju mózgu i procesu uczenia się u dzieci. Reggio Emilia nie jest jednak synonimem unschoolingu, ani kompletnej swobody –  to przemyślane podejście pedagogiczne, które pozwala dzieciom rozwijać się w poczuciu wolności. 

Choć dla niektórych temat swobodnej zabawy może wydawać się przerażający, to kluczowy element współczesnego nauczania. Jak podczas swojego przemówienia wspomniała Aleksandra Kozera, „strach przed wolnością to największa przeszkoda w modernizacji systemów edukacji”. 

- Dlaczego boimy się powierzyć dzieciom kontrolę nad ich nauką, skoro już od lat 50. wiemy, że konstruktywizm - teoria zapoczątkowana przez Piagetta, według której wiedza jest aktywnie tworzona przez ucznia, a nie biernie odbierana z zewnątrz - ma głębokie fundamenty w neurobiologii i psychologii? - pytała założycielka Blisko i sieci Wiosek.

Edukacja jako akt demokracji

Podczas prelekcji i warsztatów zorganizowanych w ramach konferencji, dowiedzieliśmy się, jak wygląda to w praktyce. W przestrzeniach atelier dzieci nie tylko rysują, ale tworzą projekty, rozwiązują wyzwania z zakresu architektury, malują mosty. Sztuka staje się narzędziem wyrażania poważnych pomysłów, które rodzice, opiekunowie i pedagodzy powinni traktować z pełną powagą. Dokumentowanie pomysłów dzieci i analizowanie ich procesów kognitywnych to polityczny akt, który pokazuje: „jesteś ważny".

Wydarzenie podjęło także kwestię niedoceniania nauczycieli i pedagogów, którzy w Polsce zarabiają „skandalicznie mało”. Jak podkreślono, to przecież oni wychowują pokolenia, a rodzice muszą zrozumieć, że oddanie im oraz dzieciom władzy nad edukacją to akt „radykalnej demokracji”.

Trudne tematy, ważne przesłania

Na konferencji nie unikano trudnych tematów. Zwrócono uwagę m.in. na rosnącą liczbę prób samobójczych wśród dzieci w Polsce, która w latach 2021-2022 r. wzrosła o 77%. - To tragiczne konsekwencje systemu zaniedbującego kompetencje miękkie, takie jak kreatywność, budowanie relacji czy rezyliencja – kompetencje, które w rzeczywistości są najtwardszymi umiejętnościami przetrwania - wskazała Aleksandra Kozera.

Zgromadzeni eksperci podzielili się ze słuchaczami swoją wiedzą z zakresu pracy z najmłodszymi, zarówno w kontekście ich rozwoju emocjonalnego, jak i fizycznego. Wśród prelegentów znalazły się m.in. Agnieszka Kuźba, pierwsza promotorka filozofii Reggio Emilia w Polsce, oraz Katarzyna Stein-Szała, która w swojej prelekcji skupiła się na wsparciu dzieci neuroatypowych. Duży nacisk położono także na potrzebę przebywania dzieci w naturze, gdzie mogą odkrywać własne pomysły i uczyć się budowania relacji.

Zareggiuj się wróci w przyszłym roku

Zareggiuj Się by BLISKO 2024 spotkało się z entuzjastycznym odbiorem zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Wydarzenie zgromadziło blisko 100 uczestników, w tym właścicieli i pedagogów z placówek zrzeszonych w ramach sieci Wioski i Blisko. Duża część konferencji była także transmitowana online, obejmując blisko 6 godzin wystąpień, co pozwoliło dotrzeć do szerszej publiczności. 

Organizatorzy wydarzenia, Aleksandra Stencel i Dominik Osyczka z Wioski Olowe, zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji, zaplanowaną na wrzesień lub październik 2025 roku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: oLIVE media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Dzień Chłopaka, czyli idealna okazja do obdarowania chłopców w każdym wieku! Biuro prasowe
2024-09-25 | 14:25

Dzień Chłopaka, czyli idealna okazja do obdarowania chłopców w każdym wieku!

Zbliżający się Dzień Chłopaka (30.09) to idealny moment na podarowanie przemyślanego prezentu bliskiej nam osobie. Wybierając upominek dla chłopca, warto pomyśleć o tym, aby nie
Dziecko Familijne sponsorem podcastu „Co powie Tata? – opowieści o pozytywnym ojcostwie
2024-09-24 | 15:05

Familijne sponsorem podcastu „Co powie Tata?" – opowieści o pozytywnym ojcostwie

Marka Familijne została sponsorem drugiego sezonu podcastu Onetu pt. „Co powie Tata?”, który porusza temat relacji ojców z dziećmi. W nowej serii, liczącej 10
Dziecko Jakie światowe uczelnie wybrali tegoroczni maturzyści?
2024-09-22 | 09:00

Jakie światowe uczelnie wybrali tegoroczni maturzyści?

Yale, Columbia, Oxford i Cambridge, to tylko kilka z uniwersytetów na których od tego roku uczyć się będą studenci z Polski. Znakomite wyniki matur międzynarodowych A Level

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt

W 2025 roku spodziewany jest w Polsce początek boomu inwestycyjnego, związanego głównie z większym niż dotychczas napływem funduszy z KPO i regularnych środków unijnych. Skorzysta na tym przede wszystkim budownictwo, ale pewne obawy budzi przewidywana kumulacja inwestycji, również w kontekście systemu zamówień publicznych. – O ile może prawo zamówień publicznych wymagać pewnych punktowych korekt, o tyle chyba nie ma potrzeby jego gruntownego przemeblowania – ocenia Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP. Jak wskazuje, niektóre elementy zamówień publicznych wymagają raczej wypracowania praktycznych rozwiązań niż zmian legislacyjnych.

Prawo

Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania

Poprawa otoczenia prawnego, uproszczenie regulacji, likwidacja protekcjonizmu w poszczególnych krajach członkowskich wobec innych rynków UE, ale też budowanie otoczenia sprzyjającego rozwojowi innowacji i nowoczesnego rynku technologicznego – to główne postulaty Federacji Przedsiębiorców Polskich wobec nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE. Wszystkie te elementy mają wzmocnić konkurencyjność unijnych firm i przemysłu na arenie międzynarodowej, gdzie dziś przegrywają wyścig z USA i Azją.

DlaWas.info

Transport

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Wymaga tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że niektóre wprowadzone dyrektywą i wdrożone w krajach członkowskich regulacje są zbyt restrykcyjne. Chodzi m.in. o obowiązek przekazywania danych pasażerów na wszystkich lotach wewnątrz UE. Poprawy w polskiej ustawie wymaga także mechanizm nakładania kar na przewoźników za niewywiązanie się z obowiązków. Na razie nad liniami lotniczymi wisi widmo 4 mld zł kar, ale projekt ustawy zawiera propozycję abolicji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.